goulding
19.09.12,12:26
Chcel by som Vás poprosiť o radu vo veci "réžie po zosnulom" jedná sa o byt ktorý má 2 vlastníkov, kt. niesú v rodinnom pomere. Kto má v takomto prípade hradiť réžiu ? dediči alebo druhý majiteľ ? :confused: Všetky účty boli písané na zosnulého a v byte sa už nezdržiava nikto. Prosím vás o skorú odozvu. Dakujem.
marjankaj
19.09.12,10:47
Čo myslíš pod tou "réžiou"?
goulding
19.09.12,19:24
Mám na mysli mesacné výdavky na byt. Ako napríklad : plyn, voda, elektrina, správcovské...
marjankaj
19.09.12,19:30
Mám na mysli mesacné výdavky na byt. Ako napríklad : plyn, voda, elektrina, správcovské...To by mali platiť vlastníci podľa veľkosti svojich podielov, teda aj dediči. Prípadne ako sa dohodnú. Alebo ten, kto tam býva.
goulding
21.09.12,07:20
Prepáčte, ale čo ak sa jedna strana nedokáže dohodnúť ???
podiel je 1/1 spoluvlastnícky, a nikto tam nebýva ani nebude.
Katy a R
21.09.12,07:41
Prepáčte, ale čo ak sa jedna strana nedokáže dohodnúť ???
podiel je 1/1 spoluvlastnícky, a nikto tam nebýva ani nebude.
no ak je podiel 1/1 ... tak je jeden majiteľ - a ten je povinný platiť ..:)

či si sa pomýlila :confused: - ak sú teda dvaja majitelia (každý polovicu) .. tak sa musia dohodnúť ... keď sa nedohodnú, dlh rastie obidvom. však zbadajú - keď sa exekútor ozve:mee:
Je na nich, ako si to poriešia ..
sito
21.09.12,19:47
Chcel by som Vás poprosiť o radu vo veci "réžie po zosnulom" jedná sa o byt ktorý má 2 vlastníkov, kt. niesú v rodinnom pomere. Kto má v takomto prípade hradiť réžiu ? dediči alebo druhý majiteľ ? :confused: Všetky účty boli písané na zosnulého a v byte sa už nezdržiava nikto. Prosím vás o skorú odozvu. Dakujem.


Mám na mysli mesacné výdavky na byt. Ako napríklad : plyn, voda, elektrina, správcovské...


Mám na mysli mesacné výdavky na byt. Ako napríklad : plyn, voda, elektrina, správcovské...

Plyn, elektrina na to sú pre byte samostatné obchodné zmluvy. Tie je možné zrušiť. Ale opätovné zapojenie niečo stojí!

No, a bytový dom musí mať správu domu a tu je treba platiť od bytu, nie od toho či niekto v byte býva! Kto? Vlastník, prípadne vlastníci!!!

Voda, ... a ostatné služby, plnenia? Tak ako predpíše správa domu, sa musia platiť!!! Jasné, že vlastník - ci majú právo skontrolovať, či sú požadované sumy za jednotlivé veci napočítané na byt v súlade so zákonom a rozhodnutím spoluvlastníkov.


Prepáčte, ale čo ak sa jedna strana nedokáže dohodnúť ???
podiel je 1/1 spoluvlastnícky, a nikto tam nebýva ani nebude.

Jeden, nikdy nepotrebuje dohodnúť sa! Dvaja a viacerí vždy!

Zákon 182/1993, §14, odsek 5

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník (alebo vlastníci) bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

Ak má byt viac spoluvlastníkov je ich povinnosťou sa dohodnúť na jednotnom názore na vec, ak nie ich hlas pri hlasovaní je neplatný. Spoluvlastníci domu sa môžu bez ich hlasu aj tak dohodnúť, možno?!

Ale tiež sa môžu dohodnúť, ak je v dome SVB, že keď sa nedohodli kto bude platiť predpísané mesačné úhrady správe domu a štatutár upozorní na to radu vlastníkov, ktorá zvolá zhromaždenie, schôdzu vlastníkov, že ich podlžnosť domu sa vyrieši dražbou bytu so získaných peňazí sa vyrovná dlh a zbytok vrátia vlastníkovi - m.

§ 7c, odsek 2

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

Ak je dome správa na základe zmluvy o výkone správy domu, správcovi zo zákona vyplývajú určité povinnosti.

§ 8b, odsek 2


(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,
b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,
c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,
d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Takže nič vám nebráni sa nedohodnúť, zákon vás nenúti! Ale nenúti ani spoluvlastníkov domu uplatniť si svoje právo na vyrovnanie vašej pohľadávky voči správe domu, vlastne voči ich peňaženkám.

Dražbou bytu prídu o byt všetci spoluvlastníci bytu, priestoru na bývanie v nehnuteľnosti, bytovom dome. Nerozdielne. Ak majú dosť, budú platiť za vás!
marjankaj
21.09.12,20:09
Prepáčte, ale čo ak sa jedna strana nedokáže dohodnúť ???
podiel je 1/1 spoluvlastnícky, a nikto tam nebýva ani nebude.
Však nech si zavolajú tlmočníka.

Alebo si to myslel tak, že jedna strana sa dohodnúť dokáže a druhá nie? Daj návod.
Valcake
21.09.12,21:26
...my sme sa bratom dohodli :rolleyes::( tak, že ja platím všetko.:(

...teda skoro...daň musíme platiť /je to RD/ ročne na pol.
...plyn a vodu som zrušila..
...elektrinu platím ..udržiavací poplatok, to aby nemusel budúci majiteľ zaplatiť vysokú sumu..
...no nie som charitatívna???;)
marjankaj
21.09.12,22:08
Aha. Tak toto že by bol prípad, že jeden sa dokázal dohodnúť a ten druhý nie?
Katy a R
22.09.12,11:12
jáj - dobre si to poriešila ... hlavne pre brata !!
sito
24.09.12,13:43
...my sme sa bratom dohodli :rolleyes::( tak, že ja platím všetko.:(

...teda skoro...daň musíme platiť /je to RD/ ročne na pol.
...plyn a vodu som zrušila..
...elektrinu platím ..udržiavací poplatok, to aby nemusel budúci majiteľ zaplatiť vysokú sumu..
...no nie som charitatívna???;)

Aj na tom, že v prípade dedenia a vyrovnania ti tie platby budú započítané v tvoj prospech?