OZE
21.02.06,12:14
V doterajšej praxi (2005) sa daňový bonus odpočítal od preddavkov na daň, ak bol vyšší ako preddavky rozdiel vyplatil zamestnávateľ a požiadal daňový úrad o vrátenie preplatku. Zamestnávateľ neodvádzal žiadnu daň.
Čo však teraz (2006) ak nastane prípad :
preddavky na daň 1 080.- zrážková daň 2 200.- daňový bonus 1 620.-
Je možné odpočítať daňový bonus od celej sumy t.j. 3 280.- a odviesť daň 1 660 na daňový úrad, alebo odpočítaťdaňový bonus len od preddavkov : 1 080 - 1 620 = 540, 540 vyplatiť z prostriedkov zamestnávateľa a požiadať daňový úrad o vrátenie, a súčasne ale odviesť 2 200.- ako zrážkovú daň, ktorá je zrazením vysporiadaná ?
Podľa minuloročnej praxe by sme odviedli len 1 660.-.
Vladimír Ozimý
21.02.06,11:20
nerozumiem ta zrazkova dan bola zrazena alebo ako lebo ak bola zrazena a nejde o dan vysporiadanu tak sa chape ako preddavok ktory si odpocitate od danovej povinnosti a poziadate aj o vratenie danoveho bonusu

takze ak danova povinnost je 1080-2200 - nastane vratka dane a samozrejme aj danoveho bonusu
Peterka
21.02.06,11:47
Zrážková daň u príjmu podľa §5 sa uplatňuje len u toho daňovníka, ktorý si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus.
evina
21.02.06,11:58
V doterajšej praxi (2005) sa daňový bonus odpočítal od preddavkov na daň, ak bol vyšší ako preddavky rozdiel vyplatil zamestnávateľ a požiadal daňový úrad o vrátenie preplatku. Zamestnávateľ neodvádzal žiadnu daň.
Čo však teraz (2006) ak nastane prípad :
preddavky na daň 1 080.- zrážková daň 2 200.- daňový bonus 1 620.-
Je možné odpočítať daňový bonus od celej sumy t.j. 3 280.- a odviesť daň 1 660 na daňový úrad, alebo odpočítaťdaňový bonus len od preddavkov : 1 080 - 1 620 = 540, 540 vyplatiť z prostriedkov zamestnávateľa a požiadať daňový úrad o vrátenie, a súčasne ale odviesť 2 200.- ako zrážkovú daň, ktorá je zrazením vysporiadaná ?
Podľa minuloročnej praxe by sme odviedli len 1 660.-.
Z § 35 ods. 5 a 7 /uvediem časť nižšie/ vyplýva, že DB odpočítavaš len od preddavkovej DP, t.j. 1 080 - 1 620 = 540 a o 540 požiadaš DÚ. Zrážkovú daň odvedieš celú vo výške 2 200 SK-/má i iný VS/. Aj podľa tejto praxe odvedieš 1 660, lebo 2 200 zrážková daň mínus 540 SK, ktoré Ti DÚ vráti je tiež 1 660.--

5/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal vyhlásenie podľa - 36 ods. 6, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. O túto sumu zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac

časť ods. 7 §35
...Ak je úhrnná suma preddavkov na daň zrazená všetkým zamestnancom nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, pri výplate, pripísaní alebo poukázaní mzdy zamestnancovi k dobru vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov...
OZE
22.02.06,05:36
Súhlasím s Evinou, zrejme tieto skutočnosti budú dopracované aj v pripravovanom tlačive na štvrťročný výkaz o preddavkoch, mal by tam zrejme byť rozlíšená preddavková daň a daň zrážková ( tj z príjmu do 5000.-)
monika169
14.09.06,06:54
Všetci čo tu píšete, hovoríte o zrážkovej dani, že ju zrážate. Možno som zákon zle pochopila, ale ja nechápem zrážkovú daň, že ju musím zraziť. Potom zostane všetko štátu.
Ja zamestnancom na dohody aj študentom nedávam zrážkovú daň. Napr. jeden mesiac im vyjde do 5000 tis. a druhý nad 5000 tis.. Nemajú podpísanú žiadosť o nezdaniteľnej časti, zrazí sa im všetka daň a na konci roka im pošlem potvrdenie o dani a nech si ju žiadajú od štátu naspäť.
Tak sa pýtam - musí sa zrážať alebo može a nemusí sa zraziť ako zrážková daň.
Tweety
14.09.06,06:55
Všetci čo tu píšete, hovoríte o zrážkovej dani, že ju zrážate. Možno som zákon zle pochopila, ale ja nechápem zrážkovú daň, že ju musím zraziť. Potom zostane všetko štátu.
Ja zamestnancom na dohody aj študentom nedávam zrážkovú daň. Napr. jeden mesiac im vyjde do 5000 tis. a druhý nad 5000 tis.. Nemajú podpísanú žiadosť o nezdaniteľnej časti, zrazí sa im všetka daň a na konci roka im pošlem potvrdenie o dani a nech si ju žiadajú od štátu naspäť.
Tak sa pýtam - musí sa zrážať alebo može a nemusí sa zraziť ako zrážková daň. Ak nemajú podpísané vyhlásenie, a nepoberajú DB a ich odmena je mesačne do 5000.- musí sa uplatniť ZD. §43 odst. 3 písm.j. Zákona o dani z príjmov.
KON-EKON
14.09.06,07:28
Naozaj jednoznačná odpoveď. Nuž a keď majú vyšší príjem ako 5000,-Sk??
Mne program tým že je zrážková daň aj nad 5000,- Sk robí zrážkovú daň, ale ak citujem zákon, tak by to mala byť preddavková. Bežne v komposesoráte, čiže v pozemkovom spoločenstve si vyplatia odmeny len keď majú peniaze a robia na dohodu celý rok, takže aj teraz tam mám dohody na 16 tis. a program mi robí zrážkovú, pritom by to malo ísť do preddavkov podľa sumy nad 5000,- Sk.
Tweety
14.09.06,07:30
Naozaj jednoznačná odpoveď. Nuž a keď majú vyšší príjem ako 5000,-Sk??
Mne program tým že je zrážková daň aj nad 5000,- Sk robí zrážkovú daň, ale ak citujem zákon, tak by to mala byť preddavková. Bežne v komposesoráte, čiže v pozemkovom spoločenstve si vyplatia odmeny len keď majú peniaze a robia na dohodu celý rok, takže aj teraz tam mám dohody na 16 tis. a program mi robí zrážkovú, pritom by to malo ísť do preddavkov podľa sumy nad 5000,- Sk. Ak je nad 5000.- musí sa použiť preddavková daň. Máš to zle programovo ošetrené.
KON-EKON
14.09.06,08:18
mám MRP., kde donedávna platilo, že si program sám zmanil daň, podľa výšky, ale ako som stiahla posledné verzie, pamätá si len to čo má v personalistike nastavené... nuž .. viem, že to má byť preddavková, ale niekto na to v MRP zabudol...
Tweety
14.09.06,08:21
mám MRP., kde donedávna platilo, že si program sám zmanil daň, podľa výšky, ale ako som stiahla posledné verzie, pamätá si len to čo má v personalistike nastavené... nuž .. viem, že to má byť preddavková, ale niekto na to v MRP zabudol...mimotemy
No určite zaspal na legislatíve, hoci spí už dlho, lebo to platí už od 1.1.06.
Ale za správne zráženie dane ste zodpovední vy, a nie programátor, tak ti radím poponáhľať programátorov, a žiadať vysvetlenie ich chybnej upravy.
Orsz
14.09.06,08:43
mám MRP., kde donedávna platilo, že si program sám zmanil daň, podľa výšky, ale ako som stiahla posledné verzie, pamätá si len to čo má v personalistike nastavené... nuž .. viem, že to má byť preddavková, ale niekto na to v MRP zabudol...

Neviem, čo sa Ti v programe stalo,ale je to pre mňa záhadou. Pracujem v MRP - dos aj win, a je to tam na poriadku. Teraz som si stiahla najnovší upgrade. A v podstate mám aj nemám zržkovú daň - teda, keď dám nad 5000 dá mi automaticky preddavkovú daň, a pod 5000,- zrážkovú daň, už od začiatku roka, a v tomto programe to išlo naozaj od začiatku. Aký používaš v DOS, alebo WIN? Môžme sa mrknúť na nastavenia.
lenkak
14.09.06,17:04
Treba si nastaviť zrážkovú daň v Nastaveniach programu.
Hepi
19.09.06,07:28
Ja som počula tak, že aj keď bude mať dohodár zrážkovú daň, keď bude chcieť
na budúci rok potvrdenie o dani /bude si chcieť podať daňové priznanie/, tak vlastne táto daň sa mu možno vráti, aj keď by správne mala byť vysporiadaná.
Tak ako to teda je?
Tweety
19.09.06,07:35
Ja som počula tak, že aj keď bude mať dohodár zrážkovú daň, keď bude chcieť
na budúci rok potvrdenie o dani /bude si chcieť podať daňové priznanie/, tak vlastne táto daň sa mu možno vráti, aj keď by správne mala byť vysporiadaná.
Tak ako to teda je? Pri podávaní DP sa môže rozdhodnúť, že táto ZD bude považovaná za preddavkovú.
bazil
19.09.06,07:40
Prosím Vás je nejaké predpísané tlačivo na základe ktorého vyplatím zamestnancovi daňový bonus? Konkrétne mi ide o to, či mi stačí u dieťaťa nad 16 rokov prefotené potvrdenie o návšteve školy, ktoré rodič ako originál dával na okresný úrad na rodinné prídavky.
Tweety
19.09.06,07:43
Prosím Vás je nejaké predpísané tlačivo na základe ktorého vyplatím zamestnancovi daňový bonus? Konkrétne mi ide o to, či mi stačí u dieťaťa nad 16 rokov prefotené potvrdenie o návšteve školy, ktoré rodič ako originál dával na okresný úrad na rodinné prídavky.Špeci tlačivo nie je, vyplatíš ho na základe originál potvrdenia o návšteve školy.
bazil
19.09.06,07:44
Špeci tlačivo nie je, vyplatíš ho na základe originál potvrdenia o návšteve školy.

Tweety, prosím ťa a musí to byť originál? nemôže to byť len tá prefotená kópia?
Tweety
19.09.06,07:45
Tweety, prosím ťa a musí to byť originál? nemôže to byť len tá prefotená kópia?Ak je overená notárom, tak môže.:cool:
Denda
19.09.06,07:47
Prikladám nové platné potvrdenie o príjme fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň a o dani vybranej zrážkou.
Program MRP toto tlačivo ešte zapracované nemá, preto si treba dávať pozor pri vystavovaní tohto potvrdenia pri zamestnancoch, ktorý mali v priebehu roka preddavkovú aj zrážkovú daň a k tomuto príjmu prislúchajúce poistné.
Marína
19.09.06,07:50
Len dodám, že ako doklad je platné aj potvrdenie o poberaní rodinných prídavkoch, ktoré vydáva ÚPSVaR.
sokrateska
09.10.06,10:53
Pekne Vás prosím, mohli by ste mi niekto poradiť, či sa aj zrážková daň zahŕňa do štvrťročného prehladu o zrazených a odvedených preddavkov na daň z vyplatených príjmov...., keďže sa na ňu každý mesiac robí osobitné oznámenie? Ďakujem pekne :(
Paula
09.10.06,10:54
Pekne Vás prosím, mohli by ste mi niekto poradiť, či sa aj zrážková daň zahŕňa do štvrťročného prehladu o zrazených a odvedených preddavkov na daň z vyplatených príjmov....,..nezahŕňa keďže sa na ňu každý mesiac robí osobitné oznámenie? Ďakujem pekne :(

odpoved v modrom
Tweety
09.10.06,10:55
Pekne Vás prosím, mohli by ste mi niekto poradiť, či sa aj zrážková daň zahŕňa do štvrťročného prehladu o zrazených a odvedených preddavkov na daň z vyplatených príjmov...., keďže sa na ňu každý mesiac robí osobitné oznámenie? Ďakujem pekne :(
Nezahrňa sa do kvartálneho, to je len pre preddavkovú daň, na ZD je špeci tlačivečko-to oznámenie o ZD.
sokrateska
09.10.06,11:16
Ľudia, čosi sa mi s Poradou deje. Pred chviľkou som zadala dotaz ohľadne prehľadov a zrážkovej dane a obratom som dostala odpoveď od Pauly aj Tweetyho. Touto cestou im pekne ďakujem, lebo hoci som im chcela za rýchlosť a ochotu pridať bodíky, nedá sa to. Tieto odpovede aj s mojou otázkou na monitore vidím iba ako neprihlásený účastník. Len čo sa prihlásim /lebo však iba tak môžem korešpondovať/, zmizne mi aj otázka, aj odpovede a zostane tam ako posledný príspevok od Maríny z 19.9. Stáva sa mi to teraz častejšie. Máte s tým niekdo podobný problém ako ja? Ďakujem
evina
09.10.06,11:50
Ľudia, čosi sa mi s Poradou deje. Pred chviľkou som zadala dotaz ohľadne prehľadov a zrážkovej dane a obratom som dostala odpoveď od Pauly aj Tweetyho. Touto cestou im pekne ďakujem, lebo hoci som im chcela za rýchlosť a ochotu pridať bodíky, nedá sa to. Tieto odpovede aj s mojou otázkou na monitore vidím iba ako neprihlásený účastník. Len čo sa prihlásim /lebo však iba tak môžem korešpondovať/, zmizne mi aj otázka, aj odpovede a zostane tam ako posledný príspevok od Maríny z 19.9. Stáva sa mi to teraz častejšie. Máte s tým niekdo podobný problém ako ja? Ďakujem

http://www.porada.sk/t33550-odhlasuje-ma-v-tomto-prehliadaci.html?highlight=mozilla