Ivan FO
19.09.12,11:57
Dobrý deň.
Som fyzická osoba s príjmom zo závislej činnosti. Pri zmene zamestnania som uzavrel so svojim bývalým zamestnávateľom zmluvu o dielo na dokončenie práce (programová dokumentácia). Ide teda o jednorazový príjem (vo výške cca 600€).
Viem, že budem musieť podať daňová priznanie (tzn. nemôžem o to požiadať súčasného zamestnávateľa), ale dostal som informáciu, že keďže sa zmluva odvoláva na aj na § 39,40 zák. č. 618/2003 Z. z. O autorskom práve, tak musím požiadať o DIČO (Žiadosť o registráciu fyzickej osoby).
Pýtam sa či je to naozaj tak, keďže sa jedná o jednorazový príjem, resp. ako správne postupovať. V tej súvislosti Vás prosím aj o informáciu, v akej výške si môžem uplatniť náklady.

Ďakujem za možnosť konzultácie.
Mila123
19.09.12,10:08
môj názor.....

ak je to jednorázová, náhodilá či príležitostná činnosť nemusíš mať vybavené Dič.....

zdaniš to spolu so svojou mzdou cez DP typ B podľa § 8 zák. č. 595/2003.....

príde ti aj RZZP zo svojej ZP (predpokladám mierny nedoplatok, ale ten závisí, od príjmu zo zamestnania)
cowboyka
02.10.12,08:11
chcela by som sa opýtať, ak od nového roka 2013 uzavriem zmluvu o dielo a príjem bude nepravidelný, aké odvodové povinnosti sa ma budú po novom týkať? Je táto zmluva výhodná? Doteraz som robila na dohodu o vykonaní práce a platby boli realizované dva krát v roku. Poradí mi niekto?
ďakujem
mariola68
07.10.12,06:58
Aj ked je to zmluva o dielo, zamestnavatel musi odvadzat preddavky na dan z prijmu 19%, par. 3 Z. 563/2009, par. 5 Z. 595/2003, a tiez musi ti dat o tom doklad, ty to budes riesit az v danovom priznani za tento rok. Iba ak by si bola podnikatel, da ti peniaze "v hrubom" a nestara sa.
cowboyka
07.10.12,07:19
vďaka za infošku, ale mne povedali, že mi pošlu všetky peniaze na základe tej dohody, tým pádom, ja by som si z toho mala odviesť iba tú 19% daň v daňovom priznaní za rok 2013? Správne som to pochopila?