mapope
19.09.12,11:50
Náš zamestnanec si požiadal o daňový bonus, má 2 deti vo veku 8 a 5 rokov, na území SR nemá trvalý pobyt, ale zdržiava sa tu viac ako 183 dní v kalendárnom roku, pracuje na základe pracovnej zmluvy.
Má nárok na vyplatenie daňového bonusu, ak prinesie rodné listy detí?

ďakujem
LJ
Rudo
20.09.12,06:39
Odpoveď:
Podľa § 33 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov môže daňový bonus uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR.
Pri definícii daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (§ 2 písm. d/ zákona o dani z príjmov) je k trvalému pobytu odvolávka na z. č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov ... a z. č. 48/2002 Z.z. o pobyte cudzincov ... Kritériom trvalého pobytu je teda trvalý pobyt podľa uvedených predpisov.
Touto úpravou sa určuje presnejšie kritérium na určenie rozsahu daňovej povinnosti vo vzťahu k občanovi SR, cudzincovi s povolením na trvalý pobyt a cudzincovi, občanovi Európskeho hospodárskeho priestoru.
Daňovník si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti, ak splnil podmienky uvedené v § 33 zákona o dani z príjmov, resp. v § 35 ods. 5 v nadväznosti na § 36 ods. 6 zákona o dani z príjmov. Tzn., že ak cudzinec, ktorý nemá povolenie na trvalý pobyt na našom území, nemôže si uplatniť daňový bonus.
SH729
21.09.12,05:10
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu - zamestnankyňa mi priniesla potvrdenie z vysokej školy, na základe ktorého jej syn ukončil štúdium na fakulte. Toto štúdium trvalo od 6.9.2011 do 18.9.2012. Má táto zamestnankyňa ešte za mesiac september nárok na daňový bonus?
Tweety
21.09.12,05:11
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu - zamestnankyňa mi priniesla potvrdenie z vysokej školy, na základe ktorého jej syn ukončil štúdium na fakulte. Toto štúdium trvalo od 6.9.2011 do 18.9.2012. Má táto zamestnankyňa ešte za mesiac september nárok na daňový bonus?
ÁNo, má.
SH729
21.09.12,05:12
Ďakujem za pomoc :)
Jeanne86
28.09.12,15:15
Dobry den,
po skonceni SŠ som chodila jeden rok na neakreditovane denne studium jazyka. Rodicia v priebehu toho roku nedostavali ani rodinne pridavky a ani danovy bonus. Potom ma prijali na VŠ, kam som chodila do 26-tich rokov, kedze mi ten vynechany rok chybal. Teraz sa rodicia pytaju, ci nemali narok na predlzenie poberania rodinnych pridavkov a danoveho bonusu do dovrsenia 26-teho roku. Vsetko zatrhli vsak po dovrseni 25-teho roku.
Za odpoved vopred dakujem.
Mila123
28.09.12,15:17
nie, nemajú nárok, na doplatok, resp. predĺžene doby.....PnD a DB je obmedzený vekom študenta.....