keram1
18.09.12,23:06
Chcel by som sa poradit s pravne vzdelanymi ludmi v oblasti nehnutelnosti a prevodov zaloznych prav, pretoze mam takuto situaciu ohladne kupy bytu a poriadne zamotanu. Sumy a aj mena su vymyslene. Chcem kupit byt od suseda a jeho nazvyme napriklad pan Horvat. Pan Horvat zasa kupuje dom od pana Novaka. A pan Novak zasa byt od pana XY.
Na ten byt co chcem kupit je predajna cena 60tis eur a je na nom tarcha z stat. fondu rozvoja byvania (alebo take nieco). Ta tarcha sa musi presunut na dom pana Novaka ktory kupuje pan Horvat. Ale na tom dome je tiez tarcha (OTP banka). Pan Novak uz kupuje ten byt v BA, tento vsak nie je zatazeny ziadnou tarchou. Bolo mi povedane ze najprv sa musia vsetky tieto tarchy popresuvat, to nie je problem, lenze pan Novak co predava dom a kupuje byt ma podmienky take, ze aby pan XY ktory mu predava byt bez tarchy suhlasil s presunom tarchy z domu pana Novaka na jeho byt, chce zalohu vo vyske 30.000eur v hotovosti. Tie pan Novak nema a tak financmajstri a makleri vymysleli nasledovny postup:
Ja aj pan Horvat maju dajme tomu schvaleny uver, ja vo vyske ktora je podla znal. posudku 90% z ceny bytu, avsak v skutocnosti predstavuje celu predajnu hodnotu bytu. Mam este k dispozicii 15.000eur. Financ-makleri vymysleli aby som pri podpise zmluvy o kupe bytu vyplatil v hotovosti 15.000 eur panu Horvatovi za byt s tym, ze neskor mu banka z hypoteky 60tis vyplati uz len zvysnych 45tisic a 15tisic ostane zasa mne naspatek. Pan Horvat prida k mojim 15tisicom dalsich 15tisic a spravi to iste co ja - vyplati zalohu 30tisic eur pri podpise zmluvy o kupe domu. Tych 30tisic dostane pan Novak a vyplati s nimi zalohu panu XY ktory mu predava byt, aby tento suhlasil s prevodom tarchy z domu pana Novaka na svoj byt.
Pan novak ma prevod tohto zalozneho prava vraj schvaleny svojou bankou ktora si toho co mu predava byt nejakym sposobom overila kym na jeho byt prevedu zalozne pravo z domu. Nasledne dojde k posunu zalozneho prava z bytu pana Horvata na dom a nasledne ja mozem mat ten byt na ktore bude mat zalozne pravo moja banka ktora poskytne hypoteku.
Niesom v tychto veciach velmi zbehly, ale takyto postup sa mi nepaci. Jednoducho ja a pan Horvat od ktoreho chcem kupit byt a on tiez za nic nemoze, musime sa poskladat 30tisic eur pre pana Novaka aby dokazal vyplatit zalohu a tak odbremenit svoj dom od zalozneho prava a vsetko sa moze posunut dalej......
Pozdava sa to niekomu? Mne velmi nie a zaujimaju ma hlavne rizika ktore mozu nastat alebo ako toto riesit......... Kazdy je v inej banke, ja mam na schvalovani uver vo svojej banke, pan Horvat co mi predava byt zasa v inej a na doma pana Novaka je tarcha dalsej banky ktora sa musi presunut na ten byt ktory je nezatazeny...... Neviem uz naozaj co s tym robit, ale kazdopadne by ma zaujimal pravny pohlad na tento kolotoc a hlavne aj hypoteticke rizika co vsetko by na tom mohlo zlyhat a ake by boli dosledky, resp. ak to spravit tymto sposobom, naco sa zamerat v kupno-predajnej zmluve. Nepaci sa mi na tom ze ja co z nich kupujem najlacnejsiu nehnutelnost sa musim vystavit takemu riziku ak nejake jestvuje a aj pan od ktoreho kupujem byt (aj ked on dom kupuje za ovela vyssiu cenu) a pan "Novak" do toho v podstate neda ani halier (alebo par stovak).
AK mate nejaky napad, tak by som uvital fundovanu radu co s tym..... kym spravim nejaku blbost.....
Za kazdu radu a nazor vopred dik.
Erzebeth
19.09.12,01:20
Teba musí zaujímať len pán Horvát, s ním budeš podpisovať zmluvu. Pri podpise zmluvy vyplatíš pánovi Horvátovi 15000 eur, ale tvoja banka mu vyplatí podľa zmluvy 60000 eur. Pán Horvát ti ich potom vráti? To, ako sa pán Horvát zachová, nikto dopredu nevie. Lebo ak bude v zmluve zapísané, že si vyplatil už 15000 eur, banka p. Horvátovi nevyplatí 60000 ale iba 45000 eur. Ak v zmluve nebude zapísané, že si pánovi Horvátovi vyplatil 15000, musíš mať na tie peniaze napr. dlžný úpis, s presnými podmienkami, kedy ti ich tento pán vráti. A vráti?
Nie je iný byt, ktorý by si si kúpil?
bubkoch
19.09.12,05:05
riesil by som len p. Horvatha, ostatní by ma vobec nezaujimali ...
a p. Horvatovi by som povedal, ze kupim od neho byt okamzite vo chvili ked na nom nebude mat tarchu ... dovtedy nech si to riesi ako chce, ale nech sa mi ozve az ked bude byt bez tarchy ...
vsetko ostatne sa ta netyka, teda nemas dovod sa tym zaoberat a riesit to, odhliadnuc od toho, ze je to velmi rizikove a nemas z toho ziaden prospech, len problemy
d0k
19.09.12,05:51
ked som si precital otazku tiez sa mi nezdalo tych 15 000 a suhlasim s tymto...
keram1
19.09.12,13:37
Teba musí zaujímať len pán Horvát, s ním budeš podpisovať zmluvu. Pri podpise zmluvy vyplatíš pánovi Horvátovi 15000 eur, ale tvoja banka mu vyplatí podľa zmluvy 60000 eur. Pán Horvát ti ich potom vráti? To, ako sa pán Horvát zachová, nikto dopredu nevie. Lebo ak bude v zmluve zapísané, že si vyplatil už 15000 eur, banka p. Horvátovi nevyplatí 60000 ale iba 45000 eur. Ak v zmluve nebude zapísané, že si pánovi Horvátovi vyplatil 15000, musíš mať na tie peniaze napr. dlžný úpis, s presnými podmienkami, kedy ti ich tento pán vráti. A vráti?
Nie je iný byt, ktorý by si si kúpil?

Nie banka mu nasledne vyplati zvysok 45.000 a mne naspat 15.000eur. Cize on dostane mojich 15tisic a 45tisic od banky, akoby som trebarz financoval sam 1/4 bytu. Peniaze pre cerpanie mojho uveru budu dostupne ihned po podani ziadosti o prenos ZP na kataster. Nebude treba cakat na jeho vymaz, ale staci ziadost. V zmluve bude vsetko presne napisane, ze som vyplatil 15tisic v hotovosti a 45tisic sa bude cerpat z uveru. Cize zmluva medzi mnou a panom "horvatom" bude pravne uplne ok a tak sa aj vsetko spravi.
Bolo mi povedane (od nezainteresovanej osoby) ze inac to nie je mozne spravit, lebo na byt je tarcha zo stat. fondu rozvoju byvania. Ak by bola tarcha v podobe hypoteky, tak by sa to asi dalo. T.j. zeby moja banka vzala byt aj s touto tarchou.
bodliak
19.09.12,13:47
A nikto sa nežení a nikto nerozvádza ?

... inak film = Guľový blesk.
sito
19.09.12,14:30
Erzebeth
21.09.12,02:05
Nie banka mu nasledne vyplati zvysok 45.000 a mne naspat 15.000eur. Cize on dostane mojich 15tisic a 45tisic od banky, akoby som trebarz financoval sam 1/4 bytu. Peniaze pre cerpanie mojho uveru budu dostupne ihned po podani ziadosti o prenos ZP na kataster. Nebude treba cakat na jeho vymaz, ale staci ziadost. V zmluve bude vsetko presne napisane, ze som vyplatil 15tisic v hotovosti a 45tisic sa bude cerpat z uveru. Cize zmluva medzi mnou a panom "horvatom" bude pravne uplne ok a tak sa aj vsetko spravi.
Bolo mi povedane (od nezainteresovanej osoby) ze inac to nie je mozne spravit, lebo na byt je tarcha zo stat. fondu rozvoju byvania. Ak by bola tarcha v podobe hypoteky, tak by sa to asi dalo. T.j. zeby moja banka vzala byt aj s touto tarchou.

Banka ti dá úver na základe kúpnej zmluvy. Ak si už vyplatil 15000, prečo by pánovi Horvátovi vyplatila 60000 ? Máš to dohodnuté v banke ? Len banka ti vydá peniaze, teda nie tebe, ale pánovi Horvátovi. Tebe ide o tých 15000 eur, ktoré vyplatíš dopredu, pred podpisom kúpnej zmluvy. Aby ich nedostal pán Horvát, ale ty a aby sa tá zmluva potom aj realizovala