fortunka
23.09.12,11:47
Dobrý deň,
mám nasledujúci problém, vo firme tankujeme na Shell karty (po 2 tyzdnoch nam pride faktúra). V prípade, že natankujeme v Maďarsku, príde nám riadna faktúra s 27% DPH s poznámkou:

Services invoiced under codes 19, 69 or 94 subject to VAT in Customers country. VAT liability is shifted to the customer on the basis of art. 196 of EC Directive 2006/112. No VAT is due in the European Union on products 95,96 or 97. Service deemedto take place outside EU on The basis art. 44 or 59 of EC DIr. 2006/112.

Podľa toho by som povedala, že tento text je len o službách. Na faktúre je iba PHM - diesel, benzín.. žiadne čísla položiek. Ale určite to nie je služba :)

Ako to mám brať pri DPH? Účtovať to ako nedaňovú faktúru (v MRP kód 39) a teda sa to v daňovom priznaní vôbec neukáže alebo samozdanenie? Samozdanie sa mi nepáči vôbec, keďže je na tej faktúre riadna DPH.
Druhá vec je, čo s tou zaplatenou DPH 27%? Je možnosť ju nejak dostať späť? Alebo naúčtujem celú sumu do nákladov (aj s DPH)?
SSAndrea
24.09.12,04:58
Ahoj fortunka. ja sa trápim už pol roka s tankovacími kartami DKV. Shell nemám, ale aj tak mám dosť ...je to proste nočná mora. Ak tam máš len PHL a nemáš tam služby pod kódmi, ktoré ti píšu v tom texte 19, 69,94, tak to nesamozdaňuješ. Ja nerobím v MRP ale proste to nesmie vstúpiť do DPH. PHL sa zdaňuje v štáte, kde tankuješ. Rozúčtuj si faktúru na základ 501.001 DPH na 501.002 samostatnú analytiku/321.
A čo s tou DPH na vrátenie? No napr. môj klient má s DKV dohodu, že DPH budú žiadať za neho, za čo si účtujú províziu. Tam musíš splniť určité limity pre vrátenie DPH (zistíš napr. cez stránku www.cesmad.sk - vrátenie DPH zo zahraničia - info o krajinách. Inak na porade je o tomto popísaného strašne veľa. Ak nemáte spísanú so SHELL dohodu, že budú žiadať DPH za vás, musíš si sledovať limity nárokov na vrátenie a ak ich prekročíš, tak buď požiadate o vrátenie v členskom štáte alebo DPH je neuznaný náklad. Tak preto aj rozúčtovanie DPH na samostatnú analytiku nákladového účtu, aby si si vedela pekne tie limity kontrolovať. A odporúčam pre každú krajinu samostatnú analytiku.
fortunka
24.09.12,07:51
Dakujem za odpoved :) Tak to aj urobim takto.. nemame toho vela, su to tak 2-3 bloky za mesiac, ale nech to mam v poriadku.
silvinka99999
02.11.12,07:35
Dobrý deň,
s DPH je to tak ako odpovedala SSAndrea. Ja mám teraz ale iný problém.
Tiež tankujeme na karty SHELL. Mali sme len 1 spoločnosť takže som to účtovala tak ako bolo uvedené. Momentálne mám ale problém. Založili sme novú spoločnosť a táto tiež uskutočňuje prepravu SHELL karty nám na novú spoločnosť nechceli vystaviť a ponukli možnosť vydať karty pre vozidlá s noovej spoločnosti pod starou fi. Ja to teraz musím stále prefaktúrovať medzi spoločnosťami.
Ide o to že ak prefaktúrujem PHM tankované v Rakúsku kde si neuplatním DPH na vstupe ale budem žiadať o vrátenie vystavím túto fa z DPH alebo bez DPH?