janula26
19.09.12,21:17
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či musím mať pre občasné umelecké aktivity (riadne na zmluvu) pridelené DIČ.
Na konci júna som dostala zo zdravotnej poisťovne oznam, že na základe avíza z daňového úradu (po odovzdaní daňového priznania) mám prísť nahlásiť zmenu môjho postavenia ako SZČO...
Ja som ale predtým žiadnu žiadosť o živnosť nedávala. Bola som teda na daňovom a tam mi oznámili, že budem pokutovaná za to, že to nahlasujem neskoro...
Teraz som zistila, že aj mojim kolegom v práci (teda v tej, kde som normálne zamestnaná na zmluvu a zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody) prišla táto výzva, ale vysvetlili na poisťovni, že majú len občasné zárobky (v rozhlase, divadle...) a DIČ nemajú a všetko je OK.

Tak neviem, či nakoniec nebudem mať ja z toho najväčšie problémy... Teraz som bola na poisťovni kvôli vyplateniu poplatku za štrajk učiteľov. Pani za okienkom mi vraví, že ja by som tam ako SZČO nemala vôbec patriť....
Som zúfalá.
prosím poraďte.
Ďakujem
misoft
19.09.12,20:10
Tak im vysvetli, že tiež sú to len občasné a nepravidelné príjmy, že to nie je tvoja hlavná činnosť.