Daniela81
18.09.12,14:34
Ahojte, prosim o radu. Prevadzkujem volnu zivnost (maloobchod, velkoobchod, sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu) a chcela by som predavat vo svojom obchodiku aj vlastne umelecke predmety - dekoracie z prirodnych materialov. Podlieha takyto predaj vlastnych vyrobkov nejakej volnej zivnosti (musim rozsirit predmet cinnosti?) alebo taketo predane vyrobky podliehaju autorskemu zakonu a do danoveho priznania iba vpisem prijmy z tychto predanych vyrobkov? Vdaka za rady.
Daniela81
19.09.12,05:12
Ahojte, prosim o radu. Prevadzkujem volnu zivnost (maloobchod, velkoobchod, sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu) a chcela by som predavat vo svojom obchodiku aj vlastne umelecke predmety - dekoracie z prirodnych materialov. Podlieha takyto predaj vlastnych vyrobkov nejakej volnej zivnosti (musim rozsirit predmet cinnosti?) alebo taketo predane vyrobky podliehaju autorskemu zakonu a do danoveho priznania iba vpisem prijmy z tychto predanych vyrobkov? Vdaka za rady.

.. posuvam
Internetový marketing
19.09.12,07:05
Mne to pride ako isty druh vyroby, ak by ste predmety niekde kupovala a potom ich predavala dalej tak Vam staci maloobchod, ale ak nakupujete material a ten spracuvate do finalneho vyrobku, ktory predate, tak uz by tam asi mal byt v zivnosti aj nejaky druh vyroby, aby to bolo ok. Ale to len tak tipujem, tiez ma zaujima pohlad nikoho povolanejsieho.
kopretinka
19.09.12,08:41
rozšír si živnosť o výrobu a predaj dekoračných predmetov.
Daniela81
10.10.12,08:13
rozšír si živnosť o výrobu a predaj dekoračných predmetov.

dakujem za odpoved. prave pozeram zoznam volnych zivnosti, ale je to tam dost specifikovane :confused: nenasla som sa v tom..
flector
10.10.12,16:08
Neviem čo presne myslíš prírodnými materiálmi, ale ak to vyrábaš napríklad z dreva, tak je voľná živnosť:

8.3 Výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva
(Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad. <- To nie je treba špecifikovať pri žiadaní, to je tam automaticky všetko.)
> 8.3.1 Výroba drevených dekoratívnych predmetov
> 8.3.1.1 Výroba rezbárskych výrobkov, sošiek a ozdôb

Ak predmety zo skla, tak voľná živnosť:

13.1 Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava
(Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
> 13.1.5 Výroba bižutérie a dekoratívnych predmetov zo skla: náramky, prstene, korálky, retiazky, brošne, náušnice, gombíky, ružence, figúrky, vianočné ozdoby

Ak z kovu, tak voľná živnosť:

14.1 Výroba jednoduchých výrobkov z kovu
(Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
> 14.1.7 Výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu: dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská, kovové držiaky

Alebo aj:
14.2 Opracovanie kovu jednoduchým spôsobom

A pod.

Aj keď neviem čo si presne myslela výrobkami z prírodných materiálov, tak ak si vyberieš všetky tieto hlavné voľné živnosti (tj. 8.3, 13.1, 14.1 14.2, a pod.), bez podrobnej špecifikácie, tak ti tie hlavné živnosti v podstate pokryjú výrobu všetkých možných drobných dekoratívnych predmetov, aké sa len dajú vymyslieť a vyrobiť. ;)

Načo sa limitovať. Pri žiadaní je lepšie zvoliť všetky možné hlavné živnosti, bez hlbšej špecifikácie (oni ju v sebe obsahujú automaticky ako som povedal).
Jedna hlavná živnosť stojí asi len 5,-EUR, ak si dobre pamätám, takže zvoliť niekoľko hlavných živností nie je problém.
Budeš tam mať všetko čo sa bude týkať tvojej činnosti a pokoj!
Daniela81
11.10.12,08:30
dakujem pekne za odpoved. presne tieto som si povypisovala, ale co ak su tie materialy nazbierane v lese (sisky, zalude, kamienky a pod.), a ty z toho nieco vytvoris. ak by mi prisla kontrola a ja mala vyfakturovane iba "dekorativne predmety", nechceli by napriklad vidiet obstaravaciu fakturu za material? proste neviem, ci to nie je iba nejaky autorsky prijem a takto ho aj potom uviest v prijmoch v danovom priznani.


Neviem čo presne myslíš prírodnými materiálmi, ale ak to vyrábaš napríklad z dreva, tak je voľná živnosť:

8.3 Výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva
(Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad. <- To nie je treba špecifikovať pri žiadaní, to je tam automaticky všetko.)
> 8.3.1 Výroba drevených dekoratívnych predmetov
> 8.3.1.1 Výroba rezbárskych výrobkov, sošiek a ozdôb

Ak predmety zo skla, tak voľná živnosť:

13.1 Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava
(Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
> 13.1.5 Výroba bižutérie a dekoratívnych predmetov zo skla: náramky, prstene, korálky, retiazky, brošne, náušnice, gombíky, ružence, figúrky, vianočné ozdoby

Ak z kovu, tak voľná živnosť:

14.1 Výroba jednoduchých výrobkov z kovu
(Ktorá v sebe automaticky obsahuje napríklad.)
> 14.1.7 Výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu: dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská, kovové držiaky

Alebo aj:
14.2 Opracovanie kovu jednoduchým spôsobom

A pod.

Aj keď neviem čo si presne myslela výrobkami z prírodných materiálov, tak ak si vyberieš všetky tieto hlavné voľné živnosti (tj. 8.3, 13.1, 14.1 14.2, a pod.), bez podrobnej špecifikácie, tak ti tie hlavné živnosti v podstate pokryjú výrobu všetkých možných drobných dekoratívnych predmetov, aké sa len dajú vymyslieť a vyrobiť. ;)

Načo sa limitovať. Pri žiadaní je lepšie zvoliť všetky možné hlavné živnosti, bez hlbšej špecifikácie (oni ju v sebe obsahujú automaticky ako som povedal).
Jedna hlavná živnosť stojí asi len 5,-EUR, ak si dobre pamätám, takže zvoliť niekoľko hlavných živností nie je problém.
Budeš tam mať všetko čo sa bude týkať tvojej činnosti a pokoj!
stoporko
07.11.12,21:00
Pripájam sa k dotazu - pokiaľ vrámci voľnej živnosti vytváram drobné dekoračné predmety a podobne, ako je to s fakturáciou materiálu, ktorý nájdem v lese, resp. v prírode? (ihličie, šišky... prípadne aj kusy dreva)