robco880128
17.09.12,20:33
Dobrý deň

Mám takýto problém a chcel by som Vás poprosiť o právnu radu.

Mám priatelku, ktorá má s bývalým priatelom v spoluvlastníctve byt, v ktorom kedysi spolu žili. Posledné 2 roky tam žila sama s ich spoločnou dcérou, pričom bývalý sa o nich nezaujímal. Byt kúpili za peniaze z hypotéky a spotrebného úveru. Hypotéka predstavovala asi 80 % z ceny bytu a spotrebný úver zvyšok. Hypotéku si zobrala ona a on je na nej ručiteľ. Bohužiaľ pri kúpe bytu, dala moja priatelka napísať byť na nich obidvoch. Celý čas však hypotéku splácala ona sama. Spotrebný úver splácal on. V súčasnosti jej začal bývalý robiť problémy a nechce sa s ňou nijak dohodnúť na vyrovnaní. Je možné nejaké majetkoprávne vyrovnanie, vďaka ktorému by mohla byt získať, alebo je možné, aby bolo jej bývalému súdom prikázané, že ho musí predať a zisk z predaja by sa použil na vyplatenie hypotéky a spotrebného úveru. Ide o to, že ona s ním v tom byte už nechce byť, avšak nemá kam odísť, preto je ochotná sa toho bytu aj zbaviť. Navyše bývalý ju aj dcéru doma psychicky napáda a robí im problémy a neplatí jej ani výživné. V súčasnosti už naňho aj podala podanie za napadnutie(napadol ju) a tie6 návrh na zvýšenie výživného a doplatenie toho čo nezaplatil doteraz. Prosím poraďte mi. Ďakujem za odpoveď.
Erzebeth
19.09.12,00:25
Ak sa nedokážu dohodnúť, musí vo veci rozhodnúť súd na návrh jedného z nich.
draik
19.09.12,06:11
Ako ručiteľ nie je povinný úver splácať. Môže mu zaslať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva s tým, že buď navrhuje odkúpiť jeho podiel alebo mu predať svoj podiel resp. navrhnúť predaj nehnuteľnosti a rozdelenie výťažku. Ak sa nedohodnú, následne môže podať žalobu, v prípade predaja rozdelí súd výťažok podľa podielu na byte. Prípadné vzájomné finančné nároky by bolo možné riešiť započítaním.
robco880128
19.09.12,09:23
Ďakujem Vám za rady, dúfam, že sa to na súde nejak vyrieši. A chcem sa ešte spýtať na to ručenie. Ako to že nie je povinny ked je ručiteľ. Keby ona teraz prestala platiť, nebude to banka postupom času vymáhať od neho?