geminika
23.09.12,18:40
Prosím o radu:

Zamestnanec zamestnaný na dobu určitú ako murár od 17.8.2012 do 31.12.2012 neprišiel do práce 17.9.2012 ani nedal vedieť či má nejakú prekážku pre ktorú nemôže nastúpiť do práce (nebral telefón a ani jeho spolupracovníci nevedeli čo je s ním), tak sme čakali do 20.9.2012 (4dni) a šéf rozhodol o okamžitom ukončení pracovného pomeru podľa ZP §68 .1 pís. b) ku dňu 20.9.2012. Toto skončenie PP mu bolo odoslané 20.9.2012 na doručenku do vlastných rúk 1. triedou, tiež bol odhlásený zo ZP a SP. Dňa 21.9.2012 sme však poštou dostali PN-vystavenú zo 17.9.2012 (čo šéf vidí ako špekuláciu), tak sa potrebujem poradiť čo s jeho skončením PP a odhlásením zo SP a ZP (šéf nepripúšťa zrušenie výpovede), ani mu nechce priznať náhradu príjmu pri dočasnej PN t.j. 10 dní, hoci mu vysvetľujem že je v ochrannej lehote aj po skončení pracovného pomeru. Viete mi poradiť čo so skončením pracovného pomeru-či platí a ako vysvetliť šéfovi že náhradu príjmu zamestnancovi musíme vyplatiť?
Na PN nie je dátum zamestnanca ani podis.
Ďakujem.
geminika
ewita888
23.09.12,18:01
Keďže má PN, pracovný pomer trvá.. špekuláciu by firma musela dokázať.. treba zrušiť odhlášky.. ak chcete skončiť jeho pracovný pomer a je v skúšobnej dobe, môžte využiť tento paragraf:
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
lochneska
24.09.12,19:39
Pozor zlá citácia! Citácia § 72 sa týka len PP v skúšobnej dobe. Ak neviete dokázať špekuláciu odporúčam počkať do ukončenia PP do 31.12.2012. Ak by sa dovtedy znova vypísal na PN, poslala by som tam kontrolu.
ewita888
24.09.12,19:49
Pozor zlá citácia! Citácia § 72 sa týka len PP v skúšobnej dobe. Ak neviete dokázať špekuláciu odporúčam počkať do ukončenia PP do 31.12.2012. Ak by sa dovtedy znova vypísal na PN, poslala by som tam kontrolu.
Prečo zlá citácia? Prečítaj si pozorne moju odpoveď..
lochneska
24.09.12,19:57
Pretože Geminka nepíše, že je v skúšobnej dobe. Len že pracuje na dobu určitú.
ewita888
24.09.12,20:00
Keďže má PN, pracovný pomer trvá.. špekuláciu by firma musela dokázať.. treba zrušiť odhlášky.. ak chcete skončiť jeho pracovný pomer a je v skúšobnej dobe, môžte využiť tento paragraf:
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Prečítaj si modrým vyznačené !! A jeho PP je od augusta, takže zrejme v nej je..
lochneska
24.09.12,20:08
Aj ja by som potrebovala poradiť, možno budeš vedieť. Moja známa je zamestaná na dobu určitú opakovane, zastupuje inú zamestnankyňu, ktorá bola pridelená na výpomoc na iné pracovisko. PP pomer na dobu určitú bol 2x predľžený a teraz končia tri roky. Pôvodnej zamestnankyni predlžili dočasnú výpomoc na ďalší rok avšak mojej známej už nemôžu prežiť PP na dobu určitú a na dobu neurčitú nemajú voľné miesto, pretože ho musia držať pôvodnej zamestnankyni. Paradoxne budú na toto miesto príjmať nového zamestnanca na dobu určitú. Neviem čo jej mám poradiť.
lochneska
24.09.12,20:12
V pôvodnom tvojom texte to nie je zvýraznené, preto som na to upozornila.
ewita888
24.09.12,20:12
A čo by si jej chcela poradiť? Pracovnú zmluvu má na dobu určitú, čiže PP je skončí..
ewita888
24.09.12,20:13
V pôvodnom tvojom texte to nie je zvýraznené, preto som na to upozornila.
Si robíš srandu? Treba len pozorne čítať..
lochneska
24.09.12,20:27
PP končí k 30.09. , oznámili jej to dnes len ústne. Má čakať písomné oznámenie? Zamestnávateľ je dosť nedôsledný. Ak by jej nič písomne dovtedy nedoručil a ona by nastúpila do práce 1.10. mala by automaticky na dobu neurčitú? Hľadáme aj zúfalé krajné riešenia.
ewita888
24.09.12,20:33
PP končí k 30.09. , oznámili jej to dnes len ústne. Má čakať písomné oznámenie? Zamestnávateľ je dosť nedôsledný. Ak by jej nič písomne dovtedy nedoručil a ona by nastúpila do práce 1.10. mala by automaticky na dobu neurčitú? Hľadáme aj zúfalé krajné riešenia.
Nemusí jej to dať písomne, ale dal jej to na vedomie, že s ňou ďalej nepočíta..
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.
lochneska
24.09.12,20:37
Je vôbec možné, aby zamestnávateľ dočasne preradil zamestnanca na iné pracovisko a to "dočasne" trvá už 4 roky? Zákoník práce uvádza výnimky v prípade zastupovania na MD ale takúto výnimku pri dobe určitej nemá.
ewita888
24.09.12,20:47
Keď s tým zamestnanec súhlasí, prečo nie..
lochneska
24.09.12,20:51
Ďakujem za radu aj za zvýraznenie textu. Zákoník práce nepustí, má smolu. Nájdu si nového zamestnanca. A ona nech si hľadá novú prácu (do týždňa).
scame
25.09.12,04:48
Ja predpokladam ze Geminika je normalna personalistka a ma normal zamestnávatela tak urcite dali aj 3- mesacnu skusobnu dobu. Ak je práceneschopní mesiac počas skúšobnej doby, jeho skúšobná doba sa o mesiac predĺži. To znamená, že ak sa zamestnávateľ rozhodne, že s ním skončí pracovný pomer po uplynutí troch mesiacov, najneskôr však do uplynutia ďalšieho mesiaca, stále je v skúšobnej dobe a zamestnávateľ nemusí udávať nijaký dôvod, skončenie pracovného pomeru je platné.
ewita888
25.09.12,06:21
Ja predpokladam ze Geminika je normalna personalistka a ma normal zamestnávatela tak urcite dali aj 3- mesacnu skusobnu dobu. Ak je práceneschopní mesiac počas skúšobnej doby, jeho skúšobná doba sa o mesiac predĺži. To znamená, že ak sa zamestnávateľ rozhodne, že s ním skončí pracovný pomer po uplynutí troch mesiacov, najneskôr však do uplynutia ďalšieho mesiaca, stále je v skúšobnej dobe a zamestnávateľ nemusí udávať nijaký dôvod, skončenie pracovného pomeru je platné.
Dôvod udávať nemusí, ale paragraf musí byť správny.. a dôvod na okamžité skončenie PP tu predsa nie je..
scame
25.09.12,06:41
Ano dôvod nemusí udavat, ja som sa jej snazil povedat, ze skuš. doba sa jeje predlzuje tak nech kludne pockaju na ukoncenie PN a ma po probléme...
ewita888
25.09.12,06:48
V skúšobnej dobe môžu ukončiť PP aj počas PN..
jersseyke
09.11.12,09:01
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, lebo mám trošku chaos v tom, že zamestnanec sa nedostavil do práce dňa 30.10.12 ani 31.10.12 (urobil to už párkrát aj predtým, nedvíha mobil , pričom má dôležité postavnie-stavby vedúci) a tak sme 31.10.12 mu poslali doporučene, do vlastných rúk okamžité ukončenie PP podľa §68, ods.1 písm.b. Ja som sa dočítala, že PP mu skončí dňom keď tento list prevezme z pošty, takže ja ho vlastne nemôžem odhlásiť z poisťovní? Ale kým to on prevezme a kým sa mi to vráti tak to prejde pár dní a ja potom budem meškať s odhláškou, nie?...a do toho dňa mu ja mám písať ako neplatené voľno alebo čo??? :confused:
drobeceva
09.11.12,09:07
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, lebo mám trošku chaos v tom, že zamestnanec sa nedostavil do práce dňa 30.10.12 ani 31.10.12 (urobil to už párkrát aj predtým, nedvíha mobil , pričom má dôležité postavnie-stavby vedúci) a tak sme 31.10.12 mu poslali doporučene, do vlastných rúk okamžité ukončenie PP podľa §68, ods.1 písm.b. Ja som sa dočítala, že PP mu skončí dňom keď tento list prevezme z pošty, takže ja ho vlastne nemôžem odhlásiť z poisťovní? Ale kým to on prevezme a kým sa mi to vráti tak to prejde pár dní a ja potom budem meškať s odhláškou, nie?...a do toho dňa mu ja mám písať ako neplatené voľno alebo čo??? :confused:

s odhláškou sa meškať nebude, lebo PP končí dňom prevzatia, resp. neprebratia zásielky. Za tieto dni mu píšeš absencie - samozrejme prerušiť PP na SP a ZP.
Len taká podotázka....dostal už predtým upozornenia, keď píšeš, že sa mu to už stalo?
jersseyke
09.11.12,09:40
áno dostal upozornenia aj ich podpísal, a ako nebude meškať? ved napríklad on prevezme list z pošty dňa 12.11.2012 a mne sa vráti potvrdenka až o 2-3dni, a odhláška na SP má byť 1deň pred ukončením PP. či ?
drobeceva
09.11.12,09:52
áno dostal upozornenia aj ich podpísal, a ako nebude meškať? ved napríklad on prevezme list z pošty dňa 12.11.2012 a mne sa vráti potvrdenka až o 2-3dni, a odhláška na SP má byť 1deň pred ukončením PP. či ?
odhláška stačí deň po ukončení PP ... v prípade, že by Ťa išli pokutovať, dôkazným materiálom bude návratka z pošty o prevzatí zásielky
jersseyke
09.11.12,09:57
ok, ďakujem pekne, ja len že naša účtovníčka všetko necháva na mňa, a som sa bála aby som niečo neurobila zle, s tými prihláškami a odhláškami....ešte raz vďaka za pomoc...
jersseyke
22.11.12,05:07
a zase sa mi to skomplikovalo :confused: teraz, keď ten zamestnanec začal pn-ku, neprevzal na pošte výpoveď, ostáva naďalej naším zamestnancom pokiaľ neukončí pnku.Ak napr.mi príde ukončenie marodky dňom 31.12.2012 ja ho k tomu dátumu odhlásim hneď aj zo SP a ZP? alebo mu zase treba posielať novú výpoveď či je platná tá ktorú teraz neprevzal ale začal pnku?
mlisa
22.11.12,05:28
a zase sa mi to skomplikovalo :confused: teraz, keď ten zamestnanec začal pn-ku, neprevzal na pošte výpoveď, ostáva naďalej naším zamestnancom pokiaľ neukončí pnku.Ak napr.mi príde ukončenie marodky dňom 31.12.2012 ja ho k tomu dátumu odhlásim hneď aj zo SP a ZP? alebo mu zase treba posielať novú výpoveď či je platná tá ktorú teraz neprevzal ale začal pnku?

pôvodne si písala, že nešlo o výpoveď, ale okamžité skončenie pracovného pomeru a tam na zánik PP nemá PN vplyv, zaniká doručením resp. odmietnutím prevzatia
jersseyke
22.11.12,05:50
áno okamžité skončenie prac. pomeru podľa § 68 ods. 1 písm.b) išla mu poštou , ale zatiaľ asi neprevzal, resp. nám zatiaľ nič neprišlo. ale došla mi jeho marodka, tak som na SP a ZP zrušila absenciu a začala pnku. To som urobila dobre?...a keď sa mi vráti list buď prevzatý alebo neprevzatý ja mám potom normálne urobiť odhlášky aj počas jeho pnky?
mlisa
22.11.12,06:57
k tomu prihlasovaniu a odhlasovaniu nech sa radšej vyjadria mzdári (aj keď mne sa zdá postup ok), ale pracovný pomer rozhodne končí doručením, resp. odmietnutím, netreba čakať do skončenia PN
jersseyke
28.11.12,12:13
k tomu prihlasovaniu a odhlasovaniu nech sa radšej vyjadria mzdári (aj keď mne sa zdá postup ok), ale pracovný pomer rozhodne končí doručením, resp. odmietnutím, netreba čakať do skončenia PN

píšeš že odmietnutím a to že sa mi list vráti ako neprevzatí (nevybral ho z pošty) to znamená že ho odmietol?
lebo v ZP je : Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

slovíčko nedoručiteľná znamená to isté ako že vrátená,neprevzatá?:confused:
luana38
29.11.12,12:27
Dobrý deň. Mám 2 nejasnosti.

Zamestnanec je týždeň na PNke.

1 keď mu teraz pošlem okamžité skončenie PP
- hrubé porušenie disciplíny, ktoré vykonal pred 2 týždňami,
-je to platné, aj počas PNky?
- Čo keď neprevezme list?
-Stačí doporučený list?
PNku musím aj tak zaplatiť? Potom ostáva na PNke aj naďalej, ako zamestnanec?

2. Čo keď mu dám výpoveď z toho istého dôvodu.
-ak ju neprevezme?
-PNku platím zase ja?
-maróduje, kým chce ako môj zamestnanec?
- Čo sa deje, keď neprevezme tento list?
luana38
29.11.12,12:42
Zabudla som, žeby som potrebovala radu od človeka, ktorý s tým pracuje.