Eva Dančová
21.02.06,17:09
Prosím o radu,
pri inventarizácii zásob materiálu som zistila, že tento stav je v účtovníctve mínusový, pravdepodobne chybným účtovaním. Fyzickou inventúrou som prišla na to , že tieto zásoby sú nulove, niesú. Preto potrebujem tieto aj účtovne vynulovať, podla fyzickej inventúry, len to robím prvý krát a vôbec neviem čo to obnáša. Dočítala som sa že tieto zásoby treba zaúčtovať v cene, ktorá sa určí odborným zistením. Vôbec neviem ako na to.:mee:
Eva Dančová
21.02.06,16:26
Neviete mi poradiť??????????:mee:
Tweety
21.02.06,16:34
Prosím o radu,
pri inventarizácii zásob materiálu som zistila, že tento stav je v účtovníctve mínusový, pravdepodobne chybným účtovaním. Fyzickou inventúrou som prišla na to , že tieto zásoby sú nulove, niesú. Preto potrebujem tieto aj účtovne vynulovať, podla fyzickej inventúry, len to robím prvý krát a vôbec neviem čo to obnáša. Dočítala som sa že tieto zásoby treba zaúčtovať v cene, ktorá sa určí odborným zistením. Vôbec neviem ako na to.:mee:
Prezrela by som si všetky súvisiace účtovné zápisy. Možno, že nejaký výdaj zo skladu bol zaúčtovaný v nesprávnej sume. Skús vytlačiť obraty príslušných účtov zásob.
Eva Dančová
21.02.06,16:41
Našla som nejaké chyby, ktoré vznikli tým, že v programe sa navolili stavy do mínusu, ktoré sa následne dajú vykryť novými dodávkami, tie sa však neuskutočnili. Toto si nejaký čas nikto nevšimol, program na to neupozornil, a potom toto. Takmer isto je to kvôli tomu.
Tweety
21.02.06,16:44
Našla som nejaké chyby, ktoré vznikli tým, že v programe sa navolili stavy do mínusu, ktoré sa následne dajú vykryť novými dodávkami, tie sa však neuskutočnili. Toto si nejaký čas nikto nevšimol, program na to neupozornil, a potom toto. Takmer isto je to kvôli tomu.
Prejdi všetky príjemky a porovnaj s výdajkami. Určite ten rozdiel nájdeš.
Eva Dančová
21.02.06,16:53
Robím aj výrobky, teda určitý výrobok sa skladá z určitých materiálov, tieto mali stav povolený do mínusu, teda pri vytvorení výrobku takto klesli do mínusu. Tento stav sa opraviť nedá, inventúrou chcem dokázať stav, kedy tento výrobok bol vyrobený z iných materiálov ako v účtovníctve, pričom obst. ceny mi problém nerobia. Už teraz viem že spätne chybu neopravím, lebo nemám ako, tento materiál som účtovne vydala, fyzicky som ho však nemala.
Tweety
21.02.06,16:55
Robím aj výrobky, teda určitý výrobok sa skladá z určitých materiálov, tieto mali stav povolený do mínusu, teda pri vytvorení výrobku takto klesli do mínusu. Tento stav sa opraviť nedá, inventúrou chcem dokázať stav, kedy tento výrobok bol vyrobený z iných materiálov ako v účtovníctve, pričom obst. ceny mi problém nerobia. Už teraz viem že spätne chybu neopravím, lebo nemám ako, tento materiál som účtovne vydala, fyzicky som ho však nemala.
Ak si ho vydala účtovne, hoci v skutočnosti nebol, tak oprav túto výdajku a máš to v suchu.
Eva Dančová
21.02.06,16:58
Tieto výrobky boli predané, najprv vystavený dodací list, potom faktúra, teda na sklade mi tieto doklady aj uzamklo, už sa k nim nedá vrátiť, ostáva mi len tá inventúra. Trápim sa s tým o štvrtku, nemôžem to zmeniť, ani vymazať, preto rozmýšľam o inventúre, tak to predsa bude najlepšie, nie?
Tweety
21.02.06,17:08
Tieto výrobky boli predané, najprv vystavený dodací list, potom faktúra, teda na sklade mi tieto doklady aj uzamklo, už sa k nim nedá vrátiť, ostáva mi len tá inventúra. Trápim sa s tým o štvrtku, nemôžem to zmeniť, ani vymazať, preto rozmýšľam o inventúre, tak to predsa bude najlepšie, nie?
Na ktorom účte máš mínus?.
Eva Dančová
21.02.06,17:12
Účtujem spôsobom B, teda dávam rovno do spotreby 501, nahrávam na sklad, a nespotrebované zapíšem na konci roka 112/501. Mínus mám na sklade, napr. k 31.12.2005 zásoba X množstvo -0,5m v cene -100,-Sk.
Tweety
21.02.06,17:22
Účtujem spôsobom B, teda dávam rovno do spotreby 501, nahrávam na sklad, a nespotrebované zapíšem na konci roka 112/501. Mínus mám na sklade, napr. k 31.12.2005 zásoba X množstvo -0,5m v cene -100,-Sk.
Neúčtujem spôsobom B: ale v postupoch som našla takýto postup: 112/648.
Bolo naúčtovaných viac do spotreby ako malo byť, preto ten mínus na sklade.
Eva Dančová
21.02.06,17:29
No áno, len je tam aj napísané: oceňujú sa odborným posúdením úžitkovej ceny. toto ma zmiatlo, neviem ako to spraviť, ja by som to jednoducho v tej mínusovej cene aj množstve interným zápisom doúčtovala na nulu. Inventúru robím prvý krát, tak neviem aké všelijaké pravidlá tam existujú. Čítala som o kadečom, väčšinou sa spomína manko na zásobách, ja som opačný príklad. Manko je nedaňový náklad, ako je to so 648?
Tweety
21.02.06,17:35
No áno, len je tam aj napísané: oceňujú sa odborným posúdením úžitkovej ceny. toto ma zmiatlo, neviem ako to spraviť, ja by som to jednoducho v tej mínusovej cene aj množstve interným zápisom doúčtovala na nulu. Inventúru robím prvý krát, tak neviem aké všelijaké pravidlá tam existujú. Čítala som o kadečom, väčšinou sa spomína manko na zásobách, ja som opačný príklad. Manko je nedaňový náklad, ako je to so 648?
Tebe vznikol mínusový stav tým, že si zaúčtovala na 501 viac ako si mohla zo skladu naúčtovať. Teraz opravíš účet 501tým, že naúčtuješ do výnosov.
Budeš mať sklad O.
Eva Dančová
21.02.06,17:38
Ano, a z pohľadu dane z príjmov? Predsa keď sa účtuje manko ako nedaňový náklad, musí sa aj toto takisto, len opačne, ako to spravím v daňovom priznaní? Asi som z toho jeleň.:mee:
Tweety
21.02.06,17:43
Ano, a z pohľadu dane z príjmov? Predsa keď sa účtuje manko ako nedaňový náklad, musí sa aj toto takisto, len opačne, ako to spravím v daňovom priznaní? Asi som z toho jeleň.:mee:
Tým, že si do nákladov naúčtovala na 501 viac ako si mala,(znížila si zisk), teraz to napravíš zápisom do výnosov.(zvýšiš zisk.)
Eva Dančová
21.02.06,17:48
Spravím inventúrny zápis o zistenom stave, doúčtujem obstarávacie ceny 112/648 :rolleyes: na nulu, množstvá príjemnkou prijmem na sklad, aby boli na nule a je to. Dúfam, že som to pochopila správne.
Tweety
21.02.06,17:49
Spravím inventúrny zápis o zistenom stave, doúčtujem obstarávacie ceny 112/648 :rolleyes: na nulu, množstvá príjemnkou prijmem na sklad, aby boli na nule a je to. Dúfam, že som to pochopila správne.
Správne, máš to v suchu.
Eva Dančová
21.02.06,17:55
Ďakujem, ruky nohy bozkávam:)
Iwett
17.12.09,17:02
Dobrý večer, pri inventúre sme prišli na to, že niektoré položky na sklade máme mínusové a podobné tovary zase plusové, keď ich nemáme. Jedná sa o tovary, ktoré majú rovnaký názov, ale jel iný výrobca, prijalo sa pod iným kódom a vydalo pod iným. Nablokoval sa nesprávne tovar. Ako to teraz môžem opraviť? Môžem na základe súpisu takýchto tovarov vyhotoviť nejaký súpis a príjemkami a výdajkami povyrovnávať zostatky? Aj keď sú odlišné ceny?Ďakujem
a_je_to
17.12.09,17:56
Dobrý večer, pri inventúre sme prišli na to, že niektoré položky na sklade máme mínusové a podobné tovary zase plusové, keď ich nemáme. Jedná sa o tovary, ktoré majú rovnaký názov, ale jel iný výrobca, prijalo sa pod iným kódom a vydalo pod iným. Nablokoval sa nesprávne tovar. Ako to teraz môžem opraviť? Môžem na základe súpisu takýchto tovarov vyhotoviť nejaký súpis a príjemkami a výdajkami povyrovnávať zostatky? Aj keď sú odlišné ceny?Ďakujem
Najprv vyhľadáš výdajky, kde došlo k chybe. Najlepšie v obratovej súpiske zásob, kde Ti do zostatkov zaradilo mínusový, alebo iný pochybný stav a postupuj časovo dozadu. Potom vyhotovíš opravnú storno výdajku, kde vydáš z nesprávneho skladového čísla mínusom, to by malo zvýšiť stav. Ak Ti program nedovolí zadať mínusové množstvo, tak musíš urobiť opravnú príjemku. No a potom vydáš to množstvo zo správneho skladového čísla. Dodržaním pôvodných jednotkových cien a množstiev by sa mal dosiahnuť správny celkový stav. Na opravné výdajky uvedieš dátum a číslo pôvodnej výdajky, čím zaistíš preukaznosť účtovania opravy.
Stefan2005
17.12.09,18:33
Dobrý večer, pri inventúre sme prišli na to, že niektoré položky na sklade máme mínusové a podobné tovary zase plusové, keď ich nemáme. Jedná sa o tovary, ktoré majú rovnaký názov, ale jel iný výrobca, prijalo sa pod iným kódom a vydalo pod iným. Nablokoval sa nesprávne tovar. Ako to teraz môžem opraviť? Môžem na základe súpisu takýchto tovarov vyhotoviť nejaký súpis a príjemkami a výdajkami povyrovnávať zostatky? Aj keď sú odlišné ceny?Ďakujem

Najprv treba zistiť dôvody vzniku inventarizačných rozdielov. Ak preukázateľne vznikli z titulu zámeny zásob pri ich účtovaní, tak možno postupovať v zmysle postupov účtovania:

"§ 11 Účtovanie inventarizačných rozdielov
....
(2) Prebytok nakupovaných zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje v prospech účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy a skutočný úbytok zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy."

Niektoré softvéry majú aj funkciu zúčtovania takýchto inventúrnych rozdielov na skladových kartách....
Napr. v Money pomocou skladovej uzávierky inventura, pri ktorej je pomocou inventúrnych dokladov zadaný skutočný, fyzicky zistený stav zásob. Pred uzatvorením obdobia sú na inventurne rozdiely automaticky vygenerované inventurne doklady – príjemka a/alebo výdajka, ktoré upraví evidenčný stav zásob v systéme tak, aby zodpovedal fyzickému stavu.
Teda netreba pracne hľadať, program vykoná zmeny, stačí zaúčtovať. Podotýkam, aplikovať v prípade nezavinených zámien.
JurickovaKatarina
29.01.10,13:16
Prosím Vás, účtujeme spôsobom B a pri koncoročnej inventúre boli zistené prebytky aj manko na sklade. Uvedené rozdiely nevznikli nesprávnym účtovaním, ale nekorektným predajom (predaj - príjem bez papiera). Akým spôsobom mám uvedené rozdiely zaúčtovať tak, aby to bolo správne? Inventúru som ešte nerobila, účtujem v Pohode. Zostavila som si inventúru, zapísala rozdiely a teraz maturujem :confused:.