Fanatik
17.09.12,17:48
Dobrý deň,
som tu na Porade nový, tak ešte neviem ako to tu chodí, ak porušujem nejaké pravidlá písania príspevkov a podobne, tak ma prosím ospravedlňte.


1.) PREVÁDZKA BARU:
Po štyroch rokoch práce v zahraničí som sa rozhodol vrátiť sa na Slovensko, viacmenej je to aj kvôli tomu, že sa mi naskytla príležitosť prevziať jeden bar, ktorý je celkom zabehnutý a prevziať ho je celkom aj výhodné.
Chcem sa však opýtať jednu vec, nakoľko nemám až také skúsenosti, mám predstavu, že je toho veľa na vybavovanie, prepisovanie, potom na pravidelné papierovačky, mám predstavu o riadení baru, no konkrétne veci ma trápia. Preto by som chcel poradiť, čo všetko musím pri prepisovaní baru podstúpiť, čo všetko prepísať a potom počas prevádzky pod mojim menom, čo dodržiavať (zaujímajú ma tie úradné veci, papierovačky)...
Predáva mi ho za x eur, nájom si platí u majiteľa priestorov (jeho známy), predáva ho kvôli novému podnikaniu, kvôli ktorému nemá čas na bar.


Aby to nevyzeralo tak, že chcem, aby ste mi všetko dali na tácke a ja si všetko urobím podľa toho, tak vás prosím, postačí mi, keď mi dáte iba linky, kde hľadať, nakoľko vôbec neviem kde mám čosi také hľadať, nechcem aby mi tam niečo chýbalo, on bol v týchto papierovačkách lajdák a veľa vecí ignoroval (riskoval)...


2.) OBČIANSKE ZDRUŽENIE:
Keďže som veľký fanúšik futbalu a je v občianskom združení, ktoré číta približne 300 fanúšikov padli nejaké názory a žiadosti, aby som sa stal predsedom, tak som sa začal zaujímať aj o túto tému... Tiež by som chcel poprosiť, akým spôsobom sa dajú dostať peniaze do takéhoto OZ, nejde mi o zárobok, všetky získané peniaze by boli využívané na choreografie pri športových podujatiach, na podporu futbalovej mládeže (kúpa dresov, lôpt atď.). Napadlo ma, či nejaké firmy alebo živnostníci nemôžu pri daňovom priznaní darovať nejakú čiastku na toto OZ, respektíve čo býva darovanie 2% z príjmu na podobné organizácie... Hľadal som na nete chvíľu nejaký zoznam, čo všetko môžem prijať ako OZ alebo niečo o tom, ale neviem, či som nevšímavý, alebo som zle hladal, ale nič som nenašiel...


Za Vaše odpovede vopred ďakujem.
Fanatik
12.10.12,16:22
Ešte sa mi nikto nevyjadril, tak skúšam ešte raz..
V novembri sa vraciam zo zahraničia domov, presnejšie 17.novembra a majiteľ baru mi ho predáva hneď 19.novembra, čiže budem mať veľmi málo času na vybavovanie, nechcem zároveň nechať bar zatvorený pridlho, preto sa ešte raz opýtam, že čo všetko mi tam treba pri prepisovaní. Našiel som nejaké linky, všade sú vlastne len linky, kde sa ale toho moc nedozvedám, tak prosím, či by mi tu niekto nerozpísal, čo všetko vybaviť.

Viem, že ako prvé budem potrebovať nájomnú zmluvu, ktorú budem brať hádam na všetky úrady. Nájomnú zmluvu budem mať hneď ako prídem. Čo ďalej? Volal som na hygienu, kde mi povedali, že môžem prísť a prihlásiť sa na testy, ktoré mi bude treba a hneď ako budem prihlásený, môžem bar otvoriť a prípadnej kontrole len povedať, že čakám len na termín skúšok..

Nejde mi však do hlavy, že by som to mohol mať už otvorené, musím predsa asi najskôr ísť zaregistrovať pokladňu na daňový úrad, tam mi bude čo všetko treba?

Budem musieť ísť aj na mestský úrad, kde budem nahlasovať otváracie hodiny a prihlásim sa na odber komunálneho odpadu, je to tak? Čo tam ešte budem potrebovať?

Čo sa týka colnice, vraj tam len nahlásim prevádzku a vypíšem dodávateľov tovaru, kde budem nakupovať... Je to všetko?

Už som pregoogloval aj celé noci a stále neviem čo mám robiť, pritom nie som až tak hlúpy, len jednoducho potrebujem vedieť, kde čo hľadať, kam ísť a o zvyšné sa viem postarať, ale keďže nemám skúsenosti, tak sa pýtam aspoň tu...

Vôbec neviem ako to urobiť, aby bar nebol dlho zatvorený, vôbec neviem v akom poradí obehať všetky tie úrady...

Môže mi niekto prosím teda dať nejaký popis ako si veci zariadiť pekne postupne a rýchlo, nech môžem otvoriť bar čo najskôr? A neposielajte mi prosím linky, prešiel som už asi všetky linky na porade a nikde odpoveď nenachádzam...

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.
blavaciko
12.10.12,17:30
Ešte sa mi nikto nevyjadril, tak skúšam ešte raz..
V novembri sa vraciam zo zahraničia domov, presnejšie 17.novembra a majiteľ baru mi ho predáva hneď 19.novembra, čiže budem mať veľmi málo času na vybavovanie, nechcem zároveň nechať bar zatvorený pridlho, preto sa ešte raz opýtam, že čo všetko mi tam treba pri prepisovaní. Našiel som nejaké linky, všade sú vlastne len linky, kde sa ale toho moc nedozvedám, tak prosím, či by mi tu niekto nerozpísal, čo všetko vybaviť.

Viem, že ako prvé budem potrebovať nájomnú zmluvu, ktorú budem brať hádam na všetky úrady. Nájomnú zmluvu budem mať hneď ako prídem. Čo ďalej? Volal som na hygienu, kde mi povedali, že môžem prísť a prihlásiť sa na testy, ktoré mi bude treba a hneď ako budem prihlásený, môžem bar otvoriť a prípadnej kontrole len povedať, že čakám len na termín skúšok..
Povedat ti to mozu, zakonne to ale nestaci, i ked ta mozno nebudu sankcionovat, ked ti to slubili, nez otvoris, musia ti prevadzku este schvalit a nezabudnut na zdravotny preukaz od lekara
Nejde mi však do hlavy, že by som to mohol mať už otvorené, musím predsa asi najskôr ísť zaregistrovať pokladňu na daňový úrad, tam mi bude čo všetko treba?
urcite zivnostensky list/vypis z obchodneho registra, pokladnicnu knihu, mozno aj pokladnu... ale mozno sa to uz dnes po fiskalnych moduloch vybavuje inak, takze to nie je na 100%
Budem musieť ísť aj na mestský úrad, kde budem nahlasovať otváracie hodiny a prihlásim sa na odber komunálneho odpadu, je to tak? Čo tam ešte budem potrebovať?
na miestnom urade vyplnene tlaciva, niekde chcu aj zivnostensky list/vypis z obchodneho registra, nez budes mat od nich potvrdene otvaracie hodiny, mozes dostat pokutu od mestskej policie (zalezi od VZN obce)
Čo sa týka colnice, vraj tam len nahlásim prevádzku a vypíšem dodávateľov tovaru, kde budem nakupovať... Je to všetko?
na colnom urade poziadas o licenciu na predaj alkoholu, k ziadosti predkladas aj zoznam dodavatelov, nez ti licenciu udelia (do 30 dni myslim) nesmies alkohol predavat, ale ANI NAKUPOVAT, v jednej prevadzke sme na druhy den po podani ziadosti mali kontrolu od colnikov a boli prekvapeni ze nemame ziadny alkohol na prevadzke (hladali ho 3 hodiny, prevadzka mala "se vsim vsudy" 90 m stvorcovych)
Už som pregoogloval aj celé noci a stále neviem čo mám robiť, pritom nie som až tak hlúpy, len jednoducho potrebujem vedieť, kde čo hľadať, kam ísť a o zvyšné sa viem postarať, ale keďže nemám skúsenosti, tak sa pýtam aspoň tu...

Vôbec neviem ako to urobiť, aby bar nebol dlho zatvorený, vôbec neviem v akom poradí obehať všetky tie úrady...
tu by bolo vhodne, aby bar zostal prevadzkovany povodnym majitelom, pokym nebudes mat vsetky potrebne potvrdenia
Môže mi niekto prosím teda dať nejaký popis ako si veci zariadiť pekne postupne a rýchlo, nech môžem otvoriť bar čo najskôr? A neposielajte mi prosím linky, prešiel som už asi všetky linky na porade a nikde odpoveď nenachádzam...
pripadnych zamestnancov nezabudni nahlasit do poistovni, prepisat elektriku ak je treba, nahlasit prevadzku na zivnostensky urad, obdrzat dic z danoveho uradu, prihlasit sa za platitela DPH ak predpokladas ze casom sa budes musiet aj tak registrovat, tak je to vyhodnejsie od zaciatku (pre niekoho)

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.

V texte...
Mila123
12.10.12,17:35
ak by ste predávali tabakové výrobky nezabudni na Veterinu......
blavaciko
12.10.12,17:37
k OZ:

Občianske zdruzenia upravuje Zakon o zdruzovani obcanov c. 83/1990 Z.z.
Obcianske zdruzenie moze mat prijmy z akejkolvek legalnej cinnosti v sulade s pravnymi predpismi.
To znamena ze prijat mozes takmer cokolvek.
Prijmy obcianskeho zdruzenia tvoria predovsetkym:

clenske prispevky
dary
prijmy z podnikatelskej cinnosti

pri prijmoch z podnikatelskej cinnosti je nutne davat pozor aby boli pouzite len na ucely plnenia cielov obcianskeho zdruzenia.
V pripade ak chce obcianske zdruzenie podnikat, taktiez potrebuje zivnostensky list, aj ked nie vsetky jeho "podnikatelske aktivity" musia nutne splnat podmienky podnikania.

I ked obcianske zdruzenie nemoze sluzit na podnikatelsku cinnost, ako vedlajsiu aktivitu ho zakon nezakazuje.
blavaciko
12.10.12,17:38
vyborna pripomienka ;)
Fanatik
12.10.12,18:28
Dakujem za odpovede a chcel by som sa este opytat, ze v akom poradi mam obehat tie urady, pretoze kazdy jeden vyzaduje nieco ine z ineho uradu, tak nech viem co treba vybavit najskor atd...

A k tomu OZ by ma zaujimalo, neviem presne polozit otazku, tak uvediem priklad:

Velke firmy alebo zivnostnici, ktori by mali na nasej stranke napriklad reklamu by davali nejake sponzorske dary (financne) občianskemu zdruzeniu, potom co ludia odovzdavaju tusim 2% z dane na rozne organizacie, to by mohli tiez prispievat, tak mozeme to prijímať?
Využívalo by sa to na podporu a vývoj občianskeho združenia + aj charitativne veci ako su napriklad - nákup dresov, športových potrieb pre mládež atď...

V čom by mohol byť háčik, respektíve v čom je háčik? Ďakujem.
Sarlotka
12.10.12,19:57
a bar budete prevádzkovat ako fo - szco alebo nejake obchodna spolocnost sro?
Sarlotka
12.10.12,19:59
k registracnej pokladni ma napada este najst servisnu organizaciu
Sarlotka
12.10.12,20:02
Info k 2 % dani

(1) Daňovník, ktorý je
a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ") alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu59j) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,
b) právnickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) na účely vymedzené v odseku 5; ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4 len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane.

(2) Podiel zaplatenej dane podľa odseku 1 je najmenej
a) 3, 32 eura, ak daňovníkom je fyzická osoba,
b) 8, 30 eura pre jedného prijímateľa, ak daňovníkom je právnická osoba.
blavaciko
12.10.12,20:36
ako sa registrovat pre prijimatela 2% z DzP
http://www.rozhodni.sk/index.php?postup_-_obcianske_zdruzenia/sl/109

ziadny hacik v tom nie je, akurat ak vyzbierat viac ako 3300 eur cca tak musite zverejnit vyuctovanie v obchodnom vestniku a pri 33 000 eur vytvorit specialny bankovy ucet a presunut tam prostriedky z 2%

http://www.rozhodni.sk/index.php?povinnosti_prijimatelov_2%_z_dane/sl/58
Fanatik
03.11.12,20:35
Ako to je s tým, keď máte odkúpený bar, no nemáte ho ešte otvorený, nakoľko vybavujete všetky povolenia... Zaujíma ma konkrétne to, že či tam vtedy môžem napríklad prísť, pustiť si telku, urobiť si takú súkromnú oslavu pre pár blízkych (do 10 ľudí), nakoľko v tom čase budem oslavovať meniny. Nič sa predávať nebude, jednoducho prídeme, sadneme do boxu, otvoríme nejakú tú fľašu vína a slušne pokecáme, popijeme, je to vlastne akoby sme len využili priestor, s podnikaním to nič nemá, nakoľko sa nič nebude predávať, atď... ... Je v tom veľký problém? Ďakujem za odpovede...