McMarti
26.05.04,08:34
Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem
Peťo
26.05.04,07:47
Jednoducho povedané, aj u dohodárov zaveď si mzdový list ako u zamestnancov v pracovnom pomere, nič nemôžeš pokaziť. Doporučujem si pozrieť § 39 ods. 2 daňového zákona č.595/2003 Z.z. platného od 1.1.2004, kde je presne napísané, čo má mzdový list pre daňové účely obsahovať. U dohodárov je potrebné dávať pozor, aby neprekročili 300 hod. za rok u jedného zamestnavateľa, tiež pozor u dohodárov - študentov, platenie do zdrav.poistenia pri príjme nad 3000,- Sk, tiež pozor pri zamestnavaní dohodárov evidovaných na úrade práce / § 6 ods. 2 d zák. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti platného od 1.2. 2004/, kde je im umožnené zamestnávanie v limitovanom rozsahu najviac 16 hod. týždenne a kde mzda za výkon tejto činnosti nepresiahne 800 Sk týždenne. Ahoj , pekný deň.
Veva
26.05.04,15:09
Pri zamestnaní dohodárov môžete dať aj podpísať vyhlásenie k dani ak nemajú toho času iného zamestnávateľa /trošku práce naviac/ a DB na dieťa je možné tak isto vyplácať. Len na doplnenie.
martha
17.06.04,07:39
Vedel by mi niekto povedat, aky je max. prijem na dohodu o VP a dohodu o BPS. Je to neobmedzene?
Dakujem
bea
17.06.04,08:35
Maximálny príjem na dohody nie je obmedzený.

Ale ešte by som k Peťovmu príspevku mala pripomienku:
Zdravotné poistenie študentov nie je problém zamestnávateľa, ale študenta. Ten má sám odviesť odvod do zdravotnej poisťovne. A pod. je to aj s nezamestnanými. Ja v každom prípade poučím obe skupiny a inak je rozhodnutie na nich, či budú pracovať aj s tým "rizikom".
vladan
17.06.04,08:57
for martha:
maximálny príjem na dohodu nie je obmedzený - výnimku tvoria evidovaní nezamestnaní na Úrade práce, soc. vecí a rodiny, kde majú limit 16 hodín týždenne a za týchto 16 hodín = 800,00 Sk. Maximálny príjem na dohodu o BPS - v prípade, ak si študent nechce odvádzať zdravotné poistenie - je 3000,00 Sk. Ostatní občania chcejúci privyrobiť si nie sú obmedzení nijakým maximom. Tu platí len jedno: čím vyšší príjem, tým vyššia daň - pochopiteľne.
maria56
17.06.04,09:04
Mám taký istý názor ako Bea. Problém zdravotného poistenia študenta - dohodára, ak prekročí jeho príjem 3000,- Sk je iba jeho problém.Zamestnávateľ nemá oznamovaciu povinnosť. Ja tiež poučujem, čo by mali urobiť podľa zákona a nechávam rozhodnutie na nich.
martha
17.06.04,09:13
dakujem vam pomohli ste mi
GABRIELA
17.06.04,18:08
A ako je to v kombinácii dôchodca na normálnom starobnom dôchodku a DoVP? Ja mu platím 19% daň a odvod do SP 0,8% Úraz.poistenie. Na konci roka musí podať daňové priznanie a má nejakú možnosť uplatnenia nezdaniteľných častí ZD? Ďakujem
ekin
17.06.04,19:46
zatial nema, ak je starob.dôchodca a ma dôchodok slušny, t.j. vyssi ako tých necelých 73 tisic ročne, co je dnes odpočit.polozkou - ale zivot je zmena a ktosi uz avízoval, ze aj toto sa mozno zmeni v priebehu tohto roka, mozno pre vsetkych dôchodcov, mozno iba pre tých, čo 1.1. este nie su dochodcami, iba v priebehu roka
Palino
18.06.04,05:35
Ak sa stal starobným dôchodcom až počas roka, teda k 1.1.2004 ešte nie je dôchodca, tak má nárok na celú čiastku nezdaniteľnej časti ZD.Prípadne ak má nižsí dôchodok ako je nezdaniteľná časť, tak môže odpočítať rozdiel medzi nezdan. časťou a dôchodkom.
hain
22.06.04,03:42
Viete mi poradiť ako je to s Dohodou o vykonaní prace so zahraničnou osobou (EU)?
Veva
25.06.04,13:31
Dôchodca , či už starobný alebo predčasný nie je rozdiel má výmer dôchodku od prvého dňa v roku napr.2004 nemá nárok na odpočet 6736,-Sk .
1, ak však jeho výmer je nižší ako 6736,- tak rozdiel je možné realizovať ako odpočitateľnú položku / 6200-6736= 536 je čiastka ,ktorá nepodlieha dani/
2, sledovať zmenu keď sa menia výšky dôchodkov - zákon /dokladovať výmer pri zmne/Táto možnosť je či už pri PP alebo dohode. /zodpovednosť - mzdová účtovníčka/
Dôchodca si tak isto môže požiadať o ročné zúčtovanie ak nemá živnosť alebo iné príjmy ako zo závislej činnosti. Dať podpísať vyhlásenie k dani.
Mám aj perličku ak má dôchodca ale aj mi uložené peniažky v peňažnom ústave a nabudúci rok bude mať pripisaný úrok -zrazenú daň - vyžiadate si potvrdenie a tento príjem si zahrniete do ročných príjmov ak nemáte príjem 80832 /čo je ročný odpočet/vráti sa Vám zrazená daň aj z toho pripísaného úroku.
Vladimír Ozimý
29.06.04,11:52
Dobrý deň,


ak som to správne pochopil tak zamestnaný človek, ktorý robí na dohodu popri zamestaní neplatí žiadne odvody len daň, čiže ani zdravotné ani sociálne zo sumy vyššiej ako 3000 Sk. ráta sa to na mesiac tá suma to jest ja niekomu vyplatím 6000 sk študentovi za tri mesiace tak na mesiac pripadá 2000 sk aj v takomto prípade nemusí platiť odvody? Súrne
Jozef Mihál
29.06.04,12:05
Pri dohodách popri inom zamestnaní platí len zamestnávateľ 0,8% na úrazové poistenie. Študent si platí sám zdravotné poistenie, ak jeho príjem za nejaký mesiac prevýši 3000. Preto by som mu doporučoval vyplácať peniaze priebežne - každý mesiac po 2000, a nie jednorazovo raz za 3 mesiace 6000.http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif

P.S. Viete čo znamená blikajúci otáznik ?
vladan
29.06.04,12:10
len by ste to nemali vyplatiť naraz - myslím sumu 6000 napr. v januári a vy si to potom rozhodíte do troch mesiacov (to by vám mohla kontrola vytknúť) skôr by som odporučila vyplácať podľa dohody - čiže po vykonaní práce - január - 2000 Sk, február - 2000 Sk, marec - 2000 Sk a v každom mesiaci odvádzať daň z príjmu 19%. Čiže vo februári (za január), v marci (za február), v apríli (za marec).
Vaša úvaha je správna, suma 3000,- (pre študenta) platí na mesiac, čiže ak za mesiac zarobí viac ako 3000,- musí si platiť odvod do ZP, ak menej, odvod neplatí.
Vladimír Ozimý
29.06.04,12:11
Žeby nejaké varovanie?
vladan
29.06.04,12:12
pán Mihál ma predbehol v odpovedi - kým som si kontrolovala gramatické chyby :-)))Pekný deň
bea
29.06.04,12:12
Akú máte súrnu otázku pán Mihál?
Jozef Mihál
29.06.04,12:28
Ďakujem za opýtanie, pani bea, nemám žiadnu súrnu otázku.
Len som chcel pána Ozimého poštekliť pod rebrami, či nevie o dohode, že na súrne otázky používame symbol blikajúceho ?
silvia
02.07.04,08:54
Prosim Vas, vie mi niekto poradit, kde by som narychlo našla vzor Dohody o VP?
Musi dohodar podpisat Vyhlasenie ci nie? Co je vyhodnejsie?

Vdaka!!!
draha24
23.02.05,17:05
Aj ja mám problém. Musí sa dohoda obnovovať každý mesiac( uzavrieť nová ) vždy na inú činnosť ? Ďakujem za radu!!
AdelkaA
24.02.05,13:50
K tým dohodám o vykonaní práce by som sa rada opýtala, na aké tlačivo vypisuješ výkaz o zasielaní 0,8 % a kde ho nájdem. Musím to robiť každý mesiac.
Ďakujem za radu.
stanca
24.02.05,14:04
Ja odosielam so Sociálnej poisťovne výkaz z odvodmi spolu s dohodami na jednom tlačive
lenkak
24.02.05,14:42
VZOR


Dohoda o vykonaní práce

(§ 226 Zákonníka práce)


Zamestnávateľ:

zastúpený:

a

zamestnanec:



u z a t v á r a j ú

dohodu o vykonaní práce

l. Zamestnanec sa zaväzuje, že v období od do vykoná orezanie kríkov v parku a orezanie zlomených konárov stromov v okolí sídla zamestnávateľa. Prácu vykoná osobne.

2. Za vykonanú prácu vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi odmenu vo výške , slovom:

Odmena je splatná po odovzdaní dohodnutej práce.

3. Zamestnávateľ oboznámil zamestnanca s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na vykonávanú prácu a s ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

4. Zamestnávateľ vytvorí zamestnancovi pracovné podmienky zaisťujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä zabezpečí osobné ochranné prostriedky a náradie.

5. Zamestnanec je povinný vykonať dohodnutú prácu osobne, riadne a v termíne uvedenom v bode l) tejto dohody a dodržiavať podmienky dohodnuté v súlade s predpismi vzťahujúcimi sa na jej výkon, hlavne s predpismi o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

6. Dohoda bola napísaná v dvoch vyhotoveniach. Po jednom vyhotovení dostanú:
- zamestnanec,
- zamestnávateľ,



V



zamestnávateľ zamestnanec

Stačí si ju trošku upraviť.
vladan
25.02.05,06:32
K tým dohodám o vykonaní práce by som sa rada opýtala, na aké tlačivo vypisuješ výkaz o zasielaní 0,8 % a kde ho nájdem. Musím to robiť každý mesiac.
Ďakujem za radu.
Adelka, zákon o sociálnom poistení ti prikazuje registrovať sa ako zamestnávateľ na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, kde ti pridelia identifikačné číslo zamestnávateľa, ak zamestnávaš zamestnancov alebo dohodárov. Túto registráciu vykonáš na tlačive "Registračný list zamestnávateľa". Po pridelení IČZ posielaš mesačné výkazy poistného + prílohu za "zamestnancov-dohodárov". Všetky potrebné tlačivá nájdeš na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
Lentilka
28.02.05,11:04
Prosím Vás, ak chcem aby mi dôchodkyna predávala počas mojej neprítomnosti v predajni /zastupovala ma,keď som napr. PN/, môžem ju zamestnať na dohodu. Potrebujem ju tam na 20 hod. ale každý mesiac. Pán Mihál mi to krásne podal v roku 2004, ale teraz sú tam nejaké zmeny. Tak prosba na všetkých, aké mám možnosti? ďakujem.
Evanka
28.02.05,11:39
Prosím Vás, ak chcem aby mi dôchodkyna predávala počas mojej neprítomnosti v predajni /zastupovala ma,keď som napr. PN/, môžem ju zamestnať na dohodu. Potrebujem ju tam na 20 hod. ale každý mesiac. Pán Mihál mi to krásne podal v roku 2004, ale teraz sú tam nejaké zmeny. Tak prosba na všetkých, aké mám možnosti? ďakujem.Ja by som ale dala pozor, aby nemohli povedat, ze si ju mohla zamestnat na HPP, kedze je to pravidelne opakujuca cinnost. Takze by bolo vhodne do zmluvy dat - v pripade potreby a vyplatit podla hodin, ktore tam skutocne odpracuje. Myslim, ze urcita nepravidelnost zarucuje v tomto pripade obhajitelnost DoVP.
Lentilka
28.02.05,20:45
Ďakujem.

DOvP - odviesť len 19% daň, 0,8% úraz.poistenie? Na zdravotnú poisťovňu nič - ani dôchodca, ani zamestnávateľ?
Janca
01.03.05,06:52
Chcem sa naposledy uistit:
Starobnemu dochodcovi vyplatim v roku 2004 na dovp prijem cca 5000 Sk. Vydam mu potvrdenie o zrazenych preddavkoch nakolko nemal u mna podpisane Vyhlasenie ...
Mozu nastat dva pripady:
1. ak nema ine dalsie prijmy - poda si DP typu A, lebo dan nie je vysporiadana a prijmy dovp a dochodok /rata sa aj starob. dochodok/ bol za rok 2004 vyssi ako 40 tis.. a nejake drobne.
2. ma aj ine prijmy okrem dochodku a dovp - poda si DP typu B.

Alebo je aj tretia moznost, ze do uhrnu zdanitelnych prijmov sa dochodok sice nerata, len ta dovp a danove nemusi podat ?
vladan
01.03.05,07:16
Starobnemu dochodcovi vyplatim v roku 2004 na dovp prijem cca 5000 Sk. Vydam mu potvrdenie o zrazenych preddavkoch nakolko nemal u mna podpisane Vyhlasenie ...
Mozu nastat dva pripady:
1. ak nema ine dalsie prijmy - poda si DP typu A, lebo dan nie je vysporiadana a prijmy dovp a dochodok /rata sa aj starob. dochodok/ bol za rok 2004 vyssi ako 40 tis.. a nejake drobne.
2. ma aj ine prijmy okrem dochodku a dovp - poda si DP typu B.
Alebo je aj tretia moznost, ze do uhrnu zdanitelnych prijmov sa dochodok sice nerata, len ta dovp a danove nemusi podat?
1. nepodáva daňové priznanie, lebo dôchodok nie je zdaniteľný príjem, mal iba jeden zdaniteľný príjem a to vo výške 5000 Sk, čo je určite menej ako 40416 :D ... to je tá možnosť číslo 3 :D
2. ak má iné príjmy okrem dôchodku a DoVP, podá si daňové priznanie typu B, ak jeho "iné príjmy + DoVP" budú vyššie ako 40416 ... ak budú tieto príjmy nižšie aj vtedy si môže podať daňové priznanie, ale podľa mňa je to zbytočné ... pozri si diskusie na tieto témy (podanie/nepodanie DP pri príjmoch nižších ako 40416), sú tam rôzne názory, máš právo výberu :D
Janca
01.03.05,08:30
Dik, nenasla som este tu temu. Pozriem, ale zodpovedala si mi kompletne. Dik
luebchenko
01.03.05,08:45
1. nepodáva daňové priznanie, lebo dôchodok nie je zdaniteľný príjem, mal iba jeden zdaniteľný príjem a to vo výške 5000 Sk, čo je určite menej ako 40416 :D ... to je tá možnosť číslo 3 :D
2. ak má iné príjmy okrem dôchodku a DoVP, podá si daňové priznanie typu B, ak jeho "iné príjmy + DoVP" budú vyššie ako 40416 ... ak budú tieto príjmy nižšie aj vtedy si môže podať daňové priznanie, ale podľa mňa je to zbytočné ... pozri si diskusie na tieto témy (podanie/nepodanie DP pri príjmoch nižších ako 40416), sú tam rôzne názory, máš právo výberu :D
Vladi, keď má taký dôchodca ešte aj živnosť, podáva DP typu B aj keby nič dohromady nezarobil, či nie? Pýtala sa ma jedna pani, že keď zarobí zo živnosti len do 70.tis, či musí podávať DP - musí, nie? Ja jej dám len potvrd. o zdanit. príjme a tým to pre mňa hasne - si myslím.
vladan
01.03.05,08:50
Vladi, keď má taký dôchodca ešte aj živnosť, podáva DP typu B aj keby nič dohromady nezarobil, či nie?toto je prvá otázka ... ak dôchodca má aj živnosť a dohromady nič nezarobil nemusí podávať daňové priznanie ... to je bod č. 2 mojej odpovedi pre Jancu


Pýtala sa ma jedna pani, že keď zarobí zo živnosti len do 70.tis, či musí podávať DP - musí, nie? Ja jej dám len potvrd. o zdanit. príjme a tým to pre mňa hasne - si myslím. toto je druhá otázka ... ak tá pani zarobí zo živnosti do 70 000 podáva daňové priznanie, lebo (teraz vysoká matematika :D) 70 000 > 40 416* , teda daňové priznanie podať musí ... tetuške dáš potvrdenie o zdaniteľnom príjem a tým to pre teba hasne! :D

*suma 40416 je 50% z 19,2násobku životného minima (platné pre rok 2004)
Katty
01.03.05,09:02
ahojte mám len takú malú otázočku, ak dohodár predloží potvrdenie o zdanit.mzde.. kde je nesprávne odvedená výška dane, tak mňa ako zamestnávateľa ktorý vykonáva ročné zúčtovanie to má alebo nemá zaujímať?? Zúčtovávam to čo mám na potvrdeniach a tie rozdiely sú problémom tej danej firmy či nie?
Janca
01.03.05,09:08
Zuctujes to, co Ti predlozi, lebo pri rocnom sa to aj tak vyrovna. Ale aspon na to upozorni dohodara, nech zisti, ci sa niekto nepomylil len pri vypisovani, alebo ci su udaje urcite pravdive.
luebchenko
01.03.05,09:12
toto je prvá otázka ... ak dôchodca má aj živnosť a dohromady nič nezarobil nemusí podávať daňové priznanie ... to je bod č. 2 mojej odpovedi pre Jancu

toto je druhá otázka ... ak tá pani zarobí zo živnosti do 70 000 podáva daňové priznanie, lebo (teraz vysoká matematika :D) 70 000 > 40 416* , teda daňové priznanie podať musí ... tetuške dáš potvrdenie o zdaniteľnom príjem a tým to pre teba hasne! :D

*suma 40416 je 50% z 19,2násobku životného minima (platné pre rok 2004)
Ok, takže ak neprekročí 40416 (neviem kde nabrala tých 70.tis.) zo živnosti + príp.dohody, tak nepodáva? Tú debatu podať či nepodať som dosť sledovala, každý názor iný :). Ako si ty vysvetľuješ vetu z §32 ods.1 - Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50%....ale vykazuje daňovú stratu. ? Táto pani má ERP-čku, to viem pozitívne, či sleduje príjmy a výdaje netuším, v strate možno aj je....
Katty
01.03.05,09:17
Zuctujes to, co Ti predlozi, lebo pri rocnom sa to aj tak vyrovna. Ale aspon na to upozorni dohodara, nech zisti, ci sa niekto nepomylil len pri vypisovani, alebo ci su udaje urcite pravdive.
dík Janči, myslela som si to.
Už som volala do tej fy či to majú len tlačovu chybu alebo skutočne zaplatili DÚ menej a vraj tak "zle" zaplatili a ďalej neriešia...
vladan
01.03.05,09:20
... ako si ty vysvetľuješ vetu z §32 ods.1 - Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50%....ale vykazuje daňovú stratu?
moje vysvetlenie k tej vete máš v príspevku č. 8 tejto témy:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=6317&page=1&pp=10
luebchenko
01.03.05,09:26
moje vysvetlenie k tej vete máš v príspevku č. 8 tejto témy:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=6317&page=1&pp=10
:D Ď. v poslednej dobe akosi nestíham sledovať :D ... a ja viem že mám hľadať :D sorry :)
vladan
01.03.05,09:42
:D Ď. v poslednej dobe akosi nestíham sledovať :D ... a ja viem že mám hľadať :D sorry :)
... keby som mala viac času, tak ti to napíšem ešte raz :D ... pre teba všetko! :p ... ale keďže času nemám, tak musím lepiť linky :cool:
schreiterka
01.03.05,10:08
chcela by som len pripomenut, ze co sa tyka studentov, uz nie su obmedzeny tymi 3000.- mesacne, ale od 01.01.2005 plati ze student plati 14% poistne, ak jeho rocny prijem presiahne 12 násobok minimalnej mzdy /co je momentalne 12*6500, ale pozor v oktobri sa bude menit min.mzda/.
Nie je to starost zamestnavatela, ale studenta, ktory ak predpoklada, ze jeho prijem presiahne tuto rocnu sumu, tak moze nejaku ciastku odvadzat aj mesacne /je to na nom ci ano a aka to bude vyska/.

Myslim, ze o tomto vie este len malo ludi, tak chcem prispiet. Tieto vedomosti som vycitala z poradne na stranke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) a napisala som im este dalsie otazky, tak ak mi odpisu, tak to tu zverejnim.
učty
16.03.05,20:51
1. Zamestnám opakovane na DoVP dobrovoľne nezamestnanú osobu, ktorá mi podpíše ku každej DoVP Vyhlásenie, príklad 6000 - 6736 teda neodvádzam daň zo ZČ, len 0,8 úrazové poistenie + výkaz soc. poisťovni.
Zopakujem 6x 6 000 = 30 000. Na konci roka mu vystavím Potvrdenie... Dohodár nepodáva DP, lebo iný príjem nemal.
Podávam štvrťročne negatívny Prehľad dane zo záv. činnosti
Podávam ročný výkaz dane zo záv. činnosti
Samozrejme vediem predpísanú evidenciu miezd, na konci roka mzdový list
Dúfam, že je všetko OK ?
Jozef Mihál
17.03.05,14:55
... keby som mala viac času, tak ti to napíšem ešte raz :D ... pre teba všetko! :p ... ale keďže času nemám, tak musím lepiť linky :cool:
...a ja mám to šťastie, že sa s oboma týmito skvelými babami osobne poznám.
Jozef Mihál
17.03.05,14:58
Myslim, ze o tomto vie este len malo ludi, tak chcem prispiet. Tieto vedomosti som vycitala z poradne na stranke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) a napisala som im este dalsie otazky, tak ak mi odpisu, tak to tu zverejnim.
...v tej knihe (link o riadok nižšie) nájdete viac (trikov ako ušetriť na odvodoch), ako v poradni VšZP...
Jozef Mihál
17.03.05,15:00
1. Zamestnám opakovane na DoVP dobrovoľne nezamestnanú osobu, ktorá mi podpíše ku každej DoVP Vyhlásenie, príklad 6000 - 6736 teda neodvádzam daň zo ZČ, len 0,8 úrazové poistenie + výkaz soc. poisťovni.
Zopakujem 6x 6 000 = 30 000. Na konci roka mu vystavím Potvrdenie... Dohodár nepodáva DP, lebo iný príjem nemal.
Podávam štvrťročne negatívny Prehľad dane zo záv. činnosti
Podávam ročný výkaz dane zo záv. činnosti
Samozrejme vediem predpísanú evidenciu miezd, na konci roka mzdový list
Dúfam, že je všetko OK ?
OK, ale od 1.4. ešte pribudne povinnosť prihlasovať a odhlasovať túto osobu do/zo Sociálnej poisťovne.
pyton
23.03.05,08:57
A čo ROČNÉ ZÚČTOVANIE dohodára, som povinná ho urobiť? /konkrétne napr. dohodár-starobný dôchodca, iné príjmy nemal, iba z dohody o VP 11x15000,-/ Ďakujem!
Stryko
24.03.05,12:25
Mal by som otázku ohladne BPS. Ak študent pracuje u dvoch zamestnávateľov, každý mu vypláca max. 3000Sk,tak musí platiť Zdravotku?? Postrehol som že od 1.1.2005 sa to menilo.
Takže platí iba v prípade ak jeho príjem za rok presiahne 12*6500Sk?To znamená že mesačný príjem je max 6500Sk, nezávisle od počtu zamestnávateľov?

Ďakujem za radu.

S pozdravom........
Martina80
24.03.05,12:33
chcela by som ešte dodať, že od 01.01.2005 neplatí odvod za dohodarov študentov nad 3.000,- do zdravotnej poisťovne.
katkas
30.03.05,10:33
Ahojte,potrebujem si len overit: starobny dochodca moze robit na DoVP, akakolvek suma, odvadzam len 19% dan, 0,8 % do socialky. Nema ine prijmy a len obcasne vypomaha v kadernictve.
Manual
30.03.05,13:47
Príklad:
Mám dôchodcu, ktorý by na DOVP pracoval vo firme, vždy iný druh práce.
Prvý krát by pracoval na DOVP v 5/05, potom v 7/05, potom napr. 9/05
Stačí keď sa tento brigádnik nahlási raz na SP v 5/05 ??? Alebo aj v 7/05 a v 9/05 ???
Iní brigádnici nebudú. A stačí sa prihlásiť v deň nástupu ?
Ďakujem za odpovede.
Pekný večer...
DanielaSL
30.03.05,14:31
Príklad:
Mám dôchodcu, ktorý by na DOVP pracoval vo firme, vždy iný druh práce.
Prvý krát by pracoval na DOVP v 5/05, potom v 7/05, potom napr. 9/05
Stačí keď sa tento brigádnik nahlási raz na SP v 5/05 ??? Alebo aj v 7/05 a v 9/05 ???
Iní brigádnici nebudú. A stačí sa prihlásiť v deň nástupu ?
Ďakujem za odpovede.
Pekný večer...
Ak by to bola zakaždým nová DOVP , tak by som zakaždým prihlásila aj odhlásila. Podľa najnovšieho od 1.4. treba prihlásiť SMS,faxom,mailom do Blavy deň pred začatím a odhlásiť deň po skončení. Tlačivá na pobočku odniesť potom do troch dní.
Manual
30.03.05,14:39
Ak by to bola zakaždým nová DOVP , tak by som zakaždým prihlásila aj odhlásila. Podľa najnovšieho od 1.4. treba prihlásiť SMS,faxom,mailom do Blavy deň pred začatím a odhlásiť deň po skončení. Tlačivá na pobočku odniesť potom do troch dní.Ďakujem znalec, a ako píšeš aj odhlasovať ? Napr. podla DOVP budú práce trvať od 3.5.05 do 16.5.05, ale v skutočnosti bude práca vykonaná napr. 14.5.05. Tak ho pôjdem odhlásiť k 14.5. alebo k 16.5. ? Ako by si postupovala ?
Ďakujem za odpoveď
DanielaSL
30.03.05,14:53
Ďakujem znalec, a ako píšeš aj odhlasovať ? Napr. podla DOVP budú práce trvať od 3.5.05 do 16.5.05, ale v skutočnosti bude práca vykonaná napr. 14.5.05. Tak ho pôjdem odhlásiť k 14.5. alebo k 16.5. ? Ako by si postupovala ?
Ďakujem za odpoveď Keď je DOVP od 3.5. - do 16.5. tak ten deň 16. alebo najneskôr 17.5.
A dnes mi na sociál.poisťovni povedali , že budú aj nové tlačivá "Registrácia...", kde bude kolonka aj na dohody.Zatiaľ treba na terajšie tlačivá len pripísať , že sa jedná o DOVP alebo brig.činnosti študentov.
Manual
30.03.05,14:59
Keď je DOVP od 3.5. - do 16.5. tak ten deň 16. alebo najneskôr 17.5.
A dnes mi na sociál.poisťovni povedali , že budú aj nové tlačivá "Registrácia...", kde bude kolonka aj na dohody.Zatiaľ treba na terajšie tlačivá len pripísať , že sa jedná o DOVP alebo brig.činnosti študentov.O.K. Vďaka
nikulik
31.03.05,04:41
To znamena,ze normalny pracovnik na dohodu moze odpracovat 300hodin ročne a kolko je tam stanovena suma - do kolko Sk? alebo nie je? A ked je pracovnik z uradu prace tak tych 16h.tyzdenne-do 800Sk??
komar
31.03.05,18:12
Keď je DOVP od 3.5. - do 16.5. tak ten deň 16. alebo najneskôr 17.5.
A dnes mi na sociál.poisťovni povedali , že budú aj nové tlačivá "Registrácia...", kde bude kolonka aj na dohody.Zatiaľ treba na terajšie tlačivá len pripísať , že sa jedná o DOVP alebo brig.činnosti študentov.

Teraz sa mi konečne podarilo odfaxovať Registračný list.....prosim ťa, kam som pripísať že sa jedná o DoVP?
kollarikova
01.04.05,01:14
vedla názvu Registračný list FO dohoda, podľa informácie sociálnej poisťovne
maotao
03.04.05,06:46
Ahojcek. Chcela by som si upresnit
1.zamestnam dochodcu na dohodu od 4.4. musim ho prihlasit 3.4., ak bola dohoda od 15.3. musim ho prihlasit 1.4. alebo sa to starsich dohod netyka?
2.evidovany na UP zamestnany na dohodu - ako zamesntnavatel som poviny nahlasit niekde okrem soc.poistovne, ze je zamestnany alebo je to len jeho starost a do kolkych dni je on povinny to oznamit na UP a priniest dohodu?
On si musi sam odviest odvod do zdrav.poistovne a akou formou, na akom tlacive. Diky
Janka6685
03.04.05,08:43
Ahojcek. Chcela by som si upresnit
1.zamestnam dochodcu na dohodu od 4.4. musim ho prihlasit 3.4., ak bola dohoda od 15.3. musim ho prihlasit 1.4. alebo sa to starsich dohod netyka?
2.evidovany na UP zamestnany na dohodu - ako zamesntnavatel som poviny nahlasit niekde okrem soc.poistovne, ze je zamestnany alebo je to len jeho starost a do kolkych dni je on povinny to oznamit na UP a priniest dohodu?
On si musi sam odviest odvod do zdrav.poistovne a akou formou, na akom tlacive. Diky
Mám dohodára, ktorý je evidovaný na ÚP. Poslala som ho, aby im oznámil, že pracuje na dohodu. Povedali mu, že pani, ku ktorej patrí je na dovolenke, tak má prísť o pár dní. Takže nevim, či je zákonom stanovený nejaký čas, ale ak áno, tak tetuškám na ÚP to neprekáža. (to tam nemali zastupujúcu pracovníčku? - rečnícka otázka)
jess
04.04.05,07:02
treba prihlásiť do SP aj pani, ktorá je na MD-poberá materskú a pracuje na DVP ?
Janka6685
04.04.05,14:36
treba prihlásiť do SP aj pani, ktorá je na MD-poberá materskú a pracuje na DVP ?
Ak treba prihlasovať aj evidovaných na ÚP, ktorí poberajú podporu alebo sociálku, tak asi aj ženy na MD. O tom je nový zákon, že všetci musia byť evidovaný, aby si mohli zistiť, či za nich zamestnávatelia platia odvody (aj keď len úrazový fond za dohodárov). Máte všetci rovnaký názor?
halibut
06.04.05,09:03
moja otázka: ak zamestnám dohodara , vedeného na úrade prace, musim zanho platit odvody ako keby robil v TPP? lebo kedysi platilo ze pokial neplatil niekto odvody tak z akekolvek prveho prac. pomeru plati odvody. Alebo odvadzam len 0,8% ako za ostatných do SP.? Dakujem pekne.
Bionda
06.04.05,09:18
Viete mi poradiť ako je to s Dohodou o vykonaní prace so zahraničnou osobou (EU)?Včera som bola na školení o nelegálne práci a čo som sa dozvedela, že ak je občanom EU je povinnosť v zmysle zákona 82/2005 viesť evidenciu týchto zamestnancov- začiatok a koniec, ak by nebol občan EU musí aj k dohode priložiť Pracovné povolenie! Ako u ostatných dohodárov nevyhnutné Registračný list FO vyplniť ako u každého dohodára, rovnako odvod 19% dane a 0,8% úrazové p.
Bionda
06.04.05,09:20
Ak treba prihlasovať aj evidovaných na ÚP, ktorí poberajú podporu alebo sociálku, tak asi aj ženy na MD. O tom je nový zákon, že všetci musia byť evidovaný, aby si mohli zistiť, či za nich zamestnávatelia platia odvody (aj keď len úrazový fond za dohodárov). Máte všetci rovnaký názor?Keď je na dohodu , jednoznačne ešte pred nástupom na pracovnú úlohu. Ak má pracovať hneď treba poslať najlepšie SMS a do 3-och dní poslať RL FO
Bionda
06.04.05,09:23
moja otázka: ak zamestnám dohodara , vedeného na úrade prace, musim zanho platit odvody ako keby robil v TPP? lebo kedysi platilo ze pokial neplatil niekto odvody tak z akekolvek prveho prac. pomeru plati odvody. Alebo odvadzam len 0,8% ako za ostatných do SP.? Dakujem pekne.Všetko ohľadne odvodov zostáva, jedná sa len z hľadiska nelegálne práce o zaevidovanie, týka sa to dokonca ešte aj zamestnanca v TPP, ktorému ten istý zamestnávateľ poskytne možnosť pracovať inú prácu na dohodu, musí byť prihlásený do SP na Registračnom lliste pred začatím a po skončení max jeden deň po skončení a to ako dohodár!
Janka6685
06.04.05,13:38
moja otázka: ak zamestnám dohodara , vedeného na úrade prace, musim zanho platit odvody ako keby robil v TPP? lebo kedysi platilo ze pokial neplatil niekto odvody tak z akekolvek prveho prac. pomeru plati odvody. Alebo odvadzam len 0,8% ako za ostatných do SP.? Dakujem pekne.
Ja odvádzam len 0,8 %.
Ivenka
07.04.05,03:45
treba prihlásiť do SP aj pani, ktorá je na MD-poberá materskú a pracuje na DVP ?


Viete mi to niekto zhrnut ?
Ak som na RP a budem robit na dohodu. Z toho čo som na šla na Porade mi vyšlo, že ak bude mat dohodu od 2.dňa v mesiaci tak sa mi RP nekráti ale treba odviest do SP 0,8% na UP a žiadne iné odvody ?
Alebo je to tak ako som tu niekde čítala o RP, že najlepšie si je to overiť na pobočke - KE.
Bionda
07.04.05,07:51
Viete mi to niekto zhrnut ?
Ak som na RP a budem robit na dohodu. Z toho čo som na šla na Porade mi vyšlo, že ak bude mat dohodu od 2.dňa v mesiaci tak sa mi RP nekráti ale treba odviest do SP 0,8% na UP a žiadne iné odvody ?
Alebo je to tak ako som tu niekde čítala o RP, že najlepšie si je to overiť na pobočke - KE.Čo sa týka dohody, vždy musíš byť prihlásená zamestnávateľom ako dohodár ešte pred tým ako začneš vykonávať pridelenú prácu na dohodu, odvody sa pre dohodárov nemenia. Len si treba dať pozor na príjem, ak by ti prevýšil min. mzdu, radím Ti, aby si odviedla zdravotné poistenie, aby si budúci rok, pri ročnom zúčtovaní zp nemala nedoplatok.
halibut
14.04.05,08:54
Čo sa týka dohody, vždy musíš byť prihlásená zamestnávateľom ako dohodár ešte pred tým ako začneš vykonávať pridelenú prácu na dohodu, odvody sa pre dohodárov nemenia. Len si treba dať pozor na príjem, ak by ti prevýšil min. mzdu, radím Ti, aby si odviedla zdravotné poistenie, aby si budúci rok, pri ročnom zúčtovaní zp nemala nedoplatok.
Bionda, to znamena ze aj pripad mojej nezamestnanej , vedenej na UP hrozi potom platenie odovodov do ZP z dohody o VP?
jana991
14.04.05,11:14
Keď už je tu téma DOVP. Ako vypĺňate prílohu do SP? Ak mám jedného pracovníka na DOVP + HPP, vykazujete každú činnosť samostatne alebo v jednom riadku pod jedno rodné číslo zrátané.
A čo ak máte v jednom mesiaci 2 DOVP na jednu osobu vykazovať každú zvlášť. Mne pracovníčka na SP povedala, že keď mi idú v súbehu dve DOVP, ktoré sú nahlásené každa samostatne, tak vykazovať samostatne. Doteraz sme to dávali spolu, ako to robíte?
Majuša
15.04.05,07:17
Leni a odpracované hodiny na tej dohode o vykonaní práce nemáš? Podľa čoho je zrejmé, že nepracoval viac ako 300 hod. ročne
sara-ke
18.12.06,10:18
dobry den, mam takuto otazku, poradite mi? od marca k nam (s.r.o.) chodila pani (je na starobnom dochodku ) upratovat na zaklade DOHODY (20 h. tyzdenne), dohoda jej konci dnes, teraz neviem, ci mozeme uzatvorit s nou novu dohodu, alebo uz musime uzatvorit pracovny pomer, ako je to s dochodcom? prosim poradite mi?

dakujem
Tweety
18.12.06,10:44
dobry den, mam takuto otazku, poradite mi? od marca k nam (s.r.o.) chodila pani (je na starobnom dochodku ) upratovat na zaklade DOHODY (20 h. tyzdenne), dohoda jej konci dnes, teraz neviem, ci mozeme uzatvorit s nou novu dohodu, alebo uz musime uzatvorit pracovny pomer, ako je to s dochodcom? prosim poradite mi?

dakujem
Je možné uzatvoriť novú dohodu.
sara-ke
18.12.06,10:48
Je možné uzatvoriť novú dohodu.
To naozaj? normalne nova dohoda nod dnesneho dna? mate s tym skusenosti? alebo je to niekde uvedene v zakone (nenasla som) lebo sef mi to len tak nezhltne, podla neho musi uzatvorit prac. zmluvu a to samozrejme nechce....hmmm? :confused:
Tweety
18.12.06,10:51
To naozaj? normalne nova dohoda nod dnesneho dna? mate s tym skusenosti? alebo je to niekde uvedene v zakone (nenasla som) lebo sef mi to len tak nezhltne, podla neho musi uzatvorit prac. zmluvu a to samozrejme nechce....hmmm? :confused:Tu je znenie o dohodách:
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
sara-ke
18.12.06,11:05
no ja viem len sef tvrdi, ze ak uz u nas mal dohodu tak uz druhu nemoze mat (a preco nie?) no takze moze vsak? ved keby sme s nou uzatvorili dohodu od noveho roka, tak co. nie?
Tweety
18.12.06,11:14
no ja viem len sef tvrdi, ze ak uz u nas mal dohodu tak uz druhu nemoze mat (a preco nie?) no takze moze vsak? ved keby sme s nou uzatvorili dohodu od noveho roka, tak co. nie?Je potrebné postupovať podľa § 226, tam žiadne iné obmedzenie( mám na mysli hod.ročne) v uzatváraní nie je. Neviem prečo to šéf tvrdí, to naozaj neviem.:mee:
Uľa
28.12.06,09:38
Prosím vás, chcem zobrať poberateľa starobného dôchodku na dohodu o vykonaní práce - môže si podpísať vyhlásenie??? Ďakujem
Tweety
28.12.06,09:46
Prosím vás, chcem zobrať poberateľa starobného dôchodku na dohodu o vykonaní práce - môže si podpísať vyhlásenie??? Ďakujem
Vyhlásenie podpíše, uvedie v ňom , či si podľa § 11 uplaňuje NČ na seba, DB a postupuje sa v zdaňovaní podľa toho. Ak sa stal poberateľom v priebehu roku 2006, má nárok na celú NČ na seba.
Uľa
28.12.06,10:59
Dododu začne vykonávať 2.1.2007 a dôchodcom sa stal už v roku 2006, potom v tomto prípade nemá nárok na NČ?
Anja111
28.12.06,11:10
Dododu začne vykonávať 2.1.2007 a dôchodcom sa stal už v roku 2006, potom v tomto prípade nemá nárok na NČ?

V podstate áno. Nárok by mal iba vtedy, keby mal nižší dôchodok, ako je nezdaniteľná čiastka. A aj to, len na rozdiel medzi nimi.
lecci
29.12.06,09:27
zdravim,
viete mi niketo poradit ako je to s prihlasenim a platenim poistneho do socialky za zamestnanca, ktory ma TPP a zaroven by sa s nim mala uzavriet DoVP. Pri uzatvarani DoVP ho treba opat prihlasit a potom zaplatit aj poistne?
katkaj
29.12.06,09:32
zdravim,
viete mi niketo poradit ako je to s prihlasenim a platenim poistneho do socialky za zamestnanca, ktory ma TPP a zaroven by sa s nim mala uzavriet DoVP. Pri uzatvarani DoVP ho treba opat prihlasit a potom zaplatit aj poistne?

Áno pri DOVP ho znovu prihlásiš nakoľko to je nový pracovný pomer a odvody treba tiež zaplatiť
lecci
29.12.06,09:40
dakujem, nebola som si ista
Jano22
29.12.06,09:48
Nemôžete napísať adresu na stiahnutie tlačivá na dohodu o vykonaní práce?
Hľadal som v personalistike tlačivá a našiel som jeden typ, ale mám dojem
že som sťahoval v minulosti iný typ tlačiva, na tejto stránke.Ten sa mi viac pozdával.Ale nie som si na 100% istý.
Manual
29.12.06,09:52
Vianocka
04.01.07,20:13
Prosím, môže mi niekto urýchlene poradiť?
06.02.2006 som uzavrela dohodu o vykonaní práce so starobnou dôchodkyňou na obdobie 1 roka, pričom práce vykonávala podľa potreby. Som povinná odhlásiť túto dôchodkyňu zo Soc.poisťovne k 31.12.2006 a potom ju zase od 01.01.2007 prihlásiť do 06.02.2007 a zase odhlásiť? Alebo ju odhlásim, až uplynie dohoda, t.j. 06.02.2007?
beroun
04.01.07,20:20
Až keď prestane vykonávať prácu.
helas
06.01.07,17:17
Začalo mi to vŕtať teraz v hlave.Máme DOVP uzavretú od 6.12.2006 do 6.3.2007 .Účtujem v PÚ ako to mám dať do nákladov ? Časť práce je vykonaná v decembri - náklady r. 2006 vyplatené bude mať až v marci po vykonaní práce.Mám to rozdeliť, suma je 2600,-- Sk?
Tweety
06.01.07,17:47
Začalo mi to vŕtať teraz v hlave.Máme DOVP uzavretú od 6.12.2006 do 6.3.2007 .Účtujem v PÚ ako to mám dať do nákladov ? Časť práce je vykonaná v decembri - náklady r. 2006 vyplatené bude mať až v marci po vykonaní práce.Mám to rozdeliť, suma je 2600,-- Sk?
Nie, odmena z dohody bude vyplatená v roku 2007, náklad je teda roku 2007.
helas
06.01.07,19:06
Vďaka, už špekulujem
sokrateska
15.01.07,08:59
...v tej knihe (link o riadok nižšie) nájdete viac (trikov ako ušetriť na odvodoch), ako v poradni VšZP...

Prepáčte, prosím, možno sa z toho neviem len "vysekať", ale prešla som všetky otázky a odpovede v tejto rubrike a nikde som nenašla ten vyššie spomínaný link o riadok nižšie... A dosť by ma zaujímal. Kde hľadať?
Ďakujem za skorú odpoveď :)
zuzana v
09.05.07,08:47
Prosim o radu. Ako je to v roku 2007 s brigadnikom, ktory je evidovany na urade prace? Kolko hodin tyzdenne moze odrobit a aky maximalny prijem moze mat? A este by ma zaujimal student. Aky maximalny prijem moze mat, aby si nemusel podavat Rocne zuct. zdr. poist a neplatil zdravotn.poistenie?
Dakujem.
VERONIKA6
09.05.07,09:11
Brigádnik pracujúci na dohodu o vykonaní práce, ktorý je v evidencii úradu práce, môže robiť 16 hodín týždenne a zarobiť 800,- Sk týždenne.
Študent pracujúci na dohodnu o brigádnickej práci, musí priniesť potvrdenie o štúdiu. Keď zarobí na takúto dohodu viac ako 3000,- Sk, musí odviesť zdravotnej poisťovni 14%. Ostatné odvody tak ako
u dohodárov.
azuz
09.05.07,09:35
Brigádnik pracujúci na dohodu o vykonaní práce, ktorý je v evidencii úradu práce, môže robiť 16 hodín týždenne a zarobiť 800,- Sk týždenne.
Študent pracujúci na dohodnu o brigádnickej práci, musí priniesť potvrdenie o štúdiu. Keď zarobí na takúto dohodu viac ako 3000,- Sk, musí odviesť zdravotnej poisťovni 14%. Ostatné odvody tak ako
u dohodárov.
Nesúhlasím.
1. nezamestnaní, ktorí sú evidovaní na ÚP môžu robiť 64 hodín mesače a zarobiť max. 3200,- Sk za mesiac.

2.14% ZP platí študent len v prípade, že jeho ročný príjem za rok 2007 presiahne polovicu minimálnej mzdy - ročnej. Už sa to nekontroluje a neplatí každý mesaic zvlášť. Všetko sa to bude zisťovať a platiť pri zúčtovaní ZP za rok 2007, teda budúci rok.
VERONIKA6
09.05.07,09:40
Nesúhlasím.
1. nezamestnaní, ktorí sú evidovaní na ÚP môžu robiť 64 hodín mesače a zarobiť max. 3200,- Sk za mesiac.

2.14% ZP platí študent len v prípade, že jeho ročný príjem za rok 2007 presiahne polovicu minimálnej mzdy - ročnej. Už sa to nekontroluje a neplatí každý mesaic zvlášť. Všetko sa to bude zisťovať a platiť pri zúčtovaní ZP za rok 2007, teda budúci rok.

1. 16 hod. x 4 týžden = 64 hod.
800,- Sk x 4 týždne = 3 200,- Sk
Mali sme nedávno takýto prípad a pracovníkovi sme museli dávať ešte každý mesiac potvrdenie, po týždňoch koľko odrobil hodín a zarobil Sk.
azuz
09.05.07,09:45
1. 16 hod. x 4 týžden = 64 hod.
800,- Sk x 4 týždne = 3 200,- Sk

To je síce pravda, ale 4 týždne má len mesiac február, ostatné mesiace sú dlhšie. Aj zákon jednoznačne hovorí o sledovaní mesačných limitov (predtým to bolo tak ako píšeš).
Dopĺňam, že o tom hovorí §6 ods. 2 písm. d/ zákona o službách zamestnanosti
A máš pravdu, zamestnanec musí dokladovať , že tieto podmienky neporušil.
zuzana v
10.05.07,11:33
Dakujem za odpovede.
A este jedna kontrolna otazka:
Musi si tieto prijmy ustrazit sam zamestnanec (student ci nezamestnany) alebo to musim sledovat ja ako mzdarka? Je on povinny mi oznamit, ci je student, ci nezamestnany? Dakujem.
Tweety
10.05.07,11:49
Príjmy si stráži príjemca, teda dohodár, ak nechce byť vyradený z evidencie.
zuzana v
10.05.07,12:20
azuz, Veronika6, Tweety, Ďakujem!!!
Hansa
04.06.07,11:46
Malá otázočka: evidovaný nezamestnaný zarobí na dohodu o vykonaní práce za mesiac 3200,- Sk a neprekročí 64 hodín mesačne. Toto je v poriadku z pohľadu evidencie na úrade práce. Jedná sa mi o to, že či mu prestanú vyplácať sociálne dávky.
Známy chce takéhoto človeka zamestnať a bojí sa, aby neprišiel o sociálne dávky. /Zrejme ten dotyčný evidovaný nezamestnaný poberá 1700,- Sk - dávka v hmotnej núdzi, alebo ako sa to nazýva?/.
jamis
04.06.07,11:59
Nepríde o dávku v hmotnej núdzi. Ale pozor, podľa Zákonníka práce pri DoVP nesmie zamestnanec za rok odrobiť viac ako 300 hod. u jedného zamestnávateľa.
Hansa
04.06.07,12:25
Dá sa to nájsť aj niekde v zákone? Inak ďakujem!
nikulik
04.06.07,12:32
§ 226 Zákonníka práce
Hansa
04.06.07,12:38
§226 ZP je mi jasný, ten pojednáva o DoVP. Ale mne sa stále jedná o tie peniaze. Keď evidovaný nezamestnaný zarobí 3200, neodpracuje viac ako 64 hodín, aké dávky mu môžu byť odňaté. Alebo žiadne? Ďakujem!
dessire
12.09.07,17:50
Dobrý večer,
Má z toho galimatiáš. MOhol by mi niekto totálne zosumarizovať?
3 študenti každý masačne 3000 na dohodu. Koľko a aké odvody, aká daňová povinnosť a aké tlačivo?

Jediné, čo viem, tak treba na daňový dávať mesačne oznámenie platiteľa dane o dani vyberanej zrážkou a mesačný výkaz poistného a príspevkov do soc. poisťovne.

ĎAKUJEM vopred
veronikasad
12.09.07,17:57
Dobrý večer,
Má z toho galimatiáš. MOhol by mi niekto totálne zosumarizovať?
3 študenti každý masačne 3000 na dohodu. Koľko a aké odvody, aká daňová povinnosť a aké tlačivo?

Jediné, čo viem, tak treba na daňový dávať mesačne oznámenie platiteľa dane o dani vyberanej zrážkou a mesačný výkaz poistného a príspevkov do soc. poisťovne.

ĎAKUJEM vopred

Ak majú štatút študenta, môžeš s nimi uzatvoriť dohodu o brig.práci študenta. Ak sú to prví zamestnanci firmy, prihlásiš sa ako platiteľ poistného v SP a mesačne predkladáš výkazy do SP.
Odvody do SP sú 0,25 % garančné poistenie a 0,80 % úrazové poistenie.
Na DÚ sa prihlásiš ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Mesačné výkazy o dani vyberanej zrážkou sa už neposielajú, do konca kal. mesiaca po skončení štvrťroka predkladáš na DÚ Prehľad o zrazených preddavkoch.
Ak dáš študentom podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, daň bude nulová, aj výkaz bude nulový /treba ho aj tak poslať - pokuta 2000 sk/

------
Veronika
dessire
12.09.07,18:18
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Deni
06.02.09,15:02
Príjem z dohody o prac.činnosti u dohodára, ktorý nemá iné zamestnanie a u nás podpísal vyhlásenie uvádzam v potvrdení o zd.mzde v riadku č. 1?
Tweety
06.02.09,15:27
Príjem z dohody o prac.činnosti u dohodára, ktorý nemá iné zamestnanie a u nás podpísal vyhlásenie uvádzam v potvrdení o zd.mzde v riadku č. 1?
Áno.
Janulana
07.02.09,20:08
Ak zamestnávame na dohodu ženu, ktorá je na rodičovskej dovolenke, čo všetko treba nahlásiť a mesačne posielať? Viem, že do zdravotnej netreba, do sociálnej sa platí 1,05% a treba posielať mesačne výkaz a ešte?
mzdarka renca
07.02.09,20:14
mesačne už nič iné, len kvartálne daňový prehľad a raz ročne daňové hlásenie. prihlásiš ju do soc. poisťovne ako dohodu.
Janulana
07.02.09,20:19
mesačne už nič iné, len kvartálne daňový prehľad a raz ročne daňové hlásenie. prihlásiš ju do soc. poisťovne ako dohodu.
Ešte som s tým nerobila, čiže budem za ňu odvádzať mesačne daň a kvartálne posielať prehľad. Na akom tlačive? Ale mám ešte jeden problém. Ja som začala živnostníkovi robiť JU a zistila som, že dohodárku zamestnal od septembra 2008. Ale on ju nikde neprihlásil a ani nič neplatil. Prosím, poraďte mi, čo mám teraz urobiť?
Janulana
07.02.09,20:20
Ešte som s tým nerobila, čiže budem za ňu odvádzať mesačne daň a kvartálne posielať prehľad. Na akom tlačive? Ale mám ešte jeden problém. Ja som začala živnostníkovi robiť JU a zistila som, že dohodárku zamestnal od septembra 2008. Ale on ju nikde neprihlásil a ani nič neplatil. Prosím, poraďte mi, čo mám teraz urobiť?
ešte doplním je na rodičovskej dovolenke. Je výška mzdy nejako limitovaná?
mzdarka renca
07.02.09,20:39
Ešte som s tým nerobila, čiže budem za ňu odvádzať mesačne daň a kvartálne posielať prehľad. Na akom tlačive? Ale mám ešte jeden problém. Ja som začala živnostníkovi robiť JU a zistila som, že dohodárku zamestnal od septembra 2008. Ale on ju nikde neprihlásil a ani nič neplatil. Prosím, poraďte mi, čo mám teraz urobiť?


Napíšem ti kroky, ktoré musíš urobiť.
1. prihlásiš ju do soc. poisťovne
2. Predpokladám, že nemá ako žena na rodičovskej dovolenke iný príjem zo závislej činnosti. ak nie, tak jej daj podpísať aj daňové vyhlásenie a bude mať nárok na odpočítateľnú položku na daň. Ak je príjem nižší alebo rovný ako odpočítateľná položka 286,27€ (pravdepodobne len do februára), bude mať nulovú daň.
3. Daj jej vypísať osobný dotazník + daj jej podpísať súhlas na spracovanie jej osobných údajov v zmysle zákona 428/2002.
4. Uzatvorte písomne dohodu (o pracovnej činnosti, alebo o vykonaní práce)
5. Vypočítaš mzdu a odvody do SP (0,8% - úrazové poist. + 0,25% garančné poist.-toto je náklad zamestnávateľa)
6. mesačne posielaš výkaz a prílohu do soc.poist. + úhrada poistného v riadnom výplatnom termíne (určí zamestnávateľ)
7. kvartálne posielaš prehľad na DÚ, napr. za 1.Q 2009 najneskôr do 30.4.09, inak vám hrozí pokuta (posielaš ho, aj keď má odvádzať zamestnávateľ vo výške 0,-€.
8. ak skončí zamestnanec dohodu, tak ju nezabudni odhlásiť zo soc. poisťovne
Dúfam, že som na nič nezabudla. Ak áno doplnte ma.:eek:

Čo sa týka dohodárky z minulosti, tak ju treba dorobiť týmto istým spôsobom. Pokiaľ neposielal na DÚ prehľady, tak za každý takto nepredložený prehľad dostane min. pokutu 2000,-SK (neviem, koľko je to teraz v €).
Ešte otázočka, je prihlásený ako zamestnávateľ v soc. poisťovni a na DÚ?
Janulana
07.02.09,20:50
A za tie mesiace, čo pracovala (9.-12.), mám to doplatiť? Daň potom odvádzam mesačne a len prehľad kvartálne?
silmol
09.02.09,06:57
Vie mi niekto povedať koľko je týždenný limitovaný počet odpracovaných hodín na dohodu o vykonaní práce a do výšky akej mzdy sa neplatia odvody? Kde presne by som to našla?

A ešte jedna otázka-keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný môže sa zanestnať na DVP? Aké sú tam obmedzenia?

Ďakujem
Tweety
09.02.09,07:01
Vie mi niekto povedať koľko je týždenný limitovaný počet odpracovaných hodín na dohodu o vykonaní práce a do výšky akej mzdy sa neplatia odvody? Kde presne by som to našla?

A ešte jedna otázka-keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný môže sa zanestnať na DVP? Aké sú tam obmedzenia?

Ďakujem
Nie je to limitované týždňovým PČ,ale celkovým počtom hodín v roku, a tých môže byť max. 350.
Janulana
09.02.09,08:49
Môžte mi prosím napísať, na aké tlačivo sa vypisuje prihlásenie zamestnávateľa na DÚ a tiež výkazy.
bobo97
12.02.09,11:04
Starobný dôchodca, bol v r.2008 zamestnaný na dohodu o vykonaní práce s príjmom cca 10000,-- v hrubom/mesačne. Môže zamestnávaeľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane?
Tweety
12.02.09,11:06
Starobný dôchodca, bol v r.2008 zamestnaný na dohodu o vykonaní práce s príjmom cca 10000,-- v hrubom/mesačne. Môže zamestnávaeľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane?
Môže.
Eva Borecka
26.02.09,17:51
Pri dohode o vykonaní práce na spracovanie daň. priznania za rok 2008, ktorá nám účtovníčka bude robiť v marci stačí uviesť : do 31.3.2009 a môžem uviesť v časti počet hodín " do 350 hodín v kal. roku ", alebo čo tam mám uviesť Ďakujem za radu
mzdarka renca
26.02.09,17:59
Pri dohode o vykonaní práce na spracovanie daň. priznania za rok 2008, ktorá nám účtovníčka bude robiť v marci stačí uviesť : do 31.3.2009 a môžem uviesť v časti počet hodín " do 350 hodín v kal. roku ", alebo čo tam mám uviesť Ďakujem za radu

môžeš byť konkrétnejšia? neviem presne na čo sa pýtaš.
Tweety
26.02.09,18:01
Pri dohode o vykonaní práce na spracovanie daň. priznania za rok 2008, ktorá nám účtovníčka bude robiť v marci stačí uviesť : do 31.3.2009 a môžem uviesť v časti počet hodín " do 350 hodín v kal. roku ", alebo čo tam mám uviesť Ďakujem za radu
Uvedieš dobu, na akú bude táto dohoda. Ak len do 31.3.09, tak tento dátum, ale dohoda môže byť aj na neurčitý čas.
mzdarka renca
26.02.09,18:03
Uvedieš dobu, na akú bude táto dohoda. Ak len do 31.3.09, tak tento dátum, ale dohoda môže byť aj na neurčitý čas.

nie som si istá, že robí dohodu o vykonaní práce, skôr mám dojem, že robí daňové priznanie.
Tweety
26.02.09,18:05
nie som si istá, že robí dohodu o vykonaní práce, skôr mám dojem, že robí daňové priznanie.
Veď píše, že robí na dohodu DP, skôr RZD, ale to sa len zrejme pomýlila vo vyjadreni.
mzdarka renca
26.02.09,18:10
Veď píše, že robí na dohodu DP, skôr RZD, ale to sa len zrejme pomýlila vo vyjadreni.

Si šikovná, ja som vôbec nerozumela tomu, čo sa pýta.
samuelka
27.02.09,07:52
Pani Bea,

chcela by som spytat,ci mozme dohodarov zamestnavat neobmedzene(počet)a rovnako aj aky je rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohodou o pracovnej cinnosti...?dakujem...
Je mozne zamestnavat dohodarov aj na dobu neurcitu?ak su to taki obcasni brigadnici - chcela by som vyhnut stalemu prihlasovaniu a odhlasovaniu a vypisovaniu novych dohod...DAKUJEM:confused:
denisie
27.02.09,08:05
Pani Bea,

chcela by som spytat,ci mozme dohodarov zamestnavat neobmedzene(počet)a rovnako aj aky je rozdiel medzi dohodou o vykonani prace a dohodou o pracovnej cinnosti...?dakujem...
Je mozne zamestnavat dohodarov aj na dobu neurcitu?ak su to taki obcasni brigadnici - chcela by som vyhnut stalemu prihlasovaniu a odhlasovaniu a vypisovaniu novych dohod...DAKUJEM:confused:
nie som síce Bea, ale odpoviem, že je jedno aký počet budete mať na dohodu, môže sa uzatvárať aj na neurčito. Rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti je takýto:
DoVP do roka môže odpracovať max. 350hodín
DoPČ do týždňa možno odpracovať max. 10 hodín
DoVP je väčšinou uzatváraná na vykonanie nejakej jednorazovej akcie, činnosti
DoPČ na opakujúcu sa činnosť
Mali by sa uzatvárať však príležitostne a to v prípade ak zamestnanie na pracovný pomer by bolo pre firmu neefektívne.
ZC nemá z dohody zdravotné a ani sociálne poistenie. ZĽ zaňho odvádza len garančné a úrazové poistenie.Nemajú nárok na dovolenku a odchodné či odstupné.
PaloPa
09.03.09,09:54
nie som síce Bea, ale odpoviem, že je jedno aký počet budete mať na dohodu, môže sa uzatvárať aj na neurčito. Rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti je takýto:
DoVP do roka môže odpracovať max. 350hodín
DoPČ do týždňa možno odpracovať max. 10 hodín
DoVP je väčšinou uzatváraná na vykonanie nejakej jednorazovej akcie, činnosti
DoPČ na opakujúcu sa činnosť
Mali by sa uzatvárať však príležitostne a to v prípade ak zamestnanie na pracovný pomer by bolo pre firmu neefektívne.
ZC nemá z dohody zdravotné a ani sociálne poistenie. ZĽ zaňho odvádza len garančné a úrazové poistenie.Nemajú nárok na dovolenku a odchodné či odstupné.

Zdravím,
Som SZČO a chcem zamestnať nárazovo ľudí na DVP.
Mohol by som niekoho poprosiť o potvrdenie resp. doplnenie nasledovných otázok:

1) Zaregistrovať sa do SP ako zamestnávateľ: nutné vyplniť "Registračný list zamestnanca", živ.list originál + 2 fotokopie, kópiu dokladu o pridelení DIČ.
(téma na Porade: http://www.porada.sk/t3481-registracia-do-sp.html
formuláre zo SP: http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=4968 )

2) Ak nie je iný príjem zo závislej činnosti, tak dať dohodárovi podpísať aj daňové vyhlásenie a bude mať nárok na odpočítateľnú položku na daň. Ak je príjem nižší alebo rovný ako odpočítateľná položka 286,27€ (pravdepodobne len do februára), bude mať nulovú daň. ??? existuje nejaký vzor ?

3) Dať vypísať osobný dotazník + dať podpísať súhlas na spracovanie osobných údajov v zmysle zákona 428/2002. ??? existuje nejaký vzor ?

4) Uzatvoriť písomne dohodu (o pracovnej činnosti, alebo o vykonaní práce) ??? Sú nejaké predpísané formy formulárov o DVP, alebo si môžem pripraviť vlastný ?
(v prílohe - upravený vzor, ktorý som používal v minulosti)

5) Vypočítať mzdu a odvody do SP (0,8% - úrazové poist. + 0,25% garančné poist.-toto je náklad zamestnávateľa) ??? 19% daň platím kedy a komu ?

6) mesačne posielať výkaz a prílohu do soc.poist. + úhrada poistného v riadnom výplatnom termíne (určí zamestnávateľ) ??? zrážková daň - do 15 nasl.mesiaca ?

7) kvartálne posielať prehľad na DÚ, napr. za 1.Q 2009 najneskôr do 30.4.09, inak hrozí pokuta (posielať, aj keď má odvádzať zamestnávateľ vo výške 0,-€. ??? predpokladám, že na stránkach DRSR.SK bude formulár ?

8) ak skončí zamestnanec dohodu, tak ju nezabudnúť odhlásiť zo soc. poisťovne ??? odkiaľ všade SP aj DÚ. Aj keď viem, že ho zamesntám ešte 3x v roku ???

7) ... a možno ešte niečo o čom vôbec ani netuším :-)

Prípadne poprosím poradiť linku na nejaký dokument, kde to je popisované "všetko v jednom"
Ďakujem, Palo
Marína
15.03.09,08:39
Zdravím,
Som SZČO a chcem zamestnať nárazovo ľudí na DVP.
Mohol by som niekoho poprosiť o potvrdenie resp. doplnenie nasledovných otázok:

1) Zaregistrovať sa do SP ako zamestnávateľ: nutné vyplniť "Registračný list zamestnanca", živ.list originál + 2 fotokopie, kópiu dokladu o pridelení DIČ.
(téma na Porade: http://www.porada.sk/t3481-registracia-do-sp.html
formuláre zo SP: http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=4968 )
a) Zaregistrovať sa ako zamestnávateľ. Formulár nájdeš tu http://www.socpoist.sk/616/1567s
ŽL orig. + 1 kópia, pre istotu zober aj kópi dokladu DIČ
Prihlásiš zamestnanca na registračnom liste FO. Nájdeš v už uvedenom linku.
b) zaregistrovaš sa na DU jako platiteľ dane zo závislej činnosti

2) Ak nie je iný príjem zo závislej činnosti, tak dať dohodárovi podpísať aj daňové vyhlásenie a bude mať nárok na odpočítateľnú položku na daň.

Ak si nezdaniteľnú časť základu dane(ďalej NČZD) neuplatňuje u iného zamestnávateľa, môže si ju uplatniť u teba vo vyhlásení v tom prípade, ak nie je starobným, výsluhovým dôchodcom k 1. januáru. Vyhlásenie a poučenie prikladám.

Ak je príjem nižší alebo rovný ako odpočítateľná položka 286,27€ (pravdepodobne len do februára), bude mať nulovú daň. ??? existuje nejaký vzor ?

Od 1. 3. je NČZD 335,47 €. Oznámenie prikladám.

3) Dať vypísať osobný dotazník + dať podpísať súhlas na spracovanie osobných údajov v zmysle zákona 428/2002. ??? existuje nejaký vzor ?

Prikladám.

4) Uzatvoriť písomne dohodu (o pracovnej činnosti, alebo o vykonaní práce) ??? Sú nejaké predpísané formy formulárov o DVP, alebo si môžem pripraviť vlastný ?
(v prílohe - upravený vzor, ktorý som používal v minulosti)

[I]a) áno
b) pre porovnanie prikladám oficiálny vzor dohody o VP.

[I]Palo, doporučujem ti zo stránky http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formulare-mzdove.html si nainštalovať free program, ktorým vieš vyplniť rôzne druhy tlačív, aj tých, ktoré práve teraz potrebuješ. Sú aktuálni a doporučujem ti dať sa informovať o nových tlačivách na mail.

5) Vypočítať mzdu a odvody do SP (0,8% - úrazové poist. + 0,25% garančné poist.-toto je náklad zamestnávateľa) ??? 19% daň platím kedy a komu ?

[I]a)správne
b)svojmu príslušnému správcovi dane, ak to bude daň preddavková
§ 35 ZDP ods. 6
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdanitetnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.
Ak zrážková
§ 43 ods. 11
(11) Platiteľ dane122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane122) súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Platiteľ dane,122) ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zrazenej dane oznámiľ správcovi dane na tlačive pod ľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

6) mesačne posielať výkaz a prílohu do soc.poist. + úhrada poistného v riadnom výplatnom termíne (určí zamestnávateľ) ??? zrážková daň - do 15 nasl.mesiaca ?

[I]2 x áno.

7) kvartálne posielať prehľad na DÚ, napr. za 1.Q 2009 najneskôr do 30.4.09, inak hrozí pokuta (posielať, aj keď má odvádzať zamestnávateľ vo výške 0,-€. ??? predpokladám, že na stránkach DRSR.SK bude formulár ?

Na všetky otázky odpoveď – áno.
Viď http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formulare-zavisla-cinnost.html

8) ak skončí zamestnanec dohodu, tak ju nezabudnúť odhlásiť zo soc. poisťovne ??? odkiaľ všade SP aj DÚ. Aj keď viem, že ho zamesntám ešte 3x v roku ???
Z SP áno na registračnom liste pre FO, na DU ho neprihlasuješ, čiže ani neodhlasuješ.

[I]V období, keď nebudeš mať žiadneho zamestnanca, na DU budeš posielať nulové prehľady.

7) ... a možno ešte niečo o čom vôbec ani netuším :-)

Kým som sem došla, už ani ja netuším ;)

Prípadne poprosím poradiť linku na nejaký dokument, kde to je popisované "všetko v jednom"

Voľakedy dávnejšie som tu zosumarizovala zoznam povinností, skúsim nájsť a prilepím link.

Ďakujem, Palo

Za málo, Eva.:)


Uff, ...… howg. ;)

Dodatok: Prikladám zoznam povinností

Pri nástupe do zamestnania

Zamestnanec(ďalej ZC) odovzdá zamestnávateľovi(ďalej ZĽ)

1. Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a preddavkoch …
2. Rodné listy detí, potvrdenie zo školy, ak si uplatňuje daňový bonus (http://www.porada.sk/t53648-danovy-bonus.html) resp. potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní rodinných prídavkov
3. Zápočet rokov od predchádzajúceho ZĽ
4. Potvrdenie z ÚPSVaR, ak bol/a/ vedený/á/ v evidencii nezamestnaných
5. Potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, ak bol pred nástupom do zamestnania SZČO
6. Pracovný posudok od predchádzajúceho ZĽ

Samotné zamestnanie

7. Pracovná zmluva
8. Náplň práce
9. Hmotná zodpovednosť
10. Súhlas so spracovaním osobných údajov, ak nie je súčasťou pracovnej zmluvy
11. Vyhlásenie k zdaneniu príjmov a funkčných požitkov ….
12. Sociálna poisťovňa - prihlásenie ZC [tlačivo Registračný list FO] – pred nástupom do zamestnania
13. Zdravotná poisťovňa – prihlásenie ZC [tlačivo Oznámenie zamestnávateľa o zmenách platiteľa poistného na verejné ZP].
Ak je ZC invalidný alebo starobný dôchodca, pripojiť kópiu rozhodnutia o
invalid. alebo starobnom dôchodku.
14. Ak je to u ZĽ jeho prvý ZC, prihlásenie ZĽ do -
a.) Sociálna poisťovňa [tlačivo Registračný list zamestnávateľa] -
predložiť Živnostenské oprávnenie + kópia resp. výpis z Obchodného
registra + kópia, doklad o pridelení IČO + kópia
b.) Zdravotná poisťovňa, v ktorej je ZC registrovaný [tlačivo
Prihláška/oznámenie zamestnávateľa] - predložiť originál Živnostenského oprávnenia + kópia resp. výpis z Obchodného registra, doklad o pridelení IČO + kópia]
c.) Daňový úrad – registrácie dane zo závislej činnosti [predložiť kartičku DIČ]
15. Potvrdenie o vstupnej lekárskej prehliadke [ak je potrebné]
16. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na výkon práce v noci [ak je potrebné]
17. Výpis z registra trestov [ak je potrebné]
18. Poskytovanie prvej pomoci – dať podpísať zamestnancovi
19. Všeobecné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci – odovzdať zamestnancovi
20. Informačné poučenie zamestnanca k zákonu NR SR č. 367 (http://www.porada.sk/t59494-367-zavazky-z-upisanych-nesplatenych-cennych-papierov-a-vkladov.html)/2000 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti [ak je potrebné]
21. Osobný dotazník
22. Absenčná karta
23. Zápisník o bezpečnosti práce


Ak sa náhodou niekto v tejto dobe daňovej nudí, skontrolujte, prosím, či niečo nechýba.:)
slezka456
19.03.09,13:35
Prosím vás, kto mi vie poradit ako je to s Dohodárom ktorý je z EU ( ide o poliaka). Ďakujem za rady. :cool:
Pimpuš1
30.03.09,16:40
Ahojte
Prosím poradiť a dosť je to súrne. Cez letnú sezónu prijímame veľa brigádnikov, ktorým vystavujem dohodu o vykonaní práce.Má to jeden, dva háčiky. Musím tam uviesť predpokladaný rozsah práce a jeho cenu. No a to ja neviem. Ide o brigádnikov, ktorí sa striedajú počas týždňa.Môj predchodca to riešil tak, že im každý mesiac vystavoval dodatky k dohode o vykonaní práce, s tým, že tam mal presne uvedené koľko hodín skutočne odpracoval a teda aj koľko zarobil, ale všetko spätne. Možem v dohode napísať predpokladaný rozsah práce napr. 350 hodín od 1.5.do 31.08. a hodinovku napr. 70 Sk/2,32€, s tým, že každý mesiac mu bude vyplatená odmena podľa skutočne odpracovaných hodín do 10. dňa v nasledujúcom mesiaci.Potom nemusím každý mesiac vypisovať dodatky. Zdá sa mi to legálnejšie hlavne si ušetrím prácu.A ak ide o predpokladaný roszah práce tak to je predpokladaný čiže môže byť aj menej hodín , ale viac nemôže byť.
mzdarka renca
30.03.09,16:48
Ahojte
Prosím poradiť a dosť je to súrne. Cez letnú sezónu prijímame veľa brigádnikov, ktorým vystavujem dohodu o vykonaní práce.Má to jeden, dva háčiky. Musím tam uviesť predpokladaný rozsah práce a jeho cenu. No a to ja neviem. Ide o brigádnikov, ktorí sa striedajú počas týždňa.Môj predchodca to riešil tak, že im každý mesiac vystavoval dodatky k dohode o vykonaní práce, s tým, že tam mal presne uvedené koľko hodín skutočne odpracoval a teda aj koľko zarobil, ale všetko spätne. Možem v dohode napísať predpokladaný rozsah práce napr. 350 hodín od 1.5.do 31.08. a hodinovku napr. 70 Sk/2,32€, s tým, že každý mesiac mu bude vyplatená odmena podľa skutočne odpracovaných hodín do 10. dňa v nasledujúcom mesiaci.Potom nemusím každý mesiac vypisovať dodatky. Zdá sa mi to legálnejšie hlavne si ušetrím prácu.A ak ide o predpokladaný roszah práce tak to je predpokladaný čiže môže byť aj menej hodín , ale viac nemôže byť.

môžeš to urobiť, ako píšeš
monickab
02.04.09,05:03
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, môže byť zamestnanec zamestnaný základe pracovnej zmluvy a zároveň mať o toho istého zamestnávateľa aj dohodu o vyk. práce?
Tweety
02.04.09,05:09
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, môže byť zamestnanec zamestnaný základe pracovnej zmluvy a zároveň mať o toho istého zamestnávateľa aj dohodu o vyk. práce?
Áno, môže, ale dohoda musí byť na iný druh práce ako je v PZ.
gven75
02.04.09,06:47
Ahojte!
Postupujem správne? Pri nástupe mi predošlá mzdová účtovníčka kázala pri dohodách postupovať:
1.) každú dohodu robím na 1 mesiac (je to dohoda o vykonaí práce) častokrát je to za sebou 3 mesiace rovnaká dohoda (myslím práca napr. vykoná pomocné práce..., hod., odmena). Je to OK?
2.) zväčša sú to študenti a majú max 64 hodín do mesiaca príjem do 5000 Sk
3.) vyhlásenia im nedávam podpisovať / zrážková daň + odvody (zam-ľ)
Je to všetko správne?
VERONIKA6
02.04.09,06:51
Ahojte!
Postupujem správne? Pri nástupe mi predošlá mzdová účtovníčka kázala pri dohodách postupovať:
1.) každú dohodu robím na 1 mesiac (je to dohoda o vykonaí práce) častokrát je to za sebou 3 mesiace rovnaká dohoda (myslím práca napr. vykoná pomocné práce..., hod., odmena). Je to OK?
2.) zväčša sú to študenti a majú max 64 hodín do mesiaca príjem do 5000 Sk
3.) vyhlásenia im nedávam podpisovať / zrážková daň + odvody (zam-ľ)
Je to všetko správne?
Nemusíš mu každý mesiac robiť novú dohodu, odhlasovať a prihlasovať. Stačí ho prihlásiť jeden mesiac ale musíš mu tam každý mesiac napísať na dohodu iný druh práce. Nesmie sa opakovať tá istá práca. Keď skončí prácu, odhlásiš ho, no daj pozor aby nepresiahol 350 hodín v roku.
mzdarka renca
02.04.09,06:51
Ahojte!
Postupujem správne? Pri nástupe mi predošlá mzdová účtovníčka kázala pri dohodách postupovať:
1.) každú dohodu robím na 1 mesiac (je to dohoda o vykonaí práce) častokrát je to za sebou 3 mesiace rovnaká dohoda (myslím práca napr. vykoná pomocné práce..., hod., odmena). Je to OK? je to v poriadku, ale zbytočné, ja robím takým prípadom dohodu na 3 mesiace s tým, že tam napíšem, že práca bude vykonaná vtety a vtedy.
2.) zväčša sú to študenti a majú max 64 hodín do mesiaca príjem do 5000 Sk
3.) vyhlásenia im nedávam podpisovať / zrážková daň + odvody (zam-ľ) môžeš, nemusíš im dať podpísať vyhlásenie, je to na ich rozhodnutí. ak podpíšu vyhlásenie, majú nárok na NČZD
Je to všetko správne?

odpoveď v texte
gven75
02.04.09,06:59
no veď ja neodhlasujem a neprihlasujem stále. len ked nastúpi a potom ked mi šef povie, že už nebude robiť tak ho odhlásim. robím to tak, že napr. od 01.01.-31.01.2009 vykoná pomocné práce v rozsahu 64 hod. ale stalo sa, že potom od 01.02.-28.02. mal tú istú dohodu s tou istou prácou (pomocné práce) to nevadi?
mzdarka renca
02.04.09,07:05
no veď ja neodhlasujem a neprihlasujem stále. len ked nastúpi a potom ked mi šef povie, že už nebude robiť tak ho odhlásim. robím to tak, že napr. od 01.01.-31.01.2009 vykoná pomocné práce v rozsahu 64 hod. ale stalo sa, že potom od 01.02.-28.02. mal tú istú dohodu s tou istou prácou (pomocné práce) to nevadi?

ak robíte stále mesačne nové dohody, tak musíš dohodára aj prihlásiť, aj odhlásiť a tak dookola. Nemusíš to robiť vtedy, ak má jednu dohodu napr. na 3 mesiace. Ak nerobí náhodou behom tých 3. mesiaciv jeden mesiac, tak sa nič nedeje.
gven75
02.04.09,07:08
no tak to je potom zle? veď tá dohoda akoby pokračuje ja mu ju vystavujem tak deň -2 pred začatím novej. tak som teraz z toho mimo...ja som tu nastúpila hneď po škole a pani predo mnou to tak robila... :( a čo teraz z toho vyplýva?
VERONIKA6
02.04.09,07:20
no tak to je potom zle? veď tá dohoda akoby pokračuje ja mu ju vystavujem tak deň -2 pred začatím novej. tak som teraz z toho mimo...ja som tu nastúpila hneď po škole a pani predo mnou to tak robila... :( a čo teraz z toho vyplýva?
Neplaš sa, nie je to zle, iba Ti radíme, že sa to dá aj inak a nemusíš každý mesiac robiť novú dohodu.
gven75
02.04.09,07:23
tak to zhrniem. ak to tak robím môžem a nemusím stále odhlasovať a prihl. prihlásim na zač. a ked tu skončí tak odhlásim.? ok?
mzdarka renca
02.04.09,07:28
tak to zhrniem. ak to tak robím môžem a nemusím stále odhlasovať a prihl. prihlásim na zač. a ked tu skončí tak odhlásim.? ok?

ak dookola robíš mesačne novú dohodu, tak by si mala dookola prihlasovať a odhlasovať. Ale už to nechaj tak a pre budúcnosť radšej urob dohody na dlhšie obdobie a vyhneš sa neustálemu odhlasovaniu a prihlasovaniu.;)
gven75
02.04.09,07:31
dobre. len ešte tá pani mi vravela, že tak to robí lebo dohodári môžu mať na 1 mes. max 64 hod inak im vzniká nárok na stravné lístky? tak preto tak som si to tak ustrážila. a ak urobím dohotu potom napr. na 3 mesiace a dohodár prestane chodiť skôr napr. o jeden mesiac tak potom ako?
mzdarka renca
02.04.09,07:40
dobre. len ešte tá pani mi vravela, že tak to robí lebo dohodári môžu mať na 1 mes. max 64 hod inak im vzniká nárok na stravné lístky? tak preto tak som si to tak ustrážila. a ak urobím dohotu potom napr. na 3 mesiace a dohodár prestane chodiť skôr napr. o jeden mesiac tak potom ako tak ich môžeš odhlásiť, lebo ak už nebude pracovať, tak ukončíš dohodu.?

Ak je to dohoda o brigádnickej práce študentov, tak ich max. odprac. čas je 4 hod. denne. Nárok ako dohodári na stravné lístky nemajú.
gven75
02.04.09,07:48
no veď to, že sú to študenti no ona im robila dohodu o vykonaní práce. a majú dohody tak na 64 hod max. ak robili napr. 10 dní a dohodu mali na napr. 60 hod tak mali aj 6 hod denne aby to vyšlo.
a k tej odpovedi no ak bude mať dohodu na 3 mes.a dohodnutý počet hod. a neodpracuje ich podľa dohody lebo ju ukončí skôr. to neva? CHAOS už mám zo všetkého čím dlhšie robím tým väčší... :(
mzdarka renca
02.04.09,07:52
no veď to, že sú to študenti no ona im robila dohodu o vykonaní práce. a majú dohody tak na 64 hod max. ak robili napr. 10 dní a dohodu mali na napr. 60 hod tak mali aj 6 hod denne aby to vyšlo.
a k tej odpovedi no ak bude mať dohodu na 3 mes.a dohodnutý počet hod. a neodpracuje ich podľa dohody lebo ju ukončí skôr. to nevanevadí, napíš do dohody, že rozsah dohodnutej práce (pracovnej úlohy) v hodinách bude maximálne 350 hod. Nech robia podľa potreby zamestnávateľa.? CHAOS už mám zo všetkého čím dlhšie robím tým väčší... :(

ak robia na základe dohody o vykonaní práce, tak tam jediná podmienka, a to max počet hod. v jednom roku 350 hod. Ak odpracujú aj 150 hod. v mesiaci, tak môžu, nakoľko je to DoVP.
gven75
02.04.09,07:55
a ešte ako s odmenou? lebo na mesiac sme dávali do 5000 Sk (ešte bohužiaľ nerozmýšľam v € ), aby to bola zrážková daň.
mzdarka renca
02.04.09,08:00
a ešte ako s odmenou? lebo na mesiac sme dávali do 5000 Sk (ešte bohužiaľ nerozmýšľam v € ), aby to bola zrážková daň.

môžete ho platiť aj hodinovo. Musí to byť zrážková daň? Veď záleží od toho, koľko pre spoločnosť odpracuje. Limit pre zrážkovú daň je 165,97€.
gven75
02.04.09,08:04
no ja neviem tak on dostane toľko len na papieri v skutočnosti dostávajú oveľa viac. nechcem sa do toho pliesť tá pani predo mnou bola konateľova manželka tak ak robím niečo inak ako ona už na mňa krivo pozerá,že mladá a tak... tak radšej zachovávam jej spôsob a dávam to tak aby bola zrážková. tak potom ako?
mzdarka renca
02.04.09,08:05
no ja neviem tak on dostane toľko len na papieri v skutočnosti dostávajú oveľa viac. nechcem sa do toho pliesť tá pani predo mnou bola konateľova manželka tak ak robím niečo inak ako ona už na mňa krivo pozerá,že mladá a tak... tak radšej zachovávam jej spôsob a dávam to tak aby bola zrážková. tak potom ako?

tak sa skús dohodnúť s ňou, ako si to predstavuje.
Paula
02.04.09,08:06
no ja neviem tak on dostane toľko len na papieri v skutočnosti dostávajú oveľa viac. nechcem sa do toho pliesť tá pani predo mnou bola konateľova manželka tak ak robím niečo inak ako ona už na mňa krivo pozerá,že mladá a tak... tak radšej zachovávam jej spôsob a dávam to tak aby bola zrážková. tak potom ako?



:eek:
gven75
02.04.09,08:08
no ona tu už nerobí som tu miesto nej...
mzdarka renca
02.04.09,08:12
no ona tu už nerobí som tu miesto nej...

tak sa o tom porozprávaj s majiteľom, čo on na to. Iné ti už neviem poradiť.
gven75
02.04.09,08:13
ale myslím, že by sa to dalo aj tak,že napíšem. napr. na 3 mes. dohodu, max 350 hod na rok a dáme nejakú sumu na hod., nahodím to tak aby mu vyšla suma do tých 165,97 € hm? je nejaká min suma akú by mali mať dohodári na hod?asi nie... hm
mzdarka renca
02.04.09,08:21
ale myslím, že by sa to dalo aj tak,že napíšem. napr. na 3 mes. dohodu, max 350 hod na rok a dáme nejakú sumu na hod., nahodím to tak aby mu vyšla suma do tých 165,97 € hm? je nejaká min suma akú by mali mať dohodári na hod?asi nie... hm

u dohodárov nie je minimálna mzda, je to vec dohody medzi oboma zmluvnými stranami
gven75
02.04.09,08:26
Ďakujeeem za všetko a hl. rýchle odpovede !!!!! :))))))
Kerberos_1
13.04.09,15:48
Dobry den. Ja by som si chcel otvorit internetovu kaviaren a potreboval by som tam nejaky zaskok na nejakych tych zopar hodin do dna ked tam nebudem. A potrebujem sa uistit, ze mozem zamestnat na dohodu studenta-brigadnika. Lebo som cital tieto temy a nejak som z toho zblbnuty. Nie som si isty co tam teraz vlastne plati. Neviete mi niekto napisat na moju situaciu presnejsie ze co vlastne mozem a co nie uviest v dohode ohladne hodin, mzdy za hodinu a podobne?--Ak nie tak aspon poradte nejaku zrozumitelnejsiu literaturu, alebo clanky. Za odpoved dakujem.
mzdarka renca
13.04.09,16:18
Dobry den. Ja by som si chcel otvorit internetovu kaviaren a potreboval by som tam nejaky zaskok na nejakych tych zopar hodin do dna ked tam nebudem. A potrebujem sa uistit, ze mozem zamestnat na dohodu studenta-brigadnika. Lebo som cital tieto temy a nejak som z toho zblbnuty. Nie som si isty co tam teraz vlastne plati. Neviete mi niekto napisat na moju situaciu presnejsie ze co vlastne mozem a co nie uviest v dohode ohladne hodin, mzdy za hodinu a podobne?--Ak nie tak aspon poradte nejaku zrozumitelnejsiu literaturu, alebo clanky. Za odpoved dakujem.

So študentom môžeš uzatvoriť všetky tri typy dohôd. Z týchto dohôd zamestnávateľ, (ty), platí len urazové (0,8%) a garančné (0,25%) poistenie do sociálnej poisťovne . Do SP sa musíš aj ty prihlásiť ako zamestnávateľ a potom ak uzatvoríš dohodu, tak prihlásiš aj zamestnanca-dohodára.

Mesačne do SP po vypočítaní mzdy zasielaš Mesačný výkaz poistného + prílohu.

Taktiež sa prihlásiš na daňový úrad ako zamestnávateľ. Tu štvrťročne posielaš "Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok" (http://www.google.com/search?hl=sk&rlz=1T4IBMA_enSK315SK211&ei=JXHjSYb3BseRsAbZu4HUCA&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=Preh%C4%BEad+o+zrazen%C3%BDch+a+odveden%C3%BDch+ preddavkoch+na+da%C5%88+z+vyplaten%C3%BDch+pr%C3%A Djmov+zo+z%C3%A1vislej+%C4%8Dinnosti+a+o+da%C5%88o vom+bonuse+za+uplynul%C3%BD+kalend%C3%A1rny+%C5%A1 tvr%C5%A5rok+2009&spell=1)

Pri príjme do 165,97€ mu zrazíš zrážkovú daň, ak nepodpíše Vyhlásenie nazdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti.
Nad túto sumu mu zrazíš a odvedieš preddavkovú daň.

Ak sa bude jednať o opakujúcu činnosť - prácu, tak ti odporúčam Dohodu o brigádnickej práci študento, alebo Dohodu o pracovnej činnosti. Prečítaj si, ktorá ti bude z prevádzkových dôvodov viac vyhovovať.
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


§ 228

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.


§ 226
Dohoda o vykonaní práce


(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.


§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti


(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Misicka21
16.04.09,11:32
Ahojte, nejak mi to dnes nepáli, skúste mi pomôcť.
Známy chce dohodu v našej firme (nevychádza mu úver, a potrebuje ešte jeden príjem), čo je najjednoduchšie pre nás?? On si daň zaplatí o to nejde a potrebuje okolo 166€ až 266€ mesačne.
VERONIKA6
16.04.09,11:35
Ahojte, nejak mi to dnes nepáli, skúste mi pomôcť.
Známy chce dohodu v našej firme (nevychádza mu úver, a potrebuje ešte jeden príjem), čo je najjednoduchšie pre nás?? On si daň zaplatí o to nejde a potrebuje okolo 166€ až 266€ mesačne.
Z dohody platí zamestnávateľ iba úrazové 0,8% a garančné 0,25%.
Misicka21
16.04.09,11:38
to viem, ale aj daň 19%
Tweety
16.04.09,11:39
to viem, ale aj daň 19%
A čo teda nevieš? Pozri si prísp. 162, tam máš citácie ZP k dohodám.
mzdarka renca
16.04.09,11:40
Neviem, či mu pri vybavovaní úveru bude stačiť dohoda, či by nebol vhodnejší prac. pomer
Tweety
16.04.09,11:41
Neviem, či mu pri vybavovaní úveru bude stačiť dohoda, či by nebol vhodnejší prac. pomer
Tak to asi áno, práce na dohody neberú do úvahy.
Misicka21
16.04.09,11:46
má PZ ale potrebuje ešte jeden príjem mať na papiery, no a známy tak, že mu pomôžeme
no a chcela som len vedieť čo je najjednoduchšie pre nás ako firmu,
je zložitejšie platiť preddavky na daň alebo zrážkovú daň??
VERONIKA6
16.04.09,11:52
to viem, ale aj daň 19%
Daň 19% si platí zamestnanec. Neviem čo vlastne hľadáš, či výhodu pre zamestnanca alebo pre zamestnávateľa.
Tweety
16.04.09,11:53
má PZ ale potrebuje ešte jeden príjem mať na papiery, no a známy tak, že mu pomôžeme
no a chcela som len vedieť čo je najjednoduchšie pre nás ako firmu,
je zložitejšie platiť preddavky na daň alebo zrážkovú daň??
V tomto prípade pomôže jej PP s kratším PČ. ALe ak jeden PP už má, a uplatňuje si NČ u iného zamestnáv., nemôže počítať s NČ ešte raz u vás, ak jeho príjem bude do 5000.- po starom -daň bude zrážková.
mzdarka renca
16.04.09,11:54
má PZ ale potrebuje ešte jeden príjem mať na papiery, no a známy tak, že mu pomôžeme
no a chcela som len vedieť čo je najjednoduchšie pre nás ako firmu,
je zložitejšie platiť preddavky na daň alebo zrážkovú daň??

môže mať aj dva, aj tri PP.

Zrážková daň je do príjmu 165,97€.

Podľa mňa je to jedno, aká daň, len ak bude mať tento príjem zdanený preddavkovou daňou, tak ho musí priznať pri RZD za rok 2009.
Misicka21
16.04.09,12:03
dobre, ďakujem krásne,
dám mu dohodu do konca roka, na sumu 266€/mesačne, zaplatíme úrazové, garančné a daň,
bude to správne, ni??
Tweety
16.04.09,12:05
dobre, ďakujem krásne,
dám mu dohodu do konca roka, na sumu 266€/mesačne, zaplatíme úrazové, garančné a daň,
bude to správne, ni??
Ak budú dohodu akceptovať, tak ju uzatvorte. Len jedno doplnenie, daň si bude platiť zo mzdy on sám, vy ju len do ŠR odvediete.
mzdarka renca
16.04.09,12:05
dobre, ďakujem krásne,
dám mu dohodu do konca roka, na sumu 266€/mesačne, zaplatíme úrazové, garančné a daň,
bude to správne, ni??

neviem, či si nepostrehla príspevok, že pri vybavovaní úveru dohody neberú do úvahy, uzatvor s ním PP, inak je všetko zbytočné.
Misicka21
16.04.09,12:10
postrehla som všetky príspevky, bol sa dnes informovať v banke a povedali mu, že bude stačiť aj dohoda, keď bude pre neho v dostatočnej sume, čo bude, takže PZ preto neriešime

čo znamená skratka ŠR??
Tweety
16.04.09,12:12
postrehla som všetky príspevky, bol sa dnes informovať v banke a povedali mu, že bude stačiť aj dohoda, keď bude pre neho v dostatočnej sume, čo bude, takže PZ preto neriešime

čo znamená skratka ŠR??Predsa náš štátny rozpočet. A kedže sa jedna o daň zo ZČ- tak konkrétne na účet DÚ.
mzdarka renca
16.04.09,12:12
asi štátny rozpočet, albo tweety chcela napísať DÚ;)
Kyvet
16.04.09,12:38
Ahojte, vie mi niekto povedať, či majú nárok na stravné lístky aj pracovníci, ktorí vykonávajú činnosť na základe dohody o vykonaní práce?
Tweety
16.04.09,12:39
Ahojte, vie mi niekto povedať, či majú nárok na stravné lístky aj pracovníci, ktorí vykonávajú činnosť na základe dohody o vykonaní práce?
Nie, zo ZP nemajú.
Kyvet
17.04.09,05:55
Ďakujem pekne
Pru
17.04.09,06:26
Vedeli by ste mi poradiť, ako postupovať, predavačka končí PP k 30.4., nová pracovníčka nastúpi aby sa zaučila 21.4., môžem jej vystaviť dohodu o vykonaní práce na dobu určitú do 30.4. a od 1.5. normálnu pracovnú zmluvu?
mzdarka renca
17.04.09,06:30
Vedeli by ste mi poradiť, ako postupovať, predavačka končí PP k 30.4., nová pracovníčka nastúpi aby sa zaučila 21.4., môžem jej vystaviť dohodu o vykonaní práce na dobu určitú do 30.4. a od 1.5. normálnu pracovnú zmluvu?
áno, môže najskôr robiť na základe DoVP a od 1.5.09 jej môžeš urobiť prac. zmluvu, je to v poriadku.
Pru
17.04.09,07:01
Dám jej na tú dohodu podpísať vyhlásenie, myslím, že z dohody ju neprihlasujem nikde ani do SP ani do ZP, tiež na DU.
drobeceva
17.04.09,07:02
Dám jej na tú dohodu podpísať vyhlásenie, myslím, že z dohody ju neprihlasujem nikde ani do SP ani do ZP, tiež na DU.
dohody sa hlásia na SP.
Pru
17.04.09,07:10
Takže deň pred nástupom na dohodu ju musím prihlásiť do SP-RL a k 30.4.odhlásiť a 1.5. prihlásiť znova? Alebo rozmýšľam, či by nebolo lepšie jej vystaviť pracovnú zmluvu od kedy nastúpi-čo je asi 21.4.?
VERONIKA6
17.04.09,07:13
Takže deň pred nástupom na dohodu ju musím prihlásiť do SP-RL a k 30.4.odhlásiť a 1.5. prihlásiť znova? Alebo rozmýšľam, či by nebolo lepšie jej vystaviť pracovnú zmluvu od kedy nastúpi-čo je asi 21.4.?
Nemusíš ju odhlasovať a prihlasovať znova. Stačí aby sa činnosť v mesiaci neopakovala a dosledovať počet odpracovaných hodín. Z dohody platíš poistné garančné a úrazové. Keď bude na pracovný pomer, zamestnávateľ platí všetky odvody.
drobeceva
17.04.09,07:14
Takže deň pred nástupom na dohodu ju musím prihlásiť do SP-RL a k 30.4.odhlásiť a 1.5. prihlásiť znova? Alebo rozmýšľam, či by nebolo lepšie jej vystaviť pracovnú zmluvu od kedy nastúpi-čo je asi 21.4.?
No jednoduchšie by ju bolo zobrať hned na PZ, lebo ináč je to tak, ako píšeš.
mzdarka renca
17.04.09,07:15
Takže deň pred nástupom na dohodu ju musím prihlásiť do SP-RL a k 30.4.odhlásiť a 1.5. prihlásiť znova? Alebo rozmýšľam, či by nebolo lepšie jej vystaviť pracovnú zmluvu od kedy nastúpi-čo je asi 21.4.?

No najjednoduchšie by to bolo ohľadom prihlasovania a odhlasovania, ak by hneď pracovala na PP, veď máš tam 3.-mesačnú skúšobnú dobu, ale rozhodnuť sa musíš aj tak ty sama.
rrrrr
17.04.09,12:36
dohodari nam pracuju aj na minuty, nemusia pracovat len hodiny, ze? dakujem za poradenie. pekny vikend
veronikasad
17.04.09,12:41
dohodari nam pracuju aj na minuty, nemusia pracovat len hodiny, ze? dakujem za poradenie. pekny vikend
uveď prosím druh vykonanej práce, formu a výšku odmeny
rrrrr
17.04.09,12:49
napr. pomoc pri priprave nejakej akcie a za hodinu maju 7 EUR. Mozem im napisat a niekedy robia napr. 8 hodin a 35 minut. takto im to mozem preplatit? dam ima 7x8,58 = 60,06 Euro by dostal za danu akciu. Moze to tak byt?
mzdarka renca
17.04.09,17:47
napr. pomoc pri priprave nejakej akcie a za hodinu maju 7 EUR. Mozem im napisat a niekedy robia napr. 8 hodin a 35 minut. takto im to mozem preplatit? dam ima 7x8,58 = 60,06 Euro by dostal za danu akciu. Moze to tak byt?

Je to síce dosť neobvyklé, ale prečo nie? Veď dostanú zaplatené za to, čo v skutočnosti odpracovali a čo im patrí.
rrrrr
20.04.09,04:35
Ved prave, ze ked to odpracuje, tak mu nemam zaplatit. Ved zakon nehovori, ze to musi byt za celu hodinu. Dakujem.
nokia901
20.04.09,11:20
Dobrý deň, chcem sa uistiť, či môžem vyplatiť dohodárke daňový bonus na 1 dieťa ak ma príjem z dohody mesačne 150 Eur a podpísala aj vyhlásenie, iného zamestnávateľa nemá, je vedená na UPSVaR na sociálnom odbore.

Ďakujem za odpoveď
ZuzanaP
20.04.09,11:23
Dobrý deň, chcem sa uistiť, či môžem vyplatiť dohodárke daňový bonus na 1 dieťa ak ma príjem z dohody mesačne 150 Eur a podpísala aj vyhlásenie, iného zamestnávateľa nemá, je vedená na UPSVaR na sociálnom odbore.

Ďakujem za odpoveď


Môžeš.
Koreniny Macek
21.04.09,07:49
Ak je vedená na Urade práce nemôže zarobiť 150Eur , lebo ju v tom prípade vyradia.Max.131,65 EUR
Pru
21.04.09,11:23
tých 131,65 nesmie zarobiť za mesiac?
drobeceva
21.04.09,11:24
tých 131,65 nesmie zarobiť za mesiac?
nesmie presiahnuť 131,65
mzdarka renca
21.04.09,11:24
tých 131,65 je maximum, ktoré môže za mesiac zarobiť, inak ju vyradia z evidencie
Pru
21.04.09,11:25
a počet hodín je jedno koľko odrobí za mesiac?
mzdarka renca
21.04.09,11:26
áno, hodiny už nesledujú na ÚPSVaR
drobeceva
21.04.09,11:26
a počet hodín je jedno koľko odrobí za mesiac?
záleží, čo má. ak dohoda o PČ- tak max.10 hod.týžd., ak dohoda o vykonaní práce - 350 hod. ročne
Pru
21.04.09,11:34
a keď nastupuje zajtra na dohodu a končí 30.4. a od 1.5. mám PP tak sa kráti suma 131,65 alebo nie?
drobeceva
21.04.09,11:36
a keď nastupuje zajtra na dohodu a končí 30.4. a od 1.5. mám PP tak sa kráti suma 131,65 alebo nie?
to záleží, na akej odmene ste v dohode dohodli
Pru
21.04.09,12:02
takže je jedno, či odrobí celý mesiac, alebo 10 dní, ale odmena nesmie presiahnuť 131,65€. Ale v podstate je to jedno, keď od 1.5. nastupuje na PP.
Takže nahodila som ju do programu, dala som do RL - prihláška, dohoda, vypísalo mi časť, 2,3,7,9,10, do 11 som dala začiatok 22.4., koniec 30.4., dátum vyplnenia dnešný, pečiatka.........
Zp neoznamujem a môžem letieť na poštu poslať RL alebo ma ešte opravíte? díky moc za trpezlivosť.
drobeceva
21.04.09,12:05
takže je jedno, či odrobí celý mesiac, alebo 10 dní, ale odmena nesmie presiahnuť 131,65€. Ale v podstate je to jedno, keď od 1.5. nastupuje na PP.
Takže nahodila som ju do programu, dala som do RL - prihláška, dohoda, vypísalo mi časť, 2,3,7,9,10, do 11 som dala začiatok 22.4., koniec 30.4., dátum vyplnenia dnešný, pečiatka.........
Zp neoznamujem a môžem letieť na poštu poslať RL alebo ma ešte opravíte? díky moc za trpezlivosť.
aký celý mesiac? veď robiť bude od 22.4. - akú si urobila dohodu, akú odmenu?
Hlásiš iba na SP, na ZP nič nedávaš.
Pru
21.04.09,12:40
dohodu ešte žiadnu, teraz riešim RL, nakoľko musí byť deň vopred pred nástupom. Tú budeme riešiť zajtra, lenže to je tak, že riešim za nich ja, zisťujem, čo koľko, údaje na RL mi diktovali po telefone, dúfam, že je to dobre.
Dohodu budem riešiť zajtra.
ja som myslela, že či môže mať aj od 22.4. do 30.4. sumu 131 alebo musí byť nižšia nakoľko neodrobila celý mesiac. Asi som sa zle vyjadrila, dík za trpezlivosť, ale prihlasujem a odhlasujem a riešim takéto veci ohľadom zamestnancov prvýkrát, ale aspoň budem múdrejšia.
mzdarka renca
21.04.09,14:38
áno, môže mať odmenu za vykonanú prácu 131,65€, aj keď neodrobila celý mesiac.
monickab
23.04.09,05:01
dobrý deň,
chcem sa spýtať, či môžeme na dohodu o vykonaní práce prijať ženu, ktorá nieje evidovaná na ÚP, ani neviem, či si platí ZP.
Ak áno, musím jej dať podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov?
ďakujem.
drobeceva
23.04.09,05:04
dobrý deň,
chcem sa spýtať, či môžeme na dohodu o vykonaní práce prijať ženu, ktorá nieje evidovaná na ÚP, ani neviem, či si platí ZP.
Ak áno, musím jej dať podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov?
ďakujem.
Môžeš ju prijať. Vyhlásenie môže mať podpísané iba u jedného z-ľa. Ak nemá inde, tak môže podpísať
renata77
24.04.09,08:58
Dobrý deň. Ideme prijať dôchodcu na DoVP, platia pre neho nejaké obmedzenia. Aký je rozdiel v tom ak za mesiac zarobí viac ako 165,97 €, bude musieť podať daňové priznanie, a keď bude mať vyšší príjem nemusí platiť odvody? Prosím, napíšte mi načo mám dávať pozor.
Ďakujem
mzdarka renca
24.04.09,09:21
Dobrý deň. Ideme prijať dôchodcu na DoVP, platia pre neho nejaké obmedzenia. Aký je rozdiel v tom ak za mesiac zarobí viac ako 165,97 €, bude musieť podať daňové priznanie, a keď bude mať vyšší príjem nemusí platiť odvody? Prosím, napíšte mi načo mám dávať pozor.
Ďakujem

Odvody z dohôd platí len zamestnávateľ na SP- ÚP a GP. Sú pre všetky dohody rovnaké a nie je rozdiel ani v tom, kto na dohodu robí, t.z. že ani pri dôchodcovi.

Ak dôchodca bude mať zdaniteľný príjem za rok 2009 vyšší ako 1/2 NČZD, tak má povinnosť podať DP, alebo mu zamestnávateľ vykoná RZD.

V prípade, ak jeho príjem bol zdanený zrážkovou daňou, tak nemá povinnosť podať DP, nakoľko je takto zdanený príjem považovaný za vysporiadaný.

On odvody z dohody nebude platiť žiadne.
Lenka1979
24.04.09,09:32
Mám jeden problém-vlastne ho nemám ja, ale môj známy, ktorý ustavične-už druhý rok za sebou obnovuje a píše nové dohody o vykonaní práce s tou istou zamestnankyňou. Jedná sa o prácu predavačky v novinovom stánku. Ibaže sa vôbec nejedná o "nárazovú" alebo príležitostnú prácu, je to sústavná činnosť, na ktorú by som ja osobne už ďalšiu dohodu o VP neuzatvárala v žiadnom prípade. Toho roku som mu povedala, že ja už mu novú dohodu o VP pre tú istú pani nenapíšem, lebo to nie je v súlade so zákonníkom práce, nech jej urobí dohodu o PČ , PP s kratším prac. časom alebo riadny klasický pracovný pomer... alebo nech si hľadá novú účtovníčku. Tak sa pán podnikateľ urazil, že na úrade práce mu pani povedala, že keď skončí jednu dohodu, napr. o 1.1-31.12.2008, tak od 1.1.2009 mu mám vystaviť novú dohodu. Ako by ste to riešili vy poraďáci?
Ďakujem.
mzdarka renca
24.04.09,09:46
Mám jeden problém-vlastne ho nemám ja, ale môj známy, ktorý ustavične-už druhý rok za sebou obnovuje a píše nové dohody o vykonaní práce s tou istou zamestnankyňou. Jedná sa o prácu predavačky v novinovom stánku. Ibaže sa vôbec nejedná o "nárazovú" alebo príležitostnú prácu, je to sústavná činnosť, na ktorú by som ja osobne už ďalšiu dohodu o VP neuzatvárala v žiadnom prípade. Toho roku som mu povedala, že ja už mu novú dohodu o VP pre tú istú pani nenapíšem, lebo to nie je v súlade so zákonníkom práce, nech jej urobí dohodu o PČ , PP s kratším prac. časom alebo riadny klasický pracovný pomer... alebo nech si hľadá novú účtovníčku. Tak sa pán podnikateľ urazil, že na úrade práce mu pani povedala, že keď skončí jednu dohodu, napr. o 1.1-31.12.2008, tak od 1.1.2009 mu mám vystaviť novú dohodu. Ako by ste to riešili vy poraďáci?
Ďakujem.

Lenka, mám ten istý názor ako ty, ale niektorí ľudia nevedia, alebo nechcú pochopiť čo je, alebo nie je v súlade zo Zákonníkom práce. A čo sa týka toho, čo mu povedali na úrade práce, tak by som mu povedala, že tá tetuška nie je zodpovedná za správnosť týchto dohôd pri prípadnej kontrole a doporučila by som jej, aby nepodávala také informácie, pokiaľ si riadne nepreštuduje Zákonník práce.
Robina
03.06.09,19:36
Ja by som potrebovala poradiť, čo všetko treba ak si SZČO vzal do hlavy, že od 1.7 zamestná dvoch svojich synov na dohodu pri stav. prácach. Jeden má 16 rokov a druhy 17. Je to možné? a stačí ich prihlásiť do SP? Vďaka.
Robina
04.06.09,07:52
Veľmi by som potrebovala poradiť, či sa tým neporuší ZP alebo nejaký predpis, lebo nemám s tým skúsenosť. Vopred ďakujem za pomoc.
Monika Kováčová
08.06.09,17:32
Ja by som potrebovala poradiť, čo všetko treba ak si SZČO vzal do hlavy, že od 1.7 zamestná dvoch svojich synov na dohodu pri stav. prácach. Jeden má 16 rokov a druhy 17. Je to možné? a stačí ich prihlásiť do SP? Vďaka.

Dohoda o brigádnickej práci študentov. Prihláška RLFO do SP, platí sa úrazové a garančné poistenie. Samozrejme, treba dodržať Zákonník práce: najmä

§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Robina
08.06.09,20:21
Ďakujem krásne, takže sa potom prihlásia do SP a budú sa vykazovať v mesačných výkazoch podľa odpracovaných hodín ako brigádnici. Ešte raz vďaka.
gven75
29.06.09,06:38
Ahojte môžem uzavrieť dohodu o vykonaní so študentom v znení: práca - pomocné práce (upratovanie, maľovanie...) v rozsahu max. 350 hod na rok., suma napr. 2,- €/hod? je to OK? musím uviesť aj na koľko mesiacov s ním dohodu uzatváram alebo stačí tých 350 hod uviesť? Ďakujem :)))
JarkaL
29.06.09,06:42
Ja by som potrebovala poradiť, čo všetko treba ak si SZČO vzal do hlavy, že od 1.7 zamestná dvoch svojich synov na dohodu pri stav. prácach. Jeden má 16 rokov a druhy 17. Je to možné? a stačí ich prihlásiť do SP? Vďaka.
Majú ukončenú povinnú školskú dochádzku?
mzdarka renca
29.06.09,06:43
Ahojte môžem uzavrieť dohodu o vykonaní so študentom v znení: práca - pomocné práce (upratovanie, maľovanie...) v rozsahu max. 350 hod na rok., suma napr. 2,- €/hod? je to OK? musím uviesť aj na koľko mesiacov s ním dohodu uzatváram alebo stačí tých 350 hod uviesť? Ďakujem :)))

Môže to tak byť, dohodu uzatvor napr. do 31.12.09 v rozsahu max. 350 hod.
JarkaL
29.06.09,06:44
martinapb
30.06.09,06:51
Vo firme máme zamestnané dve pracovníčky na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Pracujú na sklade pri prevíjaní fólie a sú platené od počtu vyhotovených kusov. Niektoré mesiace sa ale fólia vôbec neprevíjala, a preto im teda nebola ani vyplatená žiadna mzda. Zaujímalo by ma, či je potrebné ich na tie mesiace, kedy nevykonávajú žiadnu činnosť odhlasovať zo SP a potom znova opätovne prihlásiť. Dohoda je uzavretá na dobu neurčitú.
liba2
30.06.09,07:09
Vo firme máme zamestnané dve pracovníčky na dohodu o vykonaní pracovnej činnosti. Pracujú na sklade pri prevýjaní fólie a sú platené od počtu vyhotovených kusov. Niektoré mesiace sa ale fólia vôbec neprevíjala, a preto im teda nebola ani vyplatená žiadna mzda. Zaujímalo by ma, či je potrebné ich na tie mesiace, kedy nevykonávajú žiadnu činnosť odhlasovať zo SP a potom znova opätovne prihlásiť. Dohoda je uzavretá na dobu neurčitú.
Ja mám niečo podobné a neodhlasujem. Vychádzam z toho, že dohoda je uzatvorená na dlhšiu dobu... napr. do konca roka.
Iwett
30.06.09,07:16
Ja mám niečo podobné a neodhlasujem. Vychádzam z toho, že dohoda je uzatvorená na dlhšiu dobu... napr. do konca roka.
Ja to robím tak isto. Lebo nie vždy sa dá určiť, kedy sa bude práca vykonávať...Niekedy je to nárazová práca, dohodára prihlásim, a každý mesiac podľa odpracovaných hodín sa vyplatí.
gven75
01.07.09,07:52
ak uzavriem dohodu napr. do 31.8.2009 a dohodár ostane aj v septembri tak: urobím mu novú zmluvu, odlhásim ho zo sociálky a znova prihlásim je to tak?
VERONIKA6
01.07.09,07:55
ak uzavriem dohodu napr. do 31.8.2009 a dohodár ostane aj v septembri tak: urobím mu novú zmluvu, odlhásim ho zo sociálky a znova prihlásim je to tak?
RL si oznámil len dátum začiatku, čiže si oprav na dohode dátum a je to v poriadku. Odhlasuješ zo sociálky až pri skončení. Nemusíš robiť novú dohodu. Usleduj si iba hodiny.
janka.jana1
02.07.09,11:33
Ahojte.

Zrejme to tu niekde bolo uz pisane, ale prosim vas, nemam velmi cas to studovat a hladat, potrebovala by som rychlo poradit.

Prosim urobte mi take zakladne zhrnutie... Tiez mame vela dohodarov v tomto obdobi. Zaujimaju ma dva pripady - jena pani je na rodicovsej dovolenke a druha pani ma invalidny dochodok.

Mozu obidve normalne robit na dohodu, vsak?? Nie su tam ziadne obmedzenia, ze kolko mozu zarobit, alebo tak???? A takisto si mozu uplatnovat odpocitatelnu polozku???

dakujem za rychle odpovede...
Tweety
02.07.09,11:45
Ahojte.

Zrejme to tu niekde bolo uz pisane, ale prosim vas, nemam velmi cas to studovat a hladat, potrebovala by som rychlo poradit.

Prosim urobte mi take zakladne zhrnutie... Tiez mame vela dohodarov v tomto obdobi. Zaujimaju ma dva pripady - jena pani je na rodicovsej dovolenke a druha pani ma invalidny dochodok.

Mozu obidve normalne robit na dohodu, vsak?? Nie su tam ziadne obmedzenia, ze kolko mozu zarobit, alebo tak???? A takisto si mozu uplatnovat odpocitatelnu polozku???

dakujem za rychle odpovede...
Áno, môžu, obmedzenia nie sú žiadne, aj NČ im patrí(samozrejme ak už nemajú podpísané Vyhlásenie inde).
katka50
02.07.09,11:49
Ahojte.

Zrejme to tu niekde bolo uz pisane, ale prosim vas, nemam velmi cas to studovat a hladat, potrebovala by som rychlo poradit.

Prosim urobte mi take zakladne zhrnutie... Tiez mame vela dohodarov v tomto obdobi. Zaujimaju ma dva pripady - jena pani je na rodicovsej dovolenke a druha pani ma invalidny dochodok.

Mozu obidve normalne robit na dohodu, vsak?? Nie su tam ziadne obmedzenia, ze kolko mozu zarobit, alebo tak???? A takisto si mozu uplatnovat odpocitatelnu polozku???

dakujem za rychle odpovede...
Dohoda o vykonaní práce - 350 hodín ročne. Dohoda o prac. činnosti max. 10 hodín týždenne. Môžu si uplatniť nezd.časť základu dane, pokiaľ si ju neuplatnili u iného zamestnávateľa. U obidvoch dôhod prihlásiť na RLFO do Soc. poisťovne pred začatím výkonu a odhlásiť po ukončení. Z obidvoch dohôd platí zamestnávateľ garanč.poistenie a úrazové poistenie.
janka.jana1
02.07.09,12:43
super, dakujem za rychlu odpoved..
gven75
03.07.09,06:18
Ahojte môžte sa pozrieť na túto dohodu? len či to tak môže byť OK? Ďakujeeem :)
Tweety
03.07.09,06:37
Ahojte môžte sa pozrieť na túto dohodu? len či to tak môže byť OK? Ďakujeeem :)
Na tento druh práce, kedže ide o opakovanú činnosť, nie je vhodná DoVP.
gven75
06.07.09,05:42
a čo to potom má byť ak nie DoVP? alebo potom čo by som tam mala dať ak to má byť na dlhšie obdobie? Bude to zléé ak to tak nechám prosíím! Ďakujem!
katka50
06.07.09,05:51
a čo to potom má byť ak nie DoVP? alebo potom čo by som tam mala dať ak to má byť na dlhšie obdobie? Bude to zléé ak to tak nechám prosíím! Ďakujem!
Dohoda o prac. činnosti - max. 10 hodín týždenne.
gven75
06.07.09,06:17
ale ak by som chcela ponechať tú DoVP čo by tam potom napr. malo byť???
Tweety
06.07.09,06:23
ale ak by som chcela ponechať tú DoVP čo by tam potom napr. malo byť???
Pozri si § 226
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
gven75
06.07.09,06:34
ešte k tej odmene, pr. dohodárov chceme platiť mesačne nie po dokončení práce, môžme a treba to spomenúť v dohode? tak akú pracovnú úlohu napr. by som mohla dať na 3 mesiace, len príklad prosím.
Tweety
06.07.09,06:43
ešte k tej odmene, pr. dohodárov chceme platiť mesačne nie po dokončení práce, môžme a treba to spomenúť v dohode? tak akú pracovnú úlohu napr. by som mohla dať na 3 mesiace, len príklad prosím.
§ 226
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

Už sme písali, že na túto prácu nemôže byť uzatvorená DOVP.
mzdarka renca
06.07.09,06:45
ešte k tej odmene, pr. dohodárov chceme platiť mesačne nie po dokončení práce, môžme a treba to spomenúť v dohode? tak akú pracovnú úlohu napr. by som mohla dať na 3 mesiace, len príklad prosím.

Nepotrebuješ príklad, len napíš k dohodnutej odmene: zamestnanec bude na základe vykonanej práce odmeňovaný mesačne vo výške xxxx EUR/mesiac a hotovo. A čo sa týka pracovnej úlohy, tak tam napíš napr., že zamestnanec zamestnaný na základe DoVP v období xx.xx.xxxxx do xx.xx.xxxx vykoná pre zamestnávateľa vyčistenie kancelárskych priestorov (to je len príklad).
gven75
06.07.09,06:54
Ďakujem úplne mi to stačí dik moc :) pekný dník
terezamaria
06.07.09,07:00
a čo to potom má byť ak nie DoVP? alebo potom čo by som tam mala dať ak to má byť na dlhšie obdobie? Bude to zléé ak to tak nechám prosíím! Ďakujem!

Pokiaľ sa jedná o opakujúcu sa činnosť, jednoznačne by som volila Dohodu o pracovnej činnosti - teda 10 hodín týždenne.

Je potrebné si to prispôsobiť so mzdou, aby hodiny sedeli, v prípade, že príde kontrola z Inšpektorátu práce.
Tweety
06.07.09,07:04
Pokiaľ sa jedná o opakujúcu sa činnosť, jednoznačne by som volila Dohodu o pracovnej činnosti - teda 10 hodín týždenne.

Je potrebné si to prispôsobiť so mzdou, aby hodiny sedeli, v prípade, že príde kontrola z Inšpektorátu práce.
V prísp. 234 jej to už bolo napísané, ale stále trvá na DOvP.
terezamaria
06.07.09,07:07
ešte k tej odmene, pr. dohodárov chceme platiť mesačne nie po dokončení práce, môžme a treba to spomenúť v dohode? tak akú pracovnú úlohu napr. by som mohla dať na 3 mesiace, len príklad prosím.

V pohode ich môžeš platiť mesačne, hlavne pri Dohode o pracovnej činnosti.
Napr.práce uvedené v dohode:
-upratovanie nádvoria firmy
-zoraďovanie spisov v archíve
-pomocné kuchárske práce
-umývanie laboratórneho skla
-vysádzanie parkových priestorov
-pomocné kancelárske práce

To sú len príklady, musíš si to prispôsobiť na konkrétne práce, ktoré budú vykonávať.
gven75
07.07.09,05:53
tak toto je skutočná práca, ktorú majú do 30.09. urobiť môžem to tak mať myslím, že teraz to sedí na DoVP nie? :)
Erika-ežka
07.07.09,07:03
tak toto je skutočná práca, ktorú majú do 30.09. urobiť môžem to tak mať myslím, že teraz to sedí na DoVP nie? :)
neviem, ale podľa mňa Dohoda o vykonaní práce by nemala byť na opakujúcu sa činnosť... t.z. že by tam ešte mohlo byť konkrétne koľko toho musí urobiť. Lebo je iné... že to isté bude robiť každý deň - potom by to mala byť DoPČ, ale keby tam bolo napísané ... koľko toho musí urobiť, tak by to obstálo ako DoVP.
Môj názor.
mzdarka renca
07.07.09,07:04
Môže to tak byť, len som to trošku upravila, aby to bolo ok.

1. Zamestnanec sa zaväzuje, že na základe tejto dohody vykoná od 23.06.2009 do 30.09.2009 demontáž dierovaných plechov z rámov posuvnej hromady, obrúsi nity, povytĺka z otvory, demonontuje plechy, vykartáčuje rámy od nálepov – oklepovanie, ofukovanie v rozsahu maximálne 350 hodín.

- to preto som ti to trošičku prerobila, aby to bola "tá" vykonaná práca a aby nedošlo k omylu pri kontrole, že ide o opakovanú činnosť.
gven75
07.07.09,07:22
diky moc už to dám tak :) ale ešte 1. otázka môžu mať aj viacerí rovnakú dohodu nie?
mzdarka renca
07.07.09,08:03
diky moc už to dám tak :) ale ešte 1. otázka môžu mať aj viacerí rovnakú dohodu nie?

áno, môžu