tekvicka1985
21.09.12,15:07
Je to tak, že integrovaný žiak môže ale nemusí písať testovanie 9 podľa rozhodnutia školy, teda vedenie školy? Problém spočíva v tom, že riaditeľ chce, aby integrovaný žiak písal testovanie 9, nesúhlasia s tým učitelia MAT a SJL, môžme nejakým spôsobom my učitelia zabrániť, aby tento žiak nepísal testovanie 9. Redukujeme mu učivo na celom druhom stupni, prepadnúť ho nemôžeme nechať (vedenie nesúhlasí, prepíše 5 na 4, či s tým vyučujúci súhlasí alebo nie:( .
Ďakujem za odpoveď
Tezaurus
21.09.12,16:54
no ja si myslim, ze to je na rozhodnuti rodica ci jeho dieta bude alebo nebude pisat monitor. Rodic sa bude rozhodovat podla poziadaviek strednej skoly na ktoru ho chce prihlasit
alaya1
21.09.12,17:17
Pokial ja viem, kazdy ziak v 9. rocniku pise monitor. Integrovany ziak ma len vynimku v tom, ze na vypracovanie otazok ma dlhsi cas, ako ziak bezny.

To iste plati pri maturitnej skuske.

Urcite o tom nerozhoduje rodicv.
Tezaurus
22.09.12,12:23
v pripade integrovanych ziakov moze rozhodnut rodic. Ale iba v pripade, ak chce dat dieta na skolu ktora monitor nevyzaduje. Vacsinou ide o dvojrocne odbory.
alaya1
22.09.12,12:39
Ja som mala na ZS integrovanu dcerku, nikto sa ma na moj nazor nepytal, pisala normalne monitor. nechapem, preco by pisat nemal, len preto ze je intergovany.
Silvernola
23.09.12,04:53
​z Pedagogicko-organizačných pokynov na tento šk. rok

3 Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl
1. Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym
postihnutím) pod názvom Testovanie 9-2013 sa uskutoční 13. marca 2013 (streda)
z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra,
ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra.
2. Cieľom testovania je získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe zo vzdelávacieho stupňa
ISCED 2, porovnať ich výkony v testoch a poskytnúť školám spätnú väzbu
a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní
vzdelávania. Výsledok žiaka slúži ako podklad pre prijímacie skúšky na stredné školy.
3. Za prípravu a metodické riadenie priebehu testovania zodpovedá NÚCEM.
Za organizačné zabezpečenie testovania zodpovedá riaditeľ školy. Kontrolu objektivity
testovania vykonajú zamestnanci ŠŠI, KŠÚ a členovia rady školy. KŠÚ s cieľom zvýšiť
objektivitu priebehu testovania poveria úlohou nestranných pozorovateľov učiteľov
základných a stredných škôl.
4. Náhradný termín testovania sa uskutoční 26. marca 2013 (utorok).
5. Na vybraných základných školách bude v mesiacoch september – november 2012
a január – február 2013 prebiehať pilotné overovanie testovacích nástrojov
pre Testovanie 9.


Takže ak je integrovaný kvôli mentálnemu postihnutiu, tak Monitor nepíše. Inak áno.
alaya1
24.09.12,14:42
​z Pedagogicko-organizačných pokynov na tento šk. rok

3 Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl
1. Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym
postihnutím) pod názvom Testovanie 9-2013 sa uskutoční 13. marca 2013 (streda)
z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra,
ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra.
2. Cieľom testovania je získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe zo vzdelávacieho stupňa
ISCED 2, porovnať ich výkony v testoch a poskytnúť školám spätnú väzbu
a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní
vzdelávania. Výsledok žiaka slúži ako podklad pre prijímacie skúšky na stredné školy.
3. Za prípravu a metodické riadenie priebehu testovania zodpovedá NÚCEM.
Za organizačné zabezpečenie testovania zodpovedá riaditeľ školy. Kontrolu objektivity
testovania vykonajú zamestnanci ŠŠI, KŠÚ a členovia rady školy. KŠÚ s cieľom zvýšiť
objektivitu priebehu testovania poveria úlohou nestranných pozorovateľov učiteľov
základných a stredných škôl.
4. Náhradný termín testovania sa uskutoční 26. marca 2013 (utorok).
5. Na vybraných základných školách bude v mesiacoch september – november 2012
a január – február 2013 prebiehať pilotné overovanie testovacích nástrojov
pre Testovanie 9.


Takže ak je integrovaný kvôli mentálnemu postihnutiu, tak Monitor nepíše. Inak áno.

Mentalne postihnuti ziaci predsa chodia do specialnych skol,kde sa monitor nepise, integrovani su ziaci s poruchami ucenia, co absolutne nie je mentalna retardacia!!
Katy a R
24.09.12,14:51
Mentalne postihnuti ziaci predsa chodia do specialnych skol,kde sa monitor nepise, integrovani su ziaci s poruchami ucenia, co absolutne nie je mentalna retardacia!!


mentálny postih hádam ešte neznamená mentálnu retardáciu :eek: ... kde berieš, žeby s mentálnym postihom nemohol byť integrovaný v ZŠ :confused:
alaya1
24.09.12,15:36
A co znamena podla teba mentalny postijh a co mentalna retardacia?

No, a mentalne postihnuti su vzdelavani v skolach pre deti s mentalnym postihom, integrovani do ZS su ziaci s poruchami ucenia, poruchami reci, slabozraki, nahluchli...


"Mentálny postih, mentálne postihnutie, sa prekladá z anglickej a francúzskej terminológie mental handicap alebo mental disability. Používa sa u nás len v ostatných rokoch. Predtým sa používal viac termín mentálna retardácia, ktorý vyjadroval zaostávanie vývoja mentálnych schopností jedinca."
alaya1
24.09.12,15:54
....ktori su vzdelavani v skolach urcenych pre tieto deti....
GabiZ
25.09.12,11:09
Je to výňatok zo základných informácii NÚCEM-u pre školský rok 2011/2012, ale v podstate sa v tejto oblasti ani pre tento šk. rok nič nemení. Podľa postihnutia je možné z priloženého manuálu zistiť, na koho sa vzťahujú obmedzenia. V októbri tohto roka by mali byť vydané Základné informácie T9-2013 a špecifikácia k testom. Môžete si to potom pozrieť tu:
http://www.nucem.sk/sk/testovanie_9
alaya1
25.09.12,13:08
Super priloha- takze integrovani pisat maju!!!
GabiZ
26.09.12,07:48
Áno, len v týchn prípadoch, ktoré sú uvedené v prílohe, kedy niektorí robia dobrovoľne. Lebo pre ZZ sú upravené testy a na školách ich bežne píšu títo integrovaní žiaci.
alaya1
26.09.12,08:00
Gabika, ako myslis upravene? Slabozrakym rozumiem, ale inak? Moja dcrra ma pochuchu ucenia- dys....a mala klasicke testy, pisala len o cca 10 min dlhsie, inak ziadna ulava.A nepisala dobrovolne, nikto nam na vyberf nedal, ked isla na strednu skolu.
GabiZ
26.09.12,08:14
Ali, ak si prečítaš tú prílohu, tak tam je to popísané, aké úpravy môžu byť v testoch pri ZZ. Napr. predĺženie času (to bol zrejme tvoj prípad), úprava formátu testovacieho nástroja, možnosť používať kompenzačné pomôcky, prítomnosť asistenta, špeciálneho pedagóga, tlmočníka. Preto ak je žiak integrovaný, do skupín sa nezaraďuje podľa stupňa postihnutia z lekárskeho hľadiska, ale podľa miery obmedzenia pri práci s textom. Toto posudzujú pedagógovia, berie sa do úvahy ich individuálny vzdelávací program a preto píšu tieto testy vo väčšine prípadov. Tie skupiny sú tiež uvedené v tej prílohe. Z uvedeného dôvodu vás nikto nekontaktoval (aj keď by mali zákonného zástupcu informovať o možnosti úpravy testov u dieťaťa), pretože o tomto rozhoduje pedagóg, prípadne špeciálny pedagóg a zaraďujú sa do testovania tak, ako je tam napísané. Ešte si skús pozrieť túto prílohu, samozrejme pre rok 2012/2013 bude ešte zverejnená ako som písala predtým (treba to v októbri sledovať, ale podmienky bývajú tie isté).
Meichan
26.09.12,08:56
Na základnej škole som tiež bola integrovaná, bolo nás na škole viac, dostali sme vlastnú triedu, na každý predmet sme dostali 2x viac času ako iný, všetci sme museli písať Monitor. Neskôr však nám bolo povedané, že sme ho ani nemuseli písať, pretože nám nie je vôbec k ničomu (Iba si zistili ako sme naozaj na tom s MAT a SJL)
Katy a R
26.09.12,09:08
Mentalne postihnuti ziaci predsa chodia do specialnych skol,kde sa monitor nepise, integrovani su ziaci s poruchami ucenia, co absolutne nie je mentalna retardacia!!

.. pozri ten link, čo pripla Gabi ... http://www.nucem.sk/sk/filemanager/download/3192/0/pedagogicko-organizacne-pokyny-na-skolsky-rok-2012-2013 konkrétne bod 2.4

fakt neviem, ako môžeš (si vraj špeciálna pedagogička) písať o retardácii - čo vari každý mentálne postihnutý je retardovaný ? Prečo by mentálne postihnutý nemohol chodiť do normálnej triedy, ak to zvláda,
(tak mi napadá príklad - čo Miloš Kopecký :confused:)
GabiZ
26.09.12,10:24
V priloženej prílohe je o mentálnom postihu, jeho druhoch a zaradení napísané viac. Pre upresnenie, ak je u dieťaťa diagnostikované mentálne postihnutie (aj tá najľahšia forma i keby sa jednalo napr. o sociálne podmienenú mentálnu retardáciu, ktorá vzniká v extrémne nevhodnom sociálnom prostredí s veľkou výchovnou zanedbanosťou), môže byť síce prijatý na bežnú základnú školu ako integrovaný, ale vzdeláva sa na základe individuálneho učebného plánu a po ukončení je považovaný za žiaka špeciálnej školy. T.j. žiak špeciálnej školy monitor nerobí a v tomto prípade ani žiak s mentálnym postihom prijatý na bežnú základnú školu. Takýto žiak po skončení ZŠ nemá ukončené základné vzdelanie (lebo je vzdelávaný ako žiak špeciálnej školy) a môže byť prijatý na odborné učilište pre takéto deti. Preto sa odporúča radšej takéhoto žiaka vzdelávať priamo na špeciálnej základnej škole, kde majú možnosť získať praktické zručnosti, nakoľko tie mechanické činnosti zvládajú lepšie ako tie rozumové. Aj v príspevku č. 5 sa o tom píše.
alaya1
19.10.12,11:21
.. pozri ten link, čo pripla Gabi ... http://www.nucem.sk/sk/filemanager/download/3192/0/pedagogicko-organizacne-pokyny-na-skolsky-rok-2012-2013 konkrétne bod 2.4

fakt neviem, ako môžeš (si vraj špeciálna pedagogička) písať o retardácii - čo vari každý mentálne postihnutý je retardovaný ? Prečo by mentálne postihnutý nemohol chodiť do normálnej triedy, ak to zvláda,
(tak mi napadá príklad - čo Miloš Kopecký :confused:)


Az teraz som si vsimla tvoj prispevok.
Ano, mentalna retardacia ´= mentalny postih.

Preto, ze s tym robim, preto som si DOVOLILA to odborne pomenovat.

Preco sa tomu cudujes. je to bezne nazvoslovie. No, ale mozes si to precitat aj na tomto linku, cast 1.2- prvy odsek ale mozes si to vyhladat aj inde.
http://referaty.aktuality.sk/mentalna-retardacia/referat-26581

A preco mentalne postihnuty, -mentalne retardovany nechodi do beznej triedy ZS?
Lebo ucivo, ktore je predpisane na dany typ skoly a triedu nezvlada. preto sa odporuca, take dieta vzdelavat na specialnej skole, pripadne aj v ZS- v specialnej triede.
nech sa paci link.