Radka1982
19.09.12,08:58
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, začala som robiť jednoduché účtovníctvo SZČO registrovanej na SK, neplátca DPH, ktorý robí zateplovanie bytoviek v ČR. Zatiaľ zarobil niečo okolo 600.000,- Kč, ale všetky peniaze na FA prijal v hotovosti....nebude to problém?
Ďalej by som sa chcela opýtať, keď bude mať bankový účet v ČR, ako budem viesť pokladnicu? V českých korunách, alebo budem musieť každú položku prepočítavať na eura, alebo to bude stačiť raz mesačne.
A ešte jedna otázka... kúpil si auto, dal do obchodného majetku, chodí na ňom do Čiech na týždňovky, niekedy i viacej, počíta sa to ako pracovná cesta?
Ďakujem za odpovede, Radka
Radka1982
19.09.12,06:59
Ešte dodatok...tá firma, ktorej účtuje za služby nie plátcom DPH.
anto
19.09.12,07:17
Od 01.01.2012 platí, že všetky tržby za práce a služby, okrem tých,ktoré nie sú oslobodené od povinnosti, sa musia zaregistrovať na registrovať na registračnej pokladnici. Ak preberiete tržbu v hotovosti v inej mene ako euro, zmeniť v zmenárni a prijať do pokladne. Iné riešenie - vložiť v ČR na účet a dokladovať výpisom z banky odvod tržby, ale tu nie som si celkom istý, či je to možné.
Mila123
19.09.12,07:20
Od 01.01.2012 platí, že všetky tržby za práce a služby, okrem tých,ktoré nie sú oslobodené od povinnosti, sa musia zaregistrovať na registrovať na registračnej pokladnici. Ak preberiete tržbu v hotovosti v inej mene ako euro, zmeniť v zmenárni a prijať do pokladne. Iné riešenie - vložiť v ČR na účet a dokladovať výpisom z banky odvod tržby, ale tu nie som si celkom istý, či je to možné.

ale to všetko platí na území SR....

na školení daňový poradca uviedol, že firma pôjde predávať napr. palivové drevo (z korby auta) na Sk území musí viesť tržby ERP, ale za kopečky, či už na území ČR alebo AT túto povinnosť nemá.......
Radka1982
19.09.12,07:26
Takže teraz čo? Je tu problém, alebo nie je?:-)
Mila123
19.09.12,07:27
podľa môjho názoru, keĎ prijíma podnikateľ hotovosť v cudzine, nie je problém.....
tictac7
19.09.12,07:44
...aj keby úhrada týchto faktúr prebiehala na SK - nie je problém - uvedené práce nespadajú pod povinnosť evidencie tržby cez erp.

mimotemy po schválení si od 1.1.2013 si bude treba dávať pozor, aby neprijal v hotovosti pri jednej platbe viac ako 5000 € ...
Radka1982
19.09.12,07:47
Ďakujem, kde nájdem zákon o JU v plnom znení platný na toto zdaň.obdobie.Ďakujem
pastvova
19.09.12,07:48
Ahojte poraďáci, podľa mňa môže prijímať platby za stavebné práce aj v hotovosti. Registračnú pokladňu musia mať len Tí, ktorí predávajú tovar a služby vybrané /sú v zákone o registr.pokladniach presne menované/ ale stavebné práce do toho nepatria, či som zasa nepostrehla nejakú zmenu?
Mila123
19.09.12,07:49
Ďakujem, kde nájdem zákon o JU v plnom znení platný na toto zdaň.obdobie.Ďakujem
Zákon o ERP.....platný aj pre PU a aj pre JU.....
tictac7
19.09.12,07:50
...a môj príspevok č. 7 Ti na Tvoju otázku neodpovedá? :-)
Radka1982
19.09.12,07:51
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V
ELEKTRONICKEJ
REGISTRAČNEJ POKLADNICI
45.20 Oprava a údržba motorových vozidiel, a to len pri oprave a údržbe
osobných motorových vozidiel okrem inštalovania dielov
a príslušenstiev, ktoré nie sú súčasťou výrobného procesu
52.21 Vedľajšie činnosti v pozemnej doprave, a to len pri prevádzke
parkovacích priestorov
56.10.1 Jedálne
56.10.9 Ostatné účelové stravovanie
56.21 Dodávka jedál
56.29 Ostatné jedálenské služby
56.30 Služby pohostinstiev
74.20 Fotografické činnosti
77.11 Prenájom a lízing automobilov a ľahkých motorových vozidiel okrem
prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu
podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.22 Prenájom videopások a diskov okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť
okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
93.11 Prevádzka športových zariadení, a to len pri prevádzke krytých
a nekrytých kúpalísk
93.13 Fitnescentrá
93.21 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
96.01 Pranie a chemické čistenie textilných a kožušinových výrobkov okrem
požičiavania bielizne, pracovných odevov, vecí súvisiacich s práčovňou,
dodávky plienok a poskytovania pracích a čistiacich služieb u zákazníka
96.02 Kadernícke a kozmetické služby
96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody
96.09 Ostatné osobné služby, a to len pri strihaní psov.".
tictac7
19.09.12,07:53
...a čo tým chceš povedať?
Radka1982
19.09.12,07:54
Takže, keď príjme hotovosť, má si ju zmeniť v zmenárni na eura, a potom zaúčtujem??? Je treba SZČO nejako nahlásiť na DÚ, keď podniká v zahraničí? Ani on ani firma, ktorej účtuje služby..prácu...nie sú plátcami DPH. A ešte jedna otázka... kúpil si auto, dal do obchodného majetku, chodí na ňom do Čiech na týždňovky, niekedy i viacej, počíta sa to ako pracovná cesta?
tictac7
19.09.12,08:14
Takže, keď príjme hotovosť, má si ju zmeniť v zmenárni na eura, a potom zaúčtujem??? Je treba SZČO nejako nahlásiť na DÚ, keď podniká v zahraničí? Ani on ani firma, ktorej účtuje služby..prácu...nie sú plátcami DPH. A ešte jedna otázka... kúpil si auto, dal do obchodného majetku, chodí na ňom do Čiech na týždňovky, niekedy i viacej, počíta sa to ako pracovná cesta?

- hotovosť nemusí zameniť na eurá - nakoľko sa pohybuje v CZ, CZK sa mu asi hodia a predajom a nákupom by len stratil. Nech si nechá hotovosť, akú približne potrebuje v CZK, zbytok nech si vloží na účet. Aj keď je účet na SK vedený v EUR, banka mu to pri vklade prepočíta a pripíše mu ekvivalent v EUR
- on v zahraničí nepodniká, on v zahraničí poskytuje službu. No a nakoľko sa jedná o službu na nehnuteľnosti a jeho odberateľ nie je osobou registrovanou pre daň, tak sa musí on, ako dodávateľ, zaregistrovať v CZ na DPH - fakturovať bude s CZ DPH a túto aj do CZ odvádzať - bude tam podávať DP k DPH
- áno, aj niekoľkodňové, resp. viactýždňové pracovné cesty sú pracovné cesty - má nárok na stravné v zmysle platných právnych predpisov
Radka1982
19.09.12,08:31
Ok, a môže mať aj účet v českej banke? Dá sa o tom účtovať? Na SK teda odvádzať DPH nebude, ale v ČR áno. DP z FO bude podávať v ČR i na SK?
tictac7
19.09.12,08:51
Ok, a môže mať aj účet v českej banke? Dá sa o tom účtovať? Na SK teda odvádzať DPH nebude, ale v ČR áno. DP z FO bude podávať v ČR i na SK?

- ak mu CZ banka povolí mať podnikateľský účet, tak môže mať. Potom sa o tom nie len dá, ale musí účtovať. Pri účtovaní na prepočet na eurá používaš kurz ECB.
- DP samozrejme, že bude podávať na SK. Opakujem - on v zahraničí nepodniká, on do zahraničia len poskytuje službu....
Radka1982
19.09.12,10:30
- on v zahraničí nepodniká, on v zahraničí poskytuje službu. No a nakoľko sa jedná o službu na nehnuteľnosti a jeho odberateľ nie je osobou registrovanou pre daň, tak sa musí on, ako dodávateľ, zaregistrovať v CZ na DPH - fakturovať bude s CZ DPH a túto aj do CZ odvádzať - bude tam podávať DP k DPH


K tomu to mám ešte dotaz, SZČO už poskytol službu v ČR, vystavil FA bez DPH, prijal hotovosť a nevedel, že sa má registrovať v CZ na DPH, čo teraz s tým?
Ďakujem
marjankaj
19.09.12,10:36
- on v zahraničí nepodniká, on v zahraničí poskytuje službu.
Ďakujem
Tak toto je dobré. Zrejme ide o erotickú službu.
Mila123
19.09.12,10:36
dodatočná registrácia, kt. určite nebude bez sankcie.....
Radka1982
19.09.12,13:42
Ešte jedna otázočka k tomuto tématu....prečo SZČO, ktorý nie je plátcom DPH na SK, sa musí zaregistrovať v ČR(keď tam poskytuje a fakturuje služby neplátcovi DPH) na DÚ na DPH a musí sa stať plátcom DPH?????
marjankaj
19.09.12,13:46
Ešte jedna otázočka k tomuto tématu....prečo SZČO, ktorý nie je plátcom DPH na SK, sa musí zaregistrovať v ČR(keď tam poskytuje a fakturuje služby neplátcovi DPH) na DÚ na DPH a musí sa stať plátcom DPH?????
Lebo sme chceli byť v EU.
Radka1982
19.09.12,13:50
Mohli by ste mi poslať link alebo odkaz zo zákona, kde sa o tom píše....nie že by som neverila, ale chcem to písomne pre klienta....
tictac7
19.09.12,13:52
Radka1982
19.09.12,13:55
Ďakujem
Radka1982
20.09.12,07:42
V tejto smernici som sa dočítala, že povinnosť zaplatiť DPH v inom členskom štáte je príjemca služby, tak nechápem, prečo by sa mal SZČO registrovať k DPH v ČR. Môžete si s tým niekto pomôcť?
Pripomínam, že SZČO zatepluje byt. domy v ČR. Nie je plátcom DPH, ani odberateľ nie plácom DPH.
Ďakujem
Mila123
20.09.12,07:55
nemám s tým osobnú skúsenosť, ale zo školenia si pamätám, že sa DPH odvádza v štáte kde je uvedená nehnuteľnosť....

over si to popr. aj telefonicky na DR ..... telefonická linka finančnej správy 048/43 17 222 - Informačná linka......

za pýtanie nič nedáš, dostaneš fundovanú odpoveď.....

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxDQBJgjiOpE IsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0 (http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxDQBJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0)


Informačná telefonická linka finančnej správy 048/43 17 222

Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň od 8.oo hod do 16.oo hod poskytované nasledovné informácie:

Voľba 1 – informácie k novému systému elektronickej komunikácie
- základné informácie k bezplatnému elektronickému doručovaniu v aplikácii
EZU (registrácia, bezplatný identifikátor, doručovanie)

Voľba 2 – informácie k elektronickým službám
- komplexné informácie k elektronickým službám (eDANE, EZU, eTAX),
aktuálne informácie o elektronickom doručovaní

Voľba 3 – informácie k DPH

Voľba 4 – informácie k dani z príjmov

V rámci poskytovania informácií k daňovým zákonom sa poskytujú iba informácie všeobecného charakteru, t.j. neposkytuje sa konkrétne stanovisko k problému daňového subjektu, ktoré si vyžaduje posúdenie konkrétnej situácie (posúdenie účtovných dokladov a zmlúv v konkrétnej situácii s priamym alebo nepriamym dosahom na vyčíslenie základu dane a vypočítanú daň).
Na informačnej telefonickej linke sa neposkytujú
- informácie o osobných účtoch daňových subjektov,
- informácie o miestnych daniach a ERP,
- informácie týkajúce sa medzinárodného zdaňovania a transferového oceňovania,
- informácie o finančnej situácii daňového subjektu


Podávanie mailových dopytov:

technickapodpora@financnasprava.sk
– pre informácie k novému systému elektronickej komunikácie a k elektronickým službám

sluzby@financnasprava.sk
- pre odborné informácie k dani z príjmov vrátane medzinárodného zdaňovania a
transferového oceňovania, DPH, ERP, k daňovému poriadku a k miestnym daniam (daň
z nehnuteľností, daň z motorových vozidiel, daň za psa, daň za užívanie verejného
priestranstva, daň za nevýherné hracie prístroje)
tictac7
20.09.12,10:28
V tejto smernici som sa dočítala, že povinnosť zaplatiť DPH v inom členskom štáte je príjemca služby, tak nechápem, prečo by sa mal SZČO registrovať k DPH v ČR. Môžete si s tým niekto pomôcť?
Pripomínam, že SZČO zatepluje byt. domy v ČR. Nie je plátcom DPH, ani odberateľ nie plácom DPH.
Ďakujem

Pododdiel 2
P o s k y t o v a n i e s l u ž i e b v z ť a h u j ú c i c h s a n a
n e h n u t e ľ n ý m a j e t o k
Článok 47
Miestom poskytovania služieb vzťahujúcich sa nehnuteľný majetok
vrátane služieb realitných agentov a znalcov, poskytovania ubytovania
v hotelovom sektore alebo v sektoroch s podobnou funkciou, ako sú
dovolenkové rezorty alebo miesta upravené na stanovanie, udelenia práv
na používanie nehnuteľného majetku a služieb zameraných na prípravu
a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi
a podnikmi zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa tento
nehnuteľný majetok nachádza.

a Tvoja SZČO sa v zmysle čl. 192a ods. a) považuje za zdaniteľnú osobu a v zmysle čl. 193 musí platiť DPH v CZ, pretože nemá na koho preniesť túto povinnosť podľa čl. 196 (práce nevykonáva pre CZ DPH)
myfleetwood
20.09.12,21:51
Zapojim sa do debaty ohladom DPH, lebo mi to trosku nesedi, co tu odznelo. resp. mi to pripada ako by odpovede co odzneli, boli trosku k inej otazke ako bola polozena.

SZCO poskytuje sluzbu do zahranicia / naschval pisem DO, lebo je to slovenska SZCO / a ZATIAL nie je platcom DPH.

Predpokladam ze na zuctovanie prac je vystavena faktura, ktoru cesky odberatel sluzby uhradil v hotovosti. A teraz uvaha, ktora mi v prispevkoch chyba. Podla zakona o DPH je povinny kazdy podnikatelsky subjekt sa zaregistrovat pre DPH od urcitej financnej hranice
a nastavaju dve moznosti.

a// sluzba dobre vynasa a podla zakona o DPH je povinny podnikatel /aj SZCO/ sa zaregistrovat pre DPH v SR, co sa musi odrazit na uctovnictve, dokladoch , popr registracii pre DPH v CR / a v tomto pripade beriem co bolo vyssie poradene /
alebo
b// sluzba vynasa malo, nesplna hranicu pre registraciu DPH a v tom pripade pise fakturu v sume XY a dostane ju uhradenu hoci v hotovosti v tej istej sume XY. Zauctujes a hotovo. Ziadne DPH, ziadny odpocet.

Slovne spojenie "zatial zarobil 600.000 CZK" nehovori o obdobi, ci to bolo za tri roky alebo za tri tyzdne...cize najskor si musis ujasnit
ci je SZCO povinna sa zaregistrovat pre DPH / v SR /. Vsetko ostatne sa odvija alebo podla bodu a, alebo podla bodu b, ako som pisal vyssie..

Ale opravte ma ak sa mylim :-)
gabriela p
21.09.12,06:53
Do obratu pre DPH sa zahrnú len služby s miestom dodania v SR, v tomto prípade je to ČR, takže v SR sa registrovať k DPH nemusí, čo sa týka čl. 192 Smernice ES (DPH platí každá zdaniteľná osoba alebo nezdaniteľná právnická osoba,ktorá je identifikovaná pre DPH, ktorej sa poskytujú služby...) ja to chápem tak, že ak SZČO SK poskytuje uvedené služby podnikateľovi v ČR (aj keby bol neplatiteľ DPH v ČR) nemusí sa SZČO SK v ČR registrovať - povinnosť má český podnikateľ. SZČO SR sa musí v ČR registrovať v prípade, že služby poskytuje nepodnikateľovi - čiže nezdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je identifikovaná pre DPH.
Zelkaem
25.09.12,10:36
Tak isto som sa pýtala aj ja nedávno a dostala som takúto odpoveď: Podľa §7a odst.2 ZoDPH je zdaniteľná osoba povinná registrovať, ak poskytuje služby s miestom dodania podľa § 15 odst. 1. Miesto dodania stavebných prác je ale podľa § 16. Takže, ak dodáva len stavebné práce a nehnuteľnosť je v ČŠ EÚ, nemá povinnosť registrácie podľa §7a