MaximGGG
25.09.12,09:28
Dobrý deň, prekvapilo ma že v znení zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z. z. pri definícii čo nieje nezaopatrené dieťa som našiel zmenu, predtým som vedel o tomto znení :

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

V súčasnosti je podá všetkého v platnosti znenie ktoré vypúšťa odsek b)

Nezaopatrené dieťa nie je dieťa,
a) ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, ak už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,30) alebo
b) ktoré je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %

Je to tak? Odstránilo sa uvažovanie o nadštandardnej dĺžke? Viete mi to potvrdiť niekto znalý v tejto oblasti?
Jana Motyčková
25.09.12,08:24
Platí to druhé znenie.
Ak potrebujete znenia zákonov účinné k určitému dátumu, nájdete ich na www.jaspi.justice.gov.sk (http://www.jaspi.justice.gov.sk)
Hellena
25.09.12,09:14
Syn tento školský rok nastupuje na nadštandardné štúdium /ide študovať štvrtý rok, musí dokončiť niektoré skúšky a štátnicu z jedného predmetu, aby dokončil bakalára/. Dostanem na neho rodinné prídavky? Úradníčky tvrdili, že nie.
Ďakujem za odpoveď.
Mila123
25.09.12,09:29
aj podľa môjho názoru, nevzniká ti nárok na DB či PnD, nakoľko štúdium bc. trvá iba 3 roky, nie 4......
Hellena
25.09.12,09:45
Ak sa zmenila definícia nezaopatreného dieťaťa, kde sa vypúšťa bod b), prídavky na dieťa by som podľa mňa mala dostávať.
Ako uvádza MaximGGG, nadštandardná dĺžka štúdia nie je podstatná.
Mila123
25.09.12,09:50
ale PnD sa nevyplácajú podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení..........
MaximGGG
25.09.12,10:27
Prídavky na dieťa rieši zákon č. 600/2003 o prídavku na dieťa. V tomto zákone však na rozdiel od zákona o sociálnom poistení nie je vypustený odsek o nadštandardnej dĺžke štúdia a tak v tomto prípade ostáva v platnosti nasledovné znenie:

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Otázkou však pre mňa ostáva či sa za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia považuje aj nanovo začaté štúdium na tej istej vysokej škole, hmm??
ivka70
25.09.12,10:44
Otázkou však pre mňa ostáva či sa za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia považuje aj nanovo začaté štúdium na tej istej vysokej škole, hmm??

Nanovo zacate studium ako take nie.
Ak je vsak na Bc. studium standardna dlzka na skole 3 roky a student studuje 1 rok a potom nanovo zacne opat prvym rokom,
tak ku prekroceniu standardnej dlzky studia dojde v 3. rocniku (kedze student uz 3 roky absolvoval ako 1povodne+2 nove studium).
Je uplne jedno, ci je to na tej istej VS alebo na uplne odlisnejs.
MaximGGG
25.09.12,11:03
ivka70, našiel som na epi.sk nasledovné tvrdenie v ktorom ma upútala jedna veta:

Príklad 14. Dieťa nedokončilo tretí ročník vysokej školy (bakalárske štúdium). Vystúpilo zo školy v marci 2008. Od septembra toho istého roku na základe prijímacích skúšok začalo študovať bakalárske štúdium na inej škole.

Rodič má nárok na daňový bonus v danom roku za sedem mesiacov (január až marec a od septembra do konca roka). Štúdium na tejto druhej škole sa do štandardnej dĺžky nespočítava so štúdiom na škole, ktorú študent nedokončil.

Táto posledná veta je v rozpore s tvojim tvrdením, tak by som len potreboval vedieť ktoré tvrdenie je pravdivé lebo od toho práve záleží moja situácia a neviem si s tým rady :)
Andyke
25.09.12,17:24
Kedy si zmenil študijný odbor? (Koľko rokov si chodil na ten prvý?)
Erislava
26.09.12,03:12
Ja som si to overovala telefonicky na našej pobočke ÚPSVaR a tam mi to vysvetlili tak, že ak začne študovať na inej škole, alebo aj na tej istej, ale iný odbor a je vydané samostatné rozhodnutie o prijatí, tak sa tieto roky štúdia posudzujú samostatne. A mali sme taký prípad aj v rodine, 1 rok štúdia na jednej škole, potom prestup na druhú a rodinné prídavky vyplácané po celý čas.
MaximGGG
26.09.12,16:36
Ďakujem za odpoveď, aj mne to na úrade vysvetlili podobne, moja smola je že ma vzali na ten istý odbor a na tú istú školu takže sa to berie aj napriek samostatnému rozhodnutiu o prijatí, ako keby som pokračoval v štúdiu a teda vraj prekračujem štandardnú dĺžku a nemám nárok na DB ani PnD... :-(