jjanka1
25.09.12,08:34
Dobrý deň, mám vo firme 3 ERP /hotel, reštaurácia, posilovňa/. Stále účtujem len mesačné tržby, nakoľko všetky údaje mám na mesačnej uzávierke. Tieto ERP mám analyticky rozlíšené a účtujem tam mesačnú tržbu 211AU/602, 211AU/343 a mesačne zúčtovanie záväzku voči zamestnancom 333/211AU.
Potom mám 1 réžijnú pokladňu, kde účtujem úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP v deň kedy bola uhradená. Ďalej dotácie zamestnancov denné tržby 211AU/333 aby sa mi pokladňa nedostávala do mínusu a dotácie od spoločníka 211AU/365 /tieto neúčtujem cez ERP-neviem či je to správne/ a samozrejme nákupy surovín, PHM a iné.
Viem že sa o tom už popísalo dosť, ale chcem si to overiť prípadne opraviť. Ďakujem
jjanka1
25.09.12,09:31
Prečo mi nikto neodpíše? Ako to účtujete?
účtovníčka_prešov
25.09.12,10:51
všetky platby ktorým vyplýva povinnosť za nákup sa evidujú cez pokladňu povinne(tržby) ako aj úhrady pohľadávok. Okrem toho sa evidujú vklady, výbery z pokladne či už ako dotácia alebo prevod do banky, výber na nejakú úhradu. Okrem toho sa evidujú platby kartou napr.
účtovníčka_prešov
25.09.12,10:58
každý vklad do ERP musí byť evidovaný pokladňou, zaznamenaný.. my máme zaužívané, že evidujeme pásky každý deň a účtujeme každú operáciu. Vklady, výbery robíme cez 261.
jjanka1
25.09.12,11:11
všetky platby ktorým vyplýva povinnosť za nákup sa evidujú cez pokladňu povinne(tržby) ako aj úhrady pohľadávok. Okrem toho sa evidujú vklady, výbery z pokladne či už ako dotácia alebo prevod do banky, výber na nejakú úhradu. Okrem toho sa evidujú platby kartou napr.

Musím evidovať príjem do pokladne režijnej, preto som vytvorila analytiku mimo pokladní ERP, aby som tieto dotácie napr. spoločníka nemusela evidovať cez ERP, ale len v účtovníctve rež. pokladne.
účtovníčka_prešov
25.09.12,11:27
podľa zákona o používaní ERP: § 3 (3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

toto musíš dodržať bez rozdielu ako to účtuješ. Ak by si do pokladne registračnej hotovosť nevkladala neeviduješ to cez ERP.
tictac7
25.09.12,11:33
Musím evidovať príjem do pokladne režijnej, preto som vytvorila analytiku mimo pokladní ERP, aby som tieto dotácie napr. spoločníka nemusela evidovať cez ERP, ale len v účtovníctve rež. pokladne.

nenechaj sa zmiasť. Ja Ti napíšem moje účtovanie - 2 pokladne ERP a jedna bežná na prevádzkové výdavky:
v erp účtujem LEN: tržby za tovar 211.2 / 604,343
tržby za úhradu vystavených faktúr 211.2 / 311
prevod do hlavnej (prevádzkovej) pokladne 261 / 211.2
v hlavnej pokladni účtujem všetko ostatné, vrátane dotácie od spoločníka. Nikde nie je napísané, že všetky dotácie sa musia prehnať cez erp. Do erp eviduješ len taký vklad, ktorý tam aj fyzicky dávaš.
tictac7
25.09.12,11:35
podľa zákona o používaní ERP: § 3 (3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

toto musíš dodržať bez rozdielu ako to účtuješ. Ak by si do pokladne registračnej hotovosť nevkladala neeviduješ to cez ERP.

nemáš pravdu - ak mám 27 pokladní erp a jednu hlavnú na bežné výdavky a vklad podnikateľa spravím do tej hlavnej, nemám povinnosť to hnať cez erp. Fyzicky tie peniaze predsa nebudú pri ani jednej erp, či?
účtovníčka_prešov
25.09.12,11:55
toto čo si povedala ty a ten text môj je jedno a to isté.. :-) alebo aspoň to som sa jej snažila povedať.
účtovníčka_prešov
25.09.12,12:13
my výbery z ,,kás,, prevádzame do hl. pokladne. Vklady do kás, výbery do hl. pokladne..
účtovníčka_prešov
25.09.12,12:30
treba povedať, že zákon o ERP sa vzťahuje na povinnosť evidovania tržieb, čo od 01.01.2012 je aj úhrada faktúr v hotovosti chápaná ako tržba. Čo znamená, že dotácia pokladne spoločníkom nie je tržba nie je povinné ju evidovať cez ERP. Jasné, že ak robíš ráno vklad alebo v priebehu dňa do kasy my to evidujeme v ERP ako vklad hovovosti.
Dav
25.09.12,12:31
my výbery z ,,kás,, prevádzame do hl. pokladne. Vklady do kás, výbery do hl. pokladne..
Ak potrebujem dotáciu do ERP, vklad dám cez ERP. Ide o prípady, keď som odviedla tržbu a potrebujem mať peniaze na vydávanie. Ak potrebujem dotáciu do pokladne=účet 211,napríklad na výplatu miezd zamestnancov, nie je dôvod použiť ERP pre takúto dotáciu.
sana12
04.05.13,03:40
Ahoj, chcem sa opýtať na základe akého dokladu účtuješ prijatú tržbu za faktúru? Kde vidíš na intervalovej uzávierke, že pokladníčka do ERP prijala platbu za faktúru? Ďakujem