radosdesign
19.09.12,14:13
Dobrý deň,
hľadal som na fóre ale nikde som nenašiel priamu odpoveď na moje otázky, takže vytváram novú tému.

Som zamestnaný na polovičný úväzok a popri práci pracujem podľa autorského zákona (na zmluvu o dielo) pre rakúsku firmu. Som zaregistrovaný na daňovom úrade (nie som živnostník). Moje dve otázky sú:
1. Vzniká mi povinnosť platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne? Viem že ak by som bol živnostník tak musím povinne platiť zdravotné odvody, ale ako to je ak pracujem podľa autorského zákona neviem.
2. Je možné si pri podaní daňového priznania uplatniť 40% paušálne vydavky (tak ako to môžu urobiť živnostníci)?

Vopred ďakujem,
Radoslav.
Mila123
19.09.12,12:22
odvody podľa platného zákona o SP 461/2003 Z.z. v platnom znení budú sa platiť k 01 07 2013......

odvody pre ZP (preddavky)tým, že si aj zamestnancom , podľa RZZP za rok 2010, ak by si za rok 2010 nepodával DP, tak môžu byť aj nulové......

DP si podával podľa § 6 ods. 2 pís. a
stano_b
20.09.12,08:41
Zdravotne poistenie sa vysporiada - teda doplati - v RZZP.
Socialku doteraz nebolo treba platit, ale od 1.7.2013 uz asi ano.
Pausalne vydavky sa daju uplatnit, ale da sa aj uctovat a zratat skutocne naklady, treba sa rozhodnut ci nie je vyhodnejsie, napr. kupit auto a uctovat odpisy, a dalsie vydavky spojene s autom, a dalsie danovo uznatelne vydavky
radosdesign
20.09.12,08:47
Vdaka za odpoved, este mam nejake podotazky:


Zdravotne poistenie sa vysporiada - teda doplati - v RZZP.
Znamena to teda ze zdravotne poistenie som povinny platit napriek tomu ze som zamestnany? (Viem ze preddavky mozu byt teraz nulove ale ide mi o vysledny efekt - teda ze tak ci tak to budem raz musiet zaplatit)


Socialku doteraz nebolo treba platit, ale od 1.7.2013 uz asi ano.
Ta ista otazka ako ku zdravotnemu poisteniu - napriek tomu ze som zamestnany a poistenie za mna plati zamestnavatel, musim si to platit aj ja (alebo budem musiet).


Pausalne vydavky sa daju uplatnit, ale da sa aj uctovat a zratat skutocne naklady, treba sa rozhodnut ci nie je vyhodnejsie, napr. kupit auto a uctovat odpisy, a dalsie vydavky spojene s autom, a dalsie danovo uznatelne vydavky
Potrebujem viest uctovnictvo, ci mi stacia nejake vykazy?