rada 000
21.09.12,16:48
Dobrý deň,

dostala som výkaz zo zdravotnej poisťovne za minulý rok - 2011 (Odvody som platila január -august 2011, odvtedy už platí za mňa štát), kde sa uvádza nedoplatok.

Zdravotná poisťovňa mi totiž za spomenutých 8 mesiacov minulého roka vypočítala vymeriavací základ iba ako súčet hrubých príjmov ( vraj podľa § 13 ods. 1 Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 - zrejme ide o jeho najnovšie platné znenie) a z tejto sumy vypočítala štyri percentá ako sumu ročného poistného.

Avšak môj hrubý príjem v auguste 2011 sa skladal nielen z hrubej mzdy ale aj odstupného, preto mi mzdárka/zamestnávateľ odviedol v tomto poslednom mesiaci ako preddavky na poistné štyri percentá zo zákonom stanoveného MAXIMÁLNEHO vymeriavacieho základu. (Ten predstavoval trojnásobok priemernej mesačnej mzdy národného hospodárstva -t.j. v roku 2011 platil na výpočet vzorec 3x744,50 = 2233,50 Eur)
Zamestnávateľ tak podľa mňa postupoval tiež podľa zákona o Zdrav. poistení - § 16 ods. 8 písm. a)

Rada by som sa teda spýtala nejakých odborníkov, či právnikov na postup v takomto prípade, keď dve rozličné inštitúcie postupujúce na základe toho istého zákona , (len v odlišných časoch - zamestnávateľ v auguste 2011 a poisťovňa v auguste 2012) vykonajú iný výpočet vymeriavacieho základu na platenie zdravotného poistenia, či je v právnom štáte možné aby kôli novelám a iným výkladom pojmu "vymeriavací základ" som nakoniec ŤARCHU zmeny zákona finančne odniesla ja ??
Alebo sa mýlim a pochybila pri výpočte jedna z inštitúcií, ak áno, ktorá ?


Navyše, z
Predpisu č. 130/2012 Z. z.(Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie) , zo dňa30.03.3012, s účinnosťou 15.4.2012

vyplýva, že Ministerstvo zdravotníctva evidentne vedelo, že tento nedoplatok novelizáciou vznikne, a dalo takéto odporúčanie poisťovniam, citujem:

Prechodné ustanovenia
§ 12
(2) Nedoplatok za rok 2011 vzniká najmä u poistenca, ktorý bol v roku 2011
d) zamestnancom a jeho príjmy iba v niektorých mesiacoch roka 2011 presiahli sumu 2 233,50 eura za mesiac ".


JE TOTO Z HĽADISKA PRÁVA MOŹNÉ ?! Aký by bol možný postup, či odpoveď zdravotnej poisťovni ?




Ďakujem za rýchlu reakciu.
veronikasad
21.09.12,14:53
Rada, tvoj príjem v mesiaci, v ktorom si dostala odstupné, prekročil maximálny vymer.základ ?
Uveď výšku príjmu v tomto mesiaci a výšku nedoplatku z RZZP.
rada 000
21.09.12,15:01
Samozrejme, že prekročil môj príjem v auguste maximálny vymeriavací základ, pretože u zamestnávateľa som odpracovala viac ako 5 rokov a podľa kolektívnej zmluvy som mala nárok na odstupné vo výške 4 platov. V tom čase už sa platili odvody aj z odstupného, takže z môjho odstupného mi tieto odvody zobrali skoro celú jednu mzdu ! A ešte mi teraz príde nedopolatok, veď to je vrchol...
veronikasad
21.09.12,15:05
Samozrejme, že prekročil môj príjem v auguste maximálny vymeriavací základ, pretože u zamestnávateľa som odpracovala viac ako 5 rokov a podľa kolektívnej zmluvy som mala nárok na odstupné vo výške 4 platov. V tom čase už sa platili odvody aj z odstupného, takže z môjho odstupného mi tieto odvody zobrali skoro celú jednu mzdu ! A ešte mi teraz príde nedopolatok, veď to je vrchol...
Zbytočne sa rozčuluješ, v tom je princíp ročného zúčtovania zdr.poistenia. Ak by si mesačný max.vymer.základ mala každý mesiac v roku, žiadny nedoplatok ti nevznikne...
Nedoplatok je 14% 4% z rozdielu medzi celkovou mzdou v mesiaci v ktorom si mala vyplatené odstupné a max.mesač.VZ
rada 000
21.09.12,16:09
Snáď to zbytočné nebude, prinajhoršom to dám do médií. To pomôže vždy, keď už ani právo nepomáha ;)) Aj 40 eur sú peniaze, ale ide mi skôr o princíp.

NEMÁŠ pravdu v tom ako mi vypočítali nedoplatok, nie je to tých 14 percent rozdielu medzi celkovou mzdou a max. mesač. VZ. Neviem odkiaľ disponuješ takýmito informáciami.

Mám presne zrátané ako k tomu nedoplatku prišli.
Zopakujem : za vymeriavací základ za celý rok spočítali všetky sumy hrubého príjmu (január-august), ilustračný príklad 550+550+550+590+590+590+590+2360 2950 = 6370 6960 z čoho 4 percenta sú 254,80 278,4

Avšak mzdárka im reálne odviedla štyri percentá z nižšej sumy, lebo brala do úvahy maximálny vymeriavací základ v poslednom mesiaci:
550+550+550+590+590+590+590+2233,50 = 6243,5 z čoho 4 percenta sú 249,74 Takže v tomto príklade by bol nedoplatok len 254,80 - 249,74 , čiže 5,06 EUR 278,4 - 249,74, čiže 28,66 EUR

Takto oni riešia ich nedoplatky, lebo sa riadia tým, čo hovorí o vymeriavacom základe súčasné znenie zákona.

Problém vidím v tom, že obidva výpočty sú podľa zákona, ibaže zákon sa novelizuje viac krát do roka a má veľa nejasností v definovaní VZ, alebo aj rozdiel medzi pojmom poistné a preddavok ...poisťovniam zákon a jeho metodiky vyloží ministerstvo, zatiaľ čo zamestnávateľ si ho vysvetlí zas po svojom.. Má na to doplatiť nezamestnaný občan, ktorý si poctivo zaplatil odvody do zdravotnej poisťovne ešte štyri mesiace navyše a tým ušetril štátu 4x mesačný odvod do ZP ?
veronikasad
21.09.12,16:34
Opravila som % odvodov - bol tam preklep, zamestnanec dopláca 4 % - zamestnávatel 10 %.
veronikasad
21.09.12,16:42
Suma 2360€ je vrátane mzdy za mesiac august ? Ak si odpracovala celý mesiac - pri 4-mesačnom odstupnom je to nízka suma.
avalik
21.09.12,16:54
Suma 2360€ je vrátane mzdy za mesiac august ? Ak si odpracovala celý mesiac - pri 4-mesačnom odstupnom je to nízka suma.

tiez mi suma vychadza len ako odstupne 4 platy bez zaratania mzdy za august

neboli tam v auguste aj ine "priplatky" (preplatenie dovolenky, odmeny ... cca 250€) ?
rada 000
21.09.12,17:16
Priklad bol cisto len ilustracny, odo mna pytaju 40 EUR, ale opravila som to pre Vas :) V kazdom pripade mi teraz nejde o tie vypocty, ale o to, ci je pravo a Zakon na mojej strane a budem nieco z namietok, ktore sa chystam podat mat :)
veronikasad
21.09.12,17:26
Priklad bol cisto len ilustracny, odo mna pytaju 40 EUR, ale opravila som to pre Vas :) V kazdom pripade mi teraz nejde o tie vypocty, ale o to, ci je pravo a Zakon na mojej strane a budem nieco z namietok, ktore sa chystam podat mat :)

Tak uveď príklad skutočný, aby sme tie výpočty skontrolovali. Myslím, že právo je na strane zdravotnej poisťovne ...
avalik
21.09.12,17:36
zakon hovori o mesacnych preddavkoch z prijmu do trojnasobku priemernej mzdy,
nasledne hovori o rocnom zuctovani - kde vymeriavaci zaklad je max. 36 nasobok priemernej mzdy

ak by preddavky neboli obmedzene, zaplatila by si 4% z celeho prijmu v auguste (teda by si dostala v auguste vyplatu mensiu prave o tych 40€ ) a nevznikol by ti nedoplatok, ... kedze su preddavky limitovane, zakonite ti vysiel nedoplatok
Katy a R
21.09.12,17:38
Ja si myslím, že asi zbytočne špiritizuješ .. ide o tzv kolísavý príjem;)
rada 000
21.09.12,17:57
zakon hovori o mesacnych preddavkoch z prijmu do trojnasobku priemernej mzdy,
nasledne hovori o rocnom zuctovani - kde vymeriavaci zaklad je max. 36 nasobok priemernej mzdy

ak by preddavky neboli obmedzene, zaplatila by si 4% z celeho prijmu v auguste (teda by si dostala v auguste vyplatu mensiu prave o tych 40€ ) a nevznikol by ti nedoplatok, ... kedze su preddavky limitovane, zakonite ti vysiel nedoplatok

Jej dakujem, konecnie niekto kto porozumel problemu :)
VED PRAVE TOTO nechcem akceptovat, teraz pytaju nieco odo mna, co MALO BYT ZAMESTNAVATELOVI prostrednictvom zakona nariadene - aby platil 4 percenta z celkoveho prijmu a poistovna by nemusela svojimi tlacivami OTRAVOVAT a znechucovat ludi. Alebo naopak POISTOVNI mal zakon nariadit drzat sa maximalneho vymeriavacieho zakladu, ved toto nema logiku.
veronikasad
21.09.12,17:59
Jej dakujem, konecnie niekto kto porozumel problemu :)
VED PRAVE TOTO nechcem akceptovat, teraz pytaju nieco odo mna, co MALO BYT ZAMESTNAVATELOVI prostrednictvom zakona nariadene - aby platil 4 percenta z celkoveho prijmu a poistovna by nemusela svojimi tlacivami OTRAVOVAT a znechucovat ludi. Alebo naopak POISTOVNI mal zakon nariadit drzat sa maximalneho vymeriavacieho zakladu, ved toto nema logiku.
Veď som ti napísala to isté len v ružovom, akurát že som uviedla nesprávne % odvodov. Aby si niečo zmenila, musíš kandidovať do parlamentu. RZZP poisťovne robia od roku 2005 - objavila si Ameriku.
rada 000
21.09.12,18:06
Ja si myslím, že asi zbytočne špiritizuješ .. ide o tzv kolísavý príjem;)

tazko som mohla mat kolisavy prijem pri praci vo verejnom zaujme, kde ani za 10 rokov nepride k odchylke vacsej ako su desiatky eur ... odporucala by som Ti vyskusat si to.. :)
veronikasad
21.09.12,18:07
tazko som mohla mat kolisavy prijem pri praci vo verejnom zaujme, kde ani za 10 rokov nepride k odchylke vacsej ako su desiatky eur ... odporucala by som Ti vyskusat si to.. :)
Kolísavým príjmom v zmysle zákona o zdr.poistení je príjem kedy poistenec (v tvojom prípade zamestnanec) aspoň v jednom mesiaci prekročí max.mesačný VZ. To je tvoj prípad v mesiaci, kedy ti bolo vyplatené odstupné.
Katy a R
21.09.12,18:11
tazko som mohla mat kolisavy prijem pri praci vo verejnom zaujme, kde ani za 10 rokov nepride k odchylke vacsej ako su desiatky eur ... odporucala by som Ti vyskusat si to.. :)
.. chcelo by to najskôr pozrieť predpisy - je to kolísavý príjem;):)
rada 000
21.09.12,18:17
Veď som ti napísala to isté len v ružovom, akurát že som uviedla nesprávne % odvodov. Aby si niečo zmenila, musíš kandidovať do parlamentu. RZZP poisťovne robia od roku 2005 - objavila si Ameriku.

No ..tak asi preto sa od roku 2005 nic nezmenilo,...ze od uradnicok na poistovni, po beznych platitelov nikto neuvazuje nad nicim...
avalik
21.09.12,18:17
Jej dakujem, konecnie niekto kto porozumel problemu :)
VED PRAVE TOTO nechcem akceptovat, teraz pytaju nieco odo mna, co MALO BYT ZAMESTNAVATELOVI prostrednictvom zakona nariadene - aby platil 4 percenta z celkoveho prijmu a poistovna by nemusela svojimi tlacivami OTRAVOVAT a znechucovat ludi. Alebo naopak POISTOVNI mal zakon nariadit drzat sa maximalneho vymeriavacieho zakladu, ved toto nema logiku.

ale toto nie je dovod na namietku k RZP ... funguje to uz roky, ako pisala vyssie veronikasad

reklamacie smeruj do parlamentu ... tam taketo "skvosty" vymyslaju
rada 000
21.09.12,18:20
NO tak dakujem, aspon VIEM kde je zasadna chyba, NIEKTO kto vytvoril takuto definiciu kolisaveho prijmu nepocital s tym, ze po xxx rokoch moze niekto v jeden mesiac dostat 4 odstupne a potom uz velku nulu....

Nasi uzasni zakonodarci aj takuto situaciu extremu nazvu kolisavy prijem... :) Chcela by som stretnut toho cloveka a vysvetlit mu principy logiky, analytiky, kontextoveho a komplexneho myslenia v suvislostiach :))
avalik
21.09.12,18:21
No ..tak asi preto sa od roku 2005 nic nezmenilo,...ze od uradnicok na poistovni, po beznych platitelov nikto neuvazuje nad nicim...

nechapem preco sa rozculujes, ak by preddavky neboli limitovane ... tych 40€ by si zaplatila v poslednej vyplate .... takto ti stat poskytol bezurocnu pozicku na 1 rok
veronikasad
21.09.12,18:21
NO tak dakujem, aspon VIEM kde je zasadna chyba, NIEKTO kto vytvoril takuto definiciu kolisaveho prijmu nepocital s tym, ze po xxx rokoch moze niekto v jeden mesiac dostat 4 odstupne a potom uz velku nulu....

Nasi uzasni zakonodarci aj takuto situaciu extremu nazvu kolisavy prijem... :) Chcela by som stretnut toho cloveka a vysvetlit mu principy logiky, analytiky, kontextoveho a komplexneho myslenia v suvislostiach :))
Nemusíš chodiť ďaleko, autora myšlienky RZZP nájdeš priamo na Porade ...
Mila123
21.09.12,18:28
a tí naši zlatí zákonodarcovia chceli odsúhlasiť aj ročné zúčtovanie sociálneho poistenia........
avalik
21.09.12,18:31
a tí naši zlatí zákonodarcovia chceli odsúhlasiť aj ročné zúčtovanie sociálneho poistenia........

no ved preco nie ... dalsia aktivita, na ktoru je potrebne navysit ludske zdroje, hardwer, vytvorit "kompetencne" a ine centra, zabezpecit vytvorenie softveru, ...
rada 000
21.09.12,18:34
nechapem preco sa rozculujes, ak by preddavky neboli limitovane ... tych 40€ by si zaplatila v poslednej vyplate .... takto ti stat poskytol bezurocnu pozicku na 1 rok

No a co keby som ich zaplatila ?? Ved by snad isli na starcekov v nemocniciach a onkologickych pacientov, nie ??... sice moment- to by poistovne svoje peniaze aj museli davat do zdravotnictva..
avalik
21.09.12,18:43
No a co keby som ich zaplatila ?? Ved by snad isli na starcekov v nemocniciach a onkologickych pacientov, nie ??... sice moment- to by poistovne svoje peniaze aj museli davat do zdravotnictva..

tak ked ti ide o princip obrat sa na poslancov a navrhni zmenu - ale poprosim ta, az na buduci rok ... momentalne sa vyhodnocuju pripomienky uz k tretej a stvrtej zmene v zakone o zdravotnom poisteni v tomto roku (mozno je ich aj viac)
rada 000
21.09.12,18:51
Nemusíš chodiť ďaleko, autora myšlienky RZZP nájdeš priamo na Porade ...

Tak to je sice pekne, ale mne myslienka Rocneho Zuctovania ZP, alebo SP nic nehovori, neviem sa k nej kompetentne vyjadrit. Momentalne pisem koli NEZROVNALOSTIAM a protireceniam v odvodoch, ale mozte ho pri najblizsej prilezitosti upozornit, ze by asi bolo naozaj potrebne poopravit definiciu kolisaveho prijmu z "aspon v jednom mesiaci" na "aspon v dvoch mesiacoch" :)) Dakujem.
tictac7
21.09.12,18:56
Tak to je sice pekne, ale mne myslienka Rocneho Zuctovania ZP, alebo SP nic nehovori, neviem sa k nej kompetentne vyjadrit. Momentalne pisem koli NEZROVNALOSTIAM a protireceniam v odvodoch, ale mozte ho pri najblizsej prilezitosti upozornit, ze by asi bolo naozaj potrebne poopravit definiciu kolisaveho prijmu z "aspon v jednom mesiaci" na "aspon v dvoch mesiacoch" :)) Dakujem.

....a tí dvojmesačný (má náhodou 2-krát za rok odmenu, alebo odmenu a potom odstupné a pod.) budú chcieť tri mesiace.... a vôbec, ani výpočet si teda neviem dosť dobre predstaviť.

mimotemy
dúfam, že za túto odpoveď od Teba dostanem "neužitočné" tak, ako si tu veselo počas celej diskusie rozdávala poraďákom, čo sa Ti snažili niečo vysvetliť. Tie "neužitočné" rozdávaj zákonodarcom a nie ľuďom, čo Ti chcú pomôcť a keď sa nedá, tak aspoňvysvetliť, že sa nedá, lebo zákon je taký aký je....
rada 000
21.09.12,19:47
Kolísavým príjmom v zmysle zákona o zdr.poistení je príjem kedy poistenec (v tvojom prípade zamestnanec) aspoň v jednom mesiaci prekročí max.mesačný VZ. To je tvoj prípad v mesiaci, kedy ti bolo vyplatené odstupné.



:) zbytocne mi vysvetlovat nieco, co vyplyva priamo z nazvu. To, co som povedala (nevediac o uradnickej definicii) plati,..moj prijem nebol kolisavy v ziadnom roku mojho xxx rocneho prac. pomeru,...Jedina kolisavost -t.j. prekrocenie max mesacneho VZ nastala pri odstupnom jediny krat za zivot a tom som mala asi smolu, ..este si to odnesiem v nedoplatku.
marjankaj
21.09.12,20:57
:) zbytocne mi vysvetlovat nieco, co vyplyva priamo z nazvu. To, co som povedala (nevediac o uradnickej definicii) plati,..moj prijem nebol kolisavy v ziadnom roku mojho xxx rocneho prac. pomeru,...Jedina kolisavost -t.j. prekrocenie max mesacneho VZ nastala pri odstupnom jediny krat za zivot a tom som mala asi smolu, ..este si to odnesiem v nedoplatku.
Tak sa už prestaň kolísať a radšej si to prečítaj v zákone o zdravotnom poistení. To čo platíš počas roka to sú iba preddavky(podobne ako aj preddavky z dane z príjmov) A na konci roka (teda je to o niečo posunuté) sa robí skutočné vyčíslenie zdravotného poistenia(alebo dane z príjmov) podľa príslušných zákonov. Volá sa to RZZP - ročné zúčtovania zdravotného poistenia.

Aby to bolo jasnejšie:
Aj za elektrinu platíš preddavky a po určitom období ti príde vyúčtovanie. Ak minieš viac kWh a budeš musieť doplatiť, tak sa tiež budeš rozčuľovať?
Chobot
21.09.12,21:24
:) zbytocne mi vysvetlovat nieco, co vyplyva priamo z nazvu. To, co som povedala (nevediac o uradnickej definicii) plati,..moj prijem nebol kolisavy v ziadnom roku mojho xxx rocneho prac. pomeru,...Jedina kolisavost -t.j. prekrocenie max mesacneho VZ nastala pri odstupnom jediny krat za zivot a tom som mala asi smolu, ..este si to odnesiem v nedoplatku.

Neviem, čo sa nad tým pozastavuješ. Je to bežná vec. Všetci zamestnanci, čo majú kolísavé príjmy musia robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a skoro vždy vyjde nedoplatok. Tak isto funguje aj ročné zúčtovanie dane. Všetci - aj zamestnávateľ aj zdravotná poisťovňa postupovali správne.

Navyše - nechaj si ten nedoplatok, ktorý zaplatíš potvrdiť zdravotnou poisťovňou, a v nasledujúcom roku si to môžeš pripočítať k odvodom (odvody na ZP a do SP) a tým si znížiš daň o 8 EUR. Je jedno, kedy by si to zaplatila - či vo výplate, kedy si dostala odstupná, alebo pri ročnom zúčtovaní. Robíš z komára somára.

Keby si vedela ešte aj ďalších pikoškách o ročnom zúčtovaní, tak by si sa viac čudovala. Napr. študenti, ktorí už dosiahli vek 25 rokov, boli v mesiacoch január - marec povinní zaplatiť si poistné na zdravotné poistenie, hoci už v júli sa vedelo, že sa im to v ročnom zúčtovaní vráti.
rada 000
23.09.12,17:10
Neviem, čo sa nad tým pozastavuješ. Je to bežná vec. Všetci zamestnanci, čo majú kolísavé príjmy musia robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a skoro vždy vyjde nedoplatok. Tak isto funguje aj ročné zúčtovanie dane. Všetci - aj zamestnávateľ aj zdravotná poisťovňa postupovali správne.

Navyše - nechaj si ten nedoplatok, ktorý zaplatíš potvrdiť zdravotnou poisťovňou, a v nasledujúcom roku si to môžeš pripočítať k odvodom (odvody na ZP a do SP) a tým si znížiš daň o 8 EUR. Je jedno, kedy by si to zaplatila - či vo výplate, kedy si dostala odstupná, alebo pri ročnom zúčtovaní. Robíš z komára somára.

Keby si vedela ešte aj ďalších pikoškách o ročnom zúčtovaní, tak by si sa viac čudovala. Napr. študenti, ktorí už dosiahli vek 25 rokov, boli v mesiacoch január - marec povinní zaplatiť si poistné na zdravotné poistenie, hoci už v júli sa vedelo, že sa im to v ročnom zúčtovaní vráti.


Pozastavujem sa preto, lebo som tu z diskusie nadobudla silný dojem, že môj príjem nemal byť zákonom považovaný za kolísavý, nech tak definujú príjmy SZČO, podnikateľov, alebo neviem koho, z ktorého nadštandardných ziskov môžu ryžovať, a nie zamestnanca vo verejnom záujme s podpriemernou mzdou. Za túto morálnu a finančnú ujmu spôsobenú nedomysleným zákonom, by mi mal niekto z ministerstva zdravotníctva alebo financií, od ktorých vychádzajú takéto zákony a vyhlášky v prospech poisťovní, zaplatiť tých 40 Eur.. nebránila by som sa :O) Ja im môžem bez problémov dokladovať výplatnou páskou, že nešlo o hazardnú činnosť ani obohacovanie sa vo svoj prospech, ale len praobyčajné odstupné ...


Ale na záver chcem poďakovať za radu ohľadom možnosti potvrdenia, ... aj keď to zrejme nebudem môcť použiť, lebo ako som písala v tomto roku sa mi už asi nepodarí nejaké odvody vyprodukovať :) Chápem, že všetci, ktorí mi tu napísali, sa snažili odpovedať a som im naozaj vďačná, avšak berú to z pohľadu ľudí, ktorí bez rozmyslu používajú zákony, ale nad ich dosahom, zámerom a účinkami sa buď nevedia, alebo radšej už ani nepozastavujú...v čom ich tiež chápem, ... ale nie je to dobre pre túto spoločnosť.
avalik
23.09.12,17:41
Pozastavujem sa preto, lebo som tu z diskusie nadobudla silný dojem, že môj príjem nemal byť zákonom považovaný za kolísavý, nech tak definujú príjmy SZČO, podnikateľov, alebo neviem koho, z ktorého nadštandardných ziskov môžu ryžovať, a nie zamestnanca vo verejnom záujme s podpriemernou mzdou. Za túto morálnu a finančnú ujmu spôsobenú nedomysleným zákonom, by mi mal niekto z ministerstva zdravotníctva alebo financií, od ktorých vychádzajú takéto zákony a vyhlášky v prospech poisťovní, zaplatiť tých 40 Eur.. nebránila by som sa :O) Ja im môžem bez problémov dokladovať výplatnou páskou, že nešlo o hazardnú činnosť ani obohacovanie sa vo svoj prospech, ale len praobyčajné odstupné ...


Ale na záver chcem poďakovať za radu ohľadom možnosti potvrdenia, ... aj keď to zrejme nebudem môcť použiť, lebo ako som písala v tomto roku sa mi už asi nepodarí nejaké odvody vyprodukovať :) Chápem, že všetci, ktorí mi tu napísali, sa snažili odpovedať a som im naozaj vďačná, avšak berú to z pohľadu ľudí, ktorí bez rozmyslu používajú zákony, ale nad ich dosahom, zámerom a účinkami sa buď nevedia, alebo radšej už ani nepozastavujú...v čom ich tiež chápem, ... ale nie je to dobre pre túto spoločnosť.

zákony sa nepoužívajú, zákony sa dodržiavajú. to že si dostala odstupné je podľa teba v poriadku - tiež je to podľa zákona a tým ti vznikol kolisavy prijem - tiež podľa zákona ale to už nie je v poriadku? RZZP je taktiež podľa zákona - v tvojom konkrétnom prípade si bola zvýhodnená bezúročnou pôžičkou - tak nechápem kde je tá morálna a finančná ujma???
rada 000
23.09.12,18:55
zákony sa nepoužívajú, zákony sa dodržiavajú. to že si dostala odstupné je podľa teba v poriadku - tiež je to podľa zákona a tým ti vznikol kolisavy prijem - tiež podľa zákona ale to už nie je v poriadku? RZZP je taktiež podľa zákona - v tvojom konkrétnom prípade si bola zvýhodnená bezúročnou pôžičkou - tak nechápem kde je tá morálna a finančná ujma???


Dobre, vidim, ze sa Vas nieco na prispevku adresovanom niekomu inemu dotklo, takze sa ospravedlnujem, ze som v prispevku pouzila trocha ironie a sarkazmu, hadam si nemyslite, ze ratam s tym, ze mi niekto nedoplatok zaplati :)) To som naozaj nemyslela vazne, to uz by bolo ine sci - fi :D
marjankaj
23.09.12,19:08
Dobre, vidim, ze sa Vas nieco na prispevku adresovanom niekomu inemu dotkol, takze sa ospravedlnujem, ze som v prispevku pouzila trocha ironie a sarkazmu, hadam si nemyslite, ze ratam s tym, ze sa mi niekto tu pokutu zaplati :)) To som naozaj nemyslela vazne, to uz by bolo ine sci - fi :D
No ak si presvedčená, že ti niekto(zákon?) ublížil, tak sa domáhaj "spravodlivosti" na súde. A popožeň to trebárs aj do Strassbourgu.
Teda ak na to máš.
rada 000
23.09.12,19:20
....a tí dvojmesačný (má náhodou 2-krát za rok odmenu, alebo odmenu a potom odstupné a pod.) budú chcieť tri mesiace.... a vôbec, ani výpočet si teda neviem dosť dobre predstaviť.

mimotemy
dúfam, že za túto odpoveď od Teba dostanem "neužitočné" tak, ako si tu veselo počas celej diskusie rozdávala poraďákom, čo sa Ti snažili niečo vysvetliť. Tie "neužitočné" rozdávaj zákonodarcom a nie ľuďom, čo Ti chcú pomôcť a keď sa nedá, tak aspoňvysvetliť, že sa nedá, lebo zákon je taký aký je....


Nie, dvojmesační by nemohli nič žiadať, ak by pri jednorázovom prekročení max VZ išlo o výnimku z platenia iba pri doložiteľnom prípade vyplatenia odstupného.. Žiadna odmena, ani nič podobné by sa nebralo do úvahy... Je trošku zvláštne, keď tu musím obhajovať ako vš vzdelaný človek fakt, že až päť mojich hrubých mesačných platov prekročilo hranicu, ktorú sú schopní určité skupiny prekročiť len svojimi odmenami...a ironické, že moja žiadosť o uváženie výnimky je pre Vás ekvivalentná požiadavkám takýchto skupín...
Čítajúc vetu nedá sa....a že sa treba zmieriť s tým, že zákon je taký, aký je..no radšej povedzme, že matematika je kráľovná vied, a právo by sme tiež mali chápať len ako ľudský výtvor, do ktorého by mohli mali mať ľudia ešte právo sem tam vstupovať, či nie?

Ďakujem a poprosím nehodnotiť moje hodnotenie, nebrať klikanie a internetový svet príliš vážne, lebo keď raz mám možnosť individuálne zhodnotiť relevantnosť daných myšlienok vzhľadom k vlastnej téme myslím, že je mojím právom to urobiť, ja som v tom žiadnu nevďačnosť voči dotknutým osobám nemyslela, ak to tak niekto pochopil, ospravedlňujem sa mu. Vďaka.
Paula
23.09.12,19:53
Takže je na Tebe tému uzavrieť :)
marjankaj
23.09.12,20:04
teda VŠ vzdelaná? A právne podvedomie ti nehovorí nič? Iba matematika - kráľovná vied? Veď aj osadníci si veľmi dobre vedia spočítať, čo potrebujú. A to nemajú ani ukončené základné vzdelanie.
rada 000
24.09.12,10:16
Takže je na Tebe tému uzavrieť :)


Tému uzavriem, až keď do toho vstúpi skutočný odborník na právo, pretože v Zákone o ZP, o ktorom tu je stále reč, má podľa § 19 platiť nasledovné:

§ 19
Ročné zúčtovanie poistného
(3) Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu podľa § 13 za všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len „preplatok“) a nedoplatku v členení podľa
jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. //z čoho teda mne osobne vyplýva, že by sa mali nielen zamestnávatelia ale aj poisťovne držať celého § 13, t.j. nielen samotného odseku (1), ale aj odsekov (5) a (9)b) kde sa hovorí o tom, ako sa má vymeriavací základ upraviť. Mimochodom, v ods. 4 a 5 je vyslovene uvedené, že ide o VZ na účely platenia poistného a nie VZ na účely platenia preddavkov na poistné.

Ak má byť teda dodržaný § 19 tohto zákona, tak sa poisťovne majú držať súčasne platnosti všetkých odsekov § 13, prečo sa teda oni pri vymeriavacom základe riadia z paragrafu § 13 iba odsekom (1) a nerešpektujú aj (9)b) ?! Vie mi to niekto vysvetliť ?
salford256
24.09.12,10:24
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
To akoby mi poslalo Zivotne prostredie ze teraz zaplatis 300 eura este zase lebo sme zistili ze si predal chatu a kuril si tam drevom a nicil si zivotne prostredie, ovzdusie..Este spomeniem ze v tom case som bol nezamestnany.
Da sa s tym nieco robit ? Asi nie , co ? Jedine sa odj..bat so Slovenska.
Dakujem
rada 000
24.09.12,10:25
marjankaj (http://www.porada.sk/member.php?u=19337)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png

Ako si prišla na to, že mi právne povedomie nič nehovorí, tým mi chceš naznačiť čo?? Môžme diskutovať o hocičom, nech sa páči. Akosi som neporozumela tvojej narážke na osadníkov :) Ale ver mi že právne povedomí v EU by tomu porozumeli, myslím, že by ťa mohli označiť za rasovo neznášanlivú a patríš za to podľa ich zákonov medzi ľudí s diskriminačnými názormi, nečudovala by som sa, keby si ani homosexuálov neuznávala, tak si dávaj v takej spoločnosti pozor :))
rada 000
24.09.12,10:28
Takže je na Tebe tému uzavrieť :)


Tému uzavriem, až keď do toho vstúpi skutočný odborník na právo, pretože v Zákone o ZP, o ktorom tu je stále reč, má podľa § 19 platiť nasledovné:

§ 19
Ročné zúčtovanie poistného
(3) Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu [H]podľa § 13 za[/H=] všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len „preplatok“) a nedoplatku v členení podľa
jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. //z čoho teda mne osobne vyplýva, že by sa mali nielen zamestnávatelia ale aj poisťovne držať celého § 13, t.j. nielen samotného odseku (1), ale aj odsekov (5) a (9)b) kde sa hovorí o tom, ako sa má vymeriavací základ upraviť. Mimochodom, v ods. 4 a 5 je vyslovene uvedené, že ide o VZ na účely platenia poistného a nie VZ na účely platenia preddavkov na poistné.

Ak má byť teda dodržaný § 19 tohto zákona, tak sa poisťovne majú držať súčasne platnosti všetkých odsekov § 13, prečo sa teda oni pri vymeriavacom základe riadia z paragrafu § 13 iba odsekom (1) a nerešpektujú aj (9)b) ?! Vie mi to niekto vysvetliť ?
Jana Motyčková
24.09.12,10:44
Neviem, prečo sa Ti zdá, že nedodržujú aj §13 ods.9. Ako som pochopila, mala si bežne príjem nižší ako mesačné maximum a v jednom mesiaci vyšší ako mesačné maximum (3-násobok priemernej mzdy). Samozrejme v tom mesiaci boli preddavky zaplatené len z mesačného maxima. ZP vychádza z §13 ods. 1 - čiže spoćíta príjmy a upraví podľa §13 ods.9 ohraničí na 36-násobok priemernej mesačnej mzdy.
Nevidím tam, v čom nedodržujú §13 ods.9 písm. b).
Jana Motyčková
24.09.12,10:47
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
Da sa s tym nieco robit ?


Nedá, ak nemáš dosah na zákony, ako povedali v ZP, taký je zákon.
Kvaka
24.09.12,10:53
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000. Mám na to podobný názor, ako rada, toto ročné zúčtovanie bolo zavedené najmä preto, aby nedochádzalo v priebehu roka k vyhýbaniu sa platenia odvodov na zdravotné poistenie. Teda 11 mesiacov odvody minimálnej mzdy a posledný mesiac kráľovské odmeny. Náš sused podnikateľ takto využíval zákon. Zmenili to, už sa to nedá, jeho príjem sa považuje už za kolísavý. Prečo sa ale v prípade odchodu do dôchodku nerozpočítavajú odmeny a odstupné len na odpracované mesiace? Teda do výšky maximálneho VZ za všetky mesiace, ktoré zamestnanec odpracoval. Ak by mal byť zákon spravodlivý, tak by sa pri ročnom zúčtovaní ZP malo postupovať tak, aby sa maximálny ročný VZ stanovil ako 3 násobok priemernej mzdy za každý odpracovaný mesiac. Ak by teda robil niekto celý rok, tak by to bol 36 násobok.
rada 000
24.09.12,11:15
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
To akoby mi poslalo Zivotne prostredie ze teraz zaplatis 300 eura este zase lebo sme zistili ze si predal chatu a kuril si tam drevom a nicil si zivotne prostredie, ovzdusie..Este spomeniem ze v tom case som bol nezamestnany.
Da sa s tym nieco robit ? Asi nie , co ? Jedine sa odj..bat so Slovenska.
Dakujem

Hm...zaujmave, aj ja som zalozila tuto temu, lebo u mna nastal sice iny problem, o ktorom pisem v uvode, ale je pravda, ze pocas googlenia a citania najnovsieho Zákona o zdrav. poisteni a suvisiacich predpisov som sa nestacila cudovat...Podla tohto zakona sa musi vykazovat poistovni CELKOVA VYSKA prijmov, ktoru clovek dosiahne a podobne skvosty, ktore mozno maju svoj dovod, ale okrem tych, ktorych to ma najviacej zasiahnut, na do doplatia zas len ti poctivi...

Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.
Paula
24.09.12,11:29
Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.


Zvoľ teda iný prístup. Túto tému uzatvor a otvor novú, kde sa "postihnutí" spojíte a nejakou právnou cestou obhájite.
rada 000
24.09.12,11:30
ok
rada 000
24.09.12,11:35
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000. Mám na to podobný názor, ako rada, toto ročné zúčtovanie bolo zavedené najmä preto, aby nedochádzalo v priebehu roka k vyhýbaniu sa platenia odvodov na zdravotné poistenie. Teda 11 mesiacov odvody minimálnej mzdy a posledný mesiac kráľovské odmeny. Náš sused podnikateľ takto využíval zákon. Zmenili to, už sa to nedá, jeho príjem sa považuje už za kolísavý. Prečo sa ale v prípade odchodu do dôchodku nerozpočítavajú odmeny a odstupné len na odpracované mesiace? Teda do výšky maximálneho VZ za všetky mesiace, ktoré zamestnanec odpracoval. Ak by mal byť zákon spravodlivý, tak by sa pri ročnom zúčtovaní ZP malo postupovať tak, aby sa maximálny ročný VZ stanovil ako 3 násobok priemernej mzdy za každý odpracovaný mesiac. Ak by teda robil niekto celý rok, tak by to bol 36 násobok.

Tak nejak... Ďakujem za pripojenie sa k mojej myšlienke
rada 000
24.09.12,11:36
Zvoľ teda iný prístup. Túto tému uzatvor a otvor novú, kde sa "postihnutí" spojíte a nejakou právnou cestou obhájite.

Prečo chcete túto tému silou mocou uzavrieť, ...prečo by nemohla ostať neuzavretá??
Kvaka
24.09.12,11:41
.....

Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.Rada, na porade sa netvoria zákony, aj keď niekedy zistené nezrovnalosti a rozoberanie jednotlivých paragrafov občas tvorcov zákonov inšpirujú. Preto ti poraďáci odpovedali len tak, ako je to v platnom zákone. Ty si si pýtala radu, ako je to možné? Dostala si odpovede, prečo je to tak, a že je to podľa platného zákona, ale ty si im pridelila neužitočný bod. Dali ti dobrú radu, nič iné ti ani nemohli napísať, iba to, čo píše zákon. Tie neužitočné body by patrili skôr tvorcom zákona.
Jana Motyčková
24.09.12,12:19
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000. Mám na to podobný názor, ako rada, toto ročné zúčtovanie bolo zavedené najmä preto, aby nedochádzalo v priebehu roka k vyhýbaniu sa platenia odvodov na zdravotné poistenie. Teda 11 mesiacov odvody minimálnej mzdy a posledný mesiac kráľovské odmeny. Náš sused podnikateľ takto využíval zákon. Zmenili to, už sa to nedá, jeho príjem sa považuje už za kolísavý. Prečo sa ale v prípade odchodu do dôchodku nerozpočítavajú odmeny a odstupné len na odpracované mesiace? Teda do výšky maximálneho VZ za všetky mesiace, ktoré zamestnanec odpracoval. Ak by mal byť zákon spravodlivý, tak by sa pri ročnom zúčtovaní ZP malo postupovať tak, aby sa maximálny ročný VZ stanovil ako 3 násobok priemernej mzdy za každý odpracovaný mesiac. Ak by teda robil niekto celý rok, tak by to bol 36 násobok.
To by si všetci konatelia, spoločníci a všetci, ktorí majú na to dosah dávali právne vzťahy na jeden mesiac len s 3-mesačným maximom. Zdravotné poistenie má obdobný chatrakter ako daň, s tým rozdielom, že sa tu stanovilo maximum. Pri dani sa nikto nezamýšľa nad tým, že prečo neplatí len do určitej hranice.
Kvaka
24.09.12,12:24
K ročnému zúčtovaniu mám jeden príklad. Zamestnanec odpracoval 4 mesiace v roku 2011. Viac zamestnávateľov nemal. Aký je výklad zákona? V každom mesiaci tento zamestnanec dosiahol maximálny VZ na zdravotné poistenie. Zdravotná poisťovňa mu teda ročné zúčtovanie neurobí, lebo splnil podmienku, že počas roka u každého zamestnávateľa dosiahol vo všetkých (aj keď len v štyroch) mesiacoch maximálny VZ. Ak v jednom mesiaci dosiahol príjem o jedno euro nižšší, ako je maximálny VZ, ročné zúčtovanie mu ZP urobí.
V prvom prípade nema nedoplatok, v druhom prípade má nedoplatok.
Ak sa mýlim, opravte ma.
Kvaka
24.09.12,12:27
To by si všetci konatelia, spoločníci a všetci, ktorí majú na to dosah dávali právne vzťahy na jeden mesiac len s 3-mesačným maximom. Zdravotné poistenie má obdobný chatrakter ako daň, s tým rozdielom, že sa tu stanovilo maximum. Pri dani sa nikto nezamýšľa nad tým, že prečo neplatí len do určitej hranice.Daň je daň, odvod je odvod. Ak by tak konatelia, resp. spoločníci robili, dalo by sa to považovať za obchádzanie zákona, rovnako obdobné obchádzanie zákona sleduje aj SP.
Jana Motyčková
24.09.12,12:30
Zákon dáva povinnosť ZP robiť rzzp určitým osobám, ostatným môže. Vyhláška má potom iné znenie - ale to spadá do skupiny "môže". ZP urobí rzzp vo vlastnom záujme. Ak nie, tak je to pre poistenca "k dobru".
Jana Motyčková
24.09.12,12:42
Daň je daň, odvod je odvod. Ak by tak konatelia, resp. spoločníci robili, dalo by sa to považovať za obchádzanie zákona, rovnako obdobné obchádzanie zákona sleduje aj SP.
Obchádzanie zákona by to možno bolo, ale nikto by s tým nič neurobil, nie je to zakázané - tak ako s tým nikto nič neurobil do r.2004, kým nebolo rzzp. SP to sleduje len od r.2011 ale len preto lebo sa urobil komplikovaný zákon, ktorý to "rieši". Ale samozrejme aj v tom novom zákone je možnosť to obísť a vôbec to nie je napadnuteľné a SP to nerieši.
K "daň je daň a odvod je odvod" - no každý pojem je iný (pojem odvod sa nikde nepoužíva, je to len "ľudový pojem"). Potom sa ale u nás používa nesprávny pojem na zdravotné poistenie - výška nároku z tohoto poistenia nie je závislá na výške poistného. Čiže skôr by sa to malo nazývať zdravotná daň. Ale o gramatických pojmoch sa tu baviť nemusíme, mesačné maximum sa posudzovalo do r.2004 a asi boli na to dôvody, keď sa prešlo na rzzp a asi je tiež na to nejaký dôvod, že sa vymýšľajú spôsoby ako riešiť tieto problémy v SP (nie celkom najšťastnejším spôsobom).
rada 000
24.09.12,12:57
Rada, na porade sa netvoria zákony, aj keď niekedy zistené nezrovnalosti a rozoberanie jednotlivých paragrafov občas tvorcov zákonov inšpirujú. Preto ti poraďáci odpovedali len tak, ako je to v platnom zákone. Ty si si pýtala radu, ako je to možné? Dostala si odpovede, prečo je to tak, a že je to podľa platného zákona, ale ty si im pridelila neužitočný bod. Dali ti dobrú radu, nič iné ti ani nemohli napísať, iba to, čo píše zákon. Tie neužitočné body by patrili skôr tvorcom zákona.

uplynul čas, v ktorom sa dalo meniť hodnotenie...Pre kľudný spánok citlivých ľudí, ktorým som "ukrivdila", .. som to mienila odkliknúť, ale žiaľ táto stránka neposkytuje takúto možnosť.

áno, prišla som sem diskutovať ako je to možné, a áno, dostala som odpovede (niektoré naozaj veľmi odborné a k meritu veci, ktorými som si postupne vyjasňovala myšlienky) a za všetky som sa už raz poďakovala.

ale bolo by fajn, keby sa sem mohli prísť ešte vyjadriť ďalší ľudia, ktorým zrejme bohato budú chodiť v septembri upomienky... nevidím v tom najmenší problém... ako hovoríte, možno to bude niekoho inšpirovať.. :)
marjankaj
24.09.12,19:27
Dobry den, moze mi niekto poradit aj ked asi viem ze je to zbytocne. V roku 2011 som predal staru chalupu po dedovi za 1.500 Eur. V roku 2012 v marci som podal danove priznanie, a zaplatil dan 285 Eur. Dnes mi dosiel papier so Vseobecnej zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok 210 Eur. Lebo som mal zisk z predaja kapit. majetku. Chcem len vediet ci je to normalne ze ked raz zaplatim dan skoro 300 eur. Preco mam zase platit zdravotnej poistovni zase 210 Eur lebo som predal chatku ??? Co ma dofrasa spolocne zdravotna positovna s predajom nehnutelnosti ??? To uz kde zijeme ? Komu som zaplatil 300 eur dan ?
Bol som aj VZP v mojom meste a samozrejme odpoved ze taky je zakon...
To akoby mi poslalo Zivotne prostredie ze teraz zaplatis 300 eura este zase lebo sme zistili ze si predal chatu a kuril si tam drevom a nicil si zivotne prostredie, ovzdusie..Este spomeniem ze v tom case som bol nezamestnany.
Da sa s tym nieco robit ? Asi nie , co ? Jedine sa odj..bat so Slovenska.
Dakujem
Aako si prišiel k tej chalupe? Zdedil si ju? Nebolo to náhodou oslobodené od dane?

Ak to bolo oslobodené, tak podaj dodatočné daňové priznanie. Daňový úrad ti vráti 285 € a nebudeš musieť platiť ani to RZZP.

kuk aj sem
http://www.porada.sk/t201283-predaj-nehnutelnosti-dve-sumy.html
marjankaj
24.09.12,19:50
Nepaci sa mi tiez pristup ludi na porade, ktori hovoria, ze je to zakon a bodka. Vidim, ze nas je viac poctivych a normalnych ktori na to doplacame, tak by sme sa mohli spojit a nejakou pravnou cestou si to obhajit.

No naši politici hovoria, že žijeme v právnom štáte. Vraj za Mečiara to tak nebolo.
Máme aj ústavu
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/ustava-slovenskej-republiky/
Tam sa píše


(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
Teda sa môžeš so svojimi podnetmi obrátiť na svojho poslanca, aby zákon zmenil. Poprípade zorganizuj referendum a nemusíš do toho zaťahovať ani toho poslanca. Tí majú aj tak iné starosti. Keby ľudia pristupovali k referendu rozumne a nie podľa toho, čo im nakukajú vodcovia strán, tak by aj nejaké úspešné boli. Iniciatíva na takýchto fórach je k ničomu, podobne ako v krčme pri pive.

Nemôžeš sa na jednej strane domáhať zákonných práv a na druhej strane kašlať na zákon.


Teda môžeš, ale to už nebude demokracia, ale niečo ako puč. Viď Pinochet.
Jana Motyčková
25.09.12,05:37
Ad marjankaj :len malá poznámka - predmetom referenda nemôžu byť dane a odvody, ak si dobre pamätám.
marjankaj
25.09.12,06:27
Máš pravdu. Ja som myslel zákony všeobecne.
marjankaj
25.09.12,09:00
@ Janka Motyčková
Máš pravdu, ale zadávateľka sa rozčuľovala nad zákonmi všeobecne.
Jannao
25.09.12,09:13
Ja mám podobný problém ako Rada - nedoplatok v ZP v r. 2011 - z dôvodu ukončenia prac. pomeru a vyplatením odstupného mi vznikol v poslednom mesiaci príjem vyšší ako 2230 eur. Nerozumiem pritom jednej veci- podľa zákona odstupné sa nemá počítať do VZ, teda sa z neho nemajú počítať odvody - prečo sa potom preddavky počítajú z max. VZ, a zúčtovanie z celkového príjmu, keď podľa zákona by odstupné nemalo byť započítané do VZ?
dabliku
25.09.12,09:20
Tiež mňa by to veľmi zaujímalo, nakoľko môjmu manželovi prišlo presne to isté, a taktiež do augusta 2011 si platil poistné a potom platil za ňho štát....
tictac7
25.09.12,09:38
Ja mám podobný problém ako Rada - nedoplatok v ZP v r. 2011 - z dôvodu ukončenia prac. pomeru a vyplatením odstupného mi vznikol v poslednom mesiaci príjem vyšší ako 2230 eur. Nerozumiem pritom jednej veci- podľa zákona odstupné sa nemá počítať do VZ, teda sa z neho nemajú počítať odvody - prečo sa potom preddavky počítajú z max. VZ, a zúčtovanie z celkového príjmu, keď podľa zákona by odstupné nemalo byť započítané do VZ?

...a toto si sa kde dočítala? Od roku 2011 vstupuje do VZ aj na ZP aj na SP....
Mila123
25.09.12,09:40
Jana, máš staré znenie zákona (asi) už k 01 01 2011 sa platí aj z odstupného poistené.....
rada 000
25.09.12,11:48
Mám podobný prípad, manžel odišiel do dôchodku s odmenou a odstupným, všetko v zúčtované v posledný mesiac zamestnania. Potom už bol iba riadny dôchodca, 7 mesiacov bol teda iba poistencom štátu, bez akéhokoľvek príjmu. Očakávame ešte vyšší nedoplatok, ako uvádza rada 000.

A nebol manžel náhodou vojak, hasič, alebo policajt...lebo na tých sa ako zázrakom nezabudlo..., tým asi nedoplatky neprídu, narozdiel od nás s odstupným...Teda nie som právnik, ale možno sa to bude riadiť týmto..

Predpis č. 130/2012 Z. z.
§ 13
(5) Ak zamestnanec v roku 2011 zaplatil preddavky na poistné z odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,6) zamestnávateľ túto skutočnosť uvedie v opravnom súhrnom ročnom výkaze alebo aditívnom súhrnnom ročnom výkaze znížením úhrnu skutočnej sumy príjmov tohto zamestnanca podľa § 13 ods. 1 zákona.
rada 000
25.09.12,11:49
Ja mám podobný problém ako Rada - nedoplatok v ZP v r. 2011 - z dôvodu ukončenia prac. pomeru a vyplatením odstupného mi vznikol v poslednom mesiaci príjem vyšší ako 2230 eur. Nerozumiem pritom jednej veci- podľa zákona odstupné sa nemá počítať do VZ, teda sa z neho nemajú počítať odvody - prečo sa potom preddavky počítajú z max. VZ, a zúčtovanie z celkového príjmu, keď podľa zákona by odstupné nemalo byť započítané do VZ?

Jannao, ďakujem za príspevok k téme, ktorú som založila, začínam mať dobrý pocit, že nie som sama, keď s rozčarovaním reagujem na naše Zdravotné zákony.

Zúčtovanie poistného sa zhoduje z preddavkami, tj. Zdravotné poisťovňe rešpektujú maximálny vymeriavací základ, z ktorého človeku sťahujú odvody na poistné a zároveň preddavky IBA vtedy, keď jeho príjem permanentne v každom mesiaci celého roka prekročí 3-násobok priemernej mzdy (čiže u tých najbohatších preddavok = poistné). A potom u tých najchudobnejších, kde by ich celkový príjem dosiahol len 50 percent z 19,2 násobku životného minima.

Všetky ostatné prípady zákon zaradil do jednej kategórie. Na extrémne situácie - ktoré v kríze vôbec nie sú extrémne, ako odstupné sa zabudlo. Dokiaľ ten zákon neuškodí ich vlastným deťom tak ho asi nebudú mať dôvod meniť.

Inak, tak ako Ti tu radia, od 1.1.2011 sa platia odvody z odstupného. Skontroluj si na výplatnej páske, či ti tieto odvody mzdári odviedli. Mne áno, avšak nehanebné je, že ani tieto maximálne možné odvody za mesiac a zaplatená daň podľa zákona nestačia.. Podľa radcov tu na porade by si mala byť tomuto systému vďačná, že Ti tie percentá nestrhli hneď ale až o rok.
Kvaka
25.09.12,12:25
Nie, nebol.
Jannao
26.09.12,08:54
U mňa je to horšie o to, že spoločnosť, v ktorej som pracovala skrachovala, a tri posledné výplaty, ani odstupné nám neboli vyplatené. Čiže ja budem ZP platiť nedoplatok z peňazí, ktoré som nevidela. Môj reálny príjem v r. 2011 ( dávalo som daňové priznanie ) bol nepomerne nižší ako ten, z ktorého mi ZP vypočítala nedoplatok - ZP ho vyčíslila z príjmu, ktorý mi zamestnávateľ mal vyplatiť.
Kvaka
26.09.12,14:07
U mňa je to horšie o to, že spoločnosť, v ktorej som pracovala skrachovala, a tri posledné výplaty, ani odstupné nám neboli vyplatené. Čiže ja budem ZP platiť nedoplatok z peňazí, ktoré som nevidela. Môj reálny príjem v r. 2011 ( dávalo som daňové priznanie ) bol nepomerne nižší ako ten, z ktorého mi ZP vypočítala nedoplatok - ZP ho vyčíslila z príjmu, ktorý mi zamestnávateľ mal vyplatiť.Toto nie je správne, podľa mňa, lebo VZ zamestnanca je plnenie, poskytnuté...
Okrem toho, príjmy, z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie, sú v zákone o dani z príjmov definované ako pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami. Vyhláška k ročnému zúčtovaniu ZP by nemala ísť nad rámec zákona, ak tak ukladá, dalo by sa to napadnúť. Citujem z http://sk.wikipedia.org/wiki/Vyhl%C3%A1%C5%A1ka_%28ministerstvo%29
Vyhláška je všeobecne záväzný právny predpis vydávaný ministerstvami alebo ostatnými na to zmocnenými ústrednými orgánmi štátnej správy, a to na základe zákonov a v ich medziach. Je to právny predpis nižšej právnej sily ako je zákon (http://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon) (v užšom zmysle). Pokiaľ je vyhláška v rozpore zo zákonom, platí to čo hovorí zákon..
Ale nie som si istá, či to nie je niekde v zákone schované.
marjankaj
26.09.12,14:37
Čl.123
Ministerstvá a iné orgány štátnej správy na základe zákonov a v ich medziach môžu vydávať všeobecne záväzné právne predpisy, ak sú na to splnomocnené zákonom. Tieto všeobecne záväzné právne predpisy sa vyhlasujú spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
dodo222
26.09.12,14:46
Chcem sa spýtať ohraničenie na 36-násobok priemernej mesačnej mzdy platí aj keď poistenec bol 7 mesiac bol zamestnaný a 5 mesiacov nezamestnaný na úrade práce?
Andyke
26.09.12,15:00
Áno , ten ročný strop platí aj na kratšie obdobie (poistenec ho môže dosiahnuť aj za 1 mesiac!!)
Kvaka
26.09.12,15:20
Áno , ten ročný strop platí aj na kratšie obdobie (poistenec ho môže dosiahnuť aj za 1 mesiac!!)Dnes manžel dostal RZ, je to vysoký nedoplatok, lebo 8 mesiacov bol iba poistencom štátu, dôchodcom, bez príjmu. Dopláca za všetko, čo dostal vyplatené v poslednej výplate nad maximálny VZ. Ten 36 násobok priemernej mzdy sa upravuje na alikvotnú časť iba v prípade, že je poistenec zdravotne poistený istú časť roka v zahraničí.
Ja by som z kolísavých príjmov vylúčila odstupné aj odchodné, ak sú vyplatené pri skončení zamestnania pri odchode do dôchodku. Je to raz za život a takýto nedoplatok nie je nič príjemné pre dôchodcov, ktorí už aj zabudli, že boli zamestnanci.
Katy a R
26.09.12,15:38
A ešte pridám jednu pikošku k tomuto .... dôchodcovia, ktorým ich bývalý zamestnávateľ vyplácal nejaký benefit (raz ročne).. tak donedávna bolo, že mali z toho strhnutú zrážkovú daň (samozrejme robili si DP - využili §46).
za vlaňajšok už z tohto príjmu bolo strhnuté aj ZP (normálne ich zamestnávateľ musel nahlásť ZP!).
Čo myslíte, že ako sa zamestnávateľ zariadi v budúcnosti:confused::confused: .. ani trikrát hádať netreba :mee:
gogina
26.09.12,16:10
Dobrý deň kolegovia, toto všetko je nič, čo sa stalo môjmu klientovi. V zdaňovacom období 2011 vykázal základ dane nulu, ale ročné zúčtovanie ZP mu všlo ako nedoplatok vyše cca 3200 eur. Pýtate sa prečo? Aj ja som sa pýtala v ZP a bolo mi povedané, že oni berú do úvahy len a len § 6 odst. 1,2 zákona o dani z príjmov a samozrejme z DP. A ak je v DP taký to príjem je potrebné z neho urobiť zúčtovanie . Tak sa aj stalo, podala som samozrejme námietku, ktorá bola na dve strany A4 formátu, kde som im dodetailu vypísala, čo je čo v ktorých tabulkách znamená a z čoho sa čo skladaá a že aj daňová strata, ktorú si môj klient uviedol v DP spadá po § 6. Pri konzultovaní tento prípad s pracovníčkou ZP som bola svedkom ako to vyzerá v ich systéme, v riadku úhrn všetkých príjmov majú nulu a v základe dane majú číslo ktoré je v DP ako celkový príjem za celé zdaňovacie obdobie. Ked som argumentovala že to nie je správne, že klient si predsa uplatnil daňovú stratu a preto má ZD nulu - bolo mi povedané že oni sú tak informovaný a že tieto údaje majú z DÚ,a ja mám naklusať na DÚ a to tam dať do poriadku. Z takéhoto základu dane vyrátala aj SP platenie odvodov, čo bola maximálna výška. V SP sa to dalo do poriadku okamžite, a to tak, že mám doniesť potvrdeni z DU ako to vlastne je , že je tam uplatnená strata a oni to opravia. Ja sa pýtam, to čo je za systém, kde musím behať od jednej inštitúcie do druhej a dokazovať, že je to zle a že majú zle nastavený systém , Kto je za toto zodpvedný že nás takto zaťažujú? Keby som sa do toho nepustila, tak klient platí ako blbí.Dovolím si tvrdiť, že je viac takých ľudí ktorý si toto asi vôbvec nevšimli a platia. Ak toto chceli docieliť, že túto bezodnú dieru naplnia, tak sa im to podarilo. A ešte jedna pikoška. ZP urobila zúčtovanie aj tým ktorí pracujú v zahraničí ako napr. opatrovateľky a tým vyrubili vysoké nedoplatky. Tak isto ich poslali na DU po potvrdenia a potom im to opravili. Kto je za toto zodpovední??????? Je to na zaplakanie. Má niekto tiež takýto prípad?
rada 000
26.09.12,18:07
http://www.porada.sk/t200679-rocne-zuctovanie-zz-zamestnanec.html

Tak to som si ani nevšimla, že predo mnou už niekto tiež založil túto istú tému.. Čo znamená, že mnohým ľudom s odstupným a odchodným chodia nedoplatky.

Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo potom navrhujem podať hromadnú pripomienku, nesúhlas, najlepšie sformulovanú právnikom, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na tento stav a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná, JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????
Mila123
26.09.12,18:11
http://www.porada.sk/t200679-rocne-zuctovanie-zz-zamestnanec.html

Tak to som si ani nevšimla, že predo mnou už niekto tiež založil túto istú tému.. Čo znamená, že mnohým ľudom s odstupným a odchodným chodia nedoplatky.

Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo potom navrhujem podať hromadnú pripomienku, nesúhlas, najlepšie sformulovanú právnikom, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na tento stav a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná, JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????

Rada, mňa šokovala novelizácia Zákona o dani z príjmu 595/2003 z.z., prečo? daňový bonus je navrhnutý, že budú mať nárok na študujúce deti do veku 19. rokov...pre mňa ako matku, kt.. sama vychováva jednu dcéru VŠ a druhá je maturantku, je to nehoráznosť, do neba volajúca, že vláda "trestá" vysokoškolákov.......a čo s tým ja sama urobím? nič, iba si privodím zdravotné problémy.....
Paula
26.09.12,18:17
http://www.porada.sk/t200679-rocne-zuctovanie-zz-zamestnanec.html

Tak to som si ani nevšimla, že predo mnou už niekto tiež založil túto istú tému.. Čo znamená, že mnohým ľudom s odstupným a odchodným chodia nedoplatky.

Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo potom navrhujem podať hromadnú pripomienku, nesúhlas, najlepšie sformulovanú právnikom, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na tento stav a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná, JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????


Tak prečo dávaš ako verklík stále iba len do pléna, aby sa niečo dialo ... urob prvý krok sama : podaj a rozpošli.
Kvaka
26.09.12,18:25
A ešte pridám jednu pikošku k tomuto .... dôchodcovia, ktorým ich bývalý zamestnávateľ vyplácal nejaký benefit (raz ročne).. tak donedávna bolo, že mali z toho strhnutú zrážkovú daň (samozrejme robili si DP - využili §46).
za vlaňajšok už z tohto príjmu bolo strhnuté aj ZP (normálne ich zamestnávateľ musel nahlásť ZP!).
Čo myslíte, že ako sa zamestnávateľ zariadi v budúcnosti:confused::confused: .. ani trikrát hádať netreba :mee:Tak toto je už choré.
marjankaj
26.09.12,18:30
Áno , ten ročný strop platí aj na kratšie obdobie (poistenec ho môže dosiahnuť aj za 1 mesiac!!)
No neoplatia sa tie zlaté padáky?:eek:
Paula
26.09.12,18:34
No neoplatia sa tie zlaté padáky?:eek:


Oplatia, veď z padáka aj po zrážke je vždy viac ako nula;)
marjankaj
26.09.12,18:41
Oplatia, veď z padáka aj po zrážke je vždy viac ako nula;)
Veď aj ja hovorím. Dosiahnu strop a už vyššie zdravotné odvody neplatia.
Nie ako chudák nezamestnaný, čo náhodou vyhrá auto, tak mu strhnú 19% dan a ešte k tomu 14% zdravotné poistenie.

Skús si tipnúť koľko zaplatila zdravotné odvody v ročnom zúčtovaní tá "poštárka" čo jej dali tú odmenu cca 170000 €.
VieraM
26.09.12,18:45
Ja len pevne verím že toto všetko číta pán exminister tu najznámejší poraďák, dýcha sa mu dúfam dobre z tej jeho novely no čo veď on takého starosti nemá, že ? Určite sa len teraz dobre smeje ako mnohých ľudí dostal do problémov.
Mila123
26.09.12,18:54
Ja len pevne verím že toto všetko číta pán exminister tu najznámejší poraďák, dýcha sa mu dúfam dobre z tej jeho novely no čo veď on takého starosti nemá, že ? Určite sa len teraz dobre smeje ako mnohých ľudí dostal do problémov.
ja som si tiež pohromžila na exministra a jeho neschválenú daňovú a odvodovú reformu a konštatujem, že ona bola slabý odvar toho čo nám nadelí, resp. nadeľuje táto vláda.......toľko môj názor.......
Paula
26.09.12,18:58
Z tých núl sa mi zavrkočili závity.
Kvaka
26.09.12,19:52
Našla som ešte jeden príjem, ktorý nie je oslobodený od platenia odvodov.

Je to plnenie z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia.
Manžel mal DDS, zamestnávateľ prispieval, platil daň aj odovody. Ešte raz však zaplatí odvod na budúci rok, aj keď z časti toho príjmu už odvod zaplatil?
Čo sa týka vyplatenia životných poistiek, zase si na nás dôchodcoch zlízne štát. Ale však buďme radi, že sme sa dožili, nie?
Zdroj http://www.health.gov.sk/?clanok3. Odkaz dal Štefan v inej téme.
marjankaj
26.09.12,20:07
Našla som ešte jeden odvod do ZP, ktorý nie je oslobodený od platenia odvodov.

Je to plnenie z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia.
Manžel mal DDS, zamestnávateľ prispieval, platil daň aj odovody. Ešte raz však zaplatí odvod na budúci rok, aj keď z časti toho príjmu už odvod zaplatil?
Čo sa týka vyplatenia životných poistiek, zase si na nás dôchodcoch zlízne štát. Ale však buďme radi, že sme sa dožili, nie?
Zdroj http://www.health.gov.sk/?clanok3. Odkaz dal Štefan v inej téme.
Takže je toho ešte dosť na "zodvodnenie"?:eek: No pekná perspektíva. Však čo by sme tým Grékom (či ešte komu) nedopriali.:mee:
avalik
26.09.12,20:33
Našla som ešte jeden odvod do ZP, ktorý nie je oslobodený od platenia odvodov.

Je to plnenie z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia.
Manžel mal DDS, zamestnávateľ prispieval, platil daň aj odovody. Ešte raz však zaplatí odvod na budúci rok, aj keď z časti toho príjmu už odvod zaplatil?
Čo sa týka vyplatenia životných poistiek, zase si na nás dôchodcoch zlízne štát. Ale však buďme radi, že sme sa dožili, nie?
Zdroj http://www.health.gov.sk/?clanok3. Odkaz dal Štefan v inej téme.


z toho je ale zrazkova dan, ci nie?

595/2003

§ 7
Príjmy z kapitálového majetku
(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135869), sú

d) dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu35) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138144); rovnako sa posudzuje aj odstupné vyplácané podľa osobitného predpisu,35) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138144) e) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku; rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia,


§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20120630#f6136258).
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu35) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20120630#f6138144) [§ 7 ods. 1 písm. d) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20120630#f6135915)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20120630#f6135918)],

(5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených
a) v odseku 3 písm. e) a f) je plnenie znížené o zaplatené vklady alebo poistné; v prípade preddavkovo uskutočňovaných výplat z poistenia pre prípad dožitia určitého veku podlieha dani vyberanej zrážkou rozdiel medzi zaplateným poistným a vyšším plnením z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom pri výplate z poistenia celkový úhrn súm plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku presiahne celkový úhrn súm zaplateného poistenia, pričom vybraná daň z predchádzajúcich výplat sa započíta na úhradu celkovej dane; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať,

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.



580/2004

§ 10b
Zárobková činnosť


(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274962)a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274960)ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.
Kvaka
26.09.12,20:43
Je v obidvoch prípadoch zrážková daň, ale ten odkaz http://www.health.gov.sk/?clanok3 píše, že odvod áno, ale na konci už píšu, že nie. Platí však zákon, ako cituješ.
avalik
26.09.12,20:49
Je v obidvoch prípadoch zrážková daň, ale ten odkaz http://www.health.gov.sk/?clanok3 píše, že odvod áno. Platí však zákon, ako cituješ.

teraz som našla aj na tom tvojom linku posledná časť:

Zdravotné poistenie sa neplatí z príjmu, z ktorého sa platí daň vyberaná zrážkou, konkrétne je oslobodené
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
Kvaka
26.09.12,20:51
teraz som našla aj na tom tvojom linku posledná časť:

Zdravotné poistenie sa neplatí z príjmu, z ktorého sa platí daň vyberaná zrážkou, konkrétne je oslobodené
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
Na konci to je, ale pozri pred tým,
Od odvodu na verejné zdravotné poistenie sú oslobodené aj

h) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,
Kvaka
26.09.12,20:52
Majú v tom chaos.
avalik
26.09.12,20:56
toto je mätúce

Od odvodu na verejné zdravotné poistenie sú oslobodené aj

h) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,

to je § 9/2/h ZDP

koli tomu, ze ZDP jedno zdanuje a druhe nie, tak to vyznieva akoby sa odvod na ZP platil
Kvaka
26.09.12,21:04
Šak píšem, že chaos.
Kvaka
26.09.12,21:05
Pozri príspevok 88
mmajko
27.09.12,08:39
V minulom roku som v každom mesiaci od januára do októbra prekročil v zamestnaní ako zamestnanec max vymeriavací základ.Zamestnávateľ odviedol za mňa maximálnu sumu. V mesiacoch November , December som bol nezamestnaný a ZP za mňa odvádzal štát.
Teraz však poisťovňa urobila ročné zúčtovanie a vyrúbila mi nedoplatok. /Moja prevyšujúca mzda bola rozdelená/
De fakto za mňa štát platil minimum a nakoniec by som si mal doplatiť maximum zo svojich po roku. Je správne, že doba počas nezamestnanosti sa ráta do ročného zúčtovania??
V praxi ak by som v januári zarobil 30 000 Eur a potom som bol nezamestnaný bez jediného EURa môže mi poisťovňa vypočítať nedoplatok v maximálnej výške??
To sú ozaj až také naše zákony???
marjankaj
27.09.12,08:43
Veď každé euro im je dobré.
Kde by inak zobrali na svoje zlaté padáky?
Andyke
27.09.12,09:38
V minulom roku som v každom mesiaci od januára do októbra prekročil v zamestnaní ako zamestnanec max vymeriavací základ.Zamestnávateľ odviedol za mňa maximálnu sumu. V mesiacoch November , December som bol nezamestnaný a ZP za mňa odvádzal štát.
Teraz však poisťovňa urobila ročné zúčtovanie a vyrúbila mi nedoplatok. /Moja prevyšujúca mzda bola rozdelená/
De fakto za mňa štát platil minimum a nakoniec by som si mal doplatiť maximum zo svojich po roku. Je správne, že doba počas nezamestnanosti sa ráta do ročného zúčtovania??
V praxi ak by som v januári zarobil 30 000 Eur a potom som bol nezamestnaný bez jediného EURa môže mi poisťovňa vypočítať nedoplatok v maximálnej výške??
To sú ozaj až také naše zákony???
Ty si platil preddavok. No a teraz ten nedoplatok Ti vyčíslili z Tvojho dosiahnutého príjmu za 10 mesiacov. Samozrejme za 11 a 12/2011 platil za Teba zdrav.poistné štát. A na 2. otázku ohľadne príjmu 30000 Eur(áno aj tam by vznikol nedoplatok)
Vanjoz
27.09.12,10:05
ale bolo by fajn, keby sa sem mohli prísť ešte vyjadriť ďalší ľudia, ktorým zrejme bohato budú chodiť v septembri upomienky... nevidím v tom najmenší problém... ako hovoríte, možno to bude niekoho inšpirovať.. :)[/QUOTE]

Som dôchodca ale aj szčo. Aj mne prišiel nedoplatok zo zdravotnej poistovne za RZ. Za prímy z kapitáloveho majetku a ostatných prímov (§13 ods.7). Lebo v daňovom priznani na rok 2011 som uviedol do DP príjem podla § 8 dôchodok za rok 2011 žiadne iné primy som podľa tohoto § nemal.
V ZP mi vypočítali nedoplatok 400 €. Zavolal som do ZP o info, pracovníčka mi povedala ,že som uviedol príjem podla §8, a ZP neskúma aký je to príjem. Celý príjem dôchodok za rok 2011 putoval do štátnej pokladnice na zvýšenú daň a na nedoplatok ZP z RZ. Poradte čo mám robiť???
tictac7
27.09.12,10:16
ale bolo by fajn, keby sa sem mohli prísť ešte vyjadriť ďalší ľudia, ktorým zrejme bohato budú chodiť v septembri upomienky... nevidím v tom najmenší problém... ako hovoríte, možno to bude niekoho inšpirovať.. :)

Som dôchodca ale aj szčo. Aj mne prišiel nedoplatok zo zdravotnej poistovne za RZ. Za prímy z kapitáloveho majetku a ostatných prímov (§13 ods.7). Lebo v daňovom priznani na rok 2011 som uviedol do DP príjem podla § 8 dôchodok za rok 2011 žiadne iné primy som podľa tohoto § nemal.
V ZP mi vypočítali nedoplatok 400 €. Zavolal som do ZP o info, pracovníčka mi povedala ,že som uviedol príjem podla §8, a ZP neskúma aký je to príjem. Celý príjem dôchodok za rok 2011 putoval do štátnej pokladnice na zvýšenú daň a na nedoplatok ZP z RZ. Poradte čo mám robiť???[/QUOTE]


aký dôchodok?
Katy a R
27.09.12,10:21
aký dôchodok?
mmajko
27.09.12,10:36
Takže vlastne za mňa neplatil štát nič, pekne si to maximálne doplatím. Moja otázka bola, či sa doba nezamestnanosti počíta ako aktívna pre ročné zúčtovanie.
tictac7
27.09.12,10:55
Takže vlastne za mňa neplatil štát nič, pekne si to maximálne doplatím. Moja otázka bola, či sa doba nezamestnanosti počíta ako aktívna pre ročné zúčtovanie.

áno, aj doba nezamestnanosti sa počíta do doby, na ktorú sa rozrátava Tvoj príjem dosiahnutý v iných mesiacoch počas kalendárneho roka. Platba štátu za Teba je pre ZP iným príjmom, ako Tvoja platba, ktorá sa vypočíta z Tebou dosiahnutých príjmov.....
Vanjoz
27.09.12,12:17
Som dôchodca ale aj szčo. Aj mne prišiel nedoplatok zo zdravotnej poistovne za RZ. Za prímy z kapitáloveho majetku a ostatných prímov (§13 ods.7). Lebo v daňovom priznani na rok 2011 som uviedol do DP príjem podla § 8 dôchodok za rok 2011 žiadne iné primy som podľa tohoto § nemal.
V ZP mi vypočítali nedoplatok 400 €. Zavolal som do ZP o info, pracovníčka mi povedala ,že som uviedol príjem podla §8, a ZP neskúma aký je to príjem. Celý príjem dôchodok za rok 2011 putoval do štátnej pokladnice na zvýšenú daň a na nedoplatok ZP z RZ. Poradte čo mám robiť???


aký dôchodok?[/QUOTE]
marjankaj
27.09.12,12:19
Som dôchodca ale aj szčo. Aj mne prišiel nedoplatok zo zdravotnej poistovne za RZ. Za prímy z kapitáloveho majetku a ostatných prímov (§13 ods.7). Lebo v daňovom priznani na rok 2011 som uviedol do DP príjem podla § 8 dôchodok za rok 2011 žiadne iné primy som podľa tohoto § nemal.
V ZP mi vypočítali nedoplatok 400 €. Zavolal som do ZP o info, pracovníčka mi povedala ,že som uviedol príjem podla §8, a ZP neskúma aký je to príjem. Celý príjem dôchodok za rok 2011 putoval do štátnej pokladnice na zvýšenú daň a na nedoplatok ZP z RZ. Poradte čo mám robiť???
No predsa tento.
Vanjoz
27.09.12,12:24
Cely život som pracoval na slovensku, ale v čase rozdelenia republik v podniku, ktory mal hlavné sidlo v čechách a tak dostavam starobný dôchodok z Prahy.
tictac7
27.09.12,12:58
Cely život som pracoval na slovensku, ale v čase rozdelenia republik v podniku, ktory mal hlavné sidlo v čechách a tak dostavam starobný dôchodok z Prahy.


jaaaj, ale starobný dôchodok nie je predmetom dane z príjmov. Zákon treba celý čítať (vrátane poznámky pod čiarou)......

takže treba podať dodatočné DPzPFO a na základe neho aj RZZP reklamovať.....
Mila123
27.09.12,13:07
Vajnoz.....daj si prepracovať DDP....pretože osoba, kt. ti spracovala DP zrejme pochybila....
napr. podľa zákona č 595/2003 a § 9/2/a platí......


(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)
marjankaj
27.09.12,13:09
jaaaj, ale starobný dôchodok nie je predmetom dane z príjmov. Zákon treba celý čítať (vrátane poznámky pod čiarou)......

takže treba podať dodatočné DPzPFO a na základe neho aj RZZP reklamovať.....

No na druhej strane ušetril za vypracovanie daňového priznania.:eek:
tictac7
27.09.12,13:12
veď to....
katarinqua
28.09.12,12:00
Zamestnanec a zároveň SZČO mal za rok 2011 príjmy:
a) zo zamestnania 15.000 €,
b) zo živnosti 250 €.
Zo živnosti neplatil preddavky, pretože v RZZP 2010 mu vyšla suma na preddavky nižšia ako 3 €, upravený preddavok 0 €.
Teraz mu prišlo RZ:
a) zo zamestnania z VZ 15.000 € - vykázané/uhrad.: 600 €,
b) zo živnosti z VZ 250 € - vykázané/uhrad.: 0 €.
Nedoplatok: 35 €.
Je to v poriadku, má to zaplatiť?
Jana Motyčková
28.09.12,16:56
14 percent z 250 je 35, takže je to OK.
truch
29.09.12,08:48
Včera prišlo RZZP manželovi. V 1-4.2011 sa prihlásil do ZP vzhľadom na príjem z prenájmu / povinnosť prihlásiť sa do ZP pri príjme z prenájmu v IV/2011 zrušili /.Keďže v roku 2011 príjmy z prenájmu nemal, DP mu robil zamestnávateľ a ten aj zasielal údaje potrebné k RZZP. Neviem,z akého dôvodu mu robili RZZP, vyšiel mu nedoplatok 0,02€, čiže neplatí nič. Aký to malo zmysel, len čo ZP minula papier, zaplatila poštovné a pracovnú silu, ktorá RZZP vypočítala:(
katarinqua
29.09.12,08:55
Ďakujem pani Motyčkovej za odpoveď,
mne ZP vypočítala RZ originálne - v tabuľke 3. Výpočet výsledku RZ, v stĺpci, v ktorom majú byť uvedené vykázané/uhradené preddavky, ktoré zaplatil zamestnávateľ (4% čo strhol mne) napísala nula €.
A samozrejme mi to vyúčtovali ako môj nedoplatok.
HEBA
29.09.12,15:01
Zdravotná poisťovňa nemusí vykonať RZZP za:

· samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

Moja otázka?
- ak nemusí vykonať RZZP a nevykoná, tak SZČO, ktorá mala VZ napr. 3947,00 € a mala príjem aj zo zamestnania, pritom je inv. dôchodca nemusí vôbec z podnikania platiť poistné na ZP?
Za Vaše odpovede ďakujem pekne
Kvaka
29.09.12,15:17
Zdravotná poisťovňa nemusí vykonať RZZP za:

· samostatne zárobkovo činnú osobu, ak jej vymeriavací základ z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti nepresiahol sumu 3 948,72 eur a nemal príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy a ani príjmy z dividend

Moja otázka?
- ak nemusí vykonať RZZP a nevykoná, tak SZČO, ktorá mala VZ napr. 3947,00 € a mala príjem aj zo zamestnania, pritom je inv. dôchodca nemusí vôbec z podnikania platiť poistné na ZP?
Za Vaše odpovede ďakujem pekne
(1) Zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok za svojho poistenca, a ak mal zamestnávateľa, aj za tohto zamestnávateľa. Ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa nemusí vykonať za poistenca,

b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273898) nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273971) a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273638),
Prípad, o ktorom píšeš, nebol len SZČO, bol aj zamestnancom.
Jana Motyčková
29.09.12,16:45
Včera prišlo RZZP manželovi. V 1-4.2011 sa prihlásil do ZP vzhľadom na príjem z prenájmu / povinnosť prihlásiť sa do ZP pri príjme z prenájmu v IV/2011 zrušili /.Keďže v roku 2011 príjmy z prenájmu nemal, DP mu robil zamestnávateľ a ten aj zasielal údaje potrebné k RZZP. Neviem,z akého dôvodu mu robili RZZP, vyšiel mu nedoplatok 0,02€, čiže neplatí nič. Aký to malo zmysel, len čo ZP minula papier, zaplatila poštovné a pracovnú silu, ktorá RZZP vypočítala:(
ZP mala povinnosť robiť rzzp tým, ktorí boli prihlásení ako szčo z dôvodu prenájmu - zo zákona.
HEBA
30.09.12,05:56
Veľmi pekne ďakujem,
prajem príjemnú nedeľu.
Elena
HEBA
03.10.12,06:38
Všetkým príjemný deň,
Chcela by som Vás pekne poprosiť aby ste sa vyjadrili k nasledovným prípadom vyúčtovania RZZP za rok 2011 začo vopred veľmi pekne ďakujem.
1. prípad
zamestnaná + SZČO+ inv. dôchodok
výpočet zdrav. poisťovne v prílohe č. 1
strana DP č. 7 príloha č. 2
Príslušná zdravotná poisťovňa neuznala odpočítanie strát minulých období, tvrdia, že ich to nezaujíma, oni musia vychádzať z riadku 75 DP.
Aké ustanovenie alebo ktorý paragraf príslušných zákonov alebo prísl. vyhlášky ich na to oprávňuje?
2. prípad uvádzam len preto lebo podľa mňa tento výpočet nemá logiku ale možné je aj to, že ja neuvažujem logicky)
zamestnaná na dohodu + SZČO+ starobný dôchodok
výpočet zdrav. poisťovne v prílohe č. 3
strana DP č. 7 príloha č. 4
tiež bola uplatnená strata z minulých období
Za Vašu ochotu veľmi pekne ďakujem
Jana Motyčková
03.10.12,07:51
Do r. 2010 vstupoval do vymeriavacieho základu základ dane podľa §6 okrem vyňatých príjmov (osobní asistenti a pod.). Po 1.1.2011 vstupuje do VZ základ dane podľa §6 ods 1. a 2..Strata je uvedená až v ods.6, s ovolávkou na §4 ods 2. Čiže do r.2010 sa strata odpoćítavala a podľa súčasného znenia
by som usudzovala, že ZP postupuje správne. Námietka by zrejme neprešla, súdny spor neviem (súd rozhoduje nielen podľa presného znenia ale aj podľa zmyslu zákona).
(obrázky som nelúštila, odpovedám len na text)
poslednyzivyganglion
03.10.12,09:05
Dobry den,

nie som v tychto veciach velmi zbehly a tiez by som Vas chcel poprosit o radu:

Otec je zivnostnik, od 2.2.2011 bol PN a poistencom statu. Preddavok na januar - 46,06e uhradil, do konca roka uz preddavky neplatil s vedomim, ze poistne za neho plati stat. Pred tyzdnom dostal vykaz nedoplatkov zo ZP, kde mu z VZ 1785,33e vyratali poistne 14% - 249,94e a teda nedoplatok 203,88. Dobehol rozculeny, ze mu 'prijem stlacili do 1 mesiaca'. Ma v jeho pripade zmysel podavat namietku? Velmi pekne dakujem za pomoc.

Peter
Jana Motyčková
03.10.12,10:12
Nemá zmysel. VZ bol 1785,33, to je podstatné. Zdravotné poistenie sa vždy v prvom rade platí z vymeriavacieho základu (podobne ako daň). PN sa zohľadňuje len v tom, že neplatí za celý rok z minimálneho základu.
truch
03.10.12,10:21
Janka, ďakujem za odpoveď:)
marjankaj
03.10.12,10:43
teraz som našla aj na tom tvojom linku posledná časť:

Zdravotné poistenie sa neplatí z príjmu, z ktorého sa platí daň vyberaná zrážkou, konkrétne je oslobodené
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
Tak mi napadlo. Aký je rozdiel keď niekto vyhrá v súťaži auto v cene 10000 € a peňažnej výhre 10000 €?
No ten kto vyhrá auto zaplatí o 1400 € viac do zdravotnej poisťovne.
No oplatí sa vyhrávať vecné ceny?
mbv
03.10.12,10:49
Pekný deň,
tiež chcem poprosiť o radu.
V roku 2011 som bola SZČO a súčasne osoba na rodičovskej dovolenke (celý rok). VZ zo SZČO mám 2382,77 eur. V roku 2010, keď som dosiahla VZ nižší ako minimálny VZ, platil za mňa poistné štát, teda všetky zaplatené preddavky mi boli vrátené. Teraz mám VZ nižší ako minimálny VZ, a zdravotná poisťovňa mi vypočítala nedoplatok. Došlo v tomto smere až k takejto zmene zákona? Má význam námietka?

Problém 2: SZČO ukončil živnosť v roku 2011, základ dane 14 898,94 (príjmy a výdavky §6) r. 39 daňového priznania, následne úprava základu dane o zostatky pohľadávok a záväzkov v účtovníctve (podľa §17 ZDP, niektoré tieto pohľadávky nikdy nebude mať uhradené), upravený základ dane 24 618,29. Zdravotná poisťovňa zobrala do úvahy pre vymeriavací základ tento upravený základ dane, teda vyšiel nedoplatok. Má zmysel námietka, v zmysle poukázania na rozdiel v základoch dane? Totižto reálne príjmy a výdavky § 6 robia 14898,94, suma 24618,29 je "fiktívna" suma vyplývajúca z úprav v zmysle ZDP). Je to dosť podstatný rozdiel.

ďakujem
FKO
03.10.12,14:54
Dobrý deň, dnes som uverejnil môj príspevok pod menom FKO. Reagujem na príspevok rada ooo a odpovede veronikasad. Mne sa stal presne rovnaký prípad s RZZP za rok 2011, ako písala rada ooo. Pracoval som od 1.1. do 30.4.2011. Zamestnávateľ odviedol poistné 10 + 4 % zo sumy 2233,50 €. V 4. mesiaci som túto sumu prekročil vzhľadom na vyplatené odstupné. Zamestnávateľ tvrdí, že odvody poistného VśZP vykonal správne podľa metodiky. Nedoplatok je ohromujúci, vyše 70 % jednomesačného príjmu. Pri RZZP neboli vôbec zobraté do úvahy akékoľvek zrážky, platby do sociálneho poistenia ako DPO ani iné odvody, ktoré napr. akceptoval daňový úrad.
Hľadám argumenty pre podane námietky presne, ako rada 000, ktorej veľmi držím palce, aby to vyhrala. Privítal by som, rady. ktoré by mohli zavážiť.
Ďakujem veľmi pekne.
marjankaj
03.10.12,15:05
No asi budete aj spolu s rada 000 sklamaní. Nedoplatok je presne podľa zákona. A spätne ho novelizovať asi nebudú.
Katy a R
03.10.12,15:07
Dobrý deň, dnes som uverejnil môj príspevok pod menom FKO. Reagujem na príspevok rada ooo a odpovede veronikasad. Mne sa stal presne rovnaký prípad s RZZP za rok 2011, ako písala rada ooo. Pracoval som od 1.1. do 30.4.2011. Zamestnávateľ odviedol poistné 10 + 4 % zo sumy 2233,50 €. V 4. mesiaci som túto sumu prekročil vzhľadom na vyplatené odstupné. Zamestnávateľ tvrdí, že odvody poistného VśZP vykonal správne podľa metodiky. Nedoplatok je ohromujúci, vyše 70 % jednomesačného príjmu. Pri RZZP neboli vôbec zobraté do úvahy akékoľvek zrážky, platby do sociálneho poistenia ako DPO ani iné odvody, ktoré napr. akceptoval daňový úrad.
Hľadám argumenty pre podane námietky presne, ako rada 000, ktorej veľmi držím palce, aby to vyhrala. Privítal by som, rady. ktoré by mohli zavážiť.
Ďakujem veľmi pekne.
- no platí pre teba to isté, čo pre zadávateľku - je to kolísavý príjem (vyplatené odstupné) . Čítal si príspevky v tejto téme :confused:
marjankaj
03.10.12,15:12
Pekný deň,
tiež chcem poprosiť o radu.
V roku 2011 som bola SZČO a súčasne osoba na rodičovskej dovolenke (celý rok). VZ zo SZČO mám 2382,77 eur. V roku 2010, keď som dosiahla VZ nižší ako minimálny VZ, platil za mňa poistné štát, teda všetky zaplatené preddavky mi boli vrátené. Teraz mám VZ nižší ako minimálny VZ, a zdravotná poisťovňa mi vypočítala nedoplatok. Došlo v tomto smere až k takejto zmene zákona? Má význam námietka?

Problém 2: SZČO ukončil živnosť v roku 2011, základ dane 14 898,94 (príjmy a výdavky §6) r. 39 daňového priznania, následne úprava základu dane o zostatky pohľadávok a záväzkov v účtovníctve (podľa §17 ZDP, niektoré tieto pohľadávky nikdy nebude mať uhradené), upravený základ dane 24 618,29. Zdravotná poisťovňa zobrala do úvahy pre vymeriavací základ tento upravený základ dane, teda vyšiel nedoplatok. Má zmysel námietka, v zmysle poukázania na rozdiel v základoch dane? Totižto reálne príjmy a výdavky § 6 robia 14898,94, suma 24618,29 je "fiktívna" suma vyplývajúca z úprav v zmysle ZDP). Je to dosť podstatný rozdiel.

ďakujem

Problém 1.
Asi si v roku 2010 nebola SZČO, keď za teba platil poistné štát.
v roku 2011 si bola SZČO, tak si bola povinná platiť poistné z minimálneho vymeriavacieho základu.

Problém 2.
Tých cca 10000 € si nemôžeš vymáhať súdnou cestou? Prečo si vlastne vystavovala faktúru?
Katy a R
03.10.12,15:23
Pekný deň,

tiež chcem poprosiť o radu.
V roku 2011 som bola SZČO a súčasne osoba na rodičovskej dovolenke (celý rok). VZ zo SZČO mám 2382,77 eur. V roku 2010, keď som dosiahla VZ nižší ako minimálny VZ, platil za mňa poistné štát, teda všetky zaplatené preddavky mi boli vrátené. Teraz mám VZ nižší ako minimálny VZ, a zdravotná poisťovňa mi vypočítala nedoplatok. Došlo v tomto smere až k takejto zmene zákona? Má význam námietka?

Problém 2: SZČO ukončil živnosť v roku 2011, základ dane 14 898,94 (príjmy a výdavky §6) r. 39 daňového priznania, následne úprava základu dane o zostatky pohľadávok a záväzkov v účtovníctve (podľa §17 ZDP, niektoré tieto pohľadávky nikdy nebude mať uhradené), upravený základ dane 24 618,29. Zdravotná poisťovňa zobrala do úvahy pre vymeriavací základ tento upravený základ dane, teda vyšiel nedoplatok. Má zmysel námietka, v zmysle poukázania na rozdiel v základoch dane? Totižto reálne príjmy a výdavky § 6 robia 14898,94, suma 24618,29 je "fiktívna" suma vyplývajúca z úprav v zmysle ZDP). Je to dosť podstatný rozdiel.

ďakujem
k 1. - od 1.1.11 sú zmeny, čo sa týka poistencov štátu :mee: aj sami platia, ak zarobia !
k 2. - pre ZP to nie je "fiktívna suma" - škoda bolo vystavovať také faktúry (ale dôvod nepoznáme - tak čo už :mee::mee::mad:)
HEBA
03.10.12,15:41
Ďakujem veľmi pekne
Príjemný večer
josik
03.10.12,19:22
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu, či mám šancu na úspech, ak podám námietku voči nedoplatku RZ.
V roku 2011 som bol 6 mesiacov samoplatiteľ a 6 mesiacov (7-12) SZČO, poctivo som si všetko platil (minimálne poistné) a teraz mi prišiel nedoplatok 245 Eur. Je to spôsobené tým, že som mal živnosť len pol roka a vyšší základ dane? Základ dane za rok 2011 som mal 7700 Eur, čo je asi pre náš štát príliš veľa a tak treba ozbíjať obyčajného človeka o všetko, čo sa dá :-(
Vďaka
Andyke
03.10.12,20:39
Josík pri takomto základe dane Ti zákonite musel vyjsť nedoplatok. Takže ak aj podáš námietku – neuspeješ. Však to prepočítaj.
FKO
04.10.12,12:57
Áno, čítal som viacero príspevkov k tejto téme vyvolanej radou 000, ale až po tom, čo som napísal moje príspevky. Nepoznal som systém, ako to na Porade.sk beží. Prečítal som si aj dostupné znenie zákonov a ich zmien, vzťahujúcich sa na daný problém. Súhlasím s vašimi stanoviskami, ktoré vychádzajú striktne z dikcie zákonov, (ani inak nemôžu). Základný problém je skutočne niekde inde, ja ho vidím v tom, že to bolo už dávno pripravované v niekoľkých krokoch ako xxx objednávka na riešenie ekonomických a krízových problémov v spoločnosti, ako získať rezervy na zlaté padáky, slušné platy a odmeny z tzv. zisku poisťovne, pričom koža praští obyčajnému radovému poctivo pracujúcemu človeku.
marjankaj
04.10.12,13:11
FKO
No vidíš, už si to pochopil.
mbv
04.10.12,13:54
k 1. - od 1.1.11 sú zmeny, čo sa týka poistencov štátu :mee: aj sami platia, ak zarobia !
k 2. - pre ZP to nie je "fiktívna suma" - škoda bolo vystavovať také faktúry (ale dôvod nepoznáme - tak čo už :mee::mee::mad:)

Diky za odpoved,
ono tych 10000 nie su len faktury, ale napr. aj zostatky zasob a podobne, a faktury co tam su, su z normalnych obchodnych vztahov, len neboli zaplatene ku dnu ukoncenia zivnosti... (niektore velmi stare - nebudu uz nikdy uhradene, niektore "nove" - predpoklad uhrady...). Preto si myslim, ze v danom pripade nejde o standardny zaklad dane z § 6.
marjankaj
05.10.12,12:47
Diky za odpoved,
ono tych 10000 nie su len faktury, ale napr. aj zostatky zasob a podobne, a faktury co tam su, su z normalnych obchodnych vztahov, len neboli zaplatene ku dnu ukoncenia zivnosti... (niektore velmi stare - nebudu uz nikdy uhradene, niektore "nove" - predpoklad uhrady...). Preto si myslim, ze v danom pripade nejde o standardny zaklad dane z § 6.
Veď preto sa ten základ upravuje podľa §17.

A nakúpil si si zásoby a teraz žiješ z nich? Znížil si si predsa základ dane. A tým čo nezaplatili si dal teda zadarmo? To sú teda predstavy o podnikaní.:eek:
gogina
29.10.12,09:55
Kolegovia už má po zúčtovaní ZP a o riadnom ozbíjaní nás všetkých ale aj tak mi to nedalo a napichla som na stránku ministerstva zdravotníctva v sekcii zdravotné poistenie a čo nevidím v časti Príjmy, z ktorých sa zdravotné poistenie platí bod B príjem z podnikania a inej SZč a v riadku vymeriavací základ sa počíta ako podiel čzd z riadku 44 alebo 45 daňového priznania.... Môj klient mal v riadku 44 nulu a vyrátali mu zo základu dane z riadku 43. Podala som síce námietku ale ... že by na ministerstve nepoznali riadky? Pozrite si to , stojí to za to ...
gogina
29.10.12,09:59
http://www.health.gov.sk/?tabulka-platenia-zdravotneho-poistenia
tu je link kliknite na príjmy a je to tam