Juraj13
21.09.04,14:45
Zdravim vsetkych,
vcera som sa pytal na potrebu vystavenia faktury pri predaji tovaru s cenou nad 50 tis Sk koncovemu zakaznikovi (obcanovi). Zhodli sme sa na tom, ze nie je zle, ak sa vystavi doklad z ERP a prilozi sa k fakture.
Dnes som sa vsak dopatral v zakone k nasledovnemu:
Ak predam tovar nad 50 tis. sk občanovi (definicia v paragrafe §3) nemám vystaviť faktúru (vyplýva to z §71 ods.1).
Tak teda ako? Treba vystavit tu fakturu, alebo nie?
Dakuje za odpovede.
Palino
21.09.04,13:43
Zo zákona o DPH § 71, ods. 1, tak ako uvádzate vyplýva, že pri dodaní tovaru "občanovi" nie ste povinný vystaviť faktúru. To je uvedené aj v "Metodickom pokyne k ustan. §§ 69-76 zákona o DPH ... " vydanom DR, ktorý je už tu niekde na Porade uverejnený.
Yvvetta
21.09.04,13:48
A je problém vystaviť fa ? Budeš mať pokoj. DPH ajtak budeš musieť priznať či vystavíš alebo nevystavíš faktúru. Tak to budeš mať poistené a nebudeš sa naťahovať s DÚ.
Juraj13
21.09.04,13:51
Problem je ten, ze mame viac prevadzok a objasnit to personalu aby vystavoval faktury je zlozite a aj dost zdlhave pri predaji. No a maj doklad z ERP aj fakturu je asi chybne, dva doklady.
Luba
23.09.04,16:38
Juraj, nemam teraz ten zakon o DPH u seba, ale myslim, ze sa tam hovori, ze fakturu je povinny vystavit platitel zdanitelnej osobe. Bezny obcan nie je zdanitelna osoba, a tak by mu mal stacit doklad z ERP, aj ked je nakup nad 50.000,-. Pokladnik by sa mozno mal opytat zakaznika, ktory kupuje nad 50.000,, ci to potrebuje do uctovnictva, alebo nakupuje ako obcan a podla toho sa zariadit. Ale myslim, ze o to by sa mal zaujimat aj kupujuci, ak je zdanitelnou osobou a potrebuje ten doklad do uctovnictva. Ty dan odvedies, ale on by si ju nemal uplatnit na vstupe, ked nema fakturu, ale iba blok z ERP nad 50.000,-
aktaK
21.05.07,07:09
Stále platí, že stačí len bloček z registračnej pokladne, ak platca DPH kúpi do podnikania nábytok (sedacia súprava) za 47.400 Sk spolu aj s DPH?
Netreba nám - pre istotu - dodatočne vyžiadať aj "faktúru"? Myslím kvoli odpočtu DPH, ako i uplatnenia nákladov?

Vlastne teraz som si uvedomila ze to bude formou odpisov, ktorá odpisová skupina teraz "bezí" pri nábytku? Takže najprv odpočitam celu DPH a zbytok, teda len ten samotný danový základ teda odpisujem?
ALBO
21.05.07,08:28
Stále platí, že stačí len bloček z registračnej pokladne, ak platca DPH kúpi do podnikania nábytok (sedacia súprava) za 47.400 Sk spolu aj s DPH?
Netreba nám - pre istotu - dodatočne vyžiadať aj "faktúru"? Myslím kvoli odpočtu DPH, ako i uplatnenia nákladov?

Vlastne teraz som si uvedomila ze to bude formou odpisov, ktorá odpisová skupina teraz "bezí" pri nábytku? Takže najprv odpočitam celu DPH a zbytok, teda len ten samotný danový základ teda odpisujem?
Nabytok je v OS 2 36.1. Podľa § 71/5 vám stačí bloček z RP. do 50 tis. ceny bez vrátane DPH.
aktaK
21.05.07,08:43
ALBO, nakolko si ma aj odvolal na príslušný paragraf, tu pozerám: cena tovaru alebo služby vrátane dane...dakujem za Tvoju odpoved, v mojom prípade aj tak to sedí
aktaK
21.05.07,08:45
teraz to idem odvolat, uz viem, ako si to myslel...
to - ceny bez DPH - si tým myslel, ze to mám odpisovat z tej ceny bez DPH, však? pokial si to takto myslel, tak sa ospravedlnujem...
betka
21.05.07,14:19
teraz to idem odvolat, uz viem, ako si to myslel...
to - ceny bez DPH - si tým myslel, ze to mám odpisovat z tej ceny bez DPH, však? pokial si to takto myslel, tak sa ospravedlnujem...

Ak ste plátca DPH, OC Vám tvorí cena nábytku bez DPH, plus vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním nábytku. (doprava, montáž..) a zaradíte ako napísal Albo, 2.0S.
Ak by ste neboli plátca DPH, OC nábytku Vám tvorí cena včetne DPH..
ALBO
22.05.07,06:46
teraz to idem odvolat, uz viem, ako si to myslel...
to - ceny bez DPH - si tým myslel, ze to mám odpisovat z tej ceny bez DPH, však? pokial si to takto myslel, tak sa ospravedlnujem...

už ani neviem ako som to myslela, v každom prípade máte DPH uznanú z bločku na ktorom je maximálne 50t.vrátane DPH.Takže som to radšej opravila, lebo tam smerovala otázka.