Danka P
21.02.06,11:58
Ahojte poraďáci.......
Chcem sa ubezpečiť v tom, že ak mám 5000,- Sk manko zaúčtujem to nasledovne :
549.......5.950,- SK
132.......5.000,-SK
343.........950,- SK
Je to správne ?????? Prosím o radu........;)
renča1
21.02.06,11:27
manko na sklade nemá vplyv na dph.
Tweety
21.02.06,11:30
Ahojte poraďáci.......
Chcem sa ubezpečiť v tom, že ak mám 5000,- Sk manko zaúčtujem to nasledovne :
549.......5.950,- SK
132.......5.000,-SK
343.........950,- SK
Je to správne ?????? Prosím o radu........;) Správne manko na tovare 5000.-:549/132.
Danka P
21.02.06,12:37
Ak by sa neodvádzalo z manka dph, tak by tu predsa bol priestor na podvody....... Nakúpim tovar s DPH, uplatním si s toho dph. Neskôr časť tovaru predám na čierno a túto hodnotu evidujem ako manko. DPH tako mám v kapse. To sa mi nechce veriť, že je toto možné......:eek:
Tweety
21.02.06,13:03
Ak by sa neodvádzalo z manka dph, tak by tu predsa bol priestor na podvody....... Nakúpim tovar s DPH, uplatním si s toho dph. Neskôr časť tovaru predám na čierno a túto hodnotu evidujem ako manko. DPH tako mám v kapse. To sa mi nechce veriť, že je toto možné......:eek: Pozri §2 Zákona o dph
(1) Predmetom dane je

a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
Danka P
21.02.06,13:21
Ale taktiež platí, že DPH si môžem uplatniť len z tovaru, ktorý som použila na podnikanie........
A škoda- znehodnotený tovar sa na podnikanie nepoužil. Takže DPH, ktoré som si uplatnila musím vrátiť...... NIE ?????????
renča1
21.02.06,15:19
Ale taktiež platí, že DPH si môžem uplatniť len z tovaru, ktorý som použila na podnikanie........
A škoda- znehodnotený tovar sa na podnikanie nepoužil. Takže DPH, ktoré som si uplatnila musím vrátiť...... NIE ?????????

áno dph si si uplatnila, ale ty si nevedela, že ti vznikne manko,škoda ... Manko a škoda nie je predmetom dph, o tom nie je písané ani v zákone o dph. Opýtam sa ťa takto ty poznáš nejaký § podľa , ktorého musíš odvádzať dph z manka? Ak áno tak daj vedieť...., ale nie určite sa dph neodvádza:) . Manko má dopad len na základ dane.
Danila
22.02.06,15:47
Dph odvádzaš len v prípade krádeže. Tu je evidentné, že majetok nebol použitý na podnikanie. V prípade manka táto skutočnosť nie je jednoznačná. Poznám veľa mánk v dôsledku neporiadku v dokladoch.
KEJKA
22.02.06,18:29
Dph odvádzaš len v prípade krádeže. Tu je evidentné, že majetok nebol použitý na podnikanie. V prípade manka táto skutočnosť nie je jednoznačná. Poznám veľa mánk v dôsledku neporiadku v dokladoch.
nie je manko ako manko. Podnikateľa by malo zaujímať, prečo manko vzniklo.
Je aj manko do normy - daňové
a nad normu - nedaňové. A obOCH sa NETýKA dph.
aLE AK PRIPUSTíš PREDAJ NAčIERNO, TAK IDE O KRáDEž - v prípade odcudzenia treba urobiť oatrenia na zistenie páchateľa a tiež treba odviesť DPH.
erika527
24.02.06,11:38
prosím Vás, keď máme manko v obrovskej hodnote, t.j. 3 miliony, a prebytok v sume 2,5 miliona, kv. nesprávným manipulovaným s počítačom/skladovej evidencii/ v priebehu roka, tak aj v tom prípade budú celé 3 miliony ako propočitatelná položka k základu dane? V tom prípade by sa nemalo zdaniť iba rozdiel, a to je iba 0,5 mil /manko mínus prebytok/. Nejak mi nejde do hlavy že by sme mali celé manko dať ako prip. pol. .
Ďakujem za rady
Jana Acsová
24.02.06,11:53
prosím Vás, keď máme manko v obrovskej hodnote, t.j. 3 miliony, a prebytok v sume 2,5 miliona, kv. nesprávným manipulovaným s počítačom/skladovej evidencii/ v priebehu roka, tak aj v tom prípade budú celé 3 miliony ako propočitatelná položka k základu dane? V tom prípade by sa nemalo zdaniť iba rozdiel, a to je iba 0,5 mil /manko mínus prebytok/. Nejak mi nejde do hlavy že by sme mali celé manko dať ako prip. pol. .
Ďakujem za radyAk ste prišli na túto skutočnosť, tak by ste pred uzatvorením inventúr mali opraviť chyby príjmu a výdaja, nakoľko vykázané rozdiely nie sú reálnymi mankami a prebytkami.
erika527
24.02.06,11:56
manko účtujeme na 549, prebytok na 648. zatial to nemám odsúhlasené od audítora, ale keby sme dali iba ten rozdiel na 549 tak by sme hneď mali iný základ dane a potom aj tá prip. položka by bola tých 0,5 milionov ak sa nemýlim.
KEJKA
24.02.06,20:08
manko účtujeme na 549, prebytok na 648. zatial to nemám odsúhlasené od audítora, ale keby sme dali iba ten rozdiel na 549 tak by sme hneď mali iný základ dane a potom aj tá prip. položka by bola tých 0,5 milionov ak sa nemýlim.
výsledok inventúry nie je možné v tvojom prípade akceptovať. Rozdiel sa vyhodnocuje, To zn. treba vylúčiť chybné pohyby na sklade. Časté sú zámeny tovaru - to treba opraviť, skladové SW to obyvkle umožňujú. Opravíš tzv. nepravé rozdiely. Môžu byť aj "zabudnuté" výdaje, nesprávne príjmy atp. Všetko treba poopravovať.
Potom ti už vyjdú pravé rozdiely a tie naozaj treba rozdeliť na manká a prebytky.