Silvia L.
24.09.12,07:48
Dobrý deň poraďaci,
po niekolkých rokoch učtovania ma zarazila jedna vec: moji dvaja kamarati nastupili do prace a ked som pozrela pracovnú zmluvu mali na nej uvedenu hodinovu mzdu 1,69 a druhy 1,49 Eur, zamestnanie na pracovnu zmluvu a riadny týždenný a mesačný pracovný uvazok s tým, že je možná prémia do výšky 30%!
Hodinova minimalna mzda je teraz 1,88 eur, bez pripočítalených položiek či odmien.
Môžu existovať nejaké výnimky? alebo sa v tejto veci ozvať?
Stretli ste sa s tým už niekto?
dakujem
ivka70
24.09.12,05:56
Mzda sa moze delit na zakladnu cast plus premie, staci, ze ich sucet je vyssi ako minimalna mzda.
V tomto pripade to znamena, ze nejake premie vlastne vzdy dostanu.
Takze ozvat sa by museli jedine v pripade, ze na vyplatnej paske by nedosiahli minimalnu mzdu (ak maju hodinovu, tak podiel hruba mzda/pocet odprac. hodin musi byt vacsi ako minimalna mzda). Ak by ju nedosahovali napr. pocas prvych mesiacov v zaucani, tak to zamestnavatel moze riesit aj doplatkom do hrubej mzdy, len musi vyplatu spocitat v sulade so zakonom.
Llívia
24.09.12,06:06
Dobrý deň poraďaci,
po niekolkých rokoch učtovania ma zarazila jedna vec: moji dvaja kamarati nastupili do prace a ked som pozrela pracovnú zmluvu mali na nej uvedenu hodinovu mzdu 1,69 a druhy 1,49 Eur, zamestnanie na pracovnu zmluvu a riadny týždenný a mesačný pracovný uvazok s tým, že je možná prémia do výšky 30%!
Hodinova minimalna mzda je teraz 1,88 eur, bez pripočítalených položiek či odmien.
Môžu existovať nejaké výnimky? alebo sa v tejto veci ozvať?
Stretli ste sa s tým už niekto?
dakujem
Zamestnávateľ je povinný obom zamestnancom platiť mzdu v minimálne vo výške minimánej mzdy určenej pre stupeň náročnosti práce, ktorú vykonávajú. Keďže ich hodinová sadzba je nižšia než je ustanovená minimálna mzda, je zamestnávateľ povinný poskytnúť im doplatok do výšky minimálnej mzdy.
Príklad: september má 20 pracovných dní. Ak vykonávajú prácu podľa 1. stupňa náročnosti práce, za september musí ich hrubá mzda byť: 20 dní x 8 hodín x 1,88 minimálna hodinová mzda = 300,80 EUR
Výpčet mzdy:
1. zamestnanec: 20 dní x 8 hodín x 1,69 = 270,40 EUR. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu doplatok do minimálnej mzdy vo výške 300,80 - 270,40 = 30,40 EUR
2. zamestnanec: 20 x 8 x 1,49 = 238,40 EUR. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu doplatok do minimálnej mzdy vo výške 300,80 - 238,40 = 62,40 EUR

Zákonník práce
§ 120 Minimálne mzdové nároky
(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.
Silvia L.
24.09.12,06:25
ano, ved prave toto ovladam a preto nevidim dôvod prečo neuvedu hodinovu mzdu minimalnu, ked aj tak ju musia dodržať.. myslim si, že v zmluve by mala byť uvedena minimalna hodinova... a premie uvedene tie aj ked uvedene nie su, ved tie su aj tak len "možno"...ved aj do učtovneho programu sa bud zadava minimalna mzda mesačna alebo hodinova...ako ich môže pustiť s takou hodinovkou...nerozumiem...za 20 rokov som sa s takýmto niečim nestretla....tu na juhu kde je najvačšia nezamestnanosť, chcu z ludi robiť už totalnych debilov... :o(((
Indeed
24.09.12,06:37
Chyba je predovšetkým u tých, čo sú ochotní sa zamestnať za takúto mzdu !

Ak by nebolo takých pracovníkov,tak mzdu by museli dvihnuť smerom hore.
stormcatcher
24.09.12,06:39
Zamestnávateľ je povinný obom zamestnancom platiť mzdu v minimálne vo výške minimánej mzdy určenej pre stupeň náročnosti práce, ktorú vykonávajú. Keďže ich hodinová sadzba je nižšia než je ustanovená minimálna mzda, je zamestnávateľ povinný poskytnúť im doplatok do výšky minimálnej mzdy.
Príklad: september má 20 pracovných dní. Ak vykonávajú prácu podľa 1. stupňa náročnosti práce, za september musí ich hrubá mzda byť: 20 dní x 8 hodín x 1,88 minimálna hodinová mzda = 300,80 EUR
Výpčet mzdy:
1. zamestnanec: 20 dní x 8 hodín x 1,69 = 270,40 EUR. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu doplatok do minimálnej mzdy vo výške 300,80 - 270,40 = 30,40 EUR
2. zamestnanec: 20 x 8 x 1,49 = 238,40 EUR. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu doplatok do minimálnej mzdy vo výške 300,80 - 238,40 = 62,40 EUR

Zákonník práce
§ 120 Minimálne mzdové nároky
(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

Veškerá blbosť ktorá na svete vznikne, sa musí na Slovensko nalepiť. Slovensko je magnet, nič ju nesmie obísť.
Neber to v zlom nič proti Tebe, to len ten storaký spôsob výkladu, niekedy i jednej vety.
Keď zamestnanec zarobí 270,4 a druhý 238,4 tak zamestnávateľ im musí mzdu dorovnať do min. mzdy. V prvom prípade je to cca 12% a v druhom cca27%.
Neni to úžasné. Aj zákon sa dodržal, aj zmluve sa vyhovelo. Obaja dostali prémie. Hovno zarobili aj s prémiami, ale to je nepodstetné!
Ak je zákonom stanovená hodinová min. mzda, nemala by byť nižšia ani na zmluve.
Indeed
24.09.12,06:46
vieš , účtovníci ! Postupy a zákony vedia "sypať z rukáva" no sem-tam im unikne pointa...
buchač
24.09.12,06:50
Chyba je predovšetkým u tých, čo sú ochotní sa zamestnať za takúto mzdu !
Ak by nebolo takých pracovníkov,tak mzdu by museli dvihnuť smerom hore.
Ako zvyčajne ... ...

CHYBA ????????????????

.....a kua .......nie náhodou nutnosť miesto tej chyby v poniektorých prípadoch ?????
To je potom asi aj chybou to , že rodiny " takých ochotných pracovníkov " majú finančné problémy.......


Kua , ja ( ako si sa vyjadril ) zaprasujem témy ..........nuž Ty tými svojimi poznámkami ich doslova dosexuvávaš , odbavuješ sa....
Indeed
24.09.12,06:53
Chyba je predovšetkým u tých, čo sú ochotní sa zamestnať za takúto mzdu !

Ak by nebolo takých pracovníkov,tak mzdu by museli dvihnuť smerom hore.

Stojím si za tým, čo som napísal !

ÁNO , chyba je u ľudí,čo idú pracovať za min.mzdu .

BODKA
Llívia
24.09.12,06:56
Veškerá blbosť ktorá na svete vznikne, sa musí na Slovensko nalepiť. Slovensko je magnet, nič ju nesmie obísť.
Neber to v zlom nič proti Tebe, to len ten storaký spôsob výkladu, niekedy i jednej vety.
Keď zamestnanec zarobí 270,4 a druhý 238,4 tak zamestnávateľ im musí mzdu dorovnať do min. mzdy. V prvom prípade je to cca 12% a v druhom cca27%.
Neni to úžasné. Aj zákon sa dodržal, aj zmluve sa vyhovelo. Obaja dostali prémie. Hovno zarobili aj s prémiami, ale to je nepodstetné!
Ak je zákonom stanovená hodinová min. mzda, nemala by byť nižšia ani na zmluve.


Opora v zákone? Nula bodov ;) Zákon stanovuje len minimálnu výšku mzdy, na ktorú má zamestnanec nárok. Tiež stanovuje, že mzdové podmienky majú byť dohodnuté v pracovnej zmluve - ale nestanovuje, že dohodnuté mzdové podmienky musia byť minimálne vo výške minimálnej mzdy pre ten-ktorý stupeň náročnosti práce ;) Preto, keď sa mení výška minimálnej mzdy, nie je potrebné robiť dodatky k pracovným zmluvám a upravovať (zvyšovať) v nich mzdu - vypýva to priamo zo zákona :)
Ešte si nikdy nevidel zmluvu, kde je mzda dohodnutá ako podiel na tržbe - bez stanovenia konkrétnej sumy, len %? :rolleyes:
Llívia
24.09.12,06:58
ano, ved prave toto ovladam a preto nevidim dôvod prečo neuvedu hodinovu mzdu minimalnu, ked aj tak ju musia dodržať.. myslim si, že v zmluve by mala byť uvedena minimalna hodinova... a premie uvedene tie aj ked uvedene nie su, ved tie su aj tak len "možno"...ved aj do učtovneho programu sa bud zadava minimalna mzda mesačna alebo hodinova...ako ich môže pustiť s takou hodinovkou...nerozumiem...za 20 rokov som sa s takýmto niečim nestretla....tu na juhu kde je najvačšia nezamestnanosť, chcu z ludi robiť už totalnych debilov... :o(((
Kedy došlo k podpisu PZ? Možno vtedy platila minimálna mzda taká, akú ju majú uvedenú.
Silvia L.
24.09.12,07:09
zaleží na tom v ktorej časti našej krásnej zemi bývaš... ked od štatu nedostaneš žiadnu finančnu podporu ak v rodine je jeden zamestnany, tak všetko je lepšie ako 0 centov...
stormcatcher
24.09.12,07:10
Opora v zákone? Nula bodov ;) Zákon stanovuje len minimálnu výšku mzdy, na ktorú má zamestnanec nárok. Tiež stanovuje, že mzdové podmienky majú byť dohodnuté v pracovnej zmluve - ale nestanovuje, že dohodnuté mzdové podmienky musia byť minimálne vo výške minimálnej mzdy pre ten-ktorý stupeň náročnosti práce ;) Preto, keď sa mení výška minimálnej mzdy, nie je potrebné robiť dodatky k pracovným zmluvám a upravovať (zvyšovať) v nich mzdu - vypýva to priamo zo zákona :)
Ešte si nikdy nevidel zmluvu, kde je mzda dohodnutá ako podiel na tržbe - bez stanovenia konkrétnej sumy, len %? :rolleyes:
Ale áno. Aj som v takej robil, ešte za staré dobré koruny. Len tie percentá zo zisku neboli za 300€ mesačne ale najväší 47 000Sk a najnižší 37 000Sk.
Ako Indeed píše, za 300€ mesačne by som sa vys..., a hodne z vysoka
Silvia L.
24.09.12,07:24
ved prave že minuly tyžden...ja viem že tu minimalku musia dostať, len ma zarazil ten spôsob ohodnotenia na PZ, lebo v tom že je tam taka nizka hodinovka, z pohladu zakona nevidim na to dôvod..už iba ak taky,že im daju "odmenu" a zalepiť sprostym ludom oč
buchač
24.09.12,10:56
mimotemy

Stojím si za tým, čo som napísal !
ÁNO , chyba je u ľudí,čo idú pracovať za min.mzdu .
BODKA
AJ JA ....viď vyššie....

VÝKRIČNÍK

Ale áno. Aj som v takej robil, ešte za staré dobré koruny. Len tie percentá zo zisku neboli za 300€ mesačne ale najväší 47 000Sk a najnižší 37 000Sk.
Ako Indeed píše, za 300€ mesačne by som sa vys..., a hodne z vysoka
Storm ....neblázni ...:eek:
Ako ja vravím ...." nevrav hop , pokiaľ si nepreskočil ...".....
Indeed
24.09.12,11:17
Možno by bolo treba tým týpekom vysvetliť, že za hranicou ich dediny, či mestečka sa nachádza iný okres, za nim ďalší a za ním iný ďalší a možno v tomto 5-tom,či 6-tom okrese by sa mohli zamestnať za podstatne vyšší plat ako je min. mzda...

Pravda v prvom rade by sa trebalo vedieť dohovoriť a v druhom rade preukázať nejaké schopnosti
a časom aj sa trochu zdokonaliť v profesii.

To je moja rada tým týpekom .

GOOD LUCK !
misoft
24.09.12,11:24
..alebo ešte lepšie: "Nekrič hop, pokiaľ TI nepreskočí!"
misoft
24.09.12,11:33
Možno by bolo treba tým týpekom vysvetliť, že za hranicou ich dediny, či mestečka sa nachádza iný okres, za nim ďalší a za ním iný ďalší a možno v tomto 5-tom,či 6-tom okrese by sa mohli zamestnať za podstatne vyšší plat ako je min. mzda...
Pekne napísané, dobre myslené, ale má to háčik, skôr poriadnu kotvu.
Doma zarobí 300€, ale je doma, nižšie náklady na dopravu, stravu, bývanie.
V tom 6-tom okrese síce zarobí 500€ (bóže, aká to sláva), lenže nie je doma - zaplať si ubytovanie (šup - 50€ dolu), zaplať si stravu (šup 60€ dolu), 4x za mesiac sa doterigáš domov autobusom/vlakom s novými grafikónmi - zaplať (šup - 50-80€ dolu).
A keď to spočítaš - stratí od 160 do 190€ - BINGO! Má plat vyšší o 10-40€ - no to je teda výhra!

Musíš aj na to prihliadať, či je ekonomický únosné, aby platu vyššiemu o 200€ precestoval pol republiky, aby nakoniec mal v ruke presne to isté, ako doma.
A druhá vec: možno si sa s tým nestretol, ale v iných okresoch najskôr obsadzujú miesta domácimi, až potom cezpoľnými!
buchač
24.09.12,11:44
Možno by bolo treba tým týpekom vysvetliť, že za hranicou ich dediny, či mestečka sa nachádza iný okres, za nim ďalší a za ním iný ďalší a možno v tomto 5-tom,či 6-tom okrese by sa mohli zamestnať za podstatne vyšší plat ako je min. mzda...
Pravda v prvom rade by sa trebalo vedieť dohovoriť a v druhom rade preukázať nejaké schopnosti
a časom aj sa trochu zdokonaliť v profesii.
To je moja rada tým týpekom .
GOOD LUCK !
Mne to nemusíš vysvetľovať ...

- dedinka , kde mám chalupu je plná tých , čo sa vonku vybrali ...
- môj adoptívny syn si roky ničí kríže za volantom tiráku ...

Otázka :
Čo je to , to " podstatne "...???
Koľko násobok toho minima je to v takomto prípade ?...1 x , 2 x , ....5 x ...???
Llívia
24.09.12,15:20
Ĺudia nie sú tak sprostí, aby nevedeli, že existuje niečo ako minimálna mzda a aby si nevedeli zistiť jej výšku.
Llívia
24.09.12,15:22
Len či nie je sprostý zamestnávateľ? Uvidí sa pri prvej výplate, či im dá to, na čo majú nárok. Vykonávajú vôbec prácu zaradenä do 1. stupňa náročnosti práce?
Silvia L.
28.09.12,06:59
presne tak... 500 Eur v BA či Nitre je to iste tu doma 280,-Eur a chlap je doma s rodinou... nie každemu sa podari pracovať v zahraniči...polovica je odrb a človek pride ešte aj o posledne peniaze...a predsa tam nie je miesto pre všetkých slovakov...
len je zaražajuce, že toto tu zamestnavatelia využívaju vo svoj prospech..
som zvedava za výplatu za september za 9 odpracovaných dní..
dalšia vec, ktora ma zarazila v zmluve je, že ak zamestnanec nedodrží výpovednu dobu /zrejme 2 mesiace/, tak ak odide skôr, tak musí zamestnavatelovi uhradiť naklady t.j. ten plat čo by za to zvyšne obdobie od zamestnavatela dostal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nie je toto v rozpore so zákonom???????

a žiadne zaradenie do žiadne skupiny...len plat 1,629 Eur za hodinu a nezavazna odmena DO 30%!
Indeed
28.09.12,07:32
Ja som pracoval mimo svojho okresu 10 rokov, striedavo vo vzdialenosti 300 - 1500 km ,

nadobudol som nejaké skúsenosti a prax a tie si cením viac ako zárobok

dneska som PROFESIONAL vo svojom odbore a zarábam "good money" čiže dobre peniaze

a prajem si aby to tak vydržalo ešte ďalších 10 rokov....

Ono vedieť matematiku a prepočítať si prijmy a výdavky je praktické, no niekedy vstúpujú do hry aj iné faktory...

Teda aj tie počty vychádzajú zakaždým inak keď do nich budeme dosadzovať zakaždým iné premenné
drobeceva
28.09.12,07:42
dalšia vec, ktora ma zarazila v zmluve je, že ak zamestnanec nedodrží výpovednu dobu /zrejme 2 mesiace/, tak ak odide skôr, tak musí zamestnavatelovi uhradiť naklady t.j. ten plat čo by za to zvyšne obdobie od zamestnavatela dostal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nie je toto v rozpore so zákonom???????

a žiadne zaradenie do žiadne skupiny...len plat 1,629 Eur za hodinu a nezavazna odmena DO 30%![/QUOTE]


Silvia, nie je to v rozpore - ak má v PZ uvedené, tak platí. Pozri ZP par. 62, odst. 8
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
danushka
28.09.12,07:52
Stojím si za tým, čo som napísal !

ÁNO , chyba je u ľudí,čo idú pracovať za min.mzdu .

BODKA

A práve preto tu máme toľko neprispôsobivých vychytralcov, ktorí budú cicať tento štát.

To sme teda dopadli, že tí čo pracujú za minimálku sú idioti a tí čo nerobia - sú príkladom, ako treba prežiť.

Nuž Lacko, zaujímalo by ma, keby Tvoja manželka pracovala a Ty nie a nemali by ste nárok na sociálne dávky, resp. tieto by Vám tŕň z oka nevytrhli, nemohol by si odísť z miesta svojeho bydliska a odmietol by si prácu za minimálnu mzdu, čo by si robil?
Ty máš patent na všetko, tak poraď.

Ale poprosím rady v rámci zákona SR, teda nekradnúť, žiadne také, že dám popásť deti na trávičku a podobne.
Sme na Porade a nie na mudrovanie tohto typu.
Indeed
28.09.12,07:59
Ano presne to sa stalo v r. 2010 ako píšeš danushka, manželka pracovala a ja som nemal prácu 9 mesiacov z tohto roka

a vyžili sme len z toho,čo ona zarobila

a neznížil som sa k tomu aby som išiel niečo vybavovať do mrtvej inštitucie /UP/ k hlúpym tetám , čo tam sedia

dokonca som neskor musel doplatiť nedoplatok na zdravotnom poistení

teda tak , ano važim si Poradu je to seriozna stránka na urovni a podĺa tohto k tomu pristupujem.
danushka
28.09.12,08:09
Lacko, stačí choroba partnera krátkodobá alebo dlhodobá a rozbije Ti to úplne plány a zabehnutý systém.

Tak ako ja teraz. Pracujem v Rakúsku a môj manžel je na materskej a to podotýkam z maximálky. V pondelok ho čaká operácia chrbtice a predpokladaná PN cca pol roka ak všetko dobre dopadne. Bez námahy a fyzického presiľovania. Odložím svoje deti niekam, aby v mojej neprítomnosti bolo o ne postarané, alebo nepôjdem do práce a ohrozím finančné toky rodiny?

Toto je úplne reálny život, jednoducho musíme sa prispôbovať danej chvíli, danej situácii a nenechávať našich partnerov osamote, keď nás potrebujú.

Nik nám nedáva právo pozerať na ľudí, čo robia za minimálku ako na neschopných hlupákov, naopak treba sa pred nimi skláňať.
Silvia L.
28.09.12,08:10
Ano presne to sa stalo v r. 2010 ako píšeš danushka, manželka pracovala a ja som nemal prácu 9 mesiacov z tohto roka

a vyžili sme len z toho,čo ona zarobila

a neznížil som sa k tomu aby som išiel niečo vybavovať do mrtvej inštitucie /UP/ k hlúpym tetám , čo tam sedia

dokonca som neskor musel doplatiť nedoplatok na zdravotnom poistení

teda tak , ano važim si Poradu je to seriozna stránka na urovni a podĺa tohto k tomu pristupujem.


Indeeed, to je super že ste dokazali vyžiť z toho čo Tvoja manželka zarobila... tak si to važ...
ja si ale myslim že ked ja zarobim 500 eur, z toho 4 členna rodina s pôžičkou nevyžije... a kym človek nie je na juhu slovenska alebo niekde na východe...tak to nikdy nepochopi. / neviem odkial si ty/... na druhej strane netvrdim že je tu na tom každý tak...su aj vynimky.

a k príspevku vyššie...ano skusenosti su na nezaplatenie, aj ja som toho nazoru, s tym suhlasim.
Indeed
28.09.12,08:12
nemá zmysel aby som detailnejšie rozoberal situaciu... každý má právo na nejaké súkromie, ale bolo to skutočne tak ako som napísal...s manželkou sme len dvaja
Indeed
28.09.12,08:14
viem o čom hovoríš, moja manželka svojho času v pomerne krátkom čase prekonala 3 operácie...vtedy som "ťahal" ja , svoju dilemu si musiš poriešiť ty sama.
Silvia L.
28.09.12,08:14
Silvia, nie je to v rozpore - ak má v PZ uvedené, tak platí. Pozri ZP par. 62, odst. 8
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.[/QUOTE]

tak toto je už odrb na chudakoch...ak si nahodou najde lepšiu pracu tak bude ešte cvakať, aj ked je možne že tolko u nich ani nezarobil... a BTW som naštvana na manžela, že take niečo podpísal... to len tak pomimo.. :(
Indeed
28.09.12,08:17
Nehádžem všetkých,čo pracujú za minimálku do jedneho vreca , ale mám nejaké životné skusenosti

a na vlastnej koži som si overil,čo v živote a v spoločnosti funguje a čo nie a aké hodnoty a postoje treba zastávať a akým sa treba vyhnúť.

Moje prvé zamestnanie bolo pomocný stavebný robotnik.
danushka
28.09.12,08:21
nemám dilemu, mám v tom úplne jasno Laci,
Silvia L.
28.09.12,08:21
Mnohí ľudia toto nevidia...nečudujem sa, žiju v "žijucich" podmienkach...a nezazlievam vam nezaujem, či nepochopenie... najhoršie na tom je, že toto cele nechce vidieť vláda, a a žiadna snaha hýbať tu s 28%tnou nezamestnanosťou /a ešte kolko ludi pracuje vonku o ktorých žiadna evidenica ani nie je/ keby neboli za hranicami tak su taktiež nezamestnaní a to číslo by už vyzeralo uplne inak..
a o dôchodkoch ktore tu ludia maju ani nehovorim, kedže robili za minimalne mzdy, tak tí "menej prispôsobiví" ktorí celý život nerobili maju dôchodok vyššííí. Krasna "umera"... dosť nepriama..
danushka
28.09.12,08:24
Pri všetkej úcte Laci, skúsenosti máš, ale ak dobre čítam, za tie roky, čo Ťa tu stretávame som nepostrehla, že by si spomínal deti.
A to je sakra rozdiel, byť bežným smrteľníkom s deťmi a bez nich. Jednoducho všetci žijeme najlepšie ako vieme, myslím tých, čo sa o to snažia.
danushka
28.09.12,08:25
toto je tá najväčšia nespravodlivosť, že ľudia čo nikdy nepracovali, tým sa vypočítava dôchodok z priemernej mzdy na SK
Indeed
30.09.12,11:11
Áno som bezdetný, asi je to OSUD... čo mám k tomu viac povedať ??
ilona
01.10.12,15:29
Indeed Tvoj názor na zamestnancov čo robia za min. mzdu je až smiešny. Ty vôbec nemáš prehľad koľko ľudí robí za min. mzdy a o dôvodoch ktoré ich k tomu vedú. Viem že v tomto smere to máš oveľa jednoduchšie keď si bezdetný, že sa môžeš zobrať a ísť, keď Ti nedochodí nikto od Teba nepýta, ale niekoho OSUD je zase zabezpečiť rodinu. Niekomu sa ťažko odchádza od rodiny, niekto sa musí starať o bezvládnych rodičov, niekto je veľmi žiarlivý a bojí sa o rozpad manželstva, niekto ma postihnuté dieťa a tak by som mohla vymenovať prípady len zo svojho okolia prečo ľudia pracujú za min. mzdy. Určite sú to nie len tieto dôvody. Ako píše Silvia L väčšina zamestnávateľov vypláca na papier min. mzdu.Najhoršie na tom je,ale to sa už na porade rozoberalo že to podporuje štát. Hoci bola aj kontrola z inšpektoriatu nič sa nezmenilo a pritom všetci zamestnanci mali najnižšiu min. mzdu, žiadne zatriedenie. Keď sa niekto ozve, zamestnávateľov výrok je ak sa Ti nepáči môžeš odísť, 10 na Tvoje miesto čakajú. Veľa,ale ozaj veľa ľudí by muselo odísť a neviem, či by to už Bratislava zamestnala. Hádam aj tretina východu už je v zahraničí,alebo v Bratislave. Ako môžu fungovať manželstvá, rodina, ako si deti užijú otca keď je na tri týždne preč. Každý má tie hodnoty a postoje iné, nemôžme za to ľudí odsudzovať.
Maňaska
09.10.12,08:25
Dobrý deň:
prosím vás, chcela by som sa opýtať, ako sa zakrúhľuje vypočítaná výška minimálnej mzdy pri hodinovo odmeňovaných zamestnancoch.
Napr: minimálna hodinová sadzba je 2,3322, počet odpracovaných hodín je 154,5. Celková minimálna výška v konkrétnom mesiaci je 2,3322 * 154,5 = 360,325 - po zaokrúhlení 360,30. Je toto zaokrúhlenie správne? (Spadá to pod §2 odst.3 zákona o minimálnej mzde, alebo §120Zákonníka práce o zaokrúhľovaní minimálneho mzdového nároku?)
nikulik
09.10.12,09:32
ach jaj, priliš silné slová... Istý politik raz vyhlásil, že s rodinou by nevyžil z 300 eur, ale on sam ano. Smiala som sa tak z toho ako aj z prispevku č.5 dnes.