nokia007
17.09.12,18:45
Dobry den,prosím vás o radu som majitelom dvojdomu kde je zriadene vecné bremeno,ktoré obýva výlučne jeden z týchto domov.má aj právo uzívania dvoru atd..ide o to,ze ak já ako majitel nehnutelnosti chcem urobiť neakú opravu,alebo zmenu (napr. vymeniť dlazbu) ,toto bremeno ma pri tom komanduje,a aj fyzicky mi v to bráni. to skor ja sa citim ako keby som bola bremeno a músím skákať ako sa píska. argumentuje to tým,ze "má právo uzívania" ja ale s uzívaním nemám ziaden problém. myslím si ze ak ja som vlastník a mám bremeno,mozem si snád robiť s nehnutelnostou čo chcem (myslím zmeny,opravy,úpravy...) okrem toho nezamyká za sebou bránu ked niekam odchádza (naschvál)..netreba mi tu kopírovať vynatky zákonnika § 151n až 151p, to uz dané bremeno velakrát čitalo a velkolepo to ignoruje má vlastné pravidlá,a ako som uz spomýnala vyhráza sa mi a aj napáda...čo teda mám robiť??? nechcem nič iné iba sa ako majitel aj citiť..nechcem nikoho obmedzovať v tom na čo má právo,a ani to nerobím. obmedzovaná som ja .:(
Braňo
17.09.12,16:59
vecné bremeno (ťarcha) nesúvisí s investíciami do nehnuteľnosti - pokiaľ samozrejme nerobíš stavebné zásahy (nosné priečky a pod.)
nokia007
17.09.12,17:16
ved ja nechcem od neho investýcie...ja sa ho bojím..lebo na obmedzuje
misoft
17.09.12,17:19
Kľudne si rob svoje, na neho sa môžeš pekne zvysoka ...... A keby dačo robil (poškodil a pod.), čo takto mu pohroziť, že podáš na neho žalobu pre poškodzovanie cudzej veci a súdne zrušiť VB - potom bude buď ticho, alebo ešte viac bude skákať. Takže aj ty si dupni a poriadne!

A nevrav, že sa nenájdu v okruhu tvojich kamošov nejakí s hrôzostrašným výzorom :D - a urobiť na neho BU-BU-BU.
pepsikova
17.09.12,17:27
..predpokladám, že to vecné bremeno je rodič jedného z vlastníkov domu...možno je to svokra...ale aj na tú platia zákony a pokiaľ ťa obmedzuje, ubližuje, nadáva ti, prípadne šikanuje, máš možnosť zavolať políciu...dokazovať sa to bude veľmi ľahko...a pokiaľ nereaguje na to, že ho (bremeno) šupneš do penzionu, tak jej to vysvetli pekne s úsmevom, že "oj, ako rád sa zbavíš bremena...lebo ani bremeno nesmie inému zasahovať do súkromia, má len právo dožitia...
...ak máš dobrého kamaráta, čo ťa neprezradí, hoď s ním reč, nech akože príde ku tebe, akoby sociálka, preskúmať žiadosť, ktorú si vecné bremeno dalo na pobyt v penzione...(chápeš, divadielko)..ak by sa bremeno búrilo, že ono si žiadnu žiadosť nedávalo, tak argumentuj-no či ja viem, čo vy máte premyslené, len aby ste nám ublížili!!..
nokia007
17.09.12,17:42
najvačšia sranda na tom je ,ze ona (bremeno) pošle do kelu aj policiu. uz sa stal prípad,ze som zavolala políciu,ktorí ju upovedomili a ona ich do očí vysmiala,ze ked odídu bude si robiť dalej po sovojom. aj tak bolo...ako vravím ignoruje akýkolvek zákon ktorý by bol v moj prospech..

rady si kazdopádne cením..:-)
pepsikova
17.09.12,17:50
najvačšia sranda na tom je ,ze ona (bremeno) pošle do kelu aj policiu. uz sa stal prípad,ze som zavolala políciu,ktorí ju upovedomili a ona ich do očí vysmiala,ze ked odídu bude si robiť dalej po sovojom. aj tak bolo...ako vravím ignoruje akýkolvek zákon ktorý by bol v moj prospech..

rady si kazdopádne cením..:-)..

..ale , noto zas nie je také jednoduché!..pokiaľ bude spolunažívanie problematické, zasiahnuť môže aj obecný úrad tým, že jej vybaví miesto v starobinci, prípadne by tá polícia bola na mojom dvore denne..raz by to niekoho prestalo baviť!..a čo tak , že ideš predať majetok!..predáš dom, a bremeno skončí-kde?..navrhnuť to môžeš, len tak, medzi rečou, že máš kupca a ten berie dom aj s bremenom a bremeno potom šupne do penzionu,lebo nebude jeho...
..veď, kurňa, ani to bremeno nemá svoje práva zabetonované!...

...ale ty vyzeráš, že to nejak násilne neriešiš!...bremeno sa ťa nebojí!..a tým má výhodu voči tebe!..
arizona
17.09.12,18:14
pozri si tento prispevok, kde sa hovori o moznosti zrusenia vecneho bremena http://www.porada.sk/t157480-zrusenie-vecneho-bremena.html#post1630886
nokia007
18.09.12,09:43
ešte by som si dovolila opýtať sa na to ,ze dané bremeno sa mi často vyhráza ze zruší darovciu zmluvu. ide ale o to,ze ona nič nedarovala,jediný výlučný vlastník celej nehnutelnosti bol moj otec ktorý nám to daroval. Ten zomrel v r.1998.takze podla mojho laického rozumu a úsudku darovanú vec moze napadnúť jedine darca a tým bol moj otec,a v čase smrti uz neboli ani manzelia (vedel prečo),mám dokument o tom ,ze toto bremeno chcel zrušiť ,zial 3 dni pred právoplatnosťou umrel..
viete ide o to,ze ja naozaj nemám kam ísť je to moj jediný domov,uz som aj navrhla pri jednom konflikte ,ze teda si to vymenme a já budem bremeno a ona majitel,na to mi pohotovo odpovedlala "dobre,predám ťa aj z domom"..myslím ze k tomu uz ani netreba viac dodávať...:-((
misoft
18.09.12,14:52
Niekde som spomínal - dar môže žiadať späť len darca. Pokiaľ už darca je nebohý, s darom už nik nič neurobí - teda ani ona.
Takže jej len oznám - Ty si mi nič nedarovala - nič nezrušíš, NIČ nedostaneš!

A nerieš nejakú výmenu majiteľ - bremeno - ona je bremeno, ONA by sa mala obávať, že poletí.Ona by sa mala báť, že to ty predáš a nový majiteľ ju vysánkuje bez pardónu a bez náhrady.Tak jej to len pripomeň, že TY rozhoduješ o tom, či tam ešte bude bývať.
arizona
18.09.12,15:12
ešte by som si dovolila opýtať sa na to ,ze dané bremeno sa mi často vyhráza ze zruší darovciu zmluvu. ide ale o to,ze ona nič nedarovala,jediný výlučný vlastník celej nehnutelnosti bol moj otec ktorý nám to daroval. Ten zomrel v r.1998.takze podla mojho laického rozumu a úsudku darovanú vec moze napadnúť jedine darca a tým bol moj otec,a v čase smrti uz neboli ani manzelia (vedel prečo),mám dokument o tom ,ze toto bremeno chcel zrušiť ,zial 3 dni pred právoplatnosťou umrel..
viete ide o to,ze ja naozaj nemám kam ísť je to moj jediný domov,uz som aj navrhla pri jednom konflikte ,ze teda si to vymenme a já budem bremeno a ona majitel,na to mi pohotovo odpovedlala "dobre,predám ťa aj z domom"..myslím ze k tomu uz ani netreba viac dodávať...:-((
Ziadat vratit dar moze iba ten, kto ho daroval, takze sa nemusis obavat.

"Vecne bremeno" nema narok prikazovat a zakazovat, co si majitel so svojim majetkom robi.
Ak ti bude znemoznovat narabat so svojim majetkom, tak sa obrat na policiu. Nedaj sa odbit,musia to riesit. Ak nie, stazuj sa!
misoft
18.09.12,15:25
A ešte: majiteľ platí dane, vecné bremeno je len bremeno - neplatí. Takže nech sa radšej do kúta postaví a šúcha nohami :D - lebo inak jej to dáš preplatiť - to ju môžeš tak trochu BU-BU-BU :D
Erzebeth
19.09.12,00:47
Má právo toto vecné bremeno užívať to, čo užíva bezplatne? Ak to nie je výslovne uvedené, že má právo užívania bezplatne, musí platiť nájomné. Samozrejme platiť náklady na energie aj je povinná zdržať sa všetkého, čo ťa poškodzovalo. Ak sa budeš chovať bojazlivo, ak budeš ustupovať, tvoje bremeno ti bude strpčovať život. Volaj políciu vždy, keď ti urobí niečo zlé. Žiadaj spísať zápisnicu. Ak toho bude veľa, o ďalšom užívaní môže rozhodnúť súd. Ak je potrebná oprava, či chceš prestavovať, nepotrebuješ súhlas, tak ako vlastník, i bremeno musí strpieť určité nepohodlie. Ak ti bude brániť, zavolať políciu, budeš pracovať za jej asistencie. Treba podať sťažnosť na obecný úrad. Nie iba raz, častejšie. A neboj sa jej.
nokia007
19.09.12,08:26
Má právo toto vecné bremeno užívať to, čo užíva bezplatne? Ak to nie je výslovne uvedené, že má právo užívania bezplatne, musí platiť nájomné. Samozrejme platiť náklady na energie aj je povinná zdržať sa všetkého, čo ťa poškodzovalo. Ak sa budeš chovať bojazlivo, ak budeš ustupovať, tvoje bremeno ti bude strpčovať život. Volaj políciu vždy, keď ti urobí niečo zlé. Žiadaj spísať zápisnicu. Ak toho bude veľa, o ďalšom užívaní môže rozhodnúť súd. Ak je potrebná oprava, či chceš prestavovať, nepotrebuješ súhlas, tak ako vlastník, i bremeno musí strpieť určité nepohodlie. Ak ti bude brániť, zavolať políciu, budeš pracovať za jej asistencie. Treba podať sťažnosť na obecný úrad. Nie iba raz, častejšie. A neboj sa jej.


áno uzívanie má bezplatne čo si ale dané bremeno vylozilo samozrejme tak ,ze nedá ani cent napr.za energie ktoré uzíva..
nokia007
02.10.12,13:51
Niekde som spomínal - dar môže žiadať späť len darca. Pokiaľ už darca je nebohý, s darom už nik nič neurobí - teda ani ona.
Takže jej len oznám - Ty si mi nič nedarovala - nič nezrušíš, NIČ nedostaneš!

A nerieš nejakú výmenu majiteľ - bremeno - ona je bremeno, ONA by sa mala obávať, že poletí.Ona by sa mala báť, že to ty predáš a nový majiteľ ju vysánkuje bez pardónu a bez náhrady.....a to sa dá????.

aký zmysle má potom to bremeno,ked ju moze nový majitel vysánkovať???? a hlavne ako ju moze vysankovať? ked uz sme pri tom...
myslím,ze pre mna je toto záchytný bod,ak by som jej niekde vedela predostrieť čierne na bielom nejaký platný paragraf, na základe to moze nový majitel urobiť + priviedla by som fiktývneho akoze záujemcu na kúpu domu ,mozno dojde k rozumu..
misoft
02.10.12,15:14
Pár slov o vecných bremenách :

Vecné bremeno znamená, že vlastník nehnuteľnosti zaťaženej vecným bremenom je v prospech niekoho iného povinný napríklad:
strpieť, napr. prechod cez svoj pozemok, alebo umožniť opravu plynového potrubia správcom
niečoho sa zdržať, alebo niečo nevykonať. Obidve vyššie uvedené obmedzenia spočívajú v nečinnosti vlastníka (povinného).
troška iným druhom obmedzia môže byť povinnosť povinného niečo konať, napr. v určitých obdobiach umožniť prístup na pozemok.
V rámci právneho vzťahu vyplývajúceho z vecného bremena môžu byť uvedené tri druhy obmedzení (povinností) rôzne kombinované.

Práva zodpovedajúce vecným bremenám môžu byť dvojakého druhu, a to:



spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti (pôsobia in rem). Každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávneným z vecného bremena pri zmene vlastníctva tak na základe univerzálnej, ako aj singulárnej sukcesie. Právo vyplývajúce z vecného bremena je tu nerozlučne späté s vlastníckym právom k nehnuteľnosti, takže prechádza s vlastníctvom veci na nadobúdateľa (napr. dedením, zmluvným prevodom). Toto právo pôsobiace in rem slúži na prospešnejšie využívanie určitej (a nie žiadnej inej) nehnuteľnosti patriacej oprávnenej osobe, napr. právo cesty cez susedný pozemok;
patriace určitej osobe (pôsobí in personam). Toto právo patrí fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Uvedené právo neprechádza na jej právneho nástupcu a zaniká najneskôr smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Pôjde napr. o právo doživotného užívania bytu v dome alebo miestnosti v dome, ktorý oprávnená osoba (obvykle rodič) previedla (napr. darom) na osoby povinné z vecného bremena.

.
korela
02.10.12,16:34
Tu sa riešil tento rok takmer identický problém.
http://www.porada.sk/t189521-problemy-s-bremenom.html

Viem, že to nie je ideálne riešenie, nechceš predať tvoju polovicu a odísť preč?
Ak však chceš v budúcnosti aby žilo tvoje dieťa v tej druhej časti dvojdomu po vecnom bremene, predajom by si stratila túto možnosť.
Matka sa stala dobrovoľne vecným bremenom, alebo bola prinútená? Nezachránila touto cestou majetok pre dlhy? Keby to bol tento prípad, čo sa bežne robí, tak sa ocitla vo veľmi nepríjemnej situácii. Na staré kolená nebyť vo svojom, a zároveň byť vo svojom, nie je žiadne terno.
To, že niekto aj po veľmi dobrom zvážení situácie, sa "dobrovoľne" zbavuje svojho majetku darovaním a potvrdí to svojím podpisom pre menšie zlo, resp. záchranu rodinného majetku v prospech všetkých zúčastnených v rodine, robí to vždy proti svojej vôli.

Nemusí to byť váš prípad, ale ja sa vždy udivujem nad príspevkami od právnikov, ako bez bližších informácií sa hneď briskne vyjadrujú k danému problému. Ja viem, že paragrafy sa dajú použiť a aj využiť, zneužiť, záleží na okolnostiach a charaktere zúčastnených.
Niekedy sa rýchlo zabúda, čo tomu ktorému prípadu predchádzalo.
Ktorý normálny a zdravý rodič sa vzdá len tak pre nič za nič svojho práva v čase, keď vchádza do staroby, uvedomujúc si v budúcnosti svoju možnú vlastnú nemohúcnosť.
nokia007
02.10.12,19:24
Tu sa riešil tento rok takmer identický problém.
http://www.porada.sk/t189521-problemy-s-bremenom.html

Viem, že to nie je ideálne riešenie, nechceš predať tvoju polovicu a odísť preč?
Ak však chceš v budúcnosti aby žilo tvoje dieťa v tej druhej časti dvojdomu po vecnom bremene, predajom by si stratila túto možnosť.
Matka sa stala dobrovoľne vecným bremenom, alebo bola prinútená? Nezachránila touto cestou majetok pre dlhy? Keby to bol tento prípad, čo sa bežne robí, tak sa ocitla vo veľmi nepríjemnej situácii. Na staré kolená nebyť vo svojom, a zároveň byť vo svojom, nie je žiadne terno.
To, že niekto aj po veľmi dobrom zvážení situácie, sa "dobrovoľne" zbavuje svojho majetku darovaním a potvrdí to svojím podpisom pre menšie zlo, resp. záchranu rodinného majetku v prospech všetkých zúčastnených v rodine, robí to vždy proti svojej vôli.

Nemusí to byť váš prípad, ale ja sa vždy udivujem nad príspevkami od právnikov, ako bez bližších informácií sa hneď briskne vyjadrujú k danému problému. Ja viem, že paragrafy sa dajú použiť a aj využiť, zneužiť, záleží na okolnostiach a charaktere zúčastnených.
Niekedy sa rýchlo zabúda, čo tomu ktorému prípadu predchádzalo.
Ktorý normálny a zdravý rodič sa vzdá len tak pre nič za nič svojho práva v čase, keď vchádza do staroby, uvedomujúc si v budúcnosti svoju možnú vlastnú nemohúcnosť.

daná nehnutelnosť ale nieje jej majetkom,a nikdy ani nebol,jediný majitel výlučný vlastník bol moj otec a on nám to daroval...(ako som uz spomínala)..
MarcoM
02.10.12,19:50
nokia007 (http://www.porada.sk/member.php?u=196952): Odhlás televíziu a elektrinu. Keď nebude telenovela možno sa spamätá :)
nokia007
02.10.12,19:53
:-DDDDDDDD
korela
02.10.12,21:13
daná nehnutelnosť ale nieje jej majetkom,a nikdy ani nebol,jediný majitel výlučný vlastník bol moj otec a on nám to daroval...(ako som uz spomínala)..
Asi som to prehliadla.
Ale myslela som aj na túto možnosť, čo si uviedla.
Na tomto webe sa to hemží vec. bremenami.
Ako som hore uviedla tú druhú tému o bremene z t.r., tak tam sa spomína i po nociach rušené malé dieťa. Tam by bolo vhodné osloviť sociálku.

Sú dva separátne vchody, oddeliť cestu k vstupu plotom.Všetko sa dá technicky vybaviť, oslov odborníka. Aj ďalšiu bránu.
Aké podmienky sú v darovacej zmluve? Nie je oslobodená od platieb? Máte dva elektromery, plynomery, vodomery? Každý dom samostatne? Už si to riešila s právnikom?
korela
02.10.12,21:16
Hej. Chápem.
korela
02.10.12,21:19
Som doplnila dnes tú 1. tému. Urobiť koterec pre psa, zavrieť pred vaším odchodom z domu, je to veľké plemeno, zamknúť ho. Rovnako dať zámok na garáž. Sa čudujem, že ho nemáte. resp. možno iba nezamykáte.
nokia007
02.10.12,21:24
Asi som to prehliadla.
Ale myslela som aj na túto možnosť, čo si uviedla.
Na tomto webe sa to hemží vec. bremenami.
Ako som hore uviedla tú druhú tému o bremene z t.r., tak tam sa spomína i po nociach rušené malé dieťa. Tam by bolo vhodné osloviť sociálku.

Sú dva separátne vchody, oddeliť cestu k vstupu plotom.Všetko sa dá technicky vybaviť, oslov odborníka. Aj ďalšiu bránu.
Aké podmienky sú v darovacej zmluve? Nie je oslobodená od platieb? Máte dva elektromery, plynomery, vodomery? Každý dom samostatne? Už si to riešila s právnikom?


vchody do domov su samostatné no dvor rozdeliť nejde! proste sa to nedá...energie su zavedené spolocne,od platenia energii oslobodená neni.
nokia007
14.10.12,08:22
chcem sa ešte opýtať na jednu vec, nehnutelnosť nám daroval otec ked sme boli ešte malý,takze tam bola aj zákonna zástupkyna maloletých,na darovaciej zmluve si otec zriadil vecné bremeno pre seba (iba pre seba) po piatich rokoch táto zástupkina si bez jeho vedomia a suhlasu zriadila vecné bremeno aj na seba. je mozné neakým sposobom aby obdarovaný (dospelí) toto bremeno zrušili???? (darca uz nezije)

Dakujem
svetlik
14.10.12,08:55
chcem sa ešte opýtať na jednu vec, nehnutelnosť nám daroval otec ked sme boli ešte malý,takze tam bola aj zákonna zástupkyna maloletých,na darovaciej zmluve si otec zriadil vecné bremeno pre seba (iba pre seba) po piatich rokoch táto zástupkina si bez jeho vedomia a suhlasu zriadila vecné bremeno aj na seba. je mozné neakým sposobom aby obdarovaný (dospelí) toto bremeno zrušili???? (darca uz nezije)

Dakujem

Suhlas darcu nebol potrebny, ale zmluva s obdarovanym? Ale zial nepises podstatne info : obdarovany v case zriadenia toho, v poradi druheho, vecneho bremena - maloleti alebo plnoleti? Ak maloleti, bol suhlas s udu k uzavretiu takejt zmluvy? Kto maloletych zastupoval?
nokia007
14.10.12,09:21
Suhlas darcu nebol potrebny, ale zmluva s obdarovanym? Ale zial nepises podstatne info : obdarovany v case zriadenia toho, v poradi druheho, vecneho bremena - maloleti alebo plnoleti? Ak maloleti, bol suhlas s udu k uzavretiu takejt zmluvy? Kto maloletych zastupoval?


no darca to daroval nám ked sme boli ešte malí,takze bola naša zák.zástupkina a v tom čase si aj zriadila ona sama to bremeno. takze ja viem,ze vtedy kedze bola zástupkina maloletych obdarovaných to mohla zriadiť,chcem ale vedieť či títo obdarovaný (teraz ako plnoletý) toto bremeno mozu neako napadnúť,kedze to kvázi jak keby urobila v našom mene?
svetlik
14.10.12,10:07
no darca to daroval nám ked sme boli ešte malí,takze bola naša zák.zástupkina a v tom čase si aj zriadila ona sama to bremeno. takze ja viem,ze vtedy kedze bola zástupkina maloletych obdarovaných to mohla zriadiť,chcem ale vedieť či títo obdarovaný (teraz ako plnoletý) toto bremeno mozu neako napadnúť,kedze to kvázi jak keby urobila v našom mene?

Ale potom ona nemohla byt v tej casti zmluvy, ktorou sa zriadilo bremeno v jej prospech, zmluvnou stranou. Teda, nemohla konat ako zastupca toho kto zriaduje vecne bremeno (maloleti obdarovani) a sucasne byt opravnenym z toho vecneho bremena. A okrem toho, zriadenie vecneho bremena v jej prospech mal byt len so suhlasom sudu, nejde o bezny ukon pri zastupovani maloletych.
nokia007
14.10.12,10:13
o súde nič nevieme,ona to zriadila na katastri..
nokia007
14.10.12,10:15
vyuzila právo zák,zástupcu,bez vedomia darcu aj maloletých obdarovaních...
korela
15.10.12,01:42
vchody do domov su samostatné no dvor rozdeliť nejde! proste sa to nedá...energie su zavedené spolocne,od platenia energii oslobodená neni.
Vidím, že so založila novú tému o energiách.
Energie sa merajú z rozvodov iba na jednom mieste predpokladám vo vašej časti dvojdomu.
Prečo si neoddelíte rozvody?
Dajte urobiť elektromer, vodomer pre druhú časť dvojdomu, ktorý nepoužívate.
Ak nie je oslobodená od platenia energií.
Projektant to nejako nezvládol, ak ide o dvojdom, dá sa v budúcnosti predpokladať, že pri dvoch samostatných jednotkách, sa môže jedna časť aj odpredať. To je klasický symetrický dvojdom?
Kotol na kúrenie máte jeden spoločný, predpokladám.
Technicky sa dá vyriešiť všetko. Za zainvestovanie by to stálo vo vašom prípade.
Ste majitelia. Skonzultujte s elektrárňami, vodárňami. Čo s plynom ..., oddeliť. Hoci aj kotol na pevné palivo?
Aj tak sa vám to v budúcnosti pravdepodobne zíde.