makapusa
18.09.12,14:00
v poslednej dobe som si oblubil rozne druhy cestovin v restauraciach/pohostinstvach,Pokusal som si aj spravit podobne cestoviny,ale omacka stale nie je ta prava.Preto by ma zaujimalo,ze ako spravit tu syrovu omacku ktoru zvatsa davaju.

skusal som sa hrat:
200ml karicky/bambina
200ml mlieka/vody/vyvaru
200ml smotany
+1-2 struciky cesnaku.

ake su Vase rady na dany recept? pridam iba to,ze varit viem,iba podla mier,dochucovanie mi nikdy neslo :D
Slayer666
18.09.12,17:14
Tu, ktoru zvacsa davaju? A ta je dobra? Nekydnu ti tam nahodou len obsah dajakej flasky? Lebo moje skusenosti s kosickymi restauraciami a ich cestovinami by sa dali oznacit za ohavne. Mam v repertoari viacero chutnych omacok, autentickych (nie z nasich restauracii), planoval som aj zalozit temu, kde by sme take recepty pridavali, len som sa k tomu nedostal.

K tomu receptu, co si napisal, par poznamok. Karicku ani bambino nikdy k cestovinam, ved to je barbarske. To hadam ani nie su syry. Toho mlieka je tam zbytocne vela. Mlieka staci len tolko, aby sa mal syr pripadne v com roztopit (zalezi od druhu syra). Inak ti hrozi, velmi realne, ze omacka bude pririedka. Smotany by tiez tolko nemuselo byt mozno, ale to ani tak nevadi, lebo ta sa da lahsie zredukovat (vlastne ta sa spravidla aj redukuje). Syr je po prve slabo zastupeny, co sa pomeru tyka a tiez by som zvolil vyraznejsi syr (osvedcena a tradicna je Gorgonzola Dolce, z nej je skvela omacka). Cesnak je viac-menej vec vkusu, ja mam taketo typy omacok radsej bez cesnaku (hlavne syr aby vynikol). Este som s cesnakom neskusal, ale mam pocit, ze by sa to bilo. Tiez je tej omacky vela, z toho nakrmis mozno aj malu svatbu (12 ludi?).

Takze skus takto:
Gorgonzolu, asi 120g, vyber na par hodin z chladnicky, potom rozhrej v hrnci alebo jenskom skle na sporaku asi 50g masla (kludne aj viac), najprv povedzme 50ml mlieka (pridavaj postupne podla potreby), stipku soli a tu gorgonzolu a rozpuc ju vareskou, miesaj atd. nech sa syr roztopi. Pridaj asi 100ml slahackovej smotany a miesaj na miernom plameni, kym sa nezredukuje tak, ze omacka je relativne husta. To je vsetko - uplne primitvne, staci len roztopit syr s mliekom a maslom a potom zredukovat smotanu, odstavit, kym sa nedovaria cestoviny, tie potom zliat a hned to aj spolu zmiesat a podavat. Z tohto mnozstva sa naje 4 - 6 ludi, podla apetitu a toho, co este povadas.

Vraj to funguje dobre s tovarenskymi cestovinami ako penne, ale mne sa to prieci. Domace tagliatelle/fettuccine budu urcite vynikajuca kombinacia, najlepsie su ale zemiakove gnocchi. Uvar, povedzme, 300-400g zemiakov v supke, potom ich osup a postruhaj na struhadle. Primiesaj tretinovu hmotnost (cize asi 100-130g) hladkej muky a vypracuj cesto. Zemiakove cesto sa proste lepi, nech robis cokolvek, takze sa toho nezlakni. Rozdel na niekolko casti a z kazdej usulaj takeho hada (ako ked sa robia sulance), asi s 3cm priemerom. Rozrez na asi 3cm-ove ''kocky'' a kazdu zober do ruky, pomuc, nech sa nelepi, a o vidlicku otlac tak, ze na jednej strane bude jamka od prsta a na druhej stopy po vidlach. Tu si mozes pozriet video, ako sa to robi. Opat je to velmi jednoducha zalezitost (od 8:10 to vidno)

http://www.youtube.com/watch?v=RaGl-ESG2xQ

Dobru chut!:)
Rozalka
18.09.12,17:21
Pri dolievaní do jenského skla musí byť aj prilievaná tekutina horúca, inak sklo praskne.
Slayer666
18.09.12,19:16
Ale ved do skla sa nic dolievat nebude. Da sa tam maslo, mlieko a zohreje sa kusok, potom syr, ten sa roztopi a az tak smotana a ta sa zredukuje. Nez sa tam prida smotana, tak tie teploty su nizke a este sa mi nic zle nestalo.
Slayer666
18.09.12,19:16
Aj ta studena smotana sa leje do mlieko-syra, takze nie priamo na sklo.