Orange123
22.09.12,10:53
Dobry den,

Uctovnicke platim mesacne obrovske peniaze za vela poloziek - teda za faktury... Fungujem iba ako internetovy obchod no mam zakupen u aj kasu ale nepouzivam ju - nieje mozne, ze by som zakaznikom posielal iba blok z kasy a vlastne tym padom by som namiesto vsetkych tych faktur ktora za mesiac uctovnicke dam, tak by som jej dal iba jednu mesacnu uzavierku z kasy a hotovo ?
Orange123
22.09.12,09:02
takze odpoved som uz nasiel tu: http://www.porada.sk/t135785-e-shop-a-vedenie-uctovnictva.html Takze asi ani, musim vystavovat faktury...
Orange123
22.09.12,09:03
Alebo nie ? kto vie, nech napise, vdaka.
mondes
22.09.12,09:24
Dobry den,

Uctovnicke platim mesacne obrovske peniaze za vela poloziek - teda za faktury... Fungujem iba ako internetovy obchod no mam zakupen u aj kasu ale nepouzivam ju - nieje mozne, ze by som zakaznikom posielal iba blok z kasy a vlastne tym padom by som namiesto vsetkych tych faktur ktora za mesiac uctovnicke dam, tak by som jej dal iba jednu mesacnu uzavierku z kasy a hotovo ?

No veď si si sám našiel odpoveď. Keďže budeš prijímať peniaze na účet, musíš vystavovať faktúry. Bločky z ERP by si vystavoval jedine vtedy, keby si peniaze prijímal v hotovosti.
Orange123
22.09.12,09:27
ach do certa, som si uz vyberal nove auto, ze si namiesto tej uctovnicky a tých páliek co jej mesacne platim, tak ze si kupim...ale nic z toho :-( ok, diz za odpoved...
Dáša_
24.09.12,13:54
no v určitom okamžiku je vhodné už uvažovať o internej účtovníčke. A o sw riešení, keď nie je potrebné nahadzovať všetky faktúry jednotlivo, prípadne o zjednodušení párovania úhrad. Mozno by vypomohla aj s inym.
Neviem, kde presne je hranica, ale ak máš mesačne účtovníčke platiť 300-400€, tak to je už lepšie ju zamestnať a prípadne jej ešte prideliť aj inú agendu.
blavaciko
24.09.12,16:16
suhlasim s dasou, za 300 € mesacne mozes zamestnat niekoho na ciastocny uvazok a pripadne ti moze pomahat aj so spracovavanim objednavok, ci prevadzkou eshopu
Dubak2000
24.09.12,20:01
urcite by som riesil automaticke nahravanie faktur. predpokladam ze ich automaticky generuje e-shop takze by mal vediet aj vyexportovat udaje ktore zas uctovny sw bude vediet nahrat. Pripadne to moze vyzadovat nejaku investiciu do upravy, ale ak je toho hodne tak sa to urcit oplati. Importovanie faktur ako aj vypisov z uctu by nemal byt problem.
bublanina
19.03.13,18:08
Dobry den,
chcela by som znova poprosit o vyjadrenie k tejto teme - minuly rok som platila vela za polozky-faktury platene prevodom, castokrat islo o faktury v minimalnej hodnote. Uctovnicka mi poradila dve moznosti ako to zredukovat - bud vystavit nejaku "suhrnnu" fakturu po urcitom case ktora sa potom zauctuje namiesto danych faktur, alebo posielanie blockov z ERP namiesto faktur. Tu ale citam ze treba vystavovat faktury - resp. naozaj treba? Vacsinou sa uvadza iba, ze ERP nie je pri platbe prevodom povinna, je ale mozne vystavovat blocky?
Dáša_
20.03.13,05:03
Dobry den,
chcela by som znova poprosit o vyjadrenie k tejto teme - minuly rok som platila vela za polozky-faktury platene prevodom, castokrat islo o faktury v minimalnej hodnote. Uctovnicka mi poradila dve moznosti ako to zredukovat - bud vystavit nejaku "suhrnnu" fakturu po urcitom case ktora sa potom zauctuje namiesto danych faktur, alebo posielanie blockov z ERP namiesto faktur. Tu ale citam ze treba vystavovat faktury - resp. naozaj treba? Vacsinou sa uvadza iba, ze ERP nie je pri platbe prevodom povinna, je ale mozne vystavovat blocky?

no teda, zaujímali by ma dve ceci
pri súhrnnej faktúre ako sa budú párovať úhrady, ako sa budú evidovať neprevzaté zásielky, vrátené zásielky v lehote, storná, reklamácie...
pri evidencii cez registracku budes robiť storná? A co s platbami, co prisli na účet, to bude ako účtovať? A čo potom s tým, ke´d niekomu treba vrátiť peniaze cez účet?
osbne si nemyslím, že tadeto vedie cesta
bublanina
20.03.13,05:47
pri súhrnnej faktúre ako sa budú párovať úhrady, ako sa budú evidovať neprevzaté zásielky, vrátené zásielky v lehote, storná, reklamácie...
- toto vie účtovníčka, mne to vysvetľovala a pripadalo mi to logické ale budem sa jej musieť opýtať znova lebo ako neekonóm v tom tiež nemám jasno



pri evidencii cez registracku budes robiť storná? A co s platbami, co prisli na účet, to bude ako účtovať? A čo potom s tým, ke´d niekomu treba vrátiť peniaze cez účet?

- áno, storná. platba na účet sa údajne dá zaúčtovať (presný výraz už neviem), opravte ma ak sa mýlim...?

- predávam spotrebný tovar v menších hodnotách, teda nie je tendencia že by ho niekto vrátil v lehote (v r. 2012 nevrátil nikto), ale keď mám z faktúry zisk 1,50 eura tak to sa mi pri cene za zaúčtovanie faktúry ani neoplatí posielať.... spýtam sa možno blbú otázku ale som v tomto analfabet: je to teda nezákonné poslať bloček a nevystaviť faktúru? mne už sa párkrát stalo že mi prišla zásielka s bločkom.
Eshopka
25.04.13,06:11
Faktúry musíš vystavovať!!!
Blok z pokladne dávaš iba ak máš odberné miesto na osobné prevzatie. Vtedy pracuješ s hotovosťou a teda dávaš blok. Ja dávam pri osobnom odbere aj fa aj blok. Aspoň by to tak malo byť pokiaľ viem.. Ak sa mýlim opravte ma.
Okrem toho,ako tak vidím ten zisk, tak jednoznačne treba zvýšiť ceny.... Ale to je iba môj názor.
blavaciko
25.04.13,07:35
Faktúry musíš vystavovať!!!
Blok z pokladne dávaš iba ak máš odberné miesto na osobné prevzatie. Vtedy pracuješ s hotovosťou a teda dávaš blok. Ja dávam pri osobnom odbere aj fa aj blok. Aspoň by to tak malo byť pokiaľ viem.. Ak sa mýlim opravte ma.
Okrem toho,ako tak vidím ten zisk, tak jednoznačne treba zvýšiť ceny.... Ale to je iba môj názor.

faktury vystavovat nemusi, moze vystavit napriklad zjednoduseny danovy doklad (napr. blok z erp)
Eshopka
29.04.13,17:58
Ak tovar odovzdáva osobne a berie hotovosť, tak blok z ERP. Ak posiela kuriérom, alebo poštou, musí vystaviť fa. Peniaze predsa nepreberá v hotovosti.
blavaciko
29.04.13,20:18
Ak tovar odovzdáva osobne a berie hotovosť, tak blok z ERP. Ak posiela kuriérom, alebo poštou, musí vystaviť fa. Peniaze predsa nepreberá v hotovosti.

a si predstav, že nemusí.
Tvoje tvrdenie o "musení" prosím podlož konkrétnym paragrafom po komletnom preštudovaní Zákona o dani z pridanej hodnoty a Zákona o účtovníctve. Zameraj sa hlavne na časti, ktoré vravia o zjednodučených daňových dokladoch.

takisto sa mýliš v tvrdení "peniaze predsa nepreberá v hotovosti". Nepreberá v hotovosti, ale to nie je dôvod, aby nemohol erp použiť. Zákon nezakazuje používať ERP aj na evidenciu tržieb, ktoré neprebiehajú v prevádzke, resp. na predajnom mieste.

Takže svoje odvážne, zvýraznené a podtrhnuté tvrdenie, prosím, podlož relevantným paragrafom.

Správne v príspevku #16

(http://www.porada.sk/t201168-p2-musim-ako-eshop-posielat-faktury.html#post2307550)
avalik
29.04.13,21:45
a si predstav, že nemusí.
Tvoje tvrdenie o "musení" prosím podlož konkrétnym paragrafom po komletnom preštudovaní Zákona o dani z pridanej hodnoty a Zákona o účtovníctve. Zameraj sa hlavne na časti, ktoré vravia o zjednodučených daňových dokladoch.

takisto sa mýliš v tvrdení "peniaze predsa nepreberá v hotovosti". Nepreberá v hotovosti, ale to nie je dôvod, aby nemohol erp použiť. Zákon nezakazuje používať ERP aj na evidenciu tržieb, ktoré neprebiehajú v prevádzke, resp. na predajnom mieste.

Takže svoje odvážne, zvýraznené a podtrhnuté tvrdenie, prosím, podlož relevantným paragrafom.

no ja čítam zákon o DPH a je tam toto

§ 74

(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je

a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f7113187) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur a doklad vyhotovený tankovacím automatom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1 600 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
...

(4) Zjednodušená faktúra podľa odseku 3 písm. a) a b) sa nesmie vyhotoviť pri dodaní tovaru alebo služby podľa § 72 ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f7113091), d) a e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f7113093).



§ 72 ods. 1 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f7113091), d) a e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f7113093):
b) dodaní tovaru alebo služby s miestom dodania v inom členskom štáte, keď je osobou povinnou platiť daň príjemca tovaru alebo služby, a to aj, ak je dodanie tovaru alebo služby oslobodené od dane,

d) dodaní tovaru formou zásielkového predaja s miestom dodania v tuzemsku,

e) dodaní tovaru oslobodeného od dane podľa § 43 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#f6209255),
blavaciko
30.04.13,06:59
no ja čítam zákon o DPH a je tam toto
...

​Avalik, ďakujem ;)
Eshopka
03.05.13,12:59
Vidím, že už stihol odpovedať niekto za mňa... Takže predpokladám, že Blavaciko už máš naštudované.
Orange123
04.05.13,18:58
Tak ako to teda je ??? Musime alebo nemusime robit faktury ? Ak by sme mohli davat iba bloz z ERP tak to by bola v mojom pripade uspora asi 300 a viac eur mesacne, co by bolo super...
blavaciko
05.05.13,15:03
Keďže si proste musíš rýpnuť, aj keď som si priznal chybu, tak ti ešte odcitujem Marjankaja z môjho odkazu na profile" Ak nie je platiteľom DPH (a to uvedené nebolo) a dodáva tovar iba v tuzemsku, tak faktúru vystavovať nemusí. §72" Len aby ti to ego nenarástlo príliš a aby aj ostatní vedeli...