SLSP
20.09.12,10:17
Čo môže zamestnanec spraviť, keď mu podnik pol roka nedáva stravné lístky? Z platu mu ale bola ztrhnutá adekvátna čiastka...
Tweety
20.09.12,08:21
Čo môže zamestnanec spraviť, keď mu podnik pol roka nedáva stravné lístky? Z platu mu ale bola ztrhnutá adekvátna čiastka...
A na základe čoho bola strhnutá? Treba pýtať vysvetlenie najprv u zamestnávateľa, ak nepochodíš, tak podaj sťažnosť na IP.
Llívia
20.09.12,08:23
Čo môže zamestnanec spraviť, keď mu podnik pol roka nedáva stravné lístky? Z platu mu ale bola ztrhnutá adekvátna čiastka...
1. Obrátiť sa na príslušný inšpektorát práce, alebo
2. okamžite skončiť pracovný pomer podľa

Zákonník práce
§ 69 Okamžité skončenie pracovného pomeru1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Keďže zamestnanec nedostal stravenky, nemal mu čo zamestnávateľ zraziť zo mzdy ich úhradu.

Dopĺňam: ešte je možnosť hodiť reč so zamestnávateľom, upozorniť ho, že ak situáciu nebude riešiť on, bude ju riešiť zamestnanec v zmysle vyššie uvedeného bodu 1. a/alebo 2., príp. aj cez políciu, keďže nevyplatenie mzdy alebo jej časti je trestný čin.
srska
20.09.12,08:24
alebo okamžite zažalovať za neoprávnené krátenie mzdy
Llívia
20.09.12,08:26
alebo okamžite zažalovať za neoprávnené krátenie mzdy
A to je čo? Nepoznám pojem "neoprávnené krátenie mzdy", len "nevyplatenie mzdy alebo jej časti", kedy môže zamestnanec okamžite skončiť prac. pomer (písala som to v predchádzajúcom príspevku).
Tweety
20.09.12,08:32
A to je čo? Nepoznám pojem "neoprávnené krátenie mzdy", len "nevyplatenie mzdy alebo jej časti", kedy môže zamestnanec okamžite skončiť prac. pomer (písala som to v predchádzajúcom príspevku).
ÁNo je to neoprávnené, veď podklad na jej krátenie, teda zrážku (kde mimochodom potrebuje súhlas zamestnanca) nemá.
Llívia
20.09.12,08:48
alebo okamžite zažalovať za neoprávnené krátenie mzdy


ÁNo je to neoprávnené, veď podklad na jej krátenie, teda zrážku (kde mimochodom potrebuje súhlas zamestnanca) nemá.
Zle som sa vyjadrila. Je mi jasné, čo je to "neoprávnené krátenie mzdy". Ale nesedí mi pojem "zažalovať za neoprávnené krátenie mzdy". Asi by to malo byť "zažalovať o vrátenie neoprávnene krátenej mzdy" alebo niečo podobné.
Nestačí mať len súhlas na zrážku zo mzdy vo výške príspevku zamestnanca na stravenky, ak nedošlo k pleneniu - odovzdaniu straveniek zo strany zamestnávateľa, nemal nárok si úhradu za stravenky strhnúť.
Tweety
20.09.12,09:00
Zle som sa vyjadrila. Je mi jasné, čo je to "neoprávnené krátenie mzdy". Ale nesedí mi pojem "zažalovať za neoprávnené krátenie mzdy". Asi by to malo byť "zažalovať o vrátenie neoprávnene krátenej mzdy" alebo niečo podobné.
Nestačí mať len súhlas na zrážku zo mzdy vo výške príspevku zamestnanca na stravenky, ak nedošlo k pleneniu - odovzdaniu straveniek zo strany zamestnávateľa, nemal nárok si úhradu za stravenky strhnúť.
Šak to je logické, že nemal, len som písala, že nemal ani súhlas na zrážku, o tom, že nemal ani dôvod, lebo SL neposkytol som už písala .
SLSP
20.09.12,10:29
A aký dôkaz budeme mať na IP o nedodaní stravných lístkov? Nemôže to zamestnávateľ obrátiť voči nám, že nám ich dali?
Tweety
20.09.12,10:55
A aký dôkaz budeme mať na IP o nedodaní stravných lístkov? Nemôže to zamestnávateľ obrátiť voči nám, že nám ich dali?
Pri výdaji SL musí zamestnanec predsa podpísať ich prevzatie.
ewita888
20.09.12,10:57
A on má dôkaz, že Vám ich dal? Podpisovali ste prevzatie?
SLSP
20.09.12,11:01
My sme nikdy nič nepodpisovali...
ewita888
20.09.12,11:04
Dokazovať musí zamestnávateľ, nie vy..
SLSP
20.09.12,11:17
Veľmi pekne ďakujem za rady!
Llívia
30.09.12,11:18
Čo môže zamestnanec spraviť, keď mu podnik pol roka nedáva stravné lístky? Z platu mu ale bola ztrhnutá adekvátna čiastka...
Ako sa problém vyriešil (ak ste ho riešili)?