veronikasad
08.11.10,08:39
Ahojte, idem sa registrovať na DU ako platca dane z príjmu zo závislej činnosti, ale nenašla som žiadne tlačivo na to. Platí ešte stále to, že pošlem žiadosť o doplnenie registrácie? Treba k tomu tlačivu aj kópiu živ. listu alebo niečo? A ešte by som sa chcela spýtať budem odvádzať zrážkovú daň. Kedy sa posiela Oznámenie o odvedení dane vybranej zrážkou? Posiela sa každý mesiac, keď odvediem zrážkovú daň? Ďakujem
Dáš DU ma na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti "svoje" tlačivo. Ale stačí, keď oznámenie urobíš firemným listom. Netreba prikladať k nemu kopiu ŽL.

Ak ide o zrážkovú daň zo závislej činnosti, neposielaš Oznámenie (toto tlačivo bolo zrušené), ale uvádzaš ju v štvrťročnom prehlade o zrazených preddavkoch ..., ktorý treba zaslať na DU do konca nasl. mesiaca po ukončení štvrťroka
katkap17
08.11.10,08:10
Ďakujem pekne za odpoveď
jarka1507
11.11.10,09:43
dobrý.. možno sa opýtam hlúpu otázku, ak máme zamestnanca na dohodou a podpisuje nám výhlasenie na zdanenie príjmov odovzdávam to vyhlásenie aj jemu alebo je to len pre naše potreby? dakujem
Andyke
11.11.10,09:45
Iba pre zamestnávateľa.
jarka1507
11.11.10,09:45
Ďakujem !!
EvaB.
12.11.10,03:34
Mám s pracovníkom uzatvorenú dohodu o vykonaní práce od 29.3.2010 a práca sa mala vykonať do 30.6.2010. Odmena za prácu bola vyplatená po skončení a odovzdaní práce dňa 30.6.2010.
29.3.2010 som doplnila registráciu na DÚ za plátcu dane zo záv. činnosti. Podala som prehľad o zrazených preddavkoch za 2 štvrťrok a keďže som registráciu nezrušila tak aj za 3. Q.
V zákone o dani z príjmov sa píše:
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49
a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň ...
(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Moja otázka: Musím doplniť - podať Prehľad aj za 1. Q? Čo to znamená "v príslušnom období nevyplácal príjmy?" V mojom prípade je obdobie vyplatenia príjmov len jún?

Ďakujem.
mzdarka renca
12.11.10,07:41
Mám s pracovníkom uzatvorenú dohodu o vykonaní práce od 29.3.2010 a práca sa mala vykonať do 30.6.2010. Odmena za prácu bola vyplatená po skončení a odovzdaní práce dňa 30.6.2010.
29.3.2010 som doplnila registráciu na DÚ za plátcu dane zo záv. činnosti. Podala som prehľad o zrazených preddavkoch za 2 štvrťrok a keďže som registráciu nezrušila tak aj za 3. Q.
V zákone o dani z príjmov sa píše:
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49
a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň ...
(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Moja otázka: Musím doplniť - podať Prehľad aj za 1. Q? Čo to znamená "v príslušnom období nevyplácal príjmy?" V mojom prípade je obdobie vyplatenia príjmov len jún?

Ďakujem.
áno, musíš poslať na DÚ aj prehľad za 1.Q, vyplníš len marec (nulové hodnoty), nakoľko si sa stala platiteľom dane zo závislej činnosti od 29.3.2010.
ewita888
12.11.10,07:54
áno, musíš poslať na DÚ aj prehľad za 1.Q, vyplníš len marec (nulové hodnoty), nakoľko si sa stala platiteľom dane zo závislej činnosti od 29.3.2010.
prečo musí, veď nevyplácala príjem..v par. 39 ods. 11 je, že nemusí..
mzdarka renca
12.11.10,08:24
prečo musí, veď nevyplácala príjem..v par. 39 ods. 11 je, že nemusí..

jasné, to mi ušlo, že nevyplácala príjmy zo záv. činnosti, vyplácala len za 06/2010:)
EvaB.
12.11.10,13:13
Ďakujem pekne za odpovede.
dara
07.01.11,10:54
Ahojte, chcem sa opýtať, keď mám s pracovníkom spísanú dohodu o pracovnej činnosti od 1.6. - 31.12.2010. Nakoľko dohoda je obnovená znovu od 1.1. - 31.12.2011 musím znova podať prihlášku na sociálnu poisťovňu alebo nemusím?
Tweety
07.01.11,11:52
Ahojte, chcem sa opýtať, keď mám s pracovníkom spísanú dohodu o pracovnej činnosti od 1.6. - 31.12.2010. Nakoľko dohoda je obnovená znovu od 1.1. - 31.12.2011 musím znova podať prihlášku na sociálnu poisťovňu alebo nemusím?
Ak ide o novú dodhodu, starú si mala odhlásiť, a novú prihlásiť, terazky si už v omeškaní.
dara
07.01.11,12:33
Aj jaj, takže starú odhlásiť a novú prihlásiť? Pozerala som na prihláške mám uvedený iba dátum prihlásenia od kedy vzniká povinnosť, ale nemám ukončenia, musím aj tak asi však?
Tweety
07.01.11,12:34
Aj jaj, takže starú odhlásiť a novú prihlásiť? Pozerala som na prihláške mám uvedený iba dátum prihlásenia od kedy vzniká povinnosť, ale nemám ukončenia, musím aj tak asi však?
Áno.
dara
07.01.11,12:45
No nič, hybaj dať sa do toho. Ešte sa spýtam, teda je potrebné vždy koncom roka podať odhlášku a na nový rok prihlášku, správne?

Prosím odhlasuje sa aj FO a znova prihlasuje?
Tweety
07.01.11,12:49
No nič, hybaj dať sa do toho. Ešte sa spýtam, teda je potrebné vždy koncom roka podať odhlášku a na nový rok prihlášku, správne?
Nie, iba v prípade, ak dohoda je do 31.12., ak by bola napr. do 1.2.2011, neodhlasuješ ju dátumom 31.12., ale až dátumom 1.2.2011.
Tweety
07.01.11,12:51
No nič, hybaj dať sa do toho. Ešte sa spýtam, teda je potrebné vždy koncom roka podať odhlášku a na nový rok prihlášku, správne?

Prosím odhlasuje sa aj FO a znova prihlasuje?
Veď píšeme o FO a RLFO, či?
Timka1
07.01.11,12:53
No nič, hybaj dať sa do toho. Ešte sa spýtam, teda je potrebné vždy koncom roka podať odhlášku a na nový rok prihlášku, správne?

Prosím odhlasuje sa aj FO a znova prihlasuje?

je lepšie uviesť v dohode o pracovnej činnosti, že je uzatvorená na dobu neurčitú a tým pádom, nemusíš stále ku koncu roka a na začiatku roka dávať odhlášky a prihlášky .....

odhláška sa dáva najneskôr jeden deň po zániku dohody a prihláška najneskôr jeden deň pred vznikom dohody
ladyrs
07.01.11,13:31
[QUOTE=Timka1;1608923]je lepšie uviesť v dohode o pracovnej činnosti, že je uzatvorená na dobu neurčitú a tým pádom, nemusíš stále ku koncu roka a na začiatku roka dávať odhlášky a prihlášky .....

Hm, toto je skvelé, dobrá rada. Aj ja mám vo firme asi štyroch, s ktorými robím každý rok novú DoPČ, a stále ich prihlasujem a odhlasujem. Pritom sú to tí istí ľudia. Takže sa to dá na dobu neurčitú? Ďakujem.
Timka1
07.01.11,13:33
[QUOTE=Timka1;1608923]je lepšie uviesť v dohode o pracovnej činnosti, že je uzatvorená na dobu neurčitú a tým pádom, nemusíš stále ku koncu roka a na začiatku roka dávať odhlášky a prihlášky .....

Hm, toto je skvelé, dobrá rada. Aj ja mám vo firme asi štyroch, s ktorými robím každý rok novú DoPČ, a stále ich prihlasujem a odhlasujem. Pritom sú to tí istí ľudia. Takže sa to dá na dobu neurčitú? Ďakujem.

áno je to možné

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
dara
07.01.11,13:44
Idem sa pozrieť ako je to presne v dohode uvedené. V prihláškach mám uvedený iba dátum od kedy prihlasujem.
dara
07.01.11,13:50
V dohode o pracovnej činnosti mám uvedené, že sa uzatvára na dobu neurčitú. V tomto prípade musím obnovovať dohodu na nový rok a prihlasovať či nie?
Timka1
07.01.11,13:51
V dohode o pracovnej činnosti mám uvedené, že sa uzatvára na dobu neurčitú. V tomto prípade musím obnovovať dohodu na nový rok a prihlasovať či nie?

nie, až keď sa dohodnete o ukončení dohody, prípadne výpoveďou, tak k dátumu ukončenia odhlasuješ zamestnanca z dohody najneskôr jeden deň po ukončení

a dohodu neobnovuješ, ostáva v platnosti tá istá čo bola v r. 2010
dara
07.01.11,13:56
je lepšie uviesť v dohode o pracovnej činnosti, že je uzatvorená na dobu neurčitú a tým pádom, nemusíš stále ku koncu roka a na začiatku roka dávať odhlášky a prihlášky .....

odhláška sa dáva najneskôr jeden deň po zániku dohody a prihláška najneskôr jeden deň pred vznikom dohody


Ešte sa spýtam, pri uzatváraní zmlúv, dohôd je potrebné, ak napr. zmluva bude uzatvorená k 1.2., aby zamestnanec, prip. dohodár podpísal prac.zmluvu, dohodu deň vopred alebo môže alebo musí zmluvu, dohodu podpísať dňa 1.2.?
dara
07.01.11,13:57
nie, až keď sa dohodnete o ukončení dohody, prípadne výpoveďou, tak k dátumu ukončenia odhlasuješ zamestnanca z dohody najneskôr jeden deň po ukončení

a dohodu neobnovuješ, ostáva v platnosti tá istá čo bola v r. 2010
ďakujem
Timka1
07.01.11,13:59
Ešte sa spýtam, pri uzatváraní zmlúv, dohôd je potrebné, ak napr. zmluva bude uzatvorená k 1.2., aby zamestnanec, prip. dohodár podpísal prac.zmluvu, dohodu deň vopred alebo môže alebo musí zmluvu, dohodu podpísať dňa 1.2.?

vzhľadom na skutočnosť, že RL - prihláška sa má odoslať najneskôr jeden deň pred začiatkom zmluvy alebo dohody, je lepšie ak aj zmluvu budeš mať podpísanú vopred, ja stále uvádzam skorší dátum o 2-3 dni na všetkých zmluvách pred dátumom platnosti zmluvy
adam
08.01.11,08:07
[QUOTE=ladyrs;1608961]

áno je to možné

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Prepáčte, omylom som dala neužitočné....:mee:
Chelsea34198
11.01.11,09:53
Chcem sa opýtať, od 01.01.2011, akú sumu môže maximálne zarobiť evidovaný nezamestnaný, aby neprišiel o dávky. A treba ho zahlásiť aj do ZP, alebo to ostalo nezmenene, že sa platí len SP. Dakujem
Timka1
11.01.11,10:02
Chcem sa opýtať, od 01.01.2011, akú sumu môže maximálne zarobiť evidovaný nezamestnaný, aby neprišiel o dávky. A treba ho zahlásiť aj do ZP, alebo to ostalo nezmenene, že sa platí len SP. Dakujem

dohody ostali nezmenené, Zp sa z nich nepaltí, uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce môže zarobiť max. 136,52 €, aby nebol vyradený z evidencie
Koreniny Macek
13.01.11,11:09
Ak zarobí 136 € akú bude platiť daň?Zrážkovú alebo preddavkovú?
Tweety
13.01.11,11:12
Ak zarobí 136 € akú bude platiť daň?Zrážkovú alebo preddavkovú?
Preddavkovú.
sybila3
13.01.11,19:08
ako je to so sviatkom pri dohode, je platený ako odrobený deň alebo ak je stanovená dohoda - mesačná mzda, tak neuvádzam sviatok, lebo program mi vyhodil u dohodára sviatok. dík
Lubaba
13.01.11,20:09
Ak zarobí 136 € akú bude platiť daň?Zrážkovú alebo preddavkovú?

prečo preddavkovú?
Tweety
13.01.11,20:10
prečo preddavkovú?
Pretože zrážková z príjmov zo ZČ je podľa nov. zrušená.
Lubaba
14.01.11,06:46
Pretože zrážková z príjmov zo ZČ je podľa nov. zrušená.

Zákon o dani z príjmov od 01.01.2011
§ 43
Daň vyberaná zrážkou

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
sybila3
14.01.11,08:12
ako je to so sviatkom pri dohode, je platený ako odrobený deň alebo ak je stanovená dohoda - mesačná mzda, tak neuvádzam sviatok, lebo program mi vyhodil u dohodára sviatok. dík
pomôže niekto ako je to so sviatkom u dohodárov?
Tweety
14.01.11,08:15
pomôže niekto ako je to so sviatkom u dohodárov?
Prečo sa stokrát pýtaš na to isté? veď sme na túto otázku už odpovedali, pozri si.
sybila3
14.01.11,08:16
prepáč nenašla som. idem pozrieť.
sybila3
14.01.11,08:38
ešte raz sa ospravedlňujem, prešla som toho dosť ale odpoveď ako mám rátať sviatok pri dohode som nenašla, teda rátam ho ako odrobený deň ako pri mesačnej mzde? ďakujem pekne
Tweety
14.01.11,08:47
ešte raz sa ospravedlňujem, prešla som toho dosť ale odpoveď ako mám rátať sviatok pri dohode som nenašla, teda rátam ho ako odrobený deň ako pri mesačnej mzde? ďakujem pekne
Ja sama som odpovedala, ale nič to, odpoviem ešte raz, ak má mesačnú odmenu, nie, ako uvádzaš mzdu, sviatok je už zaplatený v tejto sume.
sybila3
14.01.11,09:07
ďakujem pekne ja som to nenašla, pýtam sa preto, že program mi vyhodil sviatok zvlášť ale je zarátaný v mzde ako u zamestnancov, ktorí majú mesačné odmeňovanie, tak by to malo byť dobre, ďakujem a ospravedlňujem sa.
sybila3
20.01.11,09:19
štvrtročný prehľad odovzdávam aj za dohodárov?
sybila3
25.01.11,09:44
do hlásenia ich tiež uvádzam akurát tam budú mať vyčíslenú len odmenu a odvody nič, tak isto aj daň 0, lebo majú podp. vyhlásenie??? dík
Tweety
25.01.11,09:50
štvrtročný prehľad odovzdávam aj za dohodárov?
Áno, rovnako ,ako za zamestnancov.
Zuzy
25.01.11,11:23
Dobrý deň prajem, prosím Vás zahraničný dohodár nemá podpísané vyhlásenie za rok 2010, v ročnom zúčtovaní môžem uplatniť nezdaniteľnú čiastku 4025,70 EUR? Za odpovede ďakujem
sybila3
25.01.11,12:44
Áno, rovnako ,ako za zamestnancov.
aj to tak mám, len pre kontrolu, ďakujem
hbrichackova
27.01.11,05:15
Krásný den, mohu se zeptat na následující otázky,ptají se me na to naši dohodáry
1. Má dohodár povinnosť platiť z prijmu zo závislej činnosti (DVP) po novom (od 1.1.2011)preddavky na daň na mesačnej báze.?
2. Vyplýva pre dohodára zo zákona aj nahlasovacia a následne odvodová povinnosť do ZP z titulu dodatočného príjmu zo závislej činnosti.?
3. Budú mať (dôchodcovia, študenti) možnosť aj naďalej požiadať v nasledujúcom zdaňovacom období o vrátenie dane v prípade, že nepresiahnu príjem (po novom) 1 779,65 eura ročne?
veronikasad
27.01.11,05:35
Krásný den, mohu se zeptat na následující otázky,ptají se me na to naši dohodáry
1. Má dohodár povinnosť platiť z prijmu zo závislej činnosti (DVP) po novom (od 1.1.2011)preddavky na daň na mesačnej báze.?aj dohodárom (okrem starobných dôchodcov, ktorí boli poberatelmi k 1.1.), môžeš dať podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, ak ho nemajú podpísané u iného zamestnávatela.
2. Vyplýva pre dohodára zo zákona aj nahlasovacia a následne odvodová povinnosť do ZP z titulu dodatočného príjmu zo závislej činnosti.?pre zamestnávatela nie. Výška príjmu z dohody u študentov a st.dôchodcov nie je obmedzená, nepodávajú RZZP. Samoplatitelia ak prekročia stanovený príjem, musia podať RZZP.
3. Budú mať (dôchodcovia, študenti) možnosť aj naďalej požiadať v nasledujúcom zdaňovacom období o vrátenie dane v prípade, že nepresiahnu príjem (po novom) 1 779,65 eura ročne?študent, aj dôchodca môže požiadať o ročné zúčtovanie dane, alebo si sám podať DP. Študent má nárok na odpočet NČZD, star.dôchodca len vo výške rozdielu medzi vyplateným dôchodkom a ročnou NČZD.

odpoveď v texte
hbrichackova
27.01.11,06:51
Ahoj,díky moc za odpověď.Velice pomohlo.Jen se chci ještě ujistit z pozice zamestnance
ad1)pokud nemaji podepsane vyhlasenie u nas, ale u jiného zaměstnavatele,tak nějak řeší preddavky na mesíčni bazi?
ad2)z pozice zamestnanca?

A ještě takový dataz,když máme uzavřené dohody od 28.12-31.12.,ale budeme ji vyplácet až v průběhu februára,pro zaměstatance je to příjem za rok 2011 (i když část práce vykonal v prosinci?)
Díky moc
Andyke
28.01.11,07:43
Bude to príjmom r. 2011, lebo berieme do úvahy iba príjmy vyplatené do 31.1.2011 za rok 2010.
dobrava
28.01.11,13:07
Prosím, aké povinnosti vyplývajú pre osobu, ktorá poberá podporu v nezamestnanosti a chce pracovať na dohodu /z hľadiska odvodov a daní/? Ďakujem.
katka50
28.01.11,13:13
Prosím, aké povinnosti vyplývajú pre osobu, ktorá poberá podporu v nezamestnanosti a chce pracovať na dohodu /z hľadiska odvodov a daní/? Ďakujem.
Dohodu musí nahlásiť na Úrade práce pre jej začatím. Mesačná odmena nesmie presianuť 136,52 €. Z dohody platí zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie. Zamestnanec platí len daň. Ak podpíše Vyhlásenie k dani-jeho preddavok na daň bude 0.
dobrava
28.01.11,14:07
S povinnosťami, čo sa týka ÚP - to mi je jasné, nevedel som, aké povinnosti má zamestnanec v súvislosti s DÚ, SP a ZP. Takže na ZP ani SP nemusí nič nahlasovať ani platiť?
katka50
28.01.11,15:44
S povinnosťami, čo sa týka ÚP - to mi je jasné, nevedel som, aké povinnosti má zamestnanec v súvislosti s DÚ, SP a ZP. Takže na ZP ani SP nemusí nič nahlasovať ani platiť?
Do SP zamestnávateľ prihlási dohodára na RLFO pred výkonom práce a odhlási po ukončení práce na dohodu a z dohody odvádza na garanč. a úrazové poistenie. Do ZP sa neprihlasuje, ani neplatí.
Zamestnanec nenahlasuje, ani neplatí.
dobrava
31.01.11,09:01
Do SP zamestnávateľ prihlási dohodára na RLFO pred výkonom práce a odhlási po ukončení práce na dohodu a z dohody odvádza na garanč. a úrazové poistenie. Do ZP sa neprihlasuje, ani neplatí.
Zamestnanec nenahlasuje, ani neplatí.
Ďakujem pekne.
wieninger
02.02.11,08:43
Dopbrý deň mám dotaz. V priebehu roku 2010 sme mali zamestnaných 3 študentov na základe DoBŠ a tiež jedného dobrovoľne nezamestnaného na základe Dohody o vykonaní práce. Všetci podpísali vyhlásenie. Ani u jedného tým pádom nevznikla daňová povinnosť za daný mesiac, pretože zdaniteľný príjem bol niží ako odpočít.čiastka. Majú povinnosť podať si DP, alebo poprípade im ja urobiť RZD? (zo všetkého mi vyplýva že nie, len sa potrebujem uistiť) Vopred ďakujem za odpoveď.
katka50
02.02.11,08:48
Dopbrý deň mám dotaz. V priebehu roku 2010 sme mali zamestnaných 3 študentov na základe DoBŠ a tiež jedného dobrovoľne nezamestnaného na základe Dohody o vykonaní práce. Všetci podpísali vyhlásenie. Ani u jedného tým pádom nevznikla daňová povinnosť za daný mesiac, pretože zdaniteľný príjem bol niží ako odpočít.čiastka. Majú povinnosť podať si DP, alebo poprípade im ja urobiť RZD? (zo všetkého mi vyplýva že nie, len sa potrebujem uistiť) Vopred ďakujem za odpoveď.
Ak ich odmena z dohôd za celý r.2010 bola nižšia ako 2012,85 € tak nemusia. Ak bola vyššia-tak musia a buď si u Vás požiadajú o roč. zúčt., alebo si podajú daňové priznanie.
wieninger
02.02.11,08:53
Ďakujem Katka za odpoveď. Dúfala som, že to tak bude, len už je toľko informácii okolo, že sa človek potrebuje uistiť.
emgecom
12.02.11,08:11
Zdravím chcem sa opýtať DoP na tých 10 hod. týždenné môžem uzavretú aj z dvoma zamestnávateľmi? alebo iba z jedným. Ako to tam vlastne je? Ďakujem!
veronikasad
12.02.11,08:14
Zdravím chcem sa opýtať DoP na tých 10 hod. týždenné môžem uzavretú aj z dvoma zamestnávateľmi? alebo iba z jedným. Ako to tam vlastne je? Ďakujem!
to je aká DoP ? Si evidovaný uchádzač o zamestnanie na UP ?
emgecom
12.02.11,08:16
to je aká DoP ? Si evidovaný uchádzač o zamestnanie na UP ?
neviem ako to označujete ale pre mna to je DoP - dohoda o pracovnej činnosti. nie som evidovaní na UP.
veronikasad
12.02.11,08:18
neviem ako to označujete ale pre mna to je DoP - dohoda o pracovnej činnosti. nie som evidovaní na UP.
Dohodu o pracovnej činnosti (DoPČ) môžeš mať súbežne podpísanú u viacerých zamestnávatelov - u každého však musíš splniť podmienku max. výkonu práce 10 hod. týždenne.
Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov však môžeš podpísať len u jedného z nich - u ostatných budeš mať príjem zdanený. Pri podaní DP sa ti daň (alebo jej časť) vráti.

Máš aj hlavné zamestnanie ? Kto je za teba platitelom odvodov do zdr. poisťovne ?
Zuzka2510
15.02.11,09:15
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, môžem dohodu o vykonaní práce uzatvoriť na prácu - administratívny obslužný personál a lektor pre kurz obchodnej nemčiny? Je to na určitý čas a nemôžem uzatvoriť dohodu o prac. činnosti lebo je tam málo hodín za týždeň. Dá sa to nejako obhájiť? Pracovná zmluva tiež nemôže byť, lebo sa z toho platia odvody. A ešte či môžem uviesť v dohode o vyk.práce viac druhov prác. Ďakujem pekne
sybila3
15.02.11,10:33
máme dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú, teda som ich neodhlasovala k 31.12., je možné zmeniť sumu v dohode v nejakom dodatku? dík
rodina1
15.02.11,10:41
máme dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú, teda som ich neodhlasovala k 31.12., je možné zmeniť sumu v dohode v nejakom dodatku? dík
Áno, môžeš urobiť dodatok k Dohode o pracovnej činnosti, kde upravíš dohodnutú odmenu.
S dodatkom však musí súhlasiť aj zamestnanec.
sybila3
15.02.11,10:56
jasné, len som chcela vedieť, či je to možné alebo treba odhlásiť a prihlásiť na novú dohodu. neviete ako by mal taký dotatok vyzerať? dík
rodina1
15.02.11,11:59
jasné, len som chcela vedieť, či je to možné alebo treba odhlásiť a prihlásiť na novú dohodu. neviete ako by mal taký dotatok vyzerať? dík
Aj tu:
http://www.porada.sk/t97688-dodatok-k-dohode-o-pracovnej-cinnosti.html príspevok č. 6
ivanam
17.03.11,11:58
Idem vyplatiť odmenu DoVP este za december roku 2010 teraz v marci. Dohodára mám už odhláseného zo SP. Ako mám postupovať pri vyplatení odmeny, aby to bolo v zmysle všetkých súvisiacich zákonov?
Tweety
17.03.11,12:01
Idem vyplatiť odmenu DoVP este za december roku 2010 teraz v marci. Dohodára mám už odhláseného zo SP. Ako mám postupovať pri vyplatení odmeny, aby to bolo v zmysle všetkých súvisiacich zákonov?
Ak už ide len o samotnú jej výplatu, tak klasicky 331/221.
ivanam
18.03.11,04:45
Ak už ide len o samotnú jej výplatu, tak klasicky 331/221.
Ďakujem za odpoveď, no mala som skôr na mysli vo vzťahu k socialnej a zdravotnej poisťovni.
slavka124
24.03.11,16:54
ahojte, chcem sa opýtať - nemá náhodou niekto po ruke aktuálne vyhlásenie k dani? to vyhlásenie sa podpisuje s dátumom ako podpisuje dohodu? vopred ďakujem
Tweety
24.03.11,16:56
ahojte, chcem sa opýtať - nemá náhodou niekto po ruke aktuálne vyhlásenie k dani? to vyhlásenie sa podpisuje s dátumom ako podpisuje dohodu? vopred ďakujem
Na stránke drsr to určite nájdeš, a k podpisu áno, dohodár ho podpíše pri nástupe u zamestnáv. za predpokladu, že si NČ, už neuplatňuje u iného zamestnávateľa.
slavka124
24.03.11,17:00
veľmi pekne ďakujem, si zlatá. a tá rýchlosť!!!!!!!!!
pekný večer
Ejo
10.04.11,05:51
Dobrý deň. Prevzala som účt. a mám tu jedného dohodára. Predchádzajúca účtovníčka uzavrela dohodu o vykonaní práce - funkcia predavač s odmenou 134,- EUR. Na každej výplatnej páske dávala vždy toľko odpracovaných hodín koĺko bolo v danom mesiaci. Pozrela som si rok 2010 a spolu má tento dohodár odpracovaných 76 dní - 608 hodín. To asi správne nie je. Aj za január má odmenu 134,- EUR, ale hodiny má už za 01-02 - 320 hodín. Ako mu mám spraviť odmenu za marec? Alebo čo s tou celou dohodou?
Ďakujem.
Tweety
10.04.11,05:54
Dobrý deň. Prevzala som účt. a mám tu jedného dohodára. Predchádzajúca účtovníčka uzavrela dohodu o vykonaní práce - funkcia predavač s odmenou 134,- EUR. Na každej výplatnej páske dávala vždy toľko odpracovaných hodín koĺko bolo v danom mesiaci. Pozrela som si rok 2010 a spolu má tento dohodár odpracovaných 76 dní - 608 hodín. To asi správne nie je. Aj za január má odmenu 134,- EUR, ale hodiny má už za 01-02 - 320 hodín. Ako mu mám spraviť odmenu za marec? Alebo čo s tou celou dohodou?
Ďakujem.
To určite nie je správne, pretože na DoVP môže odpracovať max. 350 hod., za rok 2010 už s tým asi neurobíš nič. Je treba, aby tento rok už bol v súlade so ZP.
PS: predavač nemôže mať dohodu o vykonaní práce, pretože ide o opakovanú činnosť. Lepšia je DoPČ, ale tam je zas menej hodín, predavača treba zamestnať na PZ.
veronikasad
10.04.11,05:55
Dobrý deň. Prevzala som účt. a mám tu jedného dohodára. Predchádzajúca účtovníčka uzavrela dohodu o vykonaní práce - funkcia predavač s odmenou 134,- EUR. Na každej výplatnej páske dávala vždy toľko odpracovaných hodín koĺko bolo v danom mesiaci. Pozrela som si rok 2010 a spolu má tento dohodár odpracovaných 76 dní - 608 hodín. To asi správne nie je. Aj za január má odmenu 134,- EUR, ale hodiny má už za 01-02 - 320 hodín. Ako mu mám spraviť odmenu za marec? Alebo čo s tou celou dohodou?
Ďakujem.
dohodár je evidovný na úrade práce ? Aj keď pre dohodára neplatí min.mzda, 134€ za 160 hod. nie je trochu málo ?
Ejo
10.04.11,05:59
dohodár je evidovný na úrade práce ? Aj keď pre dohodára neplatí min.mzda, 134€ za 160 hod. nie je trochu málo ?
Takto mal spravené výplatné pásky. /160 hodín - odmena 134,- EUR/ A odmena na dohode je uvedená 134,- EUR. Je vedený na úrade práce, preto je táto suma. Ale podĺa mňa na predavača ani dohoda o vykonaní práce by nemohla byť, ale dohoda o pracovnej činnosti s minimálne 10 hod. týžd.
Za január a február 2011 má už 320 hodín, takže už len 30 hodín by mohol mať za marec. Ale potom akú odmenu?
veronikasad
10.04.11,06:03
Takto mal spravené výplatné pásky. /160 hodín - odmena 134,- EUR/ A odmena na dohode je uvedená 134,- EUR. Je vedený na úrade práce, preto je táto suma. Ale podĺa mňa na predavača ani dohoda o vykonaní práce by nemohla byť, ale dohoda o pracovnej činnosti s minimálne 10 hod. týžd.
Za január a február 2011 má už 320 hodín, takže už len 30 hodín by mohol mať za marec. Ale potom akú odmenu?
Viac ako 350 hod. ročne vykázať nemôžeš. Ak má v zmluve odmenu 134€ za 160 hod, tak keď odpracoval "len" 30 hod. mal by dostať alikv.časť.

Ale naozaj odpracoval len 30 hod. ? (podpíšeš sa ako účtovník pod také potvrdenie ?)
Tweety
10.04.11,06:05
Viac ako 350 hod. ročne vykázať nemôžeš. Ak má v zmluve odmenu 134€ za 160 hod, tak keď odpracoval "len" 30 hod. mal by dostať alikv.časť.

Ale naozaj odpracoval len 30 hod. ? (podpíšeš sa ako účtovník pod také potvrdenie ?)
Ak skutočne toľko dostával, treba zamestnáv. zažalovať za otrokárstvo.:mad: ALebo tu ide jednoducho o porušovanie legislatívy, čo je pravdepodobnejšie, a potom je to už trestuhodné.
Ejo
10.04.11,06:11
Ak skutočne toľko dostával, treba zamestnáv. zažalovať za otrokárstvo.:mad: ALebo tu ide jednoducho o porušovanie legislatívy, potom je to trestné.
To, že koľko v skutočnosti dostával neviem. Ja mám pred sebou len dohodu /kde ani nie je uvedený za koľko odpracovaných hodín, alebo dní má uvedenú odmenu/ a potom mesačné sumáry, a tam vidím ten "ohromný" počet hodín. A teraz som si všimla, že pani účtovníčka za mesiace január,február 2011 zasielala zlé mesačné výkazy, zlé zaokrúhľovanie. Ja asi navrhnem zamestnávateľovi tieto dohody o VP dohodou ukončiť, a uzavrieť nové dohody o vykonaní pracovnej činnosti, 10 hod. týždenne. A hodinovú odmenu možu mať akúkoľvek. Ja napríklad pri niektorých mám 1,7 alebo 2,- EUR.
veronikasad
10.04.11,06:15
To, že koľko v skutočnosti dostával neviem. Ja mám pred sebou len dohodu /kde ani nie je uvedený za koľko odpracovaných hodín, alebo dní má uvedenú odmenu/ a potom mesačné sumáry, a tam vidím ten "ohromný" počet hodín. A teraz som si všimla, že pani účtovníčka za mesiace január,február 2011 zasielala zlé mesačné výkazy, zlé zaokrúhľovanie. Ja asi navrhnem zamestnávateľovi tieto dohody o VP dohodou ukončiť, a uzavrieť nové dohody o vykonaní pracovnej činnosti, 10 hod. týždenne. A hodinovú odmenu možu mať akúkoľvek. Ja napríklad pri niektorých mám 1,7 alebo 2,- EUR.
odmena u dohodára nie je stanovená, ale v tvojom prípade to nie je ani 1€, takže súhlasím s tweety.

Ak ide o výkon tej istej práce, nemôžeš mať v jednom roku dohodu o vykonaní práce (s vyčerpaním počtu hodín), aj dohodu o pracovnej činnosti.

Minister práce "slubuje" sprísnené kontroly dohodárov ...

Pozor aj na oznamovacie povinnosti voči UP, keďže ide o uchádzača o zamestnanie.
Tweety
10.04.11,06:17
To, že koľko v skutočnosti dostával neviem. Ja mám pred sebou len dohodu /kde ani nie je uvedený za koľko odpracovaných hodín, alebo dní má uvedenú odmenu/ a potom mesačné sumáry, a tam vidím ten "ohromný" počet hodín. A teraz som si všimla, že pani účtovníčka za mesiace január,február 2011 zasielala zlé mesačné výkazy, zlé zaokrúhľovanie. Ja asi navrhnem zamestnávateľovi tieto dohody o VP dohodou ukončiť, a uzavrieť nové dohody o vykonaní pracovnej činnosti, 10 hod. týždenne. A hodinovú odmenu možu mať akúkoľvek. Ja napríklad pri niektorých mám 1,7 alebo 2,- EUR.
Ukončenie týchto by bol najlepší spôsob.
Ejo
10.04.11,06:18
odmena u dohodára nie je stanovená, ale v tvojom prípade to nie je ani 1€, takže súhlasím s tweety.

Ak ide o výkon tej istej práce, nemôžeš mať v jednom roku dohodu o vykonaní práce (s vyčerpaním počtu hodín), aj dohodu o pracovnej činnosti.

Minister práce "slubuje" sprísnené kontroly dohodárov ...

Pozor aj na oznamovacie povinnosti voči UP, keďže ide o uchádzača o zamestnanie.
Ak tento zamestanec mal dohodu o vykonaní práce - predavač, potom može mať dohodu o pracovnej činnosti - pomocná pracovná sila?
Tweety
10.04.11,06:20
Ak tento zamestanec mal dohodu o vykonaní práce - predavač, potom može mať dohodu o pracovnej činnosti - pomocná pracovná sila?
Môže, ale len ak aj bude vykonávať iba pomocné práce.
veronikasad
10.04.11,06:25
Ak tento zamestanec mal dohodu o vykonaní práce - predavač, potom može mať dohodu o pracovnej činnosti - pomocná pracovná sila?
ak je v obchode sám, určite nie ...
Ejo
10.04.11,06:27
Môže, ale len ak aj bude vykonávať iba pomocné práce.
Áno súhlasím, pod pomocnými prácami može byť - vykladanie, prekladanie tovaru v predajni a keď náhodou majiteľ odíde, na tú chvíľku ho zaskočí v predajni.
Ďakujem pekne za názory.
veronikasad
10.04.11,06:29
ak počas tej "chvíle" príde kontrola z Inšpekcie práce - to zaskočenie pomocnej sily majitel nevysvetlí ...
kampari
14.04.11,17:50
Ahojte.....
chceme teraz prijať na dohodu vodiča m.v......uzatvoriť s ním dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú.....alebo dohodu o vykonaní práce (je predpoklad že ho budeme potrebovať do konca roka)? ....do práce bude chodiť podľa potreby-rozvoz tovaru alebo keď treba pôjsť po tovar...
A máme ešte dôchodcu ako skladník...v priebehu mesiaca vypomáha chlapcom v sklade....stále obnovujem dohodu o pracovnej činnosti? Robím blbosť? do poisťovne sociálnej som ho nahlásila iba raz.....
Ďakujem
msa
02.05.11,06:27
dobrý deň , potrebovala by som súrne poradiť, SZČO - potraviny, chce zamestnať na dohodu pomocnú pracovnú silu na pár hodín týždenne - s tým, že by aj predávala, ak by to bolo nutné. Mala by to byť dohoda o pracovnej činnosti, avšak táto osoba poberá dávky v hmotnej núdzi a na UP jej povedali, že môže robiť len na dohodu o vykonaní práce. Teda ak som to pochopila správne, pokiaľ jej dá dohodu o PČ budú jej krátiť príspevok v hmotnej núdzi, ale pri dohode o VP nie? lebo je to príležitostný príjem? A teda bude najlepšie každý mesiac s ňou uzatvoriť nejakú dohodu o vyk. práce na nejaké iné práce? alebo ako by sa to dalo ešte vyšpekulovať? ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Timka1
02.05.11,06:34
dobrý deň , potrebovala by som súrne poradiť, SZČO - potraviny, chce zamestnať na dohodu pomocnú pracovnú silu na pár hodín týždenne - s tým, že by aj predávala, ak by to bolo nutné. Mala by to byť dohoda o pracovnej činnosti, avšak táto osoba poberá dávky v hmotnej núdzi a na UP jej povedali, že môže robiť len na dohodu o vykonaní práce. Teda ak som to pochopila správne, pokiaľ jej dá dohodu o PČ budú jej krátiť príspevok v hmotnej núdzi, ale pri dohode o VP nie? lebo je to príležitostný príjem? A teda bude najlepšie každý mesiac s ňou uzatvoriť nejakú dohodu o vyk. práce na nejaké iné práce? alebo ako by sa to dalo ešte vyšpekulovať? ďakujem veľmi pekne za odpovede.

určite by som jej dala DoPČ, keďže ide o opakujúcu sa pravidelnú činnosť, môže odpracovať max. 10 hodín týždenne

DoVP sa používa pri jednorázovej záležitosti

je samozrejme rozdiel čo sa týka vyplácania dávky v hmotnej núdzi, kým odmena z DoPČ bude považovaná za jej príjem a dávky jej o vyplatenú odmenu ponižia,
odmena z DoVP sa nepovažuje za príjem do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

viac si prečítaš tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

zvážila by som aj uhol pohľadu zamestnávateľa, ak dostane kontrolu z Inšpektorátu práce a dotyčná bude mať DoVP na opakujúcu sa činnosť, môže byť sankciovaný
Arkantos
16.05.11,06:21
Ako scitaci komisar som uzavrel dohodu o vykonani prace. Dohoda je na 150 hodin za odmenu. Je tento prijem predmetom dane? Resp. musim to nahlasit svojmu zamestnavatelovi ako vedlajsi prijem ktory je potrebne zdanit?
VERONIKA6
16.05.11,06:22
Ako scitaci komisar som uzavrel dohodu o vykonani prace. Dohoda je na 150 hodin za odmenu. Je tento prijem predmetom dane? Resp. musim to nahlasit svojmu zamestnavatelovi ako vedlajsi prijem ktory je potrebne zdanit?
Pokiaľ Ti bude robiť zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane, musíš priniesť potvrdenie o príjme. Príjem z dohody je zdaniteľný príjem.
veronikasad
16.05.11,06:24
Ako scitaci komisar som uzavrel dohodu o vykonani prace. Dohoda je na 150 hodin za odmenu. Je tento prijem predmetom dane? Resp. musim to nahlasit svojmu zamestnavatelovi ako vedlajsi prijem ktory je potrebne zdanit?
Príjem ti zdaní obec. Dostaneš odmenu v čistom.

Kedže zrážková daň už bola zrušená, musíš tento príjem zahrnúť do ročného zúčtovania dane (dostaneš od obce potvrdenie o zdanitelnej mzde). Alebo si sám môžeš urobiť DP, do ktorého zahrnieš príjem zo zamestnania aj dohody.

Pokial tvoj príjem zo zamestnania neprekročí hranicu tzv. milionárskej dane, z titulu tejto dohody ti nevyjde nedoplatok.

Naopak, ak tvoj príjem zo zamestnania je nižší ako nezd.časť základu dane, zrazenú daň alebo jej časť ti z dohody vrátia.
monik111
16.05.11,09:07
prosím o radu, je lepšie zamestnať výsluhového dôchodcu na prácu v lese na dohodu o vykonaní práce, alebo na DOPČ???
Timka1
16.05.11,09:10
prosím o radu, je lepšie zamestnať výsluhového dôchodcu na prácu v lese na dohodu o vykonaní práce, alebo na DOPČ???

keďže predpokladám pôjde o opakovanú činnosť, bolo by vhodnejšie ho zamestnať na DoPČ

DoVP sa dáva na jednorázovú záležitosť,

treba zvážiť o akú konkrétnu činnosť ide a na základe toho sa zariadiť
rodina1
16.05.11,09:11
prosím o radu, je lepšie zamestnať výsluhového dôchodcu na prácu v lese na dohodu o vykonaní práce, alebo na DOPČ???
Podľa, čo pod prácou v lese myslíš. Ak pôjde len o jednorázové napr. upratanie dreva, tak DoVP, ak však pôjde o opakované činnosti, tak DoPČ (tu je však podmienka, za týždeň maximálne len 10 hodín).
Tweety
16.05.11,09:12
prosím o radu, je lepšie zamestnať výsluhového dôchodcu na prácu v lese na dohodu o vykonaní práce, alebo na DOPČ???
DOPČ, kedže sa jedná o opakovanú činnosť, nemôžeš ho zamestnať na dohodu o VP.
monik111
16.05.11,09:15
Ďakujem za odpovede, práca je rôzna, uhadzovanie, čistenie, výsadba, ochrana lesa. Práca bude celú sezonu až do jesene. tak teraz neviem.
Tweety
16.05.11,09:16
Ďakujem za odpovede, práca je rôzna, uhadzovanie, čistenie, výsadba, ochrana lesa. Práca bude celú sezonu až do jesene. tak teraz neviem.
Jednoznačne DoPČ.
Timka1
16.05.11,09:16
Ďakujem za odpovede, práca je rôzna, uhadzovanie, čistenie, výsadba, ochrana lesa. Práca bude celú sezonu až do jesene. tak teraz neviem.

určite by som dala DoPČ
monik111
16.05.11,09:21
ĎAkujem za rýchle odpovede. Treba z dohody DoPČ zasielať mesčné hlásenia na DU, alebo stačí štvrťročne?
Timka1
16.05.11,09:26
ĎAkujem za rýchle odpovede. Treba z dohody DoPČ zasielať mesčné hlásenia na DU, alebo stačí štvrťročne?

štvrťročne podávaš prehľady do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po ukončení kvartálu
monik111
16.05.11,09:27
štvrťročne podávaš prehľady do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po ukončení kvartálu
ĎAkujem;););)
katka127
16.05.11,10:37
Dobry den,
chcela by som sa opytat, aky je rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohodou o pracovnej cinnosti.. teda okrem limitu odpracovanych hodin, to uz viem.
Docitala som sa tu, ze pri dohode o vykonani prace odvadzam 19% dan a zamestnavatel za mna odvadza 0,25% garancne a 0,8% urazove poistenie do Soc. poistovne. Viete mi poradit, ako je to s odvodmi a danou pri dohode o pracovnej cinnosti?
veronikasad
16.05.11,10:41
Dobry den,
chcela by som sa opytat, aky je rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohodou o pracovnej cinnosti.. teda okrem limitu odpracovanych hodin, to uz viem.
Docitala som sa tu, ze pri dohode o vykonani prace odvadzam 19% dan a zamestnavatel za mna odvadza 0,25% garancne a 0,8% urazove poistenie do Soc. poistovne. Viete mi poradit, ako je to s odvodmi a danou pri dohode o pracovnej cinnosti?

V zvýraznenom nie je žiadny rozdiel. Platí pre všetky dohody rovnako.

Rozdiel je len v tom, či má dohodár u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov - v jednom mesiaci ho môže mať podpísané len u jedného zamestnávatela.
Timka1
16.05.11,10:41
Dobry den,
chcela by som sa opytat, aky je rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohodou o pracovnej cinnosti.. teda okrem limitu odpracovanych hodin, to uz viem.
Docitala som sa tu, ze pri dohode o vykonani prace odvadzam 19% dan a zamestnavatel za mna odvadza 0,25% garancne a 0,8% urazove poistenie do Soc. poistovne. Viete mi poradit, ako je to s odvodmi a danou pri dohode o pracovnej cinnosti?

s odvodmi a daňou pri DOPČ je to isté ako pri DoVP

rozdiel je v tom, že DoPČ sa použije pri opakujúcej sa pravidelnej činnosti a maximálne 10 hod. týždenne
a
DoVP sa použije pri jednorázovej činnosti, vymedzenej výsledkom a je možné na ňu odpracovať max. 350 hodín ročne
katka127
16.05.11,10:49
tak budem konkretnejsia.. pracujem na trvaly pracovny pomer a zaroven by som chcela pracovat na dohodu. Max. 10 hodin tyzdenne, mozno ani tolko nie. Ktory z tych 2 druhov prace na dohody je pre mna lepsi?
Tweety
16.05.11,10:50
tak budem konkretnejsia.. pracujem na trvaly pracovny pomer a zaroven by som chcela pracovat na dohodu. Max. 10 hodin tyzdenne, mozno ani tolko nie. Ktory z tych 2 druhov prace na dohody je pre mna lepsi?
Nezáleží na tom, ktorý je lepší, ale či ide o opakovanú činnosť, alebo nie. DoVP sa na takú nemôže uzatvoriť.
katka127
16.05.11,10:54
urcite bude opakovany.. a este 1 otazka - ak budem pracovat na dohodu o pracovnej cinnosti, mozem poziadat mojho zamestnavatela, ktory ma zamestnava na trvaly prac.pomer o rozne zuctovanie aj spolu s touto pracou na dohodu? Ak mu dam potvrdenie o prijme?
Tweety
16.05.11,11:03
urcite bude opakovany.. a este 1 otazka - ak budem pracovat na dohodu o pracovnej cinnosti, mozem poziadat mojho zamestnavatela, ktory ma zamestnava na trvaly prac.pomer o rozne zuctovanie aj spolu s touto pracou na dohodu? Ak mu dam potvrdenie o prijme?
Áno, ak ho požiadaš v termíne, tak musí urobiť RZD. Samozrejme, ak nebudeš mať aj iné príjmy, napr. z podnikania.
katka127
16.05.11,11:04
Ok, dakujem velmi pekne za super rychle odpovede. Velmi ste mi pomohli. Pekny zvysok dna prajem :)
trumpy
17.05.11,07:02
Dobry den!

Potrebovala by som poradit, ci mi personalna agentura vyplatila mzdu spravne. V marci 2011 som bola evidovana na UP a zaroven som mala s personalkou podpisanu dohodu o vykonani prace. Dohodnuta hruba hodinova mzda bola 3 eur. Odpracovala som 183,5 hodiny. Kvoli uradu prace a potvrdeniu (aby ma nevyradili z evidencie) mi personalna agentura vyplatila na ucet 109,35 eur a v hotovosti 225 eur, spolu 334,35 eur.
Podla mojich informacii dohoda o vykonani prace nezaklada ucast na odvodoch do poistovni, cize odvody som nemala platit, mala som zaplatit len dan. S personalkou som mala podpisane aj vyhlasenie, cize som si uplatnovala aj nezdanitelnu cast zakladu dane. Podla mojich vypoctov moja cista mzda za marec mala byt 502.26 eur. Moze mi to prosim potvrdit niekto, kto s tymto ma skusenosti?

Velmi pekne dakujem!

Petra
katka50
17.05.11,07:12
Dobry den!

Potrebovala by som poradit, ci mi personalna agentura vyplatila mzdu spravne. V marci 2011 som bola evidovana na UP a zaroven som mala s personalkou podpisanu dohodu o vykonani prace. Dohodnuta hruba hodinova mzda bola 3 eur. Odpracovala som 183,5 hodiny. Kvoli uradu prace a potvrdeniu (aby ma nevyradili z evidencie) mi personalna agentura vyplatila na ucet 109,35 eur a v hotovosti 225 eur, spolu 334,35 eur.
Podla mojich informacii dohoda o vykonani prace nezaklada ucast na odvodoch do poistovni, cize odvody som nemala platit, mala som zaplatit len dan. S personalkou som mala podpisane aj vyhlasenie, cize som si uplatnovala aj nezdanitelnu cast zakladu dane. Podla mojich vypoctov moja cista mzda za marec mala byt 502.26 eur. Moze mi to prosim potvrdit niekto, kto s tymto ma skusenosti?

Velmi pekne dakujem!

Petra

Tvoje výpočty sú správne.

183,5*3=550,50 €

550,50-296,60/NČZD/=253,90*0,19%/preddavok na daň/=48,24

550,50-48,24/daň/ = 502,26 € túto čiastku si mala mať vyplatenú.
trumpy
17.05.11,07:35
DAKUJEM! Dufam, ze sa mi podari nieco vybojovat.
veronikasad
17.05.11,10:29
Tvoje výpočty sú správne.

183,5*3=550,50 €

550,50-296,60/NČZD/=253,90*0,19%/preddavok na daň/=48,24

550,50-48,24/daň/ = 502,26 € túto čiastku si mala mať vyplatenú.
Katka, zdaňovať čiernu prácu od zamestnávatela moc seriozne nie je ...
ivky
18.05.11,06:10
Prosím Vás, je povinná písomná Dohoda o ukončení Dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru? Nikde v zákone som nenašla oporu, že by to muselo byť písomné pri dohodách.
Erika-ežka
18.05.11,07:58
Prosím Vás, je povinná písomná Dohoda o ukončení Dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru? Nikde v zákone som nenašla oporu, že by to muselo byť písomné pri dohodách.

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
.....V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce,......

§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
...........Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
ivky
18.05.11,08:54
Ďakujem veľmi pekne.
sybila3
19.05.11,07:55
ak je niekto vedený na úrade práce a poberá ešte podporu musí mať dohodu o vykonaní práce? Ja som robila dohodu o pracovnej činnosti ale bolo mi povedané, že treba DoVP, lenže vôbec neviem akú prácu mám uviesť kuchárke????? bola by som rada keby ste mi poradili
VERONIKA6
19.05.11,07:58
ak je niekto vedený na úrade práce a poberá ešte podporu musí mať dohodu o vykonaní práce? Ja som robila dohodu o pracovnej činnosti ale bolo mi povedané, že treba DoVP, lenže vôbec neviem akú prácu mám uviesť kuchárke????? bola by som rada keby ste mi poradili
Kuchárka robí opakovanú činnosť, mala by mať dohodu o pracovnej činnosti, no v týždni môže odrobiť iba 10 hodín.
veronikasad
19.05.11,08:02
ak je niekto vedený na úrade práce a poberá ešte podporu musí mať dohodu o vykonaní práce? Ja som robila dohodu o pracovnej činnosti ale bolo mi povedané, že treba DoVP, lenže vôbec neviem akú prácu mám uviesť kuchárke????? bola by som rada keby ste mi poradili
poberá dávku v hmotnej núdzi ? Ide o krátkodobé zastupovanie (napr.počas PN alebo dovolenky), alebo dlhodobý výkon práce ?
sybila3
19.05.11,08:06
mal by to byť dlhodobejší výkon, nepoberá dávku v hmotnej núdzi iba podporu, nejde o kuchárku ale chyžnú ako som vyššie napísala. Neviem ako vymedziť prácu-zame. bude vykonávať prácu od dátumu do..... a hodín môžem mať myslím 350 za rok, neviem aj ako s odmenou ja by som radšej dávala mesačne a nie po vykonaní práce???? poradíte, díky
Timka1
19.05.11,08:10
mal by to byť dlhodobejší výkon, nepoberá dávku v hmotnej núdzi iba podporu, nejde o kuchárku ale chyžnú ako som vyššie napísala. Neviem ako vymedziť prácu-zame. bude vykonávať prácu od dátumu do..... a hodín môžem mať myslím 350 za rok, neviem aj ako s odmenou ja by som radšej dávala mesačne a nie po vykonaní práce???? poradíte, díky

na dlhšiu dobu a opakujúcu sa činnosť daj dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú s hodinovou mzdou, môže odpracovať 10 hodín týždenne, budeš vyplácať mesačne
veronikasad
19.05.11,08:11
mal by to byť dlhodobejší výkon, nepoberá dávku v hmotnej núdzi iba podporu, nejde o kuchárku ale chyžnú ako som vyššie napísala. Neviem ako vymedziť prácu-zame. bude vykonávať prácu od dátumu do..... a hodín môžem mať myslím 350 za rok, neviem aj ako s odmenou ja by som radšej dávala mesačne a nie po vykonaní práce???? poradíte, díky
ak je to dlhodobejšia opakovaná činnosť - treba dohodu o pracovnej činnosti, výkon práce max. 10 hod. týždenne. Odmeňovanie môže byť aj hodinová mzda - vyplácaná mesačne podľa počtu odpracovaných hodín.

Nedoporučujem dohodu o vykonaní práce.
sybila3
19.05.11,08:19
to ja viem, dohodu o prac.činnosti má od začiatku mája ale teraz mi volali že na úrade práce chcú dohodu o vykonaní práce aby neprišla o peniaze??????
veronikasad
19.05.11,08:23
to ja viem, dohodu o prac.činnosti má od začiatku mája ale teraz mi volali že na úrade práce chcú dohodu o vykonaní práce aby neprišla o peniaze??????
pýtala som sa ťa, či poberá dávku v hmotnej núdzi - odpovedala si že nie.
Pri dávke v hmotnej núdzi sa časť odmeny (neviem presne kolko) nezapočítava do limitu, ak ide o dohodu o vykonaní práce.

Ale UP ti nemôže nijako diktovať, akú dohodu máš uzatvoriť. IP bude kontrolovať firmu a nie UP.
sybila3
19.05.11,08:34
ja viem že mi nemôžu diktovať, ale tým dvom pracovníkom povedali, že ak nedonesú dohodu o vykonaní práce tak prídu o peniaze. tak neviem
veronikasad
19.05.11,08:35
ja viem že mi nemôžu diktovať, ale tým dvom pracovníkom povedali, že ak nedonesú dohodu o vykonaní práce tak prídu o peniaze. tak neviem
ano, prídu o dávku v hmotnej núdzi ...
sybila3
19.05.11,08:43
no tak idem telefonovať lebo mi povedali že ešte poberajú podporu idem si to ujasniť a potom sa ozvem zatiaľ ďakujem
slavka124
19.05.11,08:55
ahojte, aj ja sa k vám pridám. tiež som jednému klientovi zamestnala kuchárky na dohodu o vykonaní práce: dlho som to tu študovala a takého istého názoru som sa dopátrala. lenže po čase som sa informovala u skúsenej účtovníčky a povedala mi, nech ukončím dohodu o vykonaní práce a dám ich na dohodu o pracovnej činnosti- že je to opakujúca sa činnosť a nie jednorázová, tá sa dáva len na dohodu o vykonaní práce. tiež sú tie dotyčné evidované na úpsvar. takže, ukončiť dohodu o vykonaní práce a dať im dohodu o pracovnej činnosti? bola by som rada, keby sa vyjadril niekto skúsený v tejto oblasti.
Timka1
19.05.11,09:01
ahojte, aj ja sa k vám pridám. tiež som jednému klientovi zamestnala kuchárky na dohodu o vykonaní práce: dlho som to tu študovala a takého istého názoru som sa dopátrala. lenže po čase som sa informovala u skúsenej účtovníčky a povedala mi, nech ukončím dohodu o vykonaní práce a dám ich na dohodu o pracovnej činnosti- že je to opakujúca sa činnosť a nie jednorázová, tá sa dáva len na dohodu o vykonaní práce. tiež sú tie dotyčné evidované na úpsvar. takže, ukončiť dohodu o vykonaní práce a dať im dohodu o pracovnej činnosti? bola by som rada, keby sa vyjadril niekto skúsený v tejto oblasti.

áno, dobre ti poradila, kuchárka ma stále opakujúca sa činnosť deň čo deň, preto je vhodnejšia DoPČ, treba však rátať s tým, že je obmedzená počtom hodín, môže odpracovať max. 10 hodín týždenne

čo sa týka úradu práce limit je rovnaký, na obidve dohody môže zarobiť mesačne max. 136,61 €, ak prekročí limit, bude vyradená z evidencie uchádzačov
slavka124
19.05.11,09:03
veľmi pekne ďakujem, krásny slnečný deň
sybila3
19.05.11,09:43
áno aj ja som teraz robila všetkým DoPČ, lenže :
no tak nakoniec z podpory je dávka v hmotnej núdzi, volala som aj s tou dotyčnou pani že doteraz mávala vždy dohodu o vykonaní práce že na úrade jej vrátili dohodu o pracovnej činnosti a chcú o vykonaní práce, tak jej ju urobím aj keď tiež s tým nesúhlasím. úlohu dám sezonne práce v hoteli dám 2 hodiny denne a odmenu 14,50. ?????
tiež som toho názoru že DoVP, lenže ked jej to neurobím tak príde pani o dávku v hmotnej núdzi. díky
veronikasad
19.05.11,09:46
áno aj ja som teraz robila všetkým DoPČ, lenže :
no tak nakoniec z podpory je dávka v hmotnej núdzi, volala som aj s tou dotyčnou pani že doteraz mávala vždy dohodu o vykonaní práce že na úrade jej vrátili dohodu o pracovnej činnosti a chcú o vykonaní práce, tak jej ju urobím aj keď tiež s tým nesúhlasím. úlohu dám sezonne práce v hoteli dám 2 hodiny denne a odmenu 14,50. ?????
tiež som toho názoru že DoVP, lenže ked jej to neurobím tak príde pani o dávku v hmotnej núdzi. díky
K tej sume si ako prišla ? To je mesačná odmena ?
sybila3
19.05.11,09:51
k tej sume som prišla tak že pani mi povedala, že môže mať najviac toľko aby neprišla o dávku v hm.n. že aj doteraz jej to tak dávali, je to mesačná odmena, robiť bude 2 hod. denne, len neviem čo dám obdobie počas ktorého sa bude úloha vykonávať dala som od 10.5.2011 ako mala DoPČ vystavenú a do podľa potreby? môže to tak byť
veronikasad
19.05.11,09:53
k tej sume som prišla tak že pani mi povedala, že môže mať najviac toľko aby neprišla o dávku v hm.n. že aj doteraz jej to tak dávali, je to mesačná odmena, robiť bude 2 hod. denne, len neviem čo dám obdobie počas ktorého sa bude úloha vykonávať dala som od 10.5.2011 ako mala DoPČ vystavenú a do podľa potreby? môže to tak byť
a zbytok jej zaplatí šéf "na ruku". Ak ano - nemalo by to tak byť ...
sybila3
19.05.11,09:58
no ja som len účtovníčka a nemôžem zasahovať do rozhodnutia jej šéfa. ja viem že by to tak nemalo byť ale všade sa to tak robí.
môžete mi poradiť ako zadať to obdobie od do?či môže byť od dátum a do podľa potreby?
veronikasad
19.05.11,10:02
no ja som len účtovníčka a nemôžem zasahovať do rozhodnutia jej šéfa. ja viem že by to tak nemalo byť ale všade sa to tak robí.
ak si po sebe ešte raz prečítaš svoje príspevky zistíš, za na tie "rozhodnutia" si šéfa naviedla ty. A príp.pokutu z IP si určite nenechá sám pre seba ...
sybila3
19.05.11,10:16
no to som ho určite nenaviedla ja, ja som jej pôvodne urobila DoPČ, mne bolo nadiktované čo mám urobiť pani zavolala že jej vrátili z úradu práce DoPČ a treba ju prerobiť na dohodu o vyk. práce a so sumou 14,50, tak som si zisťovala či to tak môže byť ale určite s tým nesúhlasím. A ešte mi bolo povedané, že doteraz mala tiež DoVP a nebol problém, my sme hotel a týchto zamestnancov prebrali od mája, ale zas nepotrebujem aby na mňa niekto nadával že kvôli mne nedostal dávku v hmotnej núdzi.
lucia77
15.11.11,17:35
dobry den, som evidovana na UPSVR mam moznost zamestnat sa na dohodu (zarobok vyssi ako 139EUR), chcela by som sa opytat co sa stane ked mi ukoncia dohodu a pojdem sa opat evidovat na UPSVR, z coho mi urci SP vysku davky v nezmestanosti?
pocas prace na dohodu si musim platit zdrav.poistenie?musim/mam si platit este nieco ine?
dakujem
ricij
15.11.11,17:50
Ak zarobíš viac ako 139 EUR ÚPSVaR by ťa mal vyradiť z evidencie, z toho dôvodu sa potom musíš prihlásiť do ZP ako dobrovoľne nezamestnaná a platiť si odvody sama - teraz je to 46,06 EUR. Z dohody neplynie poistenie v nezamestnanosti, teda keď sa vrátiš do evidencie (najskôr po troch mesiacoch sa to smie), nedostaneš podporu, len ÚP bude znovu platiť ZP.
Mila123
15.11.11,17:50
dobry den, som evidovana na UPSVR mam moznost zamestnat sa na dohodu (zarobok vyssi ako 139EUR), chcela by som sa opytat co sa stane ked mi ukoncia dohodu a pojdem sa opat evidovat na UPSVR, z coho mi urci SP vysku davky v nezmestanosti?
pocas prace na dohodu si musim platit zdrav.poistenie?musim/mam si platit este nieco ine?
dakujem
teraz poberáš podporu v nezamestnanosti?
lucia77
15.11.11,19:56
ano
Katy a R
15.11.11,20:12
dobry den, som evidovana na UPSVR mam moznost zamestnat sa na dohodu (zarobok vyssi ako 139EUR), chcela by som sa opytat co sa stane ked mi ukoncia dohodu a pojdem sa opat evidovat na UPSVR, z coho mi urci SP vysku davky v nezmestanosti?
pocas prace na dohodu si musim platit zdrav.poistenie?musim/mam si platit este nieco ine?
dakujem
.. ak sa znova zaregistruješ - v období kratšom ako dva roky .. nárok na dávku v nezamestnanosti bude v rovnakej výške - kým nevyčerpáš celé 6 mesačné (4mesačné)podporné obdobie. (viď § 105 z o SP)
nemusíš nič iné platiť, len ZP.
xEvelinx
08.08.12,08:31
Dobrý deň, prosím poradil mi niekto... Som SZČO, mala som 2 dohodárov, idem im uhradiť preddavkovú daň a neviem sa nikde dopátrať na správne číslo DÚ, plus aký variabilný a špecifický symbol mám dať. Ďakujem za radu.
Tweety
08.08.12,08:32
Dobrý deň, prosím poradil mi niekto... Som SZČO, mala som 2 dohodárov, idem im uhradiť preddavkovú daň a neviem sa nikde dopátrať na správne číslo DÚ, plus aký variabilný a špecifický symbol mám dať. Ďakujem za radu.
Nemáš číslo svojho DÚ? Neverím.
xEvelinx
08.08.12,08:43
Mám číslo na kt. mi bolo pridelené na úhradu dane z príjmu, ale nie na preddavkovú daň za zamestnancov/dohodárov.
xEvelinx
08.08.12,08:44
Mám číslo na kt. mi bolo pridelené na úhradu dane z príjmu, ale nie na preddavkovú daň za zamestnancov/dohodárov.
Myslím číslo BÚ.
Tweety
08.08.12,08:44
Mám číslo na kt. mi bolo pridelené na úhradu dane z príjmu, ale nie na preddavkovú daň za zamestnancov/dohodárov.
A si vôbec prihlásený na túto daň? Ak nie, musíš sa prihlásiť ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
kn-alka
08.08.12,08:45
Dobrý deň, prosím poradil mi niekto... Som SZČO, mala som 2 dohodárov, idem im uhradiť preddavkovú daň a neviem sa nikde dopátrať na správne číslo DÚ, plus aký variabilný a špecifický symbol mám dať. Ďakujem za radu.

Začiatkom roka posielali DÚ listy - oznámenia, v ktorých oznamovali základné číslo účtu pre danú firmu. V tom liste je aj prehľad účtov pre najpoužívanejšie dane, nájdeš tam aj Daň z príjmov zo závislej činnosti.

Ak nemáš list, máš smolu, lebo momentálne na stránke drsr.sk nefunguje pomôcka pre zistenie č.účtu. Musíš ísť na DÚ a znova si ho vypýtať.
xEvelinx
08.08.12,08:46
A si vôbec prihlásený na túto daň? Ak nie, musíš sa prihlásiť ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
Áno som.
xEvelinx
08.08.12,08:49
Začiatkom roka posielali DÚ listy - oznámenia, v ktorých oznamovali základné číslo účtu pre danú firmu. V tom liste je aj prehľad účtov pre najpoužívanejšie dane, nájdeš tam aj Daň z príjmov zo závislej činnosti.

Ak nemáš list, máš smolu, lebo momentálne na stránke drsr.sk nefunguje pomôcka pre zistenie č.účtu. Musíš ísť na DÚ a znova si ho vypýtať.
Ďakujem za odpoveď, ani mne ani manželovi nebol list doručený. Pôjdem na DÚ a vypýtam si ho.
Tweety
08.08.12,08:50
Ďakujem za odpoveď, ani mne ani manželovi nebol list doručený. Pôjdem na DÚ a vypýtam si ho.
Len nezabudni, že daň je splatná do 5 dní od vyplatenia miezd, odmien....
xEvelinx
08.08.12,09:00
Ďakujem Twetty, výplata miezd, teda dátum kedy im išli peniažky na účet, áno? Ide o mzdy ešte zo začiatku júna, úhrada pôjde až dnes /podľa dohody s nimi/.
Tweety
08.08.12,09:14
Ďakujem Twetty, výplata miezd, teda dátum kedy im išli peniažky na účet, áno? Ide o mzdy ešte zo začiatku júna, úhrada pôjde až dnes /podľa dohody s nimi/.
ÁNo tak, napr. výplata dnes, odvody dnes, daň do 5 dní.
Zdenka 0705
22.08.12,04:15
Mám dohodára o pracovnej činnosti a v mesiaci august s ním bola podpísaná aj dohoda o vykonaní práce /pomoc pri sťahovaní firmy/. Z titulu DoPČ je už dávno prihlásený do SP a z titulu DoVP tiež treba? Priznám sa, že som ho neprihlásila, keďže už ako dohodár prihlásený je, no nie som si istá, či som jednala správne.
KEJKA
22.08.12,04:33
nie, kedže z dohôd su odvody rovnaké, nepovažujem to za potrebné. Ani RLFO dohody nerozlišuje, viedli by to ako duplicitné prihlásenie.
Zdenka 0705
22.08.12,04:35
aj ja som tak premýšľala, ale červíček zavŕtal, tak preto sa radšej pýtam, dnes už nie je nič isté :)
veronikasad
22.08.12,05:41
Mám dohodára o pracovnej činnosti a v mesiaci august s ním bola podpísaná aj dohoda o vykonaní práce /pomoc pri sťahovaní firmy/. Z titulu DoPČ je už dávno prihlásený do SP a z titulu DoVP tiež treba? Priznám sa, že som ho neprihlásila, keďže už ako dohodár prihlásený je, no nie som si istá, či som jednala správne.
Zdenka, treba ho prihlásiť, každá dohoda sa posudzuje samostatne.
Zdenka 0705
22.08.12,05:43
To vážne? .. už raz prihlásený je ako dohodár a ešte raz ho prihlásim? Kde to nájdem?
veronikasad
22.08.12,05:44
To vážne? .. už raz prihlásený je ako dohodár a ešte raz ho prihlásim? Kde to nájdem?
Zdenka, vážne. Kontroluje to aj inšpekcia práce. Len ich zdaňuješ spolu.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199384-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-03-2012-do-31-08-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),

-------
Inšpekcia práce každú dohodu posudzuje samostatne, ak nie je prihlásená na činnosť, ktorá sa vykonáva, považuje to za výkon nelegálnej práce.
Zdenka 0705
22.08.12,05:49
Zdenka, vážne. Kontroluje to aj inšpekcia práce. Len ich zdaňuješ spolu.
... však vážne, ale pýtam sa, v ktorom predpise to nájdem?
Tweety
22.08.12,05:52
... však vážne, ale pýtam sa, v ktorom predpise to nájdem?
Nájdeš to aj v Poučenie k RLFO -1.1.2011 (http://www.socpoist.sk/ext_dok-poucenie-k-rlfo--112011/39176c)
veronikasad
22.08.12,05:55
Zdenka 0705
22.08.12,05:59
Nájdeš to aj v Poučenie k RLFO -1.1.2011 (http://www.socpoist.sk/ext_dok-poucenie-k-rlfo--112011/39176c)
tzn. že zamestnanec má 2 právne vzťahy v danom mesiaci? DoPČ a zároveň DoVP?
Tweety
22.08.12,06:00
tzn. že zamestnanec má 2 právne vzťahy v danom mesiaci? DoPČ a zároveň DoVP?
ÁNo tak a každá dohoda samostatné prihlásenie.
Zdenka 0705
22.08.12,06:04
a teraz čo? v jeden deň napíšem prihlášku aj odhlášku ... dohoda o VP bola len na pár dní začiatkom augusta... zrejme ma pokuta neminie
Tweety
22.08.12,06:05
a teraz čo? v jeden deň napíšem prihlášku aj odhlášku ... dohoda o VP bola len na pár dní začiatkom augusta... zrejme ma pokuta neminie
Prihlášku dátumom začatia prác na dohodu a odhlášku dátumom skončenia prác.
veronikasad
22.08.12,06:06
a teraz čo? v jeden deň napíšem prihlášku aj odhlášku ... dohoda o VP bola len na pár dní začiatkom augusta... zrejme ma pokuta neminie
Sprav novú dohodu s aktuálnym dátumom. Veď spätne už asi nikto nedokáže, kedy sa sťahovanie uskutočnilo.
Zdenka 0705
22.08.12,06:07
Prihlášku dátumom začatia prác na dohodu a odhlášku dátumom skončenia prác.
áno, ale dátum vyplnenia bude dnešný, a to zaváňa nejakými penálmi či pokutou, nie?
Tweety
22.08.12,06:08
áno, ale dátum vyplnenia bude dnešný, a to zaváňa nejakými penálmi či pokutou, nie?
AK máš možnosť posunu dátumu a teda aj začiatku prác na dohodu, tak sprav s aktuálnym dátumom. AK nie, tak neostáva nič iné len takéto prihlásenie, a čakať, či bude pokutka, alebo nie. Ale radšej neskôr, ako vôbec.
Zdenka 0705
22.08.12,06:08
Sprav novú dohodu s aktuálnym dátumom.
Jednalo sa o sťahovanie firmy, už je dávno presťahovaná...
veronikasad
22.08.12,06:09
Jednalo sa o sťahovanie firmy, už je dávno presťahovaná...
A kto to zistí (alebo bude zisťovať), kedy sa firma sťahovala ? V novej dohode vidím menšie riziko ako v spätnom prihlásení.
Tweety
22.08.12,06:13
A kto to zistí (alebo bude zisťovať), kedy sa firma sťahovala ? V novej dohode vidím menšie riziko ako v spätnom prihlásení.
Veronika, zrejme už aj výplatka za ten mesiac a v nej odmena bola.
Zdenka 0705
22.08.12,06:14
Upravím prácu na dohode, aby časovo bola reálna, veď po samotnom sťahovaní je ešte kopec práce, kým sa firma v novom sídle zabehne... uf... idem na to.
Ďakujem vám za pomoc.
veronikasad
22.08.12,06:14
Veronika, zrejme už aj výplatka za ten mesiac a v nej odmena bola.
asi nie, ide o výkon práce v auguste
http://www.porada.sk/t201-p17-dohody-o-vykonani-prace.html#post2128193
Zdenka 0705
22.08.12,06:17
nie, jednalo sa o august, takže výplata ešte nebola a do konca augusta je ešte dosť dní, spravím novú dohodu, len prácu budem ináč formulovať
Tweety
22.08.12,06:20
no vidíš a máš poriešené
Zdenka 0705
22.08.12,07:23
Prihlášku som odoslala, najradšej by som hneď aj odhlášku, ale zrejme musím počkať tých 10 dní, či?
Tweety
22.08.12,07:24
Prihlášku som odoslala, najradšej by som hneď aj odhlášku, ale zrejme musím počkať tých 10 dní, či?
Ako si upravila dátumovo dohodu? Všetko záleží od toho.
Zdenka 0705
22.08.12,07:26
Začiatok 22.8., aj prihláška išla teraz, ukončenie 31.8., s odhláškou musím asi počkať. ??
Tweety
22.08.12,07:26
Začiatok 22.8., aj prihláška išla teraz, ukončenie 31.8., s odhláškou musím asi počkať. ??
ÁNo, nepredbiehaj, bude to podozrivé. Odlásiš až akože skončením prác na dohodu.
Zdenka 0705
22.08.12,07:29
dátum zapísaný červeným písmom v kalendári ;) .. ďakujem
iris50
05.09.12,06:43
Nevi ete mi poradiť čo sa stane, ak som sa neprihlásila na DU ako zamestnávateľ? dohodára zamestnávam od 7. 8. 2012,
kn-alka
05.09.12,06:51
Hlavne treba včas podať Prehľad, lebo za to je pokuta!!

Z vlastnej skúsenosti môžem prezradiť len toľko, že sme nedostali pokutu za oneskorené oznámenie, že zamestnávame zamestnanca. Pokuta prišla len za oneskorené podanie Prehľadu.
iris50
05.09.12,06:54
Ďakujem za skorú a potešujúcu odpoved.
ricij
05.09.12,07:07
Oznámiť treba do 15 dní od povinnosti zrážať daň. Povinnosť zraziť daň je až pri výplate, alebo sa mýlim? Takže to by si mohla nahlásiť k 31.8.2012 a v pohode stíhaš termín.
veronikasad
05.09.12,07:14
Oznámiť treba do 15 dní od povinnosti zrážať daň. Povinnosť zraziť daň je až pri výplate, alebo sa mýlim? Takže to by si mohla nahlásiť k 31.8.2012 a v pohode stíhaš termín.
Čo chceš oznamovať ? Na DU treba rozšíriť registráciu o daň zo závislej činnosti, ak doteraz nezamestnával žiadnych zamestnancov.
ricij
05.09.12,07:21
Dobre v poriadku, ja som to vždy riešil listom, kde som im sucho oznámil že podľa §31, ods. 4 sa stávam platiteľom dane zo závislej činnosti. Ide tu proste v mojom komentári o to, že aj keď dohodára majú od začiatku augusta, povinnosť zrážať daň im začína až pri výplate príjmu a teda termín by stihli.
kn-alka
05.09.12,10:04
aj ja vždy riešim listom
andrejka a
30.09.12,03:18
Dobrý deň,

poprosila by som Vám o radu, čo všetko treba vystaviť zamestnancovi, ktorému sa končí dohoda o pracovnej činnosti (doba určitá).
Ďakujem.
wieninger
30.09.12,04:25
Vystavila by som potvrdenie o zdaniteľnej mzde. To je všetko.
andrejka a
30.09.12,04:31
Ďakujem, pekný deň :)
Zdenka 0705
30.09.12,05:17
platnosť obmedzená :( ... od 1.1. 2013 už to také jednoduché nebude
Rybenka112
04.10.12,12:37
Zdravým, môžete mi prosím poradiť, chceme zamestnať na dohodu dve kočky ako barmanky + obsluha výherných automatov + udržiavanie poriadku na prevádzke. Ktorá dohoda je vhodnejšia na túto prácu, dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti? ďakujem.
Tweety
04.10.12,12:38
Je to opakovaná činnosť, takže jedine DoPČ. A prosím, oprav si tú hrúbku.
Rybenka112
04.10.12,16:04
DoPČ? Predchádzajúci majiteľ mal svoje barmanky zamestnané na DoVP, tak teraz mám z toho zmätok.
kn-alka
04.10.12,16:08
Tweety ti odpovedala správne, je to opakovaná činnosť, takže DoPČ. Predchádzajúci majiteľ to mal nesprávne.
Aj ja účtujem pohostinstvu, baby na dohodu prijímame výhradne na DoPČ.
Paula
04.10.12,16:52
DoPČ? Predchádzajúci majiteľ mal svoje barmanky zamestnané na DoVP, tak teraz mám z toho zmätok.


Predchádzajúci majiteľ / zamestnávateľ asi netuší, že existuje aj Zákonník práce . Žeby nielen on?;)
Rybenka112
04.10.12,18:24
Ďakujem za odpovede, začína sa mi vyjasnievať :-) kn-alka, v DoPČ uvediete rozsah pracovného času 10 hod. týždenne aj keď skutočnosť je úplne iná? Obstojí to pred Inšp.práce? Prvý krát niekoho zamestnávame, tak preto sa pýtam.
Mila123
04.10.12,18:26
Ďakujem za odpovede, začína sa mi vyjasnievať :-) kn-alka, v DoPČ uvediete rozsah pracovného času 10 hod. týždenne aj keď skutočnosť je úplne iná? Obstojí to pred Inšp.práce? Prvý krát niekoho zamestnávame, tak preto sa pýtam.
pozrela si si do ZP na podmienky zamestnávania na DoPČ?
Paula
04.10.12,18:33
Ďakujem za odpovede, začína sa mi vyjasnievať :-) kn-alka, v DoPČ uvediete rozsah pracovného času 10 hod. týždenne aj keď skutočnosť je úplne iná? Obstojí to pred Inšp.práce? Prvý krát niekoho zamestnávame, tak preto sa pýtam.


Podkladom pre výpočet miezd / odmien je okrem iného aj doklad o dochádzke, resp. o počte odpracovaných hodín. Bez toho mzdový účtovník ťažko vypočíta zodpovedajúcu mzdu / odmenu . A IP si pri kontrole vyžiada okrem výplatnej pásky aj ten.
MIŠO T
09.10.12,10:46
Zdravím, poradte.
VŠ, externista, 24r, neevidovaný na UP, neplatí ZP/študent,/.


Čo bude pre mna výhodnejšie ohľadom odvodov SP,ZP a DzPr ???
- 1/ Dohoda o VP, alebo
- 2/ MANDAT ZMLUVA / ktorú mi teraz navrhujú na podpis/?

Našiel som si totiž nejakú prácu a chcem mat v tom jasno. Zamestnavatel mi radí radšej mandat. zmluvu. Bude to pre nás oboch vyhodné ???
Poradte
MIŠO T
10.10.12,10:36
nepomože mi nikto ?
katka25
12.10.12,11:53
zdravim :)

zamestnanec je zamestnany normalne na pracovnu zmluvu, ale zamestnavatel s nim chce uzatvorit este navyse aj dohodu o vykonani prace, kedze potrebuje, aby vykonal nejaku pracu, ktoru zamestnanec nema zaznamenanu v pracovnej zmluve v napni prace.
je mozne tuto DoVP uzatvorit aj v pripade, ze ide o jedneho a toho isteho zamestnavatela?

dakujem za odpoved :)
jacekova
12.10.12,11:55
zdravim :)

zamestnanec je zamestnany normalne na pracovnu zmluvu, ale zamestnavatel s nim chce uzatvorit este navyse aj dohodu o vykonani prace, kedze potrebuje, aby vykonal nejaku pracu, ktoru zamestnanec nema zaznamenanu v pracovnej zmluve v napni prace.
je mozne tuto DoVP uzatvorit aj v pripade, ze ide o jedneho a toho isteho zamestnavatela?

dakujem za odpoved :)

áno samozrejme. len už nemôže podpísať aj pri dohode vyhlásenie na Nč
Tweety
12.10.12,11:57
zdravim :)

zamestnanec je zamestnany normalne na pracovnu zmluvu, ale zamestnavatel s nim chce uzatvorit este navyse aj dohodu o vykonani prace, kedze potrebuje, aby vykonal nejaku pracu, ktoru zamestnanec nema zaznamenanu v pracovnej zmluve v napni prace.
je mozne tuto DoVP uzatvorit aj v pripade, ze ide o jedneho a toho isteho zamestnavatela?

dakujem za odpoved :)
ÁNo môže mať dohody, len pripomínam, ak je to opakovaná činnosť, tak jedine DoPČ.
Tweety
12.10.12,11:59
áno samozrejme. len už nemôže podpísať aj pri dohode vyhlásenie na Nč
Mzda aj dohoda sa mu budú zdaňovať spolu.
jacekova
12.10.12,12:01
Mzda aj dohoda sa mu budú zdaňovať spolu.

to viem, ide o súbežný pracovný pomer.... ale nevie to hocikto
Tweety
12.10.12,12:03
to viem, ide o súbežný pracovný pomer.... ale nevie to hocikto
V tomto prípade nie, práca na dododu nie je pracovným pomerom. Pracovný pomer má len z PZ.
katka25
12.10.12,12:09
velmi pekne DAKUJEM vsetkym. :) cenim si to.

Tweety, ide o konkretnu jednorazovu pracu (nejaka demontaz vacsieho zariadenia), ale bude to robit dlhsiu dobu, t.z., mozno aj 2 mesiace. takze ma sa uzatvorit DoPC alebo DoVP : vdaka
Tweety
12.10.12,12:17
velmi pekne DAKUJEM vsetkym. :) cenim si to.

Tweety, ide o konkretnu jednorazovu pracu (nejaka demontaz vacsieho zariadenia), ale bude to robit dlhsiu dobu, t.z., mozno aj 2 mesiace. takze ma sa uzatvorit DoPC alebo DoVP : vdakaNezáleží na tom, ako dlho to bude robiť, ale či je to pracovná úloha vymedzená výsledkom. V tomto prípade stačí DoVP.
katka25
12.10.12,12:17
Nezáleží na tom, ako dlho to bude robiť, ale či je to pracovná úloha. V tomto prípade stačí DoVP.
Vdaka ;)
AlkaS
06.12.12,09:55
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť . Máme budúcu zamestnankyňu, ktorá by mala nastúpiť na 2 mesiace ako účtovníčka, teda chystanie podkladov a tak . Je dobrovoľne nezamestnaná , môžeme jej spraviť dohodu o vykonaní práce???
Ďakujem
Tweety
06.12.12,09:57
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť . Máme budúcu zamestnankyňu, ktorá by mala nastúpiť na 2 mesiace ako účtovníčka, teda chystanie podkladov a tak . Je dobrovoľne nezamestnaná , môžeme jej spraviť dohodu o vykonaní práce???
Ďakujem
Nie, je to opakovaná činnosť , správna je DoPČ.
AlkaS
06.12.12,09:59
ale tam môže odrobiť len 10 h. týždenne a oni jej chcú ponúknuť 350 e za mesiac
AlkaS
06.12.12,10:07
Nie, je to opakovaná činnosť , správna je DoPČ.

ale tam je len 10h. týždenne a oni jej chcú ponúknuť 350 e mesačne oní tak plánovali ju zamestnať tak 70-80 h mesačne
Tweety
06.12.12,10:12
ale tam je len 10h. týždenne a oni jej chcú ponúknuť 350 e mesačne oní tak plánovali ju zamestnať tak 70-80 h mesačne
Tak potom treba PZ na KPČ.
AlkaS
06.12.12,10:22
Tak potom treba PZ na KPČ.
a keby sme dali len administratívne činnosti?? a vadilo by keby bola Dopč za odmenu mesačne 350 e
Tweety
06.12.12,10:23
a keby sme dali len administratívne činnosti?? a vadilo by keby bola Dopč za odmenu mesačne 350 e
Nie, suma nie je obmedzená, len druh dohody.
AlkaS
06.12.12,11:17
Nie, suma nie je obmedzená, len druh dohody.
teraz mi volala šéfka, že mala kontrolu s inšpektorátu práce a mala tam zamestnkyňu tiež takto na DoVP na účtovníčku a dali jej do rprotokolu citujem:
"zamestnávateľ uzavrel DoVP od 15.01.2012 so zamestnankyňou, ktorej pracovná úloha je účtovníčka, dojednaná odmena 350,00 e mesačne, teda za opakovanú prac.činnosť, čiže ide opracovnú úlohum ktorá nie je vymedzená výsledkom a v ktorej nie je uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať- nie jeuvedený dátum ukončenia pracovnej úlohy, čo je v rozpore s § 226 ods.2 zákona č.311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších " a napísané , že im nariaďujú odstrániť zistené nedostatky.

Preto som sa pýtala na tú dohodu , lebo mne sa to hneď nezdalo ???? že mali uzatvorenú zmluvu dobre stou zamestnakyňou , čo odchádza :(
čo teraz majú prerobiť tú zmluvu na Dopč???? a novej zamestnakyni dá hned DoPč
Tweety
06.12.12,11:19
teraz mi volala šéfka, že mala kontrolu s inšpektorátu práce a mala tam zamestnkyňu tiež takto na DoVP na účtovníčku a dali jej do rprotokolu citujem:
"zamestnávateľ uzavrel DoVP od 15.01.2012 so zamestnankyňou, ktorej pracovná úloha je účtovníčka, dojednaná odmena 350,00 e mesačne, teda za opakovanú prac.činnosť, čiže ide opracovnú úlohum ktorá nie je vymedzená výsledkom a v ktorej nie je uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať- nie jeuvedený dátum ukončenia pracovnej úlohy, čo je v rozpore s § 226 ods.2 zákona č.311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších " a napísané , že im nariaďujú odstrániť zistené nedostatky.

Preto som sa pýtala na tú dohodu , lebo mne sa to hneď nezdalo ???? že mali uzatvorenú zmluvu dobre stou zamestnakyňou , čo odchádza :(
čo teraz majú prerobiť tú zmluvu na Dopč???? a novej zamestnakyni dá hned DoPč
Samozrejme, že nebola dobrá zmluva, preto to aj vytkli, musí byť DoPČ, tak ako som uviedla aj ja.
AlkaS
06.12.12,11:24
Samozrejme, že nebola dobrá zmluva, preto to aj vytkli, musí byť DoPČ, tak ako som uviedla aj ja.

tak teraz musia prerobiť zmluvu , aby to bolo v poriadku , ale dúfam, že tam môžu dať tú sumu 350,00 e mesačne a teda vykonávanie 10 hod. týždenne,
AlkaS
06.12.12,11:25
Samozrejme, že nebola dobrá zmluva, preto to aj vytkli, musí byť DoPČ, tak ako som uviedla aj ja.

totižto oni tam nemali ani do kedy , čiže dátum
Tweety
06.12.12,11:25
totižto oni tam nemali ani do kedy , čiže dátum
Nemusí byť dátum dokedy, môže byť aj na neurčitý čas.
AlkaS
06.12.12,11:34
Nemusí byť dátum dokedy, môže byť aj na neurčitý čas.

ale oni ani na tej DoVP nemali ani dátum ukončenia prác. Teraz musia urobiť nanovo zmluvu a tú pošlu na IP, vlastne sa musí prerobiť s DoVP na DoPČ
AlkaS
06.12.12,11:35
som zvedava koľko im vyčíslia za to pokutu???
Benko
06.12.12,11:48
DoVP musí mať dátum ukončenia práce, DoPČ nemusí mať dátum ukončenia práce.
AlkaS
13.12.12,07:40
Dobrý deň!
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne zmluvy na dohodu o vykonaní práce. Bola spravená zmluva DoVP na druh práce účtovníčka od 15.10.2012, len tam nebolo ukončenie s mesačným platom 350,- eur , 20 hod. týždenne.
Prišla na kontrolu IP a tí vytkli v protokole toto:

"zamestnávateľ uzavrel DoVP od 15.10.2012 so zamestnankyňou, ktorej pracovná úloha je účtovníčka, dojednaná odmena 350,00 e mesačne, teda za opakovanú prac.činnosť, čiže ide opracovnú úlohum ktorá nie je vymedzená výsledkom a v ktorej nie je uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať- nie jeuvedený dátum ukončenia pracovnej úlohy, čo je v rozpore s § 226 ods.2 zákona č.311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších "

a napísané , že im nariaďujú odstrániť zistené nedostatky do 31.12.2012

Nemala byť iná pracovná zmluva DoPČ??? a nedalo by sa len zmeniť druh práce ??? a koniec výkonu by bol 31.12.2012 neviem ako to mám opraviť.??? :( prosím pomôžte mi
veronikasad
13.12.12,07:43
Dobrý deň!
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne zmluvy na dohodu o vykonaní práce. Bola spravená zmluva DoVP na druh práce účtovníčka od 15.10.2012, len tam nebolo ukončenie s mesačným platom 350,- eur , 20 hod. týždenne.
Prišla na kontrolu IP a tí vytkli v protokole toto:

"zamestnávateľ uzavrel DoVP od 15.10.2012 so zamestnankyňou, ktorej pracovná úloha je účtovníčka, dojednaná odmena 350,00 e mesačne, teda za opakovanú prac.činnosť, čiže ide opracovnú úlohum ktorá nie je vymedzená výsledkom a v ktorej nie je uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať- nie jeuvedený dátum ukončenia pracovnej úlohy, čo je v rozpore s § 226 ods.2 zákona č.311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších "

a napísané , že im nariaďujú odstrániť zistené nedostatky do 31.12.2012

Nemala byť iná pracovná zmluva DoPČ??? a nedalo by sa len zmeniť druh práce ??? a koniec výkonu by bol 31.12.2012 neviem ako to mám opraviť.??? :( prosím pomôžte mi
Spracovanie účtovníctva je opakovaná činnosť, na ktorú by DoVP nemala byť uzatvorená.
Ivenka
13.12.12,07:53
Ahojte, je tu veľa tém na Dohodu tak to skúsim napísať tu. Ako to funguje teraz čo sa týka krúžkov v škole. Krúžky vlastne už fungujú od septembra ale škola dostane až teraz v decembri a to isté bude aj budúci rok čiže peniaze dostanú až v júni. Čo to má byť ? DoVP alebo DoPČ? A odvody potom urobím jednorazovo keď budú peniaze?

Ďakujem.
Monika Kováčová
13.12.12,12:59
naformuluj dohodnutý výkon práce asi v takomto zmysle: výkon administratívnych a účtovníckych prác v súvislosti so spracovaním účtovnej závierky organizácie. Termín dokončenia 31.12.2012
Monika Kováčová
13.12.12,13:01
Ahojte, je tu veľa tém na Dohodu tak to skúsim napísať tu. Ako to funguje teraz čo sa týka krúžkov v škole. Krúžky vlastne už fungujú od septembra ale škola dostane až teraz v decembri a to isté bude aj budúci rok čiže peniaze dostanú až v júni. Čo to má byť ? DoVP alebo DoPČ? A odvody potom urobím jednorazovo keď budú peniaze?

Ďakujem.
DOPČ nepravidelný príjem...
AlkaS
14.12.12,06:10
naformuluj dohodnutý výkon práce asi v takomto zmysle: výkon administratívnych a účtovníckych prác v súvislosti so spracovaním účtovnej závierky organizácie. Termín dokončenia 31.12.2012

Ďakujem , mám to chápať tak , že mám opraviť zmluvu s tým , že urobím iný výkonn práce , ale mesačná mzda ostane aj hodiny??? alebo ju mám úplne prerobiť na DoPČ??? prosím poraďte
Monika Kováčová
14.12.12,09:29
výkon práce ako som naformulovala je totožný s požiadavkou na odstránenie nedostatkov v DOVP
ide o pracovnú úlohum ktorá je vymedzená výsledkom a v ktorej je uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať Myslím, že prerobenie zmluvného vzťahu antidatovaním na DOPČ by bol v rozpore s tým, čo požaduje inšpektorát práce. Skôr by som to riešila "dodatkom k Dohode o VP zo dňa toho a toho" v ktorej bude špecifikovaný výkon práce.
AlkaS
14.12.12,15:51
výkon práce ako som naformulovala je totožný s požiadavkou na odstránenie nedostatkov v DOVP Myslím, že prerobenie zmluvného vzťahu antidatovaním na DOPČ by bol v rozpore s tým, čo požaduje inšpektorát práce. Skôr by som to riešila "dodatkom k Dohode o VP zo dňa toho a toho" v ktorej bude špecifikovaný výkon práce.

Ďakujem :) neviete náhodou akú pokutu za to môžu nastoliť , lebo majú s toho smútok v hlave :(
Kolenčík
15.12.12,09:25
2000 až 200000 € pozri par. 19 zákona 125/2006 Z.z.
2) Inšpektorát práce uloží pokutu
a) zamestnávateľovi alebo fyzickej osobe za1. porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania od 2 000 eur do 200 000 eur,
AlkaS
17.12.12,06:40
výkon práce ako som naformulovala je totožný s požiadavkou na odstránenie nedostatkov v DOVP Myslím, že prerobenie zmluvného vzťahu antidatovaním na DOPČ by bol v rozpore s tým, čo požaduje inšpektorát práce. Skôr by som to riešila "dodatkom k Dohode o VP zo dňa toho a toho" v ktorej bude špecifikovaný výkon práce.

robíme v Olympe mám dať zmenu DoVP alebo dodatok k zmluve??? a dátum dám aký až na základe toho rozhodnutia s IP??? Ďakujem veľmi by mi to pomohlo


PROSÍM O POMOC :(
Anicka79
06.03.13,17:12
dobrý deň, ja mám taký istý problém....práca na dohodu o VP - formulovaná práca na úseku Dane a poplatky - zastupovanie počas PN .......no aj počas dovolenky, potom prechádza na pracovný pomer na dobu určitú
no keď tu čítam o tom,čo vytkol Inšpektorát práce, tak mám zimomriavky...a asi to musím opraviť.
Prosím poraďte.
ďakujem
Tweety
06.03.13,17:14
Kedže pôjde o opakovanú činnosť, tak treba Dohodu o PČ.
Anicka79
06.03.13,18:11
no neviem Tweety, bije sa to zase s počtom hodín, ona pracuje 7,5 hodín, nechcel to zamestnávateľ riešiť PZ, riešil to dohodou:-(
Tweety
06.03.13,18:13
no neviem Tweety, bije sa to zase s počtom hodín, ona pracuje 7,5 hodín, nechcel to zamestnávateľ riešiť PZ, riešil to dohodou:-(
To mi je jasné, len pripomínam, že DoVP nie je určená na opakovanú činnosť. Ak pracuje toľko hodín, potom to bolo treba riešiť PZ. Zamestnáv. musí postupovať podľa ZP. A tam to je jasne uvedené na čo je možné uzatvoriť DoVP.
Anicka79
06.03.13,18:18
ďakujem tweety a súhlasím, no už jena PZ neskoro...možno na opravu Do VP správnou formuláciou dohodnutého výkonu? niečo v tom zmysle, ako uvádza vyššie p. Kováčová?:
"naformuluj dohodnutý výkon práce asi v takomto zmysle: výkon administratívnych a účtovníckych prác v súvislosti so spracovaním účtovnej závierky organizácie. Termín dokončenia 31.12.2012"