Žanette
19.09.12,08:14
Dobrý deň, potrebujem poradiť, zakony som pozerala, len nic konkrétne. Koľko može dochodca, ktorý poberá starobný dôchodok mesačne zarobiť bez toho aby mu bola strhavana dan za neake pomocne prace? Dôchodca nie je u nas zamestnaný. Len nám poskytuje vonkajšie práce, ako zametanie, odhrnanie snehu a podobne. Našla som na internete že môže zarobiť ročne polovicu nezdanitelnej časti 1822,37 eur. mesačne 151 eur. Môže to tak byť?
Dakujem.
kn-alka
19.09.12,06:18
Starobný dôchodca sa môže zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti na pár hodín. Mesačne si nemôže uplatňovať nezdaniteľnú časť, takže sa mu musí strhávať daň, ale ak za kalendárny rok nezarobí viac ako spomínaných 1822,37, tak si v daňovom priznaní môže uplatniť strhnutú daň a daňový úrad mu ju vráti.
Žanette
19.09.12,06:25
Toto som našla.

Podľa zákona o dani z príjmov sa ročný príjem do polovice nezdaniteľnej časti základu dane nezdaňuje. Ľudia, ktorí v tomto roku nezarobia viac ako 1 822,37 eura, tak nemusia podávať daňové priznanie ani platiť daň. V prípade, že im zamestnávateľ už zo mzdy strhol daň, tak im ju daňový úrad (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1623&pr=0.1&w_id=4606&tstamp=1348035786&pid=785&cd=9da450945e2babd5926ca0ad7184e49c&f=1) po podaní daňového priznania vráti späť.
V praxi to znamená, že dôchodca môže mesačne priemerne zarobiť maximálne 151 eur bez toho, aby bol jeho príjem zdanený. Ak však jeho ročný príjem čo i len o jeden cent prevýši polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, už musí zdaniť celý svoj zárobok. Ak by napríklad dôchodca pracoval na dohodu za 152 eur mesačne, tak jeho čistý zárobok bude 123,12 eura. No v prípade, že by jeho hrubá mzda bola o jedno (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2064&pr=0.1&w_id=5370&tstamp=1348035786&pid=785&cd=85099341c7bc2a5dd7da5b67fa87b5f4&f=1) eura nižšia, štát mu vráti všetky dane, ktoré mu zamestnávateľ strhne a jeho čistá mzda tak dosiahne 151 eur. Za rok tak zarobí o 334 eur viac, ako by mal vyšší hrubý plat.
Využiť oslobodenie od dane do výšky polovice nezdaniteľnej časti základu dane môžu aj tí dôchodcovia, ktorí majú príjem z prenájmu. Zo svojho hrubého zárobku si najprv odpočítajú 500–eurovú nezdaniteľnú časť a ak zvyšná suma bude nižšia ako 1 822,37 eura, nemusia vôbec podávať daňové priznanie ani platiť daň. Naopak, túto výhodu (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2137&pr=0.02&w_id=1633&tstamp=1348035786&pid=785&cd=405bb55bc66924f6cf2519edef3f083a) nemôžu využiť, ak majú príjmy z úrokov. Dane, ktoré im banka strhla, sa od minulého roku nemôžu považovať za preddavok na daň.Úroky sa preto neuvádzajú do daňového priznania a nemožno tak získať naspäť ani daň, ktorú z nich banka strhla.
Nezdaniteľné minimum sa znižuje len tým dôchodcom, ktorí sú na starobnom alebo predčasnom dôchodku celý rok, alebo im bol tento dôchodok spätne priznaný k začiatku roka. Ak niekto nastúpi do penzie počas tohto roku, môže si za tento rok znížiť svoj daňový základ o celú nezdaniteľnú časť vo výške 3 644,74 eura. Nárok na celoročné nezdaniteľné minimum majú títo dôchodcovia aj vtedy, ak nebudú pracovať celý rok. Keďže im zamestnávateľ mesačne môže uplatňovať len jednu dvanástinu nezdaniteľného minima, znamená to, že po vykonaní ročného zúčtovania alebo po podaní daňového priznania, im štát vráti buď všetky (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2066&pr=0.1&w_id=1595&tstamp=1348035786&pid=785&cd=d85c75460520963fe35d804321e94e02&f=1), alebo aspoň časť daní, ktoré zaplatili.som
kn-alka
19.09.12,06:30
však áno, to som ti písala v príspevku 2, počas roka musíš strhávať daň a keď na konci roka bude mať príjem do 1822,37, podá daňové priznanie a daň sa mu vráti.
Žanette
19.09.12,08:38
Možem mu teda mesačne vyplatiť 151 eur bez toho aaby som mu strhavala dan? Len otazka znie aka bude pre tento rok nezdanitelna cast. ? Kedže to nebyva kazdy rok rovnaka. pls poradte. Dakujem.
Mila123
19.09.12,08:40
Možem mu teda mesačne vyplatiť 151 eur bez toho aaby som mu strhavala dan? Len otazka znie aka bude pre tento rok nezdanitelna cast. ? Kedže to nebyva kazdy rok rovnaka. pls poradte. Dakujem.

nemôžeš vyplatiť mzdu dôchodcovi, bez toho aby si strhla daň, resp. preddavok....
prečo? nemôžeš dnes vedieť, že ten dotyčný ešte iný zdaniteľný príjem nebude mať.....

moja mama takto vypomáha v jednej s.r.o., každý mesiac má ponížená mzdu a v máji jej príde z DU preplatok (samozrejme po podaní DP typu A).....
tictac7
19.09.12,08:43
Možem mu teda mesačne vyplatiť 151 eur bez toho aaby som mu strhavala dan? Len otazka znie aka bude pre tento rok nezdanitelna cast. ? Kedže to nebyva kazdy rok rovnaka. pls poradte. Dakujem.

ešte menšie písmenká si nabudúce daj....

fakt nevieš čítať? kn-alka Ti jasne napísala, že nemá nárok na NČZD, daň mu musíš strhávať a po podaní DP? ak splní podmienky, sa mu daň vráti...

inak, ako účtovník, sa v polovici septembra pýtaš na NČZD? To nemáte žiadnych zamestnancov?
drobeceva
19.09.12,08:43
Žanette, pozorne si prečítaj -kn-alka Ti správne napísala.
Mesačne mu nič nemôžeš uplatniť, zdaňuješ všetko, čo zarobí.

Pre tento rok je mesačná NČD 303,72, ročná 3644,74
Žanette
19.09.12,08:56
tictac7 ja som si myslela ze toto je porada aby ludia radili a pomohli ked niekto potrebuje a nie aby tu kazdy len urazal , ked niekto nieco neviea hral sa na bosa...!!! Od teba prispevky nepotrebujem !! Potrebovala som len poradit..a nie buzerovat!
Tweety
19.09.12,09:00
tictac7 ja som si myslela ze toto je porada aby ludia radili a pomohli ked niekto potrebuje a nie aby tu kazdy len urazal , ked niekto nieco neviea hral sa na bosa...!!! Od teba prispevky nepotrebujem !! Potrebovala som len poradit..a nie buzerovat!
Nerozčuľuj sa, stačilo by , keby si si namiesto pajedenie pozorne prečítala príspevkyporaďákov , ktorí za Teba rozmýšľajú a radia. A po druhé, ani trocha pokory by nezaškodilo. :)
Tvoj , Od teba prispevky nepotrebujem !
AK niečo potrebujem, poprosím, požiadam, a slušne poďakujem, ale to je už o inom, či?
Žanette
19.09.12,09:06
Nepotrebujem aby za mna niekto rozmyslal! Chcela som len poradit kto ma v tom prax. Ja viem ze su dohody, len som chcela vediet ci sa da aj bez dohody. Ja za prispevok dakujem kn-alka, ale nie aby sa tu niekto vystatoval, ze vie nieco viac...nie vsetci sme sa narodili taky mudry...Myslim ze tato porada je len o napadani niektorych ludi, ktori potrebuju poradit.
Tweety
19.09.12,09:11
Nepotrebujem aby za mna niekto rozmyslal! Chcela som len poradit kto ma v tom prax. Ja viem ze su dohody, len som chcela vediet ci sa da aj bez dohody. Ja za prispevok dakujem kn-alka, ale nie aby sa tu niekto vystatoval, ze vie nieco viac...nie vsetci sme sa narodili taky mudry...Myslim ze tato porada je len o napadani niektorych ludi, ktori potrebuju poradit.
O napadaní, a čo si urobila ty? nenapadala si? Ak si myslíš, že je o napadaní, tak študuj zákony, aby si vedela aspoň tie elementárne veci a nemusela dávať príspevky o ktoré by si ani žiadať nemusela. A myslím to len v dobrom.
kn-alka
19.09.12,09:44
NIE, nemôžeš.