Pebbles
19.09.12,13:25
Dobrý deň,

zúfalo by som potrebovala poradiť. Sme kovošrot, ktorý sa rozhodol kúpiť žel. vagóny od firmy, ktorá ich má v majetku. Cena za vagón 6050 € bez DPH. Firma ich chce predať ako majetok - s DPH, avšak my ich chceme zošrotovať a ďalej predať ako kov. odpad podľa § 69 ods.12. Je to správny postup? Nebudeme mať pri daň. kontrole s tým problém?
Druhá vec je tiež čo ma zaujíma, že kúpime tovar v hodnote 6050 € za kus, čo je viac ako 1700 €. Nemalo by to byť po správnosti ako majetok?

Vopred ďakujem všetkým za odpoveď.
srska
19.09.12,11:37
Tuzemské sektorové samozdanenie - § 69 Osoba povinná platiť daň (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_novdhp0609.pdf) strana 14 pdf súboru a aj 18
Pebbles
19.09.12,11:46
Ďakujem za reakciu, ale popravde som stále z toho mimo :)
nerozumiem tomu. čo my si vôbec neuplatníme nárok na odpočet? My môžeme mať tie vagóny na sklade aj pol roka a firma od ktorej kupujeme vagóny vôbec nevie o tom, že my to ešte predáme ďalej. Už som na konci so silami :confused:
srska
19.09.12,11:50
Ďakujem za reakciu, ale popravde som stále z toho mimo :)
nerozumiem tomu. čo my si vôbec neuplatníme nárok na odpočet? My môžeme mať tie vagóny na sklade aj pol roka a firma od ktorej kupujeme vagóny vôbec nevie o tom, že my to ešte predáme ďalej. Už som na konci so silami :confused:máš v tom metodickom pokyne uvedené: z definície kovového odpadu a kovového šrotu vyplýva, že okrem odpadu a šrotu z výroby a opracovania kovov zahŕňa aj taký hmotný majetok, ktorý nie je ďalej použiteľný v danom stave.

takže čítaj pomaly
srska
19.09.12,11:52
Ďakujem za reakciu, ale popravde som stále z toho mimo :)
nerozumiem tomu. čo my si vôbec neuplatníme nárok na odpočet? My môžeme mať tie vagóny na sklade aj pol roka a firma od ktorej kupujeme vagóny vôbec nevie o tom, že my to ešte predáme ďalej. Už som na konci so silami :confused:samozdaníte - to je preto aby šroťéri:) neblbli na odpočtoch dph
Pebbles
19.09.12,11:59
ďakujem, to viem, kedy sa jedná o kovový odpad, že je to aj majetok, ktorý je nepoužiteľný...takže mi vychádza, že ho do majetku nezaradím aj keď bude za 6050 €
len ešte potrebujem, či je ten postup s DPH správne
Pebbles
19.09.12,12:03
naskočilo mi to neskôr...
takže firma A predá 6050 + DPH
my - kovošrot 6050 - aj + DPH
a pri predaji šrotu hoci aj o pol roka v daň. priznaní neuvádzame na žiadnom riadku?
srska
19.09.12,12:04
ďakujem, to viem, kedy sa jedná o kovový odpad, že je to aj majetok, ktorý je nepoužiteľný...takže mi vychádza, že ho do majetku nezaradím aj keď bude za 6050 €
len ešte potrebujem, či je ten postup s DPH správneje správny - dodávateľ uvedie vo faktúre čarovnú vetu o prenose daňovej povinnosti na kupujúceho, vy samozdaníte a výsledkom je dph=0 . štátu sa dph neodvedie ale ani nebude mať povinnosť platiť
Pebbles
19.09.12,12:09
asi som to zle napísala, ale tá firma, ktorá nám má predávať tie vagóny k zošrotovaniu sa NECHCE tváriť, že nám predáva kov. odpad a nechce uviesť do faktúry peknú vetu k §69/12. Oni to chcú predať ako tovar, ktorý ešte možno ďalej používať, odviezť z predaja DPH aby nemali vysoký NO a my si s tým máme poradiť ako ďalej, rozobrať na šrot...
srska
19.09.12,12:17
asi som to zle napísala, ale tá firma, ktorá nám má predávať tie vagóny k zošrotovaniu sa NECHCE tváriť, že nám predáva kov. odpad a nechce uviesť do faktúry peknú vetu k §69/12. Oni to chcú predať ako tovar, ktorý ešte možno ďalej používať, odviezť z predaja DPH aby nemali vysoký NO a my si s tým máme poradiť ako ďalej, rozobrať na šrot...tak to s dph od nich nemôžete ako odpad kúpiť. nech si to predajú inému koníkovi
Pebbles
19.09.12,12:22
No veď to je to... My sa podľa nich máme tváriť, že to je použiteľné a potom keď to bude ďalej predávať, nech si to predáme ako kov. šrot. A najhoršie na tom je, že to tak s inými veľkými kovošrotmi tak robia. A že audítori aj účtovníci sú spokojní. Tak teraz naozaj neviem ako ďalej...
srska
19.09.12,12:26
No veď to je to... My sa podľa nich máme tváriť, že to je použiteľné a potom keď to bude ďalej predávať, nech si to predáme ako kov. šrot. A najhoršie na tom je, že to tak s inými veľkými kovošrotmi tak robia. A že audítori aj účtovníci sú spokojní. Tak teraz naozaj neviem ako ďalej...dajte sa na papierový odpad - ten frčí;)
Pebbles
19.09.12,12:29
no aj to je jedna z možností :cool:
srska
19.09.12,12:42
No veď to je to... My sa podľa nich máme tváriť, že to je použiteľné a potom keď to bude ďalej predávať, nech si to predáme ako kov. šrot. A najhoršie na tom je, že to tak s inými veľkými kovošrotmi tak robia. A že audítori aj účtovníci sú spokojní. Tak teraz naozaj neviem ako ďalej...mimotemy jede, jede, mašinka, .....
Dáša_
19.09.12,14:00
asi som to zle napísala, ale tá firma, ktorá nám má predávať tie vagóny k zošrotovaniu sa NECHCE tváriť, že nám predáva kov. odpad a nechce uviesť do faktúry peknú vetu k §69/12. Oni to chcú predať ako tovar, ktorý ešte možno ďalej používať, odviezť z predaja DPH aby nemali vysoký NO a my si s tým máme poradiť ako ďalej, rozobrať na šrot...

prečo by mali mať vysoký NO? Z čoho? To je nelogické, ak len nerobia niečo iné.
Pebbles
19.09.12,16:18
oni veľa nakupú údajne a chceli to dať s DPH, aby nemali vysoký NO... Ale to je ich problém. Pre mňa bolo podstatné, že s nami chceli vykývať. A teda je možné, aby sme my kúpili niečo ako tovar a pretransformovali na kov. odpad?
KEJKA
19.09.12,17:13
oni veľa nakupú údajne a chceli to dať s DPH, aby nemali vysoký NO... Ale to je ich problém. Pre mňa bolo podstatné, že s nami chceli vykývať. A teda je možné, aby sme my kúpili niečo ako tovar a pretransformovali na kov. odpad?ak si chcete narobiť problémy sami sebe, tak áno.
Pebbles
19.09.12,17:38
Ďakujem Vám Kejka, ja sa toho takisto stránim. Horšie na tom je to,že si to šéf u iných šroťákoch overuje a oni sa tvária že s tým problémy nemávajú. A ich audítori to tiež berú... Najťažšie je biť sa o názor :-) budem stáť na tom,aby sme to kúpili ako šrot. Ďakujem ešte raz všetkým.