Brkov
21.02.06,10:31
Zdravím všetkých

Fakty:
-1.11.2004 založená živnosť, vklad podnikateľa -hardvér v hodnote 80 000,-SKK
-za rok 2004 (2 mesiace) vyprodukovaná daňová strata 5 000,- SKK. Z dôvodu aby sa strata ešte viac nezvýšila, majetok nebol odpisovaný
-za rok 2005 (12 mesiacov) je možné vyprodukovať zisk, avšak iba ak by nebol majetok zasa odpisovaný

Otázka:
-ak som v predošlom zdaňovacom období odpisovanie majetku odložil, v nasledujúcom už musím začať majetok odpisovať aj keď tým spôsobím daňovú stratu?
renča1
21.02.06,10:32
daňovník môže uplatňovanie odpisov hmot.majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaň.obdobie alebo viac celých zdaňovacích období, v dalšom zdaň.období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa prelžuje o dobu prerušenia odpisovania.Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník , ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 - ak si uplatňuje 25% výdavkov, v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu učenú na odpisovanie hmot.majetku predlžiť.Hovorí sa o tom v §22 ods.9 zákon o dani z príjmu.

Takže môžeš prerušiť aj na další rok odpisovanie majetku, ale ak si neuplatňuješ 25% výdavkov z príjmu.
Adra
24.02.06,13:01
Zdravím, chcela by som opýtať, ako sa účtujú odpisy v JÚ. Ešte som neodpisovala, k akým výdajom to mám zaradiť? Vďaka
Braňo
24.02.06,13:05
Adra, jedná sa o nepeňažnú operáciu, ktorú dávam ako posledný zápis v roku, mal by Ti to softvér spraviť, ak máš dobre nahodené inventárne karty a dobre pozaraďovaný majetok do účtovných skupín. Napíšeš ale, v akom softe pracuješ.
;)
alušik
24.02.06,13:08
Ak nepracuješ v sofveri, tak zauctujes do kolonky prevadzkova rezia.:)
Adra
24.02.06,14:01
som v money S3, skupina je nahodená, odpis je vyrátaný, mám aj zaradenie do užívania, len teraz keď chcem zadať hodnotu odpisu pýta ma predkontáciu. Preto by som rada vedela, ktoré výdaje použiť :-)