279191
21.02.06,10:49
Ahoj všetci,


môj kamarát sa chystá nastúpiť do rakúskej firmy, ktorá si otvorila pobočku tu v Bratislave. S podmienkou, že prácu bude vykonávať v Rakúsku a vyplácaný bude na Slovensku. Ako je to v tomto prípade so zdravotným poistením, diétami. Musí mu zamestnávateľ každý deň vypisovať cestovný príkaz? Nebudú na to pozerať, že v Rakúsku pracuje načierno ? Čím je podmienená platnosť medzinárodného zdravotného preukazu?
Priznám sa mám z toho chaos, paniku. Pomôžemi niekto???
Vopred ďakujem
279191
21.02.06,10:58
Haló, prosím je tu niekto??? Pomôžte mi prosím
cepeva
23.02.06,06:36
Haló, prosím je tu niekto??? Pomôžte mi prosím
Myslim si, ze pokial bude pracovat v Rakusku je dolezite, ake miesto vykonu prace ma napisane v pracovnej zmluve. Ak je to slovenske miesto, potom je asi do Rakuska vysielany a mal by dostavat stravne a vreckove podla zakona o cestovnych nahradach. Toto stravne a vreckove sa da aj pausalizovat - ale musi to byt dohodnute zmluvne.

Pokial je vyslany musi mat formular E101 od Socialnej poistovne, ktory znamena, ze socialne poistenie si plati na Slovensku. Ak pobocka rakuskej firmy na Slovensku bude mat len zamestnancov vysielanych do Rakuska formular E101 s najvacsou pravdepodobnostou nedostanete. Podmienka na vydanie tohto formulara je, aby spolocnost mala na Slovenku 15% zamestnancov (okrem administrativy). Chcu zabranit tomu, aby spolocnosti z EU nezacali obchadzat ich uzatvoreny pracovny trh tym, ze otvoria pobocky v statoch s nizkymi mzdami a z tychto statov zacnu posielat ludi za zamestnanim do svojho domaceho statu formou vyslania.

Ohladom zdravotneho poistenia. To by si mal platit na Slovenku. Takisto by som si vybavila europsky zdravotny preukaz a porozmyslala aj o komercnom poisteni.

Ohladom dani. Po 183 dnoch prace v zahranici by mal zacat platit dane tam.

Ja mam taketo informacie. Pokial by mi ich niekto vedel doplnit, resp. poukazat na nespravnost, budem velmi rada.
279191
28.02.06,10:53
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
tonkat
07.02.07,11:36
Myslim si, ze pokial bude pracovat v Rakusku je dolezite, ake miesto vykonu prace ma napisane v pracovnej zmluve. Ak je to slovenske miesto, potom je asi do Rakuska vysielany a mal by dostavat stravne a vreckove podla zakona o cestovnych nahradach. Toto stravne a vreckove sa da aj pausalizovat - ale musi to byt dohodnute zmluvne.

Ohladom dani. Po 183 dnoch prace v zahranici by mal zacat platit dane tam.

Ja mam taketo informacie. Pokial by mi ich niekto vedel doplnit, resp. poukazat na nespravnost, budem velmi rada.
Prosím o informáciu, ak nám prišlo potvrdenie z Talianska o zaplatení dane - aspoň si myslím, že je to ono - ale nie je mi jasné z čoho, lebo zamestnanca vyplácame my tu na slovensku, treba niečo s tým potvrdením robiť? Neviem to ani preložiť tak neviem, čo tam vlastne píšu, názov dokladu je CUD. Ak je to zaplatená daň môže si ju tu započítať v DP? Poradíte niekto? Prosím!!
ccokoladecka
04.03.12,09:06
dobry den,
pracujem v spolocnosti ako uctovnik, kde sa planuju zmeny a chcela by som mat vsetko podchytene, aby som podala vedeniu spravne informacie.
Ide o to, ze sme slovenska spolocnost, ktora si u svojej dcerskej spolocnosti (spolocnost ceska so sidlom v CR) prenajme kancelarie, kde budu sediet niektori zamestnanci slovenskej spolocnosti. Pracu budu vykonavat nadalej pre slovensku spol. ale kazdodenne budu dochadzat za pracou do CR.
V prvom rade je podstatne asi, kde budu mat zamestnanci miesto vykonu prace - ake su moznosti keby to bolo sidlo ceskej spol. a ake keby to bolo sidlo slovenskej spol.?
a ako je to s odvodmi a zdanovanim? mozu byt odvody stale na soc. poistovnu v SR a preddavky na daň takisto na DU SR?
Viem, ze je este to, ked pracuju v zahranici viac ako 183 dni do roka, tak by mali poziadat o E101, ale aj v tom pripade, ak pracu vykonavaju pre slovensku firmu?
Indeed
04.03.12,09:25
Ahoj všetci,


môj kamarát sa chystá nastúpiť do rakúskej firmy, ktorá si otvorila pobočku tu v Bratislave. S podmienkou, že prácu bude vykonávať v Rakúsku a vyplácaný bude na Slovensku. Ako je to v tomto prípade so zdravotným poistením, diétami. Musí mu zamestnávateľ každý deň vypisovať cestovný príkaz? Nebudú na to pozerať, že v Rakúsku pracuje načierno ? Čím je podmienená platnosť medzinárodného zdravotného preukazu?
Priznám sa mám z toho chaos, paniku. Pomôžemi niekto???
Vopred ďakujem

Ach jaj ! :mee:



Svojho času keď bola ešte na Slovensku menou SKK, bola jedna taká firma v KE, čo posielala ľudí pracovať do UK.

Pri pracovnom pohovore mi bolo oznámené, že hoci budem pracovať v UK , platený budem nimi v SKK , a ked budem chcieť libry , tak si ich možem

vybrať v UK, z bankomatu. :mad: