veronika 123
22.09.12,10:23
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť čo všetko musí spraviť slovenská FO podnikateľ platca DPH ak chce predať poľnohospodársku techniku ,( ktorú ma zaradenú vo svojom majetku) na Ukrajinu súkromnej osobe . Akú formu má mať vystavená faktúra ? Môže prijať úhradu Faktúry aj v Hotovosti ?
Treba uviesť na faktúre nejakú odvolávku alebo poznámku ? Faktúru vystavujem bez DPH alebo s DPH ?
Je to súrne prosím ak mi niekto vie poradiť.
a_je_to
22.09.12,19:06
... no, ešte som nepredával kombajn na Ukrajinu, ale ... malo by platiť to, čo je uvedené v § 47, ZoDPH :

§ 47
Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.

(2) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený kupujúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, ak kupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, s výnimkou dodania tovaru, ktorý prepravil kupujúci na účely vybavenia, zásobenia pohonnými látkami a potravinami výletných lodí, súkromných lietadiel alebo akýchkoľvek dopravných prostriedkov na súkromné použitie.

(3) Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať colným vyhlásením, v ktorom je colným orgánom potvrdený výstup tovaru z územia Európskej únie, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru; platiteľ musí mať colné vyhlásenie, v ktorom je potvrdený výstup tovaru z územia Európskej únie, najneskôr do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane.

(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.

Z toho vidno, že faktúra bude bez DPH, kombajn by mal byť odprevadený na colnicu a tam musí byť vyplnené colné vyhlásenie. Detaily je lepšie zistiť rovno na vnútrozemskej colnici. Ja, keď som naposledy vybavoval vývoz som šiel zisťovať rovno na colnú správu. Tam colník na mňa vyrapkal hádam 5 paragrafov. Vytiahol som papier, pero a povedal som ... a teraz prosím ešte raz a pomaly. S tým, čo mi povedal, som vystačil, všetko prebehlo.
veronika 123
23.09.12,05:30
Ďakujem. Ešte by som sa chcela opýtať ako to správne zaradiť a zaevidovať v JÚ.
a_je_to
24.09.12,11:07
Ďakujem. Ešte by som sa chcela opýtať ako to správne zaradiť a zaevidovať v JÚ.

... skôr vyradiť, nie ? Predpokladá sa, že ak ho predávajúci používal, tak ho mal aspoň rok a patrične zaradený. To znamená, že zapísaný v svojej evidencii majetku /neúčtovný zoznam JÚ/ vykazoval jeho daňovú zostatkovú cenu vo výkaze ziskov a strát – riadok 02. Aj to, že viedol kartu DHM s odpismi a zostatkovou cenou. Do evidencie doplniť poznámku o vyradení na predaj a dátum. Do JÚ ako pokladničný príjem a príjem ostatný daňový. Bude to príjem oslobodený od DPH na výstupe podľa § 47 ZoDP. Predpokladá sa, že vypíše k tomu faktúru, ktorej jedno vyhotovenie dá predávajúcemu aj s PPD a druhé ostane jemu, ako príloha zápisu do PD. Aj to, že prachy dostane na drevo ešte pred prekročením hraníc. A ešte – prílohou zápisu do PD k faktúre bez DPH bude kópia JCD, ako dôkaz, že kombajn opustil územie EU - voľný obeh. Do výdavkov - réžia, ide ešte celá zostatková cena k 1.1.2012 z karty majetku, ako výdavok bez peňažného pohybu – stačí na konci roka, ako uzávierkový zápis. Odpisy za 2012 už neuplatní, iba ZC. Už ma nič iné nenapadá ...
veronika 123
24.09.12,13:42
Áno , toto všetko je už spravené len ma zaujíma ako to mám zapísať do peňažného denníka: ako príjem za tovar a Typ DPH uvediem : Dodanie tovarov a služieb podľa §46 a §47(17) a v priznaní DPH to bude figurovať na riadku 15 a 17 ? Robím to prvý krát,ešte som sa s takýmto prípadom nestretla,preto sa pýtam. Ďakujem za všetky užitočné rady , doteraz mi pomohli.
a_je_to
24.09.12,21:16
Áno , toto všetko je už spravené len ma zaujíma ako to mám zapísať do peňažného denníka: ako príjem za tovar a Typ DPH uvediem : Dodanie tovarov a služieb podľa §46 a §47(17) a v priznaní DPH to bude figurovať na riadku 15 a 17 ? Robím to prvý krát,ešte som sa s takýmto prípadom nestretla,preto sa pýtam. Ďakujem za všetky užitočné rady , doteraz mi pomohli.

Príjem je ... ako som napísal ...
... Do JÚ ako pokladničný príjem a príjem ostatný daňový....
To nie je ani za tovar, ani za výrobky a služby, ale ostatné príjmy zdaňované. Áno do priznania DPH to ide do r. 15 a 17 ... a tomu zodpovedajúci typ DPH pre zápis.
veronika 123
25.09.12,15:29
Ďakujem za radu a pomoc.