8andrej8
18.09.12,12:34
Dobrý deň v stredu som si na živnostenskom založil živnosť a v piatok si prišiel pre osvedčenie o živnostenskom oprávnení, na ktorom je pridelené IČO, preto sa chcem spýtať, či už môžem fakturovať s týmto ičom?
Ďakujem
Tweety
18.09.12,10:39
Dobrý deň v stredu som si na živnostenskom založil živnosť a v piatok si prišiel pre osvedčenie o živnostenskom oprávnení, na ktorom je pridelené IČO, preto sa chcem spýtať, či už môžem fakturovať s týmto ičom?
Ďakujem Áno môžeš.
marjankaj
18.09.12,10:43
A čo máš napísané v tom živnostenskom oprávnení? Nemôžeš podnikať skôr ako je tam uvedené. My tak ďaleko nedovidíme. Kukni sám.
Tweety
18.09.12,10:46
A čo máš napísané v tom živnostenskom oprávnení? Nemôžeš podnikať skôr ako je tam uvedené. My tak ďaleko nedovidíme. Kukni sám.
Si ma teda pobavil, že nedovidíme,:--- škoda, že už nie je tlačítko úsmevné, či aké to bolo. Ale vari neide fakturovať to, čo nemá v živnosti, či?
marjankaj
18.09.12,11:01
Si ma teda pobavil, že nedovidíme,:--- škoda, že už nie je tlačítko úsmevné, či aké to bolo. Ale vari neide fakturovať to, čo nemá v živnosti, či?
Ale ide. Jeden klient tak fakturoval a zivnostenský úrad mu to ohodnotil na 300 €. A mohol až do 3319 €.
Tweety
18.09.12,11:04
Ale ide. Jeden klient tak fakturoval a zivnostenský úrad mu to ohodnotil na 300 €. A mohol až do 3319 €.
A vari Ty dovidíš až tam, do jeho zmýšľania?:--- Veď nemusí konať tak, ako ten klient.:)
marjankaj
18.09.12,11:09
Napísala si to trochu dvojzmyselne. Neide=nie je možné. Tak som to prečítal ja.
Tweety
18.09.12,11:11
pochopila som tvoj príspevok, tak, že dá sa to, ale ja som to myslela inak
marjankaj
18.09.12,11:15
Veď už mi ti doplo.
Tweety
18.09.12,11:20
nič sa nedeje, preto som tam dala aj smajla, aby ti došlo, chichi
8andrej8
18.09.12,14:32
ešte som sa chcel spýtať, či som povinný vybaviť si podnikateľský účet v banke, alebo stačí môj osobný?
Tweety
18.09.12,14:42
ešte som sa chcel spýtať, či som povinný vybaviť si podnikateľský účet v banke, alebo stačí môj osobný?
Nemusíš mať zvlášť podnikateľský, stačí aj osobný. Len ho treba oznámiť DÚ.
ALe z praxe je lepšie mať na podnikanie zvlášť účet.
8andrej8
18.09.12,15:17
ešte drobnosť, IČO je rovnaké ako DIČ? môžem ho dať do faktúry aj keď som z Daňového ešte nič nedostal?
Economic
23.09.12,06:37
Bohužiaľ, musíš čakať na DIČ. To sú 2 rôzne čísla...
marjankaj
23.09.12,07:25
DIČ sa na faktúre uvádzať nemusí. Ale je to zaužívané, že sa uvádza.
TACOSI
25.09.12,17:31
Nemusíš mať zvlášť podnikateľský, stačí aj osobný. Len ho treba oznámiť DÚ.
ALe z praxe je lepšie mať na podnikanie zvlášť účet.

mam len osobny ucet,a ked som volal z pracovnickou DÚ , tak mi povedala,ze ak nemam podnikatelsky ucet,ale len osobny,tak cislo uctu nahlasovat nieje potrebne,,,takze neviem.
KEJKA
25.09.12,18:42
mam len osobny ucet,a ked som volal z pracovnickou DÚ , tak mi povedala,ze ak nemam podnikatelsky ucet,ale len osobny,tak cislo uctu nahlasovat nieje potrebne,,,takze neviem.a povedal si s dôrazom, že ten osobný chceš používať ako podnikateľský?
mondes
25.09.12,19:10
mam len osobny ucet,a ked som volal z pracovnickou DÚ , tak mi povedala,ze ak nemam podnikatelsky ucet,ale len osobny,tak cislo uctu nahlasovat nieje potrebne,,,takze neviem.

Je Tvojou povinnosťou nahlásiť na DU účet, ktorý budeš používať na podnikanie, aj keď ide o osobný účet.

P.S.Ja by som si otvorila zvlášť účet na podnikanie (nemusí byť podnikateľský, aby si neplatil zbytočne vysoké poplatky, napr. v mBank to máš zadara), pretože určite nechceš, aby Ti niekto videl do všetkých Tvojich úspor. Či?
marjankaj
25.09.12,19:13
a povedal si s dôrazom, že ten osobný chceš používať ako podnikateľský?



Daňový poriadok
§67
(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný uviesť

9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,

(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii. Ak daňový subjekt nesplní oznamovaciu povinnosť riadne a včas, príslušné zmeny v registri vykoná správca dane z úradnej moci, hneď ako zistí rozhodujúce skutočnosti.

No čo znamená, že tam budú sústredené peňažné prostriedky? Ak tam budú aj iné peniaze, tak by to nahlasovať nemusel. A keď si ich dal poslať na osobný účet, tak by to mohlo byť aj ako výber na osobnú spotrebu.

Viem, radosť takéto niečo účtovať, ale na pokutu to nevyzerá.
marjankaj
25.09.12,19:15
Je Tvojou povinnosťou nahlásiť na DU účet, ktorý budeš používať na podnikanie, aj keď ide o osobný účet.

P.S.Ja by som si otvorila zvlášť účet na podnikanie (nemusí byť podnikateľský, aby si neplatil zbytočne vysoké poplatky, napr. v mBank to máš zadara), pretože určite nechceš, aby Ti niekto videl do všetkých Tvojich úspor. Či?

Podľa akého zákona?:confused:
mondes
26.09.12,08:18
No presne podľa takého, aký ste uviedli vyššie, teda:

Zákon č. 563/2009 Z.z. Zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení účinnom od 1.1.2012

REGISTRAČNÉ KONANIE
§ 67
Postup pri registrácii
(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov,1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný uviesť
1. meno a priezvisko,
2. adresu trvalého pobytu,
3. rodné číslo,
4. identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené,
5. miesto podnikania; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
6. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
7. hlavný predmet činnosti,
8. dane, ku ktorým žiada registráciu,
9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
10. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o fyzickú osobu podľa § 9 ods. 10,
11. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov,1)

(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani,oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii.

§ 154
Správne delikty
(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote,


§ 155
Pokuty
(1) Správca dane uloží pokutu

d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu od 5 eur do 3 000 eur,