MEDKO
20.09.12,19:08
Dobrý večer poraďáci. Dcérka je zamestnaná na Slovenksu , jej manžel občan SR pracuje v Rakúsku, v decembri čakajú dieťatko. Zaťko počul, že sa dá poberať materská z Rakúska, keďže je tam dlhodobo zamestnaný na pracovnú zmluvu. Keď sa však pýtal kolegov,nevedeli mu o tom nič viac povedať. Chcem Vás preto poprosiť , či nemáte nejaké vedomosti ohľadom týchto informácií. Ďakujem veľmi pekne.
arizona
21.09.12,03:11
Nárok na poberanie rodičovského príspevku v Rakúsku upravuje zákon o rodičovskom príspevku -Kinderbetreuungsgeldgesetz(KBGG) (http://www.opatrovanie-rakusko.sk/fotky5323/Zakony/KinderbetreuungsgeldgesetzKBGG.pdf)



Nárok na rodičovský príspevok


Nárok na rodičovský príspevok majú rodičia detí (adoptívny rodičia, rodičia detí ,ktoré sú im zverené do opatery) pokiaľ:

má dieťa nárok na rodinné prídavky v Rakúsku / príp. Differenzzahlung
rodič býva s dieťaťom v spoločnej domácnosti / spoločná domácnosť sa musí dokladovať potvrdením o trvalom pobyte rodiča a dieťaťa.
príjem rodiča poberajúceho rodičovský príspevok nepresiahne sumu vo výške 16 200 Eur, alebo 60% z príjmov dosiahnutých v roku pred poberaním rodičovského príspevku/platné od 1.1.2010 - zvýhodnenie pre lepšie zarabajúcich pred poberaním rod. príspevku.

stredisko životných záujmov rodiča a dieťaťa je v niektorej zo spolkových krajín Rakúska/ ak vznikne nárok na rodinné prídavky v Rakúsku a rodič dieťaťa a dieťa majú bydlisko v niektorej z krajín ES, vznikne nárok na Differrenzzahlung rodičovského príspevku



viac : /mas tam aj formulare na stiahnutie / : http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/0/0/2/31
MEDKO
21.09.12,07:16
Ďakujem veľmi pekne.
*13
08.11.12,11:30
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať bližšie, aké sú podmienky na poberanie materských dávok.., pracujem cca. 1 rok v Rakúsku a mám z každej strany iné informácie. Vraj je podmienkou navštevovať rak. gynekológa a takisto pôrod v Rakúsku. Takisto aspoň 5 popôrodných vyšetrení v Rakúsku na získanie poberania rodičovského príspevku. Mohli by ste mi to upresniť? Ako to v skutočnosti je? Príde mi nelogické, aby Slovenka mala podmienku porodiť v Rakúsku.., nie vždy sa to predsa presne naplánovať a "stihnúť". Vopred vám ďakujem za odpoveď.
Katy a R
08.11.12,11:50
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať bližšie, aké sú podmienky na poberanie materských dávok.., pracujem cca. 1 rok v Rakúsku a mám z každej strany iné informácie. Vraj je podmienkou navštevovať rak. gynekológa a takisto pôrod v Rakúsku. Takisto aspoň 5 popôrodných vyšetrení v Rakúsku na získanie poberania rodičovského príspevku. Mohli by ste mi to upresniť? Ako to v skutočnosti je? Príde mi nelogické, aby Slovenka mala podmienku porodiť v Rakúsku.., nie vždy sa to predsa presne naplánovať a "stihnúť". Vopred vám ďakujem za odpoveď.
ak chceš dostávať materské podľa ich predpisov - tak sa musíš aj nimi riadiť.
neporadím - že čo treba všetko - ale máme v rodine - tak len toľko, že určite je oveľa viýhodnejšie poberanie materskej podľa rakúskych predpisov.
A okrem toho, že rodila v Rakúsku, dieťatko má rakúskeho pediatra ... je tých podmienok oveľa viac ... (bydlisko napr).