tetableta
20.09.12,19:49
Dobry den,

velmi pekne by som chcela poprosit o radu ohladom DNP.
Do konca roku 2011 som bola zamestnana, a kedze moja hruba mzda nepresahovala 1000 EUR, dobrovolne som si priplacala nemocenske poistenie do maximalneho vymeriavacieho zakladu. Od 1.1. doteraz som nezamestnana. Kvoli zmene v zakone som dobrovolne platenie k 13.1.2012 zrusila a zacala nanovo platit od 16.1.2012 (bol tam vikend). Toto DNP mi zanikne myslim 11.10.2012. Planovali sme s manzelom babatko, ale doteraz som neotehotnela. Tolko informacie :)
Preto sa chcem na rovinu opytat, ako postupovat, aby som doterajsie platenie co najlepsie vyuzila? "Hodit" sa pred 11.10. aspon na PN na par mesiacov? Pokracovat v plateni celeho balika sa mi zda prilis a platit z minima by zase znamenalo, ze materska mi bude vypocitavana z minima.
Preto som rozmyslala, ze by som ostala niekolko mesiacov na PN (mozno do otehotnenia) a potom si zacala znovu platit doborovolne pripoistenie - uz cely balik. Len neviem, kolko by z maxima (resp. tych cca 1100 EUR co je max. pre nemocensku) vyslo platit. Alebo existuje aj vyhodnejsie riesenie?

Za akukolvek radu alebo usmernenie velmi pekne dakujem :)
Indeed
22.09.12,22:08
"DNP" = Dobrovoĺné Nemocenské Poistenie ?
dominicka77
23.09.12,06:12
ano
tetableta
23.09.12,16:34
ANO dnp - dobrovolne nemocenske poistenie :)
tetableta
30.09.12,15:55
Nevie nikto poradit prosim??
Katy a R
30.09.12,16:08
:):):) Dobrovoľné nemocenské poistenie sa dá využiť na poberanie peňažných dávok v prípade:
- vlastnej choroby (nemocenské)
- ochorenia člena rodiny (ošetrovné)
- narodenia dieťaťa (materské)
- ešte je aj vyrovnávacia dávka .. ale to pri zamestnaní (povinné poistň

Musíš sa zariadiť podľa svojho zdravotného stavu. lebo neviem, ako sa dá "hodiť na PN na pár mesiacov:confused:" .
Ak plánuješ otehotnieť v blízkej dobe, tak by bolo dobre pokračovať :confused::confused:
tetableta
09.10.12,19:42
Ďakujem za odpoveď, pokračovať budem, a to tak, že si k dobrovoľnému nemocenskému poisteniu, ktoré platím od 16.1.12 z maxima, dohlásim poistenie v nezamestnanosti a starobné poistenie,aby bolo poistenie nepretržité (musím to nahlásiť najneskôr 11.10.12)
Tieto poistenia vraj musia mať rovnaký vymeriavací základ (v zákone som to ale nenašla) - ja si žiaľ maximum nemôžem dovoliť, budem to teda platiť z minimálne VZ.

Moja otázka znie: ovplyvní zmena VZ výšku materskej a nemocenskej? Ak áno, viete mi povedať, resp. vyrátať výšku materskej?

Posledná otázka: Môžem spraviť to, že keď mi končí dobrovoľné nemocenské poistenie 11.10.2012, v tento deň si dohlásim starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti - vymeriavací základ si dám z maxima a 12.10. má gynekológ vypíše na PN - ja vlastne nemusím platiť tento balík, lebo budem na PN. A keď sa mi podarí otehotnieť, balík zruším a dostanem vyššiu materskú?? :) :)
Je to tak správne?
Veľké ďakujem za odpoveď..
mizu24
10.10.12,05:51
Keď ti končí DNP 11.10. musíš sa na všetky balíčky prihlásiť 10.10., aspoň tak mi to bolo povedané na SP. Keď ťa vypíše až 12.10. tie dva dni si budeš musieť zaplatiť cca 26€.
tetableta
18.10.12,20:12
Dakujem mizu24. Dohlasila som si poistenie v nezamestnanosti a starobne poistenie (cely balik), nechala som si najvyssi VZ a isla som na PN. Ked otehotniem, balik zrusim a budem v 8 mesacnej ochr. lehote.
zuzana
23.10.12,06:41
Ak mi DNP skončilo 20.10.2012/platila som si ho od 10/2009 a v januári som ukončila a uzatvorila nové, platila som z VZ 350€, som zamestnaná 2 roky, čiže som si len doplácala, nie som tehotná ak pôjdem na PN napr. v decembri, čiže po uplynutí 7 dennej ochrannej lehoty, musím sa pre PN prihlásiť na jeden deň na celý balík a budem mať PN z minima + zo zamestnania, alebo sa na ten jeden deň netreba prihlasovať a aj tak budem mať PN vypočítanú z minima z DNP a zo zamestnania?
Katy a R
23.10.12,07:46
Ak mi DNP skončilo 20.10.2012/platila som si ho od 10/2009 a v januári som ukončila a uzatvorila nové, platila som z VZ 350€, som zamestnaná 2 roky, čiže som si len doplácala, nie som tehotná ak pôjdem na PN napr. v decembri, čiže po uplynutí 7 dennej ochrannej lehoty, musím sa pre PN prihlásiť na jeden deň na celý balík a budem mať PN z minima + zo zamestnania, alebo sa na ten jeden deň netreba prihlasovať a aj tak budem mať PN vypočítanú z minima z DNP a zo zamestnania?
Ak nemáš poistenie (a ani OL už netrvá) - tak žiadna dávka z tohto poistenia nemôže byť !
zuzana
23.10.12,16:22
ani keď by som sa na jeden deň pred PN pripoistila na celý balik?
Katy a R
23.10.12,16:25
ani keď by som sa na jeden deň pred PN pripoistila na celý balik?
ak sa poistí - tak poistenie bude mať ....:):);) (a aj podmienky na dávku by mali byť splnené)