Hansol1
17.09.12,20:31
Ahojte, ako FO nepodnikatel predavam majetok, ktory nie je zaradeny v obchodnom majetku. Pri takomto predaji majetku mi vznika zisk (ide napr. o pocitace, ktore nakupujem ako FO nepodnikatel). Moja otazka je, ci som povinny ako FO zaplatit dan z prijmu z rozdielu, ktory mi predstavuje "zisk". Dakujem.
účtovníčka_prešov
17.09.12,21:02
Hranica tzv. príležitostných príjmov, ktoré sú od dane oslobodené od roku 2011 je v ZDP [§ 9 ods. 1 písm. g) a i)] stanovená na tieto účely absolútna suma 500 €. Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu.
ewita888
17.09.12,21:23
ak iba kúpiš pc a nevyhovuje ti, predáš ho, je to oslobodené od DzP..
ak to robíš vo veľkom, potrebuješ minimálne živnosť, inak je to černota..
Hansol1
18.09.12,06:27
Je mi jasne, ze by mala byt na taketo ucely zriadena aspon zivnost, avsak v pripade, ak prekrocim sumu 500 EUR mam povinnost tuto sumu zdanovat? Da sa predaj majetku povazovat za "Prilezitostny prijem"? Podla mojho nazoru nie, nakolko sa jedna o predaj majektu, ktory nie je zaradeny v obchodnom majetku. Mozete mi prosim dat vyjadrenie k tomuto? Diky
Hansol1
18.09.12,06:29
ak iba kúpiš pc a nevyhovuje ti, predáš ho, je to oslobodené od DzP..

Ewita888 - a ak takýchto pc som nakupil v min. roku, tzn. roku 2011 8ks a tento rok som ich predaj z dovodu, ze su uz pre mna nepotrebne, pricom dosiahol zisk z predaja vacsi, ako 500 EUR je to oslobodene?
účtovníčka_prešov
18.09.12,12:25
pokiaľ to tak je ako píšeš, že si ich nenakupoval za účelom podnikania, nemáš zaradený v majetku tak daň nebudeš platiť. V zákone o dani z príjmu sa uvádza:
§ 9 Príjmy oslobodené od dane: (1) Od dane je oslobodený príjem:c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

to znamená, že tá hranica 500 eur sa na to nevzťahuje. Nieje to takýto príjem.. mňa poplietol jeden článok kde som čítala keď firma niečo predávala a nemali to vo svojom popise činnosti - v OR.
Príroda
22.11.12,17:14
§ 9 Príjmy oslobodené od dane: (1) Od dane je oslobodený príjem:

c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

to znamená, že tá hranica 500 eur sa na to nevzťahuje. Nieje to takýto príjem..

Zdravím, riešime podobnú vec. SZČO- približovanie dreva traktorom občas kúpi nejaký ND na starý stroj aj od súkromnej osoby, nepodnikateľa. Na základe tohto paragrafu si myslím, že výška jeho príjmu pri predaji nie je obmedzená a daň z príjmu platiť nemusí. Vystavujeme KPZ a VPD s osobnými údajmi predajcu ako dodávateľa. Prosím, potvrďte mi, či to bude takto v poriadku. Ešte dodám, príjem je zriedkavý, raz za rok alebo aj niekoľko rokov od jednej osoby kúpi ND. Ďakujem.
účtovníčka_prešov
23.11.12,15:08
je to v poriadku. Nevýhoda nákupu od nepodnikateľa spočíva v tom, že si ako platiteľ neodpočítate DPH.
Príroda
25.11.12,19:25
Vďaka, nie je platiteľ, tak to nám nevadí. Pekný večer!