kittyna
20.09.12,08:35
Dobrý deň, môžete mi poradiť?

Pred 6 rokmi prebehlo dedičské konanie po pradedkovy kotrý zomrel v nejakom roku 1950 cca. Mal 2 synov a jednu dcéru. Jeden z jeho synov ale zomrel (môj dedko) a teda jeho podiel spadal jeho manželke (mojej babke) tá sa ale dedičstva zriekla v prospech ich spoločných detí. Čiže dedkov podiel mali dediť štyria (môj strýko, teta, krsný a moja mama). Ale stalo sa to že moja mama - dedička, zomrela ešte pred dedičným konaním a teda jej podiel som zdedila ja s mojím 9 ročným bratom. Každý má na seba napísaný podiel dedičstva čo je vlastne orná pôda. Ale, na dedičskom konaní sme jasno pani notárke povedali že syn a dcéra pradedka budú mať svoj podiel a teta, krsný, strýko, ja a brat - 9 ročný budeme mať jeden celok písaný na strýka a teda nás bude aj zastupovať. Súdom to však neprešlo, pretože 9 ročného brata musel niekto zastupovať a takisto jeho podiel musí mať sám na seba písaný. Nakoniec sa to doplietlo u notárky s tým že môj podiel napísali na 9 ročného brata a mňa tam ani nezapisali ako dediča. Je to síce brat, ale čakať do jeho 18 rokov a nevedieť ako sa v tých rokoch ku mňe zachová je blbosť podľa mňa. Poradťe mi prosím ako sa to dá vyriešiť? Dá sa nejako obnoviť dedičské konanie? Takisto som matka 2 detí a rada by som bola keby spoň niečo po mňe dedili.

Ďakujem
ivka70
20.09.12,06:39
Kolko casu preslo od dedicskeho konania?
Napadla si to rozhodnutie?
kittyna
20.09.12,06:41
je to niečo cez 5 rokov kedy bolo deičné konanie. Napadnúť som to nemohla, nakoľko voči rozsudku sa nedalo odvolať. A kéď tam nefigurujem s menom tak sa so mňou ani baviť nikto nebude si myslím
ivka70
20.09.12,06:44
Nuz ale na zaklade niecoho ta vyradili z dedicskeho konania?
Podpisovala si nieco v tom zmysle?
Inak, 5 rokov po pravoplatnosti toho uz vela nenariesis .... pockas este 4 roky a mozno sa dohodnes s bratom :)
kittyna
20.09.12,06:48
aby som bola teraz presná právoplatnosť nadobudlo v roku 2009. Na prvej strane rovnopisu som ešte ja zapísaná a notárka už na druhej strane rovnopisu uviedla len brata s tým že dedí 1/12 podielu majetku. Na ďalšej strane je strýko ktorý ma na seba napísané 3/12 - čo bola dohoda. Syn s dcérou majú po 1/3 každý. A ja som uplne vymazaná
Indeed
20.09.12,06:51
aby som bola teraz presná právoplatnosť nadobudlo v roku 2009. Na prvej strane rovnopisu som ešte ja zapísaná a notárka už na druhej strane rovnopisu uviedla len brata s tým že dedí 1/12 podielu majetku. Na ďalšej strane je strýko ktorý ma na seba napísané 3/12 - čo bola dohoda. Syn s dcérou majú po 1/3 každý. A ja som uplne vymazaná


Nemusíš to hovoriť tak nahlas....
kittyna
20.09.12,07:02
nehovorím to nahlas ale potrebujem s tým poradiť
Indeed
20.09.12,07:22
Prečo je akýsi "krstný" zahrnutý do dedenia ? Nechápem !

Dedia len priami rodinní príslušníci, nie známi a rodinní priatelia.
kittyna
20.09.12,07:40
to su dedičia po dedkovy- dvaja synovia, dve dcéry. A jeden ten syn je môj krstný :)
EvaB
20.09.12,08:04
Po pradedkovi boli 3 dedičia, pre tvoju babku 1/3. Vy ste 4 dedičia, pre každého po 1/12, čo aj brat dostal. Vyzerá to tak, že po 2 dedkových súrodencoch nededil nikto a podelili si to strýkovia a teta z tvojej skupiny. Prečo ste vy s bratom tiež nedostali vyšší podiel? Tá 1/12 je pre vás oboch, pre teba 1/24. Má to takú hodnotu, aby si sa s tým bavila?
arizona
21.09.12,03:46
aby som bola teraz presná právoplatnosť nadobudlo v roku 2009. Na prvej strane rovnopisu som ešte ja zapísaná a notárka už na druhej strane rovnopisu uviedla len brata s tým že dedí 1/12 podielu majetku. Na ďalšej strane je strýko ktorý ma na seba napísané 3/12 - čo bola dohoda. Syn s dcérou majú po 1/3 každý. A ja som uplne vymazaná
1/12 podielu ornej pody?
Nepises,aky velky je ten pozemok. Je aspon v nejakej zaujimavej lokalite,kde by bolo v buducnosti mozne napr. stavat? Alebo je to iba kusocek nejakej role?
Najskor si zisti aku hodnotu by si mohla ziskat, ci sa ti vobec oplati sa tym zaoberat.
Aby sa nestalo, ze za poplatky, kolky ci pravnika zaplatis viac, ako ziskas...
luja5
21.09.12,10:46
Kittyna, napíšem svoj názor (zaoberám sa v ňom len podielom 1/3 z celkového dedičstva = Ty, Tvoj mal. brat, strýko, teta a krstný):
I. Ak vychádzam zo zadania v téme, že mal byť "jeden celok písaný na strýka", tak Ty (podiel 1/24), teta (1/12=2/24) a krstný (1/12=2/24) ste sa vzdali svojich podielov v prospech strýka (1/12=2/24). Nadväzne mi matematicky vychádza pre strýka 7/24 a pre brata 1/24. Ak brat dostal 1/12 (=2/24) a strýko 3/12 (=6/24), mohlo dôjsť možno k chybe pri výpočte podielov, čo sa však podľa mojich vedomostí nerieši obnovou konania, ale opravou chybných údajov v osvedčení, ak by po predložení návrhu na opravu zákonným postupom boli splnené zákonné podmienky pre vykonanie opravy. Aj v takom prípade by si však nebola v príslušnej časti osvedčenia uvedená ako dedička určitého podielu.
II. Ak vychádzam z Tvojho príspevku č. 5, že dohoda bola 3/12 pre strýka (nie 7/24), tak pre brata zostala matematicky 1/12. V zmysle tohto Tvojho príspevku ako dedička určitého podielu nie si v príslušnej časti osvedčenia uvedená nielen Ty, ale ani teta a krstný, teda zrejme stále platilo, že Vy traja (Ty, teta a krstný) ste sa vzdali svojich dedičských podielov.
Na základe toho, čom som napísala, podľa môjho názoru by nebol dôvod na obnovu dedičského konania preto, že Tvoj brat má 1/12.
Indeed
21.09.12,22:15
To vyzerá ako nejaký logický hlavolam,či slovná uloha z matematiky...
ivka70
23.09.12,05:39
To, co pise Luja5 ma logiku, kedze brat ako malolety sa nemohlo vzdat dedicstva, musel o tom rozhodnut sud a a ten nemal dovod odmietnut v jeho mene dedicstvo (nebolo by to v jeho zaujme).
Tiez mi to pripada, ze si sa svojho podielu vzdala.