domacnost
21.02.06,17:18
Ahojte , rada by som si s vami prešla pár výpočtov, či sa to takto počíta a či to mám v poriadku. Ide o os.auto zaradené v majetku firmy. Spotreby sú uvedené len tak...
1) výpočet podľa smernice ES:

- pre mesto 5 l
- mimo mesto 6,7 l
- kombinovane 4,5l
pri tejto smernice ES sa používa výpočet všetkých druhov, hlavne záleží na tom , kde sa jazdí:
-ak sa jazdí v meste , tak pre výpočet PHM sa použije spotreba v meste,
-ak sa jazdí mimo mesta, tak výpočet sa použije mimo mesta,
-ak sa jazdí v meste aj mimo mesta , výpočet pre PHM sa použije kombinovaná spotreba
2) výpočet podľa smernice STN

celková spotreba uvedená v tech.preukaze je 9,7 l/100 km, tento výpočet pre PHM sa bude používať aj v meste aj mimo mesta.
3) výpočet podľa smernice EHK- ČSN sa bude počítať aritmer.priemerom

- mesto 7,9l na 100 km
- 90 km / hod. je 5,5 l /100 km
- 120 km hod. je 7,3 / 100 km

výpočet: ( 7,9 + 5,5 +7,3 ) / 3 = 6,9 l- toto sa bude používať pri výpočte.

Ak by som použila os.auto nezradené do majetku firmy, výpočet bude nasledovný, napr: podľa smernice ES

- mesto 9,3 l
- mimo mesto 6,7 l

najazdené km mimo mesta 284 km
najazdené km v meste 50 km
spolu 334 km
využijem zákl.náhradu pre km 6,20
- výpočet : 334 x 6,20 = 2070,80 SK
výpočet PHM
- počet najaz.km mimo mesta 284 x 6,7 /100 km = 19,02 l
- počet najaz.km v meste 50 x 9,3 / 100 km = 4,65 l
( 19,02 l + 4,65 l ) = 23,671
cena PHM z nakúp.jedného bločku je 36,50 SK
výpočet 36,5 x 23,671= 864 SK

celkový daň.uznaný výdavok bude 864 SK + 2070,80 = 2934,80 SK


Moja otázka sú tieto výpočty v poriadku? Môžem sa ich držať?
Manual
21.02.06,16:50
Ahojte , rada by som si s vami prešla pár výpočtov, či sa to takto počíta a či to mám v poriadku. Ide o os.auto zaradené v majetku firmy. Spotreby sú uvedené len tak...
1) výpočet podľa smernice ES:

- pre mesto 5 l
- mimo mesto 6,7 l
- kombinovane 4,5l
pri tejto smernice ES sa používa výpočet všetkých druhov, hlavne záleží na tom , kde sa jazdí:
-ak sa jazdí v meste , tak pre výpočet PHM sa použije spotreba v meste,
-ak sa jazdí mimo mesta, tak výpočet sa použije mimo mesta,
-ak sa jazdí v meste aj mimo mesta , výpočet pre PHM sa použije kombinovaná spotreba
2) výpočet podľa smernice STN

celková spotreba uvedená v tech.preukaze je 9,7 l/100 km, tento výpočet pre PHM sa bude používať aj v meste aj mimo mesta.
3) výpočet podľa smernice EHK- ČSN sa bude počítať aritmer.priemerom

- mesto 7,9l na 100 km
- 90 km / hod. je 5,5 l /100 km
- 120 km hod. je 7,3 / 100 km

výpočet: ( 7,9 + 5,5 +7,3 ) / 3 = 6,9 l- toto sa bude používať pri výpočte.

Ak by som použila os.auto nezradené do majetku firmy, výpočet bude nasledovný, napr: podľa smernice ES

- mesto 9,3 l
- mimo mesto 6,7 l

najazdené km mimo mesta 284 km
najazdené km v meste 50 km
spolu 334 km
využijem zákl.náhradu pre km 6,20
- výpočet : 334 x 6,20 = 2070,80 SK
výpočet PHM
- počet najaz.km mimo mesta 284 x 6,7 /100 km = 19,02 l
- počet najaz.km v meste 50 x 9,3 / 100 km = 4,65 l
( 19,02 l + 4,65 l ) = 23,671
cena PHM z nakúp.jedného bločku je 36,50 SK
výpočet 36,5 x 23,671= 864 SK

celkový daň.uznaný výdavok bude 864 SK + 2070,80 = 2934,80 SK


Moja otázka sú tieto výpočty v poriadku? Môžem sa ich držať?
Ja by som len chcel poukázať na §19 ods.2 písm.L) zákona o DzP a tam sa uvádza, že ...prepočítané podľa spotreby uvedenej v TP... To znamená, že priemer ako uvádzaš v bode 3 tj priemerná spotreba nebude možná, ale všetko sledovať a uplatňovať podľa toho čo je v TP. To je asi aby človek za volantom mal "pero a papier" a sledoval kade kolko najazdí. Ja pri paušály používam kombinovanú alebo mimo mesta. Prakticky sa na to trošku dopláca ale pri prepočte za mesiac je to zanedbateľných 40-90,- Sk. Ja si vypočítam hodnotu paušálu na 1km a tým násobím počet najazdených km. Zdá sa mi to jednoduchšie.
domacnost
21.02.06,16:58
Ja by som len chcel poukázať na §19 ods.2 písm.L) zákona o DzP a tam sa uvádza, že ...prepočítané podľa spotreby uvedenej v TP... To znamená, že priemer ako uvádzaš v bode 3 tj priemerná spotreba nebude možná, ale všetko sledovať a uplatňovať podľa toho čo je v TP. To je asi aby človek za volantom mal "pero a papier" a sledoval kade kolko najazdí. Ja pri paušály používam kombinovanú alebo mimo mesta. Prakticky sa na to trošku dopláca ale pri prepočte za mesiac je to zanedbateľných 40-90,- Sk. Ja si vypočítam hodnotu paušálu na 1km a tým násobím počet najazdených km. Zdá sa mi to jednoduchšie.

A je to teda všetko v poriadku? áno alebo nie, hm....?:o
Manual
21.02.06,17:02
A je to teda všetko v poriadku? áno alebo nie, hm....?:o
Ten bod 3 nie je v poriadku, lebo Zákon nehovorí o priemernej spotrebe ale o spotrtebe podľa TP a ty tam chceš použiť priemernú spotrebu.:)
Manual
21.02.06,17:03
Ten bod 3 nie je v poriadku, lebo Zákon nehovorí o priemernej spotrebe ale o spotrtebe podľa TP a ty tam chceš použiť priemernú spotrebu.:) Ostatné je, lebo pužívaš pri výpočte spotrebu podľa TP
Evanka
21.02.06,17:22
Manual, ak je určená spotreba podľa EHK, používa sa mimo mesta aritmetický priemer týchto údajov.
Ak je udané v TP na 100 km pre mesto 9,1 l pre rýchlosť 90 km/hod 5,8 l a pre rýchlosť 120 km/hod 7,6 l, použije sa mimo mesta (9,1+5,8+7,6)/3 =7,5 l
Predsa je nezmysel rozlišovať spotrebu ešte aj podľa rýchlosti, ktorou ideš. Pre jazdu v meste sa použije údaj pre mesto.
domacnost
22.02.06,04:09
Ostatné je, lebo pužívaš pri výpočte spotrebu podľa TP

Vieš Manual, ja som tieto výpočty brala z odbor.literatúr, kde to bolo názorne vysvetlené, tak ja už neviem...., Evanka hovorí presne to čo ja , tak neviem, môžeš mi to vysvetliť?:)
Manual
22.02.06,05:30
Vieš Manual, ja som tieto výpočty brala z odbor.literatúr, kde to bolo názorne vysvetlené, tak ja už neviem...., Evanka hovorí presne to čo ja , tak neviem, môžeš mi to vysvetliť?:) Aj Evanke sa to nepozdáva, ale ja som len poukázal na §19 ods.2, kde sa nič nepíše o priemernej spotrebe ale len o spotrebe podľa TP. Takže tvrdím len to čo je v zákone a neviem to inak vysvetliť. Ak má niekto k tomuto § výklad alebo stanovisko DR bolo by ho dobré sem prilepiť. V tej tvojej literatúre nie je odkaz na výklad tohto § ? Možno sa mýlim ale priemerná spotreba nie je spotreba podľa TP.
Priznám sa, že r.2005 som robil tiež ako priemer, nejak mi to uniklo. Rok 2006 budem robiť v zmysle §19. Neviem čo k tomu viac dodať.:)
Pekný deň...
serena
22.02.06,08:50
Aj Evanke sa to nepozdáva, ale ja som len poukázal na §19 ods.2, kde sa nič nepíše o priemernej spotrebe ale len o spotrebe podľa TP. Takže tvrdím len to čo je v zákone a neviem to inak vysvetliť. Ak má niekto k tomuto § výklad alebo stanovisko DR bolo by ho dobré sem prilepiť. V tej tvojej literatúre nie je odkaz na výklad tohto § ? Možno sa mýlim ale priemerná spotreba nie je spotreba podľa TP.
Priznám sa, že r.2005 som robil tiež ako priemer, nejak mi to uniklo. Rok 2006 budem robiť v zmysle §19. Neviem čo k tomu viac dodať.:)
Pekný deň...

Je to v zakone o cestovnych nahradach č.283/2002 § 7 ods.4 a,b,c,d
Ja by som mala taku otazku: ked ta spotreba nie je uvedena v TP, tak ako to zistim? Mam doma autokatalog, kde su spotreby rozpisane na vsetky auta, mozem to pouzit?
renča1
22.02.06,08:58
Manual, ak je určená spotreba podľa EHK, používa sa mimo mesta aritmetický priemer týchto údajov.
Ak je udané v TP na 100 km pre mesto 9,1 l pre rýchlosť 90 km/hod 5,8 l a pre rýchlosť 120 km/hod 7,6 l, použije sa mimo mesta (9,1+5,8+7,6)/3 =7,5 l
Predsa je nezmysel rozlišovať spotrebu ešte aj podľa rýchlosti, ktorou ideš. Pre jazdu v meste sa použije údaj pre mesto.

Evanka, ja používam výpočet podľa smernice EHK podľa arit.priemeru, bez ohľadu na to či som najazdila v meste alebo mimo mesta. Tak ja potom už neviem....:confused: :)
andreaS
22.02.06,09:17
Takze v tomto uz mam jasnejsie...

Len ma trapi cena PHM.. kde najdem prehlad cien PHM? Staci mi vytlacit si to z internetu a davat ich ako podklad k vypoctu?

na stranke slovnaft-u je iba daka mini tabulka a aj to za rok 2005...

Tento prehlad by som potrebovala od 1.1.2006.

Velmi dakujem
Evanka
22.02.06,10:02
Evanka, ja používam výpočet podľa smernice EHK podľa arit.priemeru, bez ohľadu na to či som najazdila v meste alebo mimo mesta. Tak ja potom už neviem....:confused: :) Myslím, že keď to nerozlišuješ, nič strašné sa nedeje, lebo ukrácaš seba - vyjdú ti menšie výdavky, lebo neuvažuješ zvlášť jazdu v meste, kde je spotreba vyššia. Buď kľudná. Len si to zjednodušuješ v svoj neprospech. Ak máš ale veľa ciest v meste, je to vhodné rozlišovať.
Evanka
22.02.06,10:20
Ja by som mala taku otazku: ked ta spotreba nie je uvedena v TP, tak ako to zistim? Mam doma autokatalog, kde su spotreby rozpisane na vsetky auta, mozem to pouzit?
Hovorí o tom ZCN § 7 ods. 6
AK TP cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa TP cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
serena
22.02.06,10:24
Takze v tomto uz mam jasnejsie...

Len ma trapi cena PHM.. kde najdem prehlad cien PHM? Staci mi vytlacit si to z internetu a davat ich ako podklad k vypoctu?

na stranke slovnaft-u je iba daka mini tabulka a aj to za rok 2005...
Tento prehlad by som potrebovala od 1.1.2006.
Velmi dakujem

Aktualne ceny mas na str.: www.stellacentrum.sk (http://www.stellacentrum.sk) . Ked neodkladas blociky , tak si tu ponuku na ceny aj vytlac a zaloz ( pre istotu).
Manual
22.02.06,10:25
Je to v zakone o cestovnych nahradach č.283/2002 § 7 ods.4 a,b,c,d
Ja by som mala taku otazku: ked ta spotreba nie je uvedena v TP, tak ako to zistim? Mam doma autokatalog, kde su spotreby rozpisane na vsetky auta, mozem to pouzit?
Ano je to tak, asi som "prepracovaný" a dívam sa len do jedného zákona:)
Tiež to mohli zákonodarci "učesať" aj v Zákone o DzP.
Evanka
22.02.06,10:28
Ten bod 3 nie je v poriadku, lebo Zákon nehovorí o priemernej spotrebe ale o spotrtebe podľa TP a ty tam chceš použiť priemernú spotrebu.:)
Manuál je to v poriadku. O spotrebe podľa EHK hovorí ZCN §7 ods 4, písm b).
Citujem:
ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
Manual
22.02.06,10:32
Manuál je to v poriadku. O spotrebe podľa EHK hovorí ZCN §7 ods 4, písm b).
Citujem:
ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
Ano už som to čítal,.....:rolleyes: Nebol to zámer z mojej strany:D
Evanka
22.02.06,10:35
Ano už som to čítal,.....:rolleyes: Nebol to zámer z mojej strany:D
Manual, to nikomu ani vo sne nenapadlo :)
anina
05.03.06,11:50
Myslím, že keď to nerozlišuješ, nič strašné sa nedeje, lebo ukrácaš seba - vyjdú ti menšie výdavky, lebo neuvažuješ zvlášť jazdu v meste, kde je spotreba vyššia. Buď kľudná. Len si to zjednodušuješ v svoj neprospech. Ak máš ale veľa ciest v meste, je to vhodné rozlišovať.
Na novom vozidle Honda Jazz je TP len jeden udaj o spotrebe 5,5 l/100 km Vozidlo jazdi skoro stale v meste, kde ma teraz v zime spotrebu nad 8L a tak vznika velka nadspotreba. Nemate niekto pre taketo vozidlo spotrebu v meste?
Evanka
05.03.06,14:26
Na novom vozidle Honda Jazz je TP len jeden udaj o spotrebe 5,5 l/100 km Vozidlo jazdi skoro stale v meste, kde ma teraz v zime spotrebu nad 8L a tak vznika velka nadspotreba. Nemate niekto pre taketo vozidlo spotrebu v meste?
Ak je v TP uvedená spotreba len podľa STN, pre výpočet sa použije
- mimo mesta - spotreba podľa STN
- v meste - spotreba podľa STN, zvýšená o 40%
Teraz už len musíme byť múdri, či je to podľa STN :(
dodo1
23.05.06,07:01
Suhlasim s Evankou a tiez by som rad vedel, podla coho to vlastne rozlisujete, ci je spotreba podla STN, ved v novych TP, resp. Osvedceniach o evidencii je kolonka EMISIE A SPOTREBA, kde u emisii je uvedene Emisie ES/EHK, co sice tiez neviem, co znamena, je to norma???, ale u spotreby uz nie je uvedene vobec nic, myslim podla akej normy je ta spotreba. Takze vyznate sa v tom niekto??, vie tu niekto citat tie poondene technicke preukazy??? Mame tri auta a pre kazde iny technicky preukaz, kto sa ma v tom vyznat?? Poradte prosim. Dik
Milan Benka
23.05.06,08:09
Skús pozrieť
http://www.hondacmc.sk/automobily.php?id=6
sú tam uvedené spotreby - technické údaje

k ostatným autám treba vyhľadať údaje na ich WWW stránkach
Marína
07.06.06,17:44
Niečo som našla, tak to prilepujem.
duficek
13.10.06,20:27
Suhlasim s Evankou a tiez by som rad vedel, podla coho to vlastne rozlisujete, ci je spotreba podla STN, ved v novych TP, resp. Osvedceniach o evidencii je kolonka EMISIE A SPOTREBA, kde u emisii je uvedene Emisie ES/EHK, co sice tiez neviem, co znamena, je to norma???, ale u spotreby uz nie je uvedene vobec nic, myslim podla akej normy je ta spotreba. Takze vyznate sa v tom niekto??, vie tu niekto citat tie poondene technicke preukazy??? Mame tri auta a pre kazde iny technicky preukaz, kto sa ma v tom vyznat?? Poradte prosim. Dik myslim ze by sa malo jednat o normu ES. kedze sme uz v EU, nove TP by mali zobrazovat spotrebu podla ES (europska norma) a nie STN (slovenska technicka norma)...to mi hovori sedliacky rozum :)

EDIT: upravujem svoje tvrdenie po prestudovani zakona o cestovnych nahradach. pri uvedeni len jedneho ciselneho udaju ohladom spotreby sa bude pravdepodobne jednat o normu STN.
STN : jeden udaj, je to priemerna spotreba, pre jazdu v meste sa tato spotreba zvysi o 45%
EHK : uvedeny udaj pre spotrebu v meste, pri 90 km/h a 120 km/h. pre jazdu v meste sa pouzije uvedeny udaj, pre jazdu mimo mesta sa urobi aritmeticky priemer vsetkych udajov
ES : su tri udaje, mesto, mimo mesto a kombinovane...