majoneza
21.09.12,21:31
Zo drsr.sk

Obratom pre účely registrácie sú :
• výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku, okrem výnosov
(príjmov ) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 36
zákona o DPH a § 40 až § 42 zákona o DPH, napr. poštové služby, zdravotná
starostlivosť, služby sociálnej pomoci, výchovné a vzdelávacie služby, služby pre
členov politických strán, cirkví, hnutí, občianskych združení, služby súvisiace so
športom a telesnou výchovou, kultúrne služby,
• výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb (§ 37 zákona o DPH) a finančných služieb (§
39 zákona o DPH) sú súčasťou obratu.

Tak obraty sa rataju nie podla datumu faktury, ale podla datumu prijatia platby?
tictac7
21.09.12,19:36
závisí od toho, či si FO alebo PO.... PO = PÚ = výnos = vystavenie faktúry, FO - dátum prijatia platby
majoneza
21.09.12,19:44
Dakujem - som PO.
marjankaj
21.09.12,19:48
závisí od toho, či si FO alebo PO.... PO = PÚ = výnos = vystavenie faktúry, FO - dátum prijatia platby
Nezávisí od toho či je FO alebo PO. Ale od toho či vedie JU alebo PU.
Aj FO môže viesť PU.

A nie od vystavenia faktúry, ale od dodania.
Faktúra môže byť vystavená v januári, ale za tovar dodaný v decembri.
tictac7
21.09.12,19:50
Nezávisí od toho či je FO alebo PO. Ale od toho či vedie JU alebo PU.

FO, ktorá vedie PÚ teda počíta výnosy a nie príjmy?
marjankaj
21.09.12,19:54
FO, ktorá vedie PÚ teda počíta výnosy a nie príjmy?
A ako rátaš v PU príjmy?
marjankaj
21.09.12,19:58
A aj PO môže účtovať v JU

§9
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú.
majoneza
22.09.12,07:45
Nezávisí od toho či je FO alebo PO. Ale od toho či vedie JU alebo PU.
Aj FO môže viesť PU.

A nie od vystavenia faktúry, ale od dodania.
Faktúra môže byť vystavená v januári, ale za tovar dodaný v decembri.

Tak podstatne na fakture je "datum vzniku danovych povinnosti", nie "datum vystavenia faktury" ani "datum splatnosti faktury" ?
marjankaj
22.09.12,07:52
Tak podstatne na fakture je "datum vzniku danovych povinnosti", nie "datum vystavenia faktury" ani "datum splatnosti faktury" ?
Neplatiteľ DPH na faktúre nemusí uvádzať dátum dodania alebo "dátum vzniku daňových povinností". Niekedy to vyplýva z textu faktúry. Nemusí dokonca ani vystavovať faktúru.
majoneza
22.09.12,08:24
Dakujem marjankaj. Chcem obrat sledovat elektronicky (ide o cca 500 faktur rocne, teraz som tesne platcom dph podla obratu ale dlhodobovo nechcem byt), tak ak budem davat pozor, aby som dal ten datum vzniku povinnosti (aj ked uz nebudem platcom), a tiez aby ten datum sedel so skutocnym dodanim (sluzieb), vsetko bude v poriadku.

Mam suvislu otazku, ale zacnem novu temu.
namor111
19.11.12,05:01
Dobrý deň, tiež mám otázku ohľadom povinnej registrácie za platiteľa DPH. Sme sro a vedieme teda PÚ. Teraz po zaúčtovaní výnosov v októbri sme presiahli hranicu 49790,€. Ale v týchto výnosoch sú aj výnosy budúcich období (ešte som to nestihol preúčtovať na účet 384, pretože zákazník mi neposkytol potrebné podklady. Ak preúčtujem zo 6 triedy na 384, tak sa mi ten výnos poníži a možno ho do ani za 12 mesiacov nedosiahnem. Tiež mám v týchto výnosoch preúčtované na začiatku roku v janurári z 384 na 6 triedu VBO z roku 2011. A ja teda neviem, či sme povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľov alebo nie?? Ďakujem za odpovede, zajtra je posledný deň pre poslanie žiadosti o registráciu.
namor111
19.11.12,07:08
prosím poradí mi niekto??? Ďakujem
namor111
19.11.12,11:19
Dobrý deň, tiež mám otázku ohľadom povinnej registrácie za platiteľa DPH. Sme sro a vedieme teda PÚ. Teraz po zaúčtovaní výnosov v októbri sme presiahli hranicu 49790,€. Ale v týchto výnosoch sú aj výnosy budúcich období (ešte som to nestihol preúčtovať na účet 384, pretože zákazník mi neposkytol potrebné podklady. Ak preúčtujem zo 6 triedy na 384, tak sa mi ten výnos poníži a možno ho do ani za 12 mesiacov nedosiahnem. Tiež mám v týchto výnosoch preúčtované na začiatku roku v janurári z 384 na 6 triedu VBO z roku 2011. A ja teda neviem, či sme povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľov alebo nie?? Ďakujem za odpovede, zajtra je posledný deň pre poslanie žiadosti o registráciu.

posúvam :mee:
MarcelkaT
19.11.12,12:07
Fyzická osoba podnikajúca na Slovensku neplatca DPH, bude dodávať marketingové služby do ČR registrovanému platcovi DPH v ČR. Miesto dodania služby je ČR. Ako je to s DPH? Prosím poradiť a ďakujem.
namor111
19.11.12,12:27
prosím. Kto mi poradí - príspevok 13 :eek:
Tweety
19.11.12,13:09
Dobrý deň, tiež mám otázku ohľadom povinnej registrácie za platiteľa DPH. Sme sro a vedieme teda PÚ. Teraz po zaúčtovaní výnosov v októbri sme presiahli hranicu 49790,€. Ale v týchto výnosoch sú aj výnosy budúcich období (ešte som to nestihol preúčtovať na účet 384, pretože zákazník mi neposkytol potrebné podklady. Ak preúčtujem zo 6 triedy na 384, tak sa mi ten výnos poníži a možno ho do ani za 12 mesiacov nedosiahnem. Tiež mám v týchto výnosoch preúčtované na začiatku roku v janurári z 384 na 6 triedu VBO z roku 2011. A ja teda neviem, či sme povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľov alebo nie?? Ďakujem za odpovede, zajtra je posledný deň pre poslanie žiadosti o registráciu.
Výnos je to, čo zaúčtuješ do tr. 6, takže VBO nerátaš.