pgguly
17.09.12,17:36
Zdravim PORADAKOV, poprosil by som o radu pri prechode SZCO z platitela dph na neplatitela. 3q mi bol urceny za posledne zdanovacie obdobie. Zasoby na zdanenie nemam, nedoodpisovany majetok mam vo vyske cca 8000 bez dph. Z tejto sumy musim doplatit dph.
Otazka 1 : Odpis zo zostatkovej ceny hmotneho majetku kupovaneho v hotovosti /nie leasing, nie uver/ uskutocnim aj za 9mesiacov mojho platcovstva dph = alikvotna cast mesacne???? ? Alebo sa rata odpis len rocny, tzn, ze nemozem pouzit ziadnu cast z nedokonceneho roka 2012 k odpisaniu?
Majetok je v odpisovej triede 022 a 013 s odpisom R-1 a X-1.
Dakujem.
skaspa
18.09.12,11:06
§ 81 ods. 6 zákona o DPH: Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia.

odkaz 30) je § 25 zákona č. 595/2003 Z. z., kde v odseku 3 je definícia zostatkovej ceny: Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)] okrem zostatkovej ceny podľa § 28 ods. 2 písm. b).

Takže do úvahy berieš stanovenie zostatkovej ceny majetku pri zohľadnení daňových odpisov, nie účtovných.