zzeemm
23.09.12,23:17
V bytovom dome máme na jednom LV zapísaných viacero samostatných vchodov (sú to dve stavby, na samostatných parcelách) a aj spoločné nebytové priestory, ktoré podielovo vlastnia všetci vlastníci na LV.

Chcel by som sa spýtať ako postupovať, keby sme chceli vytvoriť samostatné LV pre jednotlivé vchody za predpokladu, čo najpresnejšieho zachovania existujúcich vlastníckych podielov - ideálne ak by nedošlo k ich zmene ? Prípadne je možné takúto zmenu vykonať iba pre jeden vchod aj bez súhlasu ostatných vlastníkov ? Alebo vie ma niekto presmerovať na stránku, kde sa dozviem aké sú predpoklady na rozdelenie už existujúceho LV.
Mária27
24.09.12,18:08
Sú tu už o tom témy, daj si vyhľadať hore napr. rozdelenie domu, samostatné vchody a pod.

Pozri aj tu
http://www.porada.sk/t99519-ako-pravne-rozdelit-bytovy-dom-so-64-bytmi.html
sito
24.09.12,18:52
V bytovom dome máme na jednom LV zapísaných viacero samostatných vchodov (sú to dve stavby, na samostatných parcelách) a aj spoločné nebytové priestory, ktoré podielovo vlastnia všetci vlastníci na LV.

Chcel by som sa spýtať ako postupovať, keby sme chceli vytvoriť samostatné LV pre jednotlivé vchody za predpokladu, čo najpresnejšieho zachovania existujúcich vlastníckych podielov - ideálne ak by nedošlo k ich zmene ? Prípadne je možné takúto zmenu vykonať iba pre jeden vchod aj bez súhlasu ostatných vlastníkov ? Alebo vie ma niekto presmerovať na stránku, kde sa dozviem aké sú predpoklady na rozdelenie už existujúceho LV.

OZ, § 119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

Na liste vlastníctva je časť A: Majetková podstata

Stavba 1

Číslo domu, číslo parcely, druh stavby, 500, obytný dom.

Je uvedený len počet prevedených bytov 30. Nebytových priestorov 0. Vlastníkov 30.

Časť B: Vlastníci

Vchod: 28, prízemie, byt č. 1

Mená vlastníkov manžel / manželka rod. ulica č. domu, rod. čísla, podiel 1/1

N základe zmluvy o prevode družstevného bytu do osobného vlastníctva. Dátum podpisu zmluvy.

Časť C: Ťarchy

Záložné právo v prospech spoločenstva vlastníkov v obytnom dome č. domu podľa § 15, odsek 1, zákona 182/1993.

Tak nejak vypadá môj list vlastníctva.


"V bytovom dome máme na jednom LV zapísaných viacero samostatných vchodov (sú to dve stavby, na samostatných parcelách) a aj spoločné nebytové priestory, ktoré podielovo vlastnia všetci vlastníci na LV. "

Tak ako to vlastne máte? Jeden dom, alebo dve stavby?

A ako vám zapíšu tie vchody, keď sú súčasťou domu, prístupu k jednotlivým bytom, ktoré sú tiež súčasťou stavby spojenej so zemou pevnými základmi, súčasťou nehnuteľnosti. Ako?

Ak máte dve stavby, ako vám s nich spravili jeden dom, jednú nehnuteľnosť?
zzeemm
24.09.12,20:17
Zdravím,
jedná sa o tento lv http://prntscr.com/g5wuq (neviem ho sem pripnúť celý). Dom má jedno súpisné číslo, dve parcely a dve stavby. LV a jeho častiam rozumiem veľmi dobre. Logicky ale keď uvažujem, že ak by aj došlo k rozdeleniu LV na vchody určite sa to dotkne aj podielov na parcele, nakoľko vchody nemajú rovnakú zastavanú plochu. Takže na to bude treba súhlas všetkých vlastníkov (alebo len 2/3 ? ) + asi aj banky v prípade, že majú záložne právo. Takže rozdelenie LV je takmer nerealizovateľné... Aké sú iné zákonné možnosti ako pri takomto LV získali vchody "autonómiu" pri hlasovaní o rekonštrukcii vchodu, pripadne aj pri odpredaji strechy.
sito
25.09.12,20:54
Rozdeliť list vlastníctva by bolo to najmenej. LV a jeho častiam rozumiete, veľmi dobre. Ak sú teda na LV zapísané dve stavby, to znamená dva domy, samostatné? Ale sú aj samostatné, čo sa týka vykurovacieho systému, merania tepla na päte domu, každý dom má svoj rozvod vody a svoj fakturačný vodomer, aj na teplú vodu? Rozvod elektriny, plynu? Tak to by snáď bolo možné, ak by nebol nejaký byrokrat proti. Určiť každému domu samostatné súpisné číslo. A na základe rozhodnutia spoluvlastníkov potom požiadať o nový zápis do katastra.

Ale, ak tie domy majú, príklad, každý po tri vchody, to neprichádza do úvahy, ak majú vchody spoločné vykurovanie, rozvody vody, plynu, elektriny.

Ide o to kedy vznikne banke záložné právo, či pred rozdelením domu, stavieb na dve súpisné čísla, alebo po rozdelení domu.

Na liste, listoch vlastníctva by bolo zapísané len to ako ste si rozdelili dom na dva domy podľa súpisného čísla. Nedelil by sa, list.

Do 31.3.2010 si bolo možné odhlasovať istú autonómiu na jednotlivé vchody, dvojtretinovou väčšinou vlastníkov bytov v dome.

Od 1.4.2010 už takúto možnosť zákon nepripúšťa! Zo zákona sa v dome už môže tvoriť, prispievať povinnými preddavkami len do FOaÚ domu, jedného.

A nevypadalo by to divne, hlúpo ak sú tri vchody v dome a na prostrednom by boli na streche nadstavené dve podlažia bytov?

182/1993, §14, odsek 3

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.
zzeemm
25.09.12,21:18
Vykurovanie a ohrev TUV nie je centrálne, ale individuálne v každom byte (jedná sa o starý bytový dom). Každých vchod ma vlastný vodomer a predpokladám, že aj prípojku na plyn a elektriku. Minimálne nemáme spoločný žiadny vodomer, elektromer a plynomer. Dokonca v podkroví sú steny na úrovni vchodov, ktoré oddeľujú podkrovie. Čiže z môjho laického pohľadu je každý vchod stavebne oddelený - do základov nevidím :) Je podľa Vás možné každému vchodu ( 4 vchody) prideliť samostatné súpisné číslo, keď sú na LV len 2 stavby ?
Zaujala ma veta Na liste, listoch vlastníctva by bolo zapísané len to ako ste si rozdelili dom na dva domy podľa súpisného čísla. Nedelil by sa, list. Neviete my poslať náhodou LV na ktorom bolo niečo podobné "spáchané" ? :) Rád by som sa na niečo také pozrel.

Ohľadne toho či by to vypadalo hlúpo, keby sa stavalo tak ako píšete. Odpoveď je, že už aj teraz to vypadá hlúpo. Dom je postavený do štvorca a je tam cez 10 vchodov. 4 vchody sú na jednom LV a ostatné samostatne. Takže tam kde je to samostatne sa už stavia a asi tušíte správne, že čo vchod to iné riešenie.
sito
27.09.12,06:58
Do štvorca? A nie je to Bratislavský hrad?

Tie štyri vchody sú jedna stavba a tie ostatné druhá?

Dívam sa na ten môj list vlastníctva, nejde mi do hlavy, ak každý katastre vypisuje rovnaké listy, ako môže byť v prvej časti, majetková podstata, uvedený vchod? Tam by mohla byť uvedená stavba, alebo pozemok. Samostatný vchod určite nie.

Kocúrkovo?

U nás klasický panelák, ale len účko. Ale spravované ako tri domy. Vlastníci jednej časti sa rozhodli zatepliť svoj dom, nie celé účko, tak len po hranicu so susedným domom. Teda len to, čo majú na liste vlastníctva.