aleela
20.09.12,18:16
Prosím Vás o vysvetlenie, či je fakturovaná doprava na faktúre pri nákupe tovaru z krajín EU dodaním služby? Na faktúre sú jednotlivé položky a nakoniec Doprava(resp. poštovné). Tovar nakupujeme v EU už rok a pol, blížime sa k prekročeniu hranice 13941,45eur takže budeme mať povinnosť sa registrovať na dph podľa paragrafu 7, neviem však, či sme tak nemali urobiť už dávno, keďže pri nákupe tovaru je nám vždy fakturovaná aj doprava alebo to poštovné.
Prosím o nejakú radu, pretože sa neviem dopátrať odpovede. Ďakujem.
IvoM
21.09.12,06:28
Osobne si myslím že podľa toho čo píšeš ste už registrovať mali, pretože buď zahrnieš dopravu do hodnoty tovaru a teda hranicu 13 941,45 EUR podľa §7 počítaš aj s dopravou, alebo podľa §8.1 a teda ste sa mali registrovať podľa §7a teda ešte pred prijatím služby /doprava/.
aleela
21.09.12,07:28
Ďakujem za odpoveď, a teda ak sme sa už registrovať mali, tak teda sme mali za celý ten čas odvádzať dph aj z tovaru na Slovensku? Teda ak sa niekto zaregistruje na prijatie služby, znamená to, že zároveň je aj povinný platiť dph z nadobudnutého tovaru? Alebo ide o dve rôzne registrácie?
IvoM
21.09.12,10:04
Ide o dve registrácie, "plná registrácia je podľa §4" a vtedy sa stávaš platiteľom alebo len odvádzaš DPH z nadobudnutého tovaru prípadne služby z EÚ, §7 alebo §7a. Pri registrácii podľa §7 a §7a ide o to aby sa DPH platila v štáte v ktorom dochádza k spotrebe.
zlatka.b
24.09.12,19:55
postrehla som v otázke obdobie "rok a pol" a "blížime sa k hranici 13941 eur" - §7 hovorí o celkovej hodnote tovaru bez dph za kalendárny rok, preto pre tento rok 2012 by som sledovala len obrat od začiatku roka. Aj s týmto časovým obmedzením sa blížite k hranici ?
aleela
25.09.12,06:39
Áno počítala som za kalendárny rok, niekde sa ale píše, že sa má počítať len tovar od registrovaných platcov DPH (a hodnota bez DPH sa počíta do tej sumy), nakupujem totiž aj od neplatcov a to sa vraj nemá počítať. Už som písala aj na DÚ, neviem ale ako dlho trvá kým odpovedia... Stále však neviem, či to poštovné na faktúre je služba alebo nie, už som sa dočítala aj to, že nie je....logicky mi vychádza že áno, že je to služba, ak si ale zoberieme príklad niekoho, kto nakupuje z EU za kalendárny rok len niekoľkokrát, ani náhodou sa neblíži k hodnote 13941eur, ale na faktúre má poštovné za 5 euro a už sa musí registrovať? Neviete niekto?
SSAndrea
25.09.12,06:52
No ja by som to počítala do cenu tovaru, nie ako službu. Lebo aj keď účtujem obstaranie tovaru, tak súčasťou obstarávacej cenu sú predsa ostatné náklady a medzi nimi aj doprava, poštovné... Ak aj nadobudnem tovar z krajín EÚ, kde je poštovné tak celé to samozdaním ako nadobudnutie tovaru a vstupuje mi to do riadkov 07,08 a 21 priznania DPH. Takže ak sa mýlim, tak už sa mýlim dlhé roky a potom.... Prosím o vyjadrenie názoru skúsenejších Andrea