mirka134
20.09.12,16:12
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ako prejsť na platcu DPH a s tým súvisiace povinnosti.


Robím učto známemu, ktorý má predajňu a predáva tovar aj cez eschop. Ja mu skladové hospodárstvo nerobím, pretože si ho vedie sám v ERP na predajni. On mi nosí mesačne faktúry za tovar,ktorý nakúpi pásky z registračnej pokladne a faktury za tovar ktorý predá cez eschop.
Síce je platcom DPH podľa §7a a to len zo služieb zo zahraničia

Teraz neviem čo mám od neho chcieť alebo ako požiadať o vrátenie DPH z tovaru, ktorý má nakúpený na predajni ako to vlastne vyčíslim.
Čo mi ma vlastne vytlačiť z registračnej pokladne alebo musím isť položku po položke?

A ešte otázka keď nakupil do firmy napríklad regaly a pulty ale tie si čerpal cez dotáciu tak z toho sa asi nedá odpísať DPH však?

veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc som vlastne začiatočník a DPH robím prvý krát
mirka134
20.09.12,17:38
prosím pomôžte
jana789
21.09.12,06:06
no aj mna by to podrobnejšie zaujímalo alebo dá sa to tu niekde na porade nájsť?
mirka134
21.09.12,11:02
no aj mna by to podrobnejšie zaujímalo alebo dá sa to tu niekde na porade nájsť?

prosím
veronikasad
21.09.12,11:20
Mirka, k akému dátumu sa stal klient platitelom DPH ? Bola k tomuto dátumu vykonaná fyzická inventúra zásob tovaru ?

Kedy boli nakúpené regály a pulty (z dotácie) a aká je ich obstarávacia cena ?
eLVe
21.09.12,11:21
na platcu dph prejde cez registraciu na du, bud povinne ak prekroci zakonny obrat, alebo aj dobrovolne. prave ten proces absolvujem pre noveho klienta. ziadost a par papierov vyplnenych na du, do 30 dni zasadne akasi komisia a schvali alebo nie.
POZOR! od 1.10.sa meni zakon, my sme sa ponahlali, aby sme to stihli po starom. po novom budu u novych podla akychsi kriterii, ktore este ani sami neovladaju, ziadat zalohu na dph.
nerozumiem, co ma registracna pokladna spolocne s dph tovaru na sklade, ak doteraz nebol platcom (okrem ineho bude musiet ist aj do servisu na nastavenie pokladne na dph a doplnenie udajov v nej - ic dph). tovar na sklade/ predajni musi prejst inventarizaciou, ak plati to, co som pred rokmi sam robil, z toho sa k urcenemu datumu uplatnil odpocet dph. nikto to ale nekontroloval :-)
dph sa da "odpisat" len z dokladov, na ktorych je vycislena. a len platcovi dph, cize asi by sa musela urobit aj inventarizacia kratkodobeho majetku.sposob nadobudnutia prostriedkov s tym asi nema nic spolocne (alebo treba radsej overit).
mirka134
21.09.12,13:06
na platcu dph prejde cez registraciu na du, bud povinne ak prekroci zakonny obrat, alebo aj dobrovolne. prave ten proces absolvujem pre noveho klienta. ziadost a par papierov vyplnenych na du, do 30 dni zasadne akasi komisia a schvali alebo nie.
POZOR! od 1.10.sa meni zakon, my sme sa ponahlali, aby sme to stihli po starom. po novom budu u novych podla akychsi kriterii, ktore este ani sami neovladaju, ziadat zalohu na dph.
nerozumiem, co ma registracna pokladna spolocne s dph tovaru na sklade, ak doteraz nebol platcom (okrem ineho bude musiet ist aj do servisu na nastavenie pokladne na dph a doplnenie udajov v nej - ic dph). tovar na sklade/ predajni musi prejst inventarizaciou, ak plati to, co som pred rokmi sam robil, z toho sa k urcenemu datumu uplatnil odpocet dph. nikto to ale nekontroloval :-)
dph sa da "odpisat" len z dokladov, na ktorych je vycislena. a len platcovi dph, cize asi by sa musela urobit aj inventarizacia kratkodobeho majetku.sposob nadobudnutia prostriedkov s tym asi nema nic spolocne (alebo treba radsej overit).


Ahojte dievčatá velmi pekne dakujem za každu radu ale som v koncoch ale hádam to s vami zvládnem
zákazník ešte nie je povinný platca DPH ( povinným by sa stal až za mesiac dva)
ale chce sa ním stať lebo sa mu risuje obchod na ktorý potrebuje byť platcom DPH a tak to chcel urobiť skôr no neviem ked mi teraz podáme žiadosť na DU ešte sme ju nepodali akurát to riešime tak mi budeme musieť čakať až na schválenie od DÚ?

2. tá zábezpeka sa vzťahuje aj na nových klientov /nikdy nebol ani spoločníkom ani živnostník/, ktorí podajú žiadosť v septembri alebo len na na tých čo podaju žiadosť v oktobri ? Lebo oní nami musia asi poslať schválenie žiadosti? - neviem ku niektoremu dátumu? alebo si ho môžme určiť mi.
Chceli sme podať žiadosť od 1.10.2012 ale asi to budeme musieť urobiť skôr len neviem či musíme čakať na DU
3.
z majetku z dotácie nechce žiadať vrátenie dane /kupoval ich od neplatiteľov/ ale len z tovaru, ktorý ma na sklade na predajni a ten on vedie v programe na registračnu pokladňu. to by sa aj dalo ale ja to nevediem na skladových kartách ale len nahadzujem kupa tovaru a predaj asi si to budem musieť nahodiť?
Ak tak urobíme inventarizáciu a odpočítam to z dane?

možno veľa otázok ale radšej sa spýtam ako mám niečo dokaziť
dakujem velmi pekne
KEJKA
21.09.12,18:15
2. zábezpeka sa vzťahuje predovšetkým na nových klientov, sú dané kritériá, bude určite mesačným platiteľom, ale tá zábezpeka možno nebude nutná, ak nikdy nemal dlhy.....
ak podáš žiadosť teraz, už ti ju skôr ako v oktobri neschvália, takže podaj, robia ss tým obštrukcie, musíš dokázať ekonomickú činnosť, čo však u neho nemusí byť problém, kedže je nový.
Na kartičke-osvedčení o pridelení ičDPH budeš mať dátum, odkedy siplatiteľom podľa §4.
3. pre vrátenie DPH bude musieť v prvom rade on urobiť FI, podľa skladových kariet vyznačiť, ktorou faktúrou bol obstaraný, Ty len skontroluješ, či tá faktúra je od platiteľa DPH a z hodnoty zásob vypočítaš 20%DPH, zaúčtuješ mínus sklad, MD 343-nárok na odpočítanie.
mirka134
21.09.12,19:57
2. zábezpeka sa vzťahuje predovšetkým na nových klientov, sú dané kritériá, bude určite mesačným platiteľom, ale tá zábezpeka možno nebude nutná, ak nikdy nemal dlhy.....
ak podáš žiadosť teraz, už ti ju skôr ako v oktobri neschvália, takže podaj, robia ss tým obštrukcie, musíš dokázať ekonomickú činnosť, čo však u neho nemusí byť problém, kedže je nový.
Na kartičke-osvedčení o pridelení ičDPH budeš mať dátum, odkedy siplatiteľom podľa §4.
3. pre vrátenie DPH bude musieť v prvom rade on urobiť FI, podľa skladových kariet vyznačiť, ktorou faktúrou bol obstaraný, Ty len skontroluješ, či tá faktúra je od platiteľa DPH a z hodnoty zásob vypočítaš 20%DPH, zaúčtuješ mínus sklad, MD 343-nárok na odpočítanie.

Kejka ďakujem
- takže ak nemal živnosť ani dlhy živnosť má vlastne od 5/2012 a platitelom dph §7a je od 7/2012
ono by asi bolo nalepšie počkať kým nebude povinný ten mesiac ale kým to schvália tak to bude trvať a on už v novembri musí by platca dph

- takže ani teraz nemusím robiť fyzicku inventuru ale až potom ku dnu schválenia platcu dph ?
No a mám o prácu postarané lebo on si ani nevedie dokial tovar je ale hádam piomôže vyzná sa vo svojom tovare .
-
3. ked robim v jednoduchom učtovnictve tak musím dat do minusu tovar o tu dph ?


dakujem velmi pekne
mirka134
21.09.12,19:58
Kejka ďakujem
- takže ak nemal živnosť ani dlhy živnosť má vlastne od 5/2012 a platitelom dph §7a je od 7/2012
ono by asi bolo nalepšie počkať kým nebude povinný ten mesiac ale kým to schvália tak to bude trvať a on už v novembri musí by platca dph

- takže ani teraz nemusím robiť fyzicku inventuru ale až potom ku dnu schválenia platcu dph ?
No a mám o prácu postarané lebo on si ani nevedie dokial tovar je ale hádam piomôže vyzná sa vo svojom tovare .
-
3. ked robim v jednoduchom učtovnictve tak musím dat do minusu tovar o tu dph ?


dakujem velmi pekne
dakujem za vašu trpezlivosť s takými, ktorí len začínaju a učia sa
KEJKA
22.09.12,10:26
ano - FI urobíš ku dňu, ku ktorému bude platná registrácia podľa §4.
áno - DPH ktorú si budeš nárokovať pod štátu zo zásob, to ti zníži nákupnú cenu zásob.
pravdepodobne to budeš účtovať, ked ti štát vysporiada DP, ale nie som si istá...........JU nie je mojou doménou.
To ti poradia druhí, ked to bude aktuálne.
mirka134
13.11.12,06:51
ano - FI urobíš ku dňu, ku ktorému bude platná registrácia podľa §4.
áno - DPH ktorú si budeš nárokovať pod štátu zo zásob, to ti zníži nákupnú cenu zásob.
pravdepodobne to budeš účtovať, ked ti štát vysporiada DP, ale nie som si istá...........JU nie je mojou doménou.
To ti poradia druhí, ked to bude aktuálne.

dobrý den
chcela by som radu už mám vyčíslenu dph ktoru mi má štát vrátiť § 55 ako ju teraz zaúčtovať a potom účtovať dph robím v alfe -
dakujem velmi pekne
bama17
30.11.12,05:07
dobrý deň, prosím vás, ako sa viete vysporiadať s nasledovným? predajca predáva denne cez ERP,
v novembri dosiahol obrat pre povinnú registráciu, 3. 12. podáva žiadosť o registráciu
jedná sa mi o to, že ak mi schvália registráciu a oznámenie o tom mi príde poštou, tak to bude zrejme s párdňovým oneskorením - napr. schvália k 20. decembru a poštou mi príde kartička až 22. decembra, čo mám robiť za tie dva dni? predávam a zistím, že vlastne už 2 dni som mala predávať s DPH?? neoznamuje DÚ nejakým spôsobom dopredu, že odvtedy ste platca, pripravte sa na to, prerobte si ERP a podobne?? ďakujem za všetky odpovede
mirka134
30.11.12,12:05
dobrý deň, prosím vás, ako sa viete vysporiadať s nasledovným? predajca predáva denne cez ERP,
v novembri dosiahol obrat pre povinnú registráciu, 3. 12. podáva žiadosť o registráciu
jedná sa mi o to, že ak mi schvália registráciu a oznámenie o tom mi príde poštou, tak to bude zrejme s párdňovým oneskorením - napr. schvália k 20. decembru a poštou mi príde kartička až 22. decembra, čo mám robiť za tie dva dni? predávam a zistím, že vlastne už 2 dni som mala predávať s DPH?? neoznamuje DÚ nejakým spôsobom dopredu, že odvtedy ste platca, pripravte sa na to, prerobte si ERP a podobne?? ďakujem za všetky odpovede

ahoj
tak ja čo mám skúsenosť ja čo som riešila klienta prišla mu kartička dopredu 10 dní pred registráciou. ale my sme sa stavali dobrovoľnými platcami a žiadali sme o registráciu dobrovoľne. Neviem ako je to presne s povinným platcom ako to schvaľujú na DÚ.
KEJKA
30.11.12,15:32
čakáš na registráciu a až odo dňa registrácie predávaš s DPH.
Splnil /-a si si povinnosť, požiadala o registráciu a zatiaľ pokračuješ po starom.
bama17
03.12.12,06:21
kejka, je mi jasné, že predávam až od dňa registrácie, ale o tom, že som registrovaná, sa dozviem, až keď mi príde kartička
čo ak bude na kartičke skorší dátum ako mi to prišlo poštou? zistím, že som mala napr. predávať už 3 dni s DPH. čo potom?? ďakujem za vaše odpovede
gaia79
12.12.12,14:42
Dobrý deň, ja by som mala tiež k tejto téme otázku. Stali sme sa platcami DPH od 1.12.2012. Predtým sme ale nakupovali tovar od českého dodávateľa a skoro všetok máme na sklade. Jemu sme zaplatili aj DPH. Môžem si z týchto zásob odpočítať DPH? Alebo prípadne ju pýtať naspäť od Českej republiky?
Ďakujem
KEJKA
13.12.12,21:40
kejka, je mi jasné, že predávam až od dňa registrácie, ale o tom, že som registrovaná, sa dozviem, až keď mi príde kartička
čo ak bude na kartičke skorší dátum ako mi to prišlo poštou? zistím, že som mala napr. predávať už 3 dni s DPH. čo potom?? ďakujem za vaše odpovedemôžeš komunikovať s DU telefonicky, osobne - zaujímaj sa o dátum registrácie aktívne.
KEJKA
13.12.12,21:41
Dobrý deň, ja by som mala tiež k tejto téme otázku. Stali sme sa platcami DPH od 1.12.2012. Predtým sme ale nakupovali tovar od českého dodávateľa a skoro všetok máme na sklade. Jemu sme zaplatili aj DPH. Môžem si z týchto zásob odpočítať DPH? Alebo prípadne ju pýtať naspäť od Českej republiky?
Ďakujemnemôžeš. S tou registráciou je potrebné aj trochu kalkulovať, plánovať nákupy.
gaia79
14.12.12,18:01
nemôžeš. S tou registráciou je potrebné aj trochu kalkulovať, plánovať nákupy.

Ďakujem, myslela som si :)
mirka134
16.12.12,12:45
Ahojte dievčata
prosím vás ked mám fakturu ktorá jne vystavená aj zdanitelné plnenie je 31.10.2012 a uhradená je 13.11.2012
DP DPH za 10/2012 mám odoslané

dal mi ju majitel až dnes je na sumu 16,62 z toho dph 2,77 musím teraz urobit opravné DP z DPH ?
dakujem velmi pekne aj za rady a trpezlivosť
blondy
16.12.12,13:40
Aj ide o vami vystavenú fa, musíš urobiť dodatočné DPH. Ak ide o došlú fa, uplatni odpočet v 11 alebo 12/2012
mirka134
16.12.12,18:33
Aj ide o vami vystavenú fa, musíš urobiť dodatočné DPH. Ak ide o došlú fa, uplatni odpočet v 11 alebo 12/2012

ahoj ide o došlú fakturu takže super nemusím robiť dodatočné DPH dakujem