SSAndrea
24.09.12,08:12
Dobrý deň, prosím o radu, klient mi doniesol zahraničnú došlú faktúru od firmy SYCADA z Nemecka na GPS navigáciu v sume 229 € + 20 € poštovné.
Tento klient prevádzkuje medzinárodnú dopravu pre Rakúsku firmu LKW. LKW mu vystavila dobropis v sume 229 € s textom "kostebeitrag Telematik". Podľa vyjadrenia klienta, je to dohoda medzi ním a LKW, že keď bude pre nich jazdiť, tak oni za neho tú GPS navigáciu zaplatia". On v konečnom dôsledku uhradil len to poštovné 20,- €.

A ja neviem, ako to mám zaúčtovať hlavne z pohľadu zdanenia DPH.

Faktúru od Sycada považujem za nadobudnutie tovaru, urobím samozdanenie a vstúpi mi to do riadkov 7,8 a 21 priznania DPH.

Ale čo s tým dobropisom od LKW za "kostenbeitrag Telematik"?? Nie je tam žiadna odvolávka na žiadny § zákona, smernice EÚ. Možno sa mýlim, ale nepovažujem to za dodávku ani tovaru ani služby a tak si myslím, že by to nemalo vstúpiť ani do priznania DPH. Doslovný preklad, čo mi poradili je "podielanie sa na nákladoch".
SSAndrea
24.09.12,12:00
posúvam :eek:
SSAndrea
24.09.12,13:16
skutočne mi nevie nikto poradiť. Prosíííííím. :confused:
SSAndrea
25.09.12,06:00
prosím, prosím
evelien
25.09.12,14:32
ty si dostala od lkw dobropis? mne sa to zatial nikdy nestalo. skor to bolo avizo o platbe, ktore som uctovala ako zapocet, a to neraz medzi viacerymi firmami. zauctuj fa od sycady a ten "dobropis" od lkw by som riesila len vylucne v rovine zapoctu, ked ti poslu avizo o platbe.
SSAndrea
26.09.12,06:52
Ahoj evelien ja mám aj dobropis /vystavený doklad s názvom CREDIT NOTE/aj avízo o platbe, ktoré obsahuje tri položky:

vystavenú faktúru od klienta pre lkw 2000 €
faktúra od Sycada -249 €
a dobropis od LKW 229 €
A na účet klientovi teda poslali len 1980 €.
Ja už som ten dobropis zaúčtovala a dala som ho nakoniec ako dobropis k nadobudnutému tovaru. Radšej som to "šupla" do priznania a hádam v prípade kontroly mi v najhoršom prípade vytknú, že to tam nemá čo hľadať, ako to tam nedať a.... no neviem, či by mi dali nejakú pokutu...