demeter
25.09.12,16:44
Chcem sa spýtať,ak vlastním polovicu pozemku a druhú polovicu vlastnia viacery majitelia a predávaju ju mám o tom vedieť aj ja, že sa predáva.Nakolko sa ta druha polovica predala,ani som o tom nevedel.Ďakujem.
asedma
25.09.12,15:06
..mozno nasli kupca, ktory mal zaujem len o jednu polovicu pozemku..popatraj po kupcovi, ci nekupi aj tvoju cast pozemku..
demeter
25.09.12,15:18
Kupec ma zaujem aj o moju časť pozemku,ale ja ju nechcem predať nakolko vlastním pozemok vedla toho.Preto sa pýtam či som o tom nemal vedieť, že sa to predáva.
Kvaka
25.09.12,16:05
doktor23
26.09.12,07:40
určite si o tom mal vedieť, mali Ťa informovať ako spoluvlastníka, či chceš využiť svoje predkupné právo za rovnakých podmienok, ako predali kupujúcemu.
Ak tak neurobili, máš možnosť do troch rokov od predaja napadnúť na súde neplatnosť zmluvy (jedná sa o tzv. relatívnu neplatnosť).
Andy Kralik
26.09.12,07:58
...máš možnosť do troch rokov od predaja napadnúť na súde neplatnosť zmluvy (jedná sa o tzv. relatívnu neplatnosť)... Ja sa len opýtam, nie je to do 3 rokov od okamihu čo sa o predaji dozvedel?
vratnik
26.09.12,11:16
Ja sa len opýtam, nie je to do 3 rokov od okamihu čo sa o predaji dozvedel?

Nie, to by každý mohol argumentovať, že sa o predaji dozvedel včera. Ponuka spoluvlastníkovi by sa mala dať až vtedy, keď je známy konkrétny záujemca a je známa predajná cena.
Andy Kralik
26.09.12,11:52
Nie, to by každý mohol argumentovať, že sa o predaji dozvedel včera. Ponuka spoluvlastníkovi by sa mala dať až vtedy, keď je známy konkrétny záujemca a je známa predajná cena.
Ja myslím situáciu, že spoluvlastník nebol informovaný. Beží premlčacia lehota 3 roky od okamihu predaja, alebo od okamihu keď sa to spoluvlastník preukázne dozvedel? Je pravda, že každý môže argumentovať že sa to dozvedel včera, ale zas nie je jeho chyba že nebol informovany o predaji. Naopak by predsa stačilo 3 roky počkať, moc na zmenu vlastníka nepoukazovať, snáď si to ten druhý nevšimne. A po pravde, ak si to pravidelne neoveruje, nemá sa o tom ako dozvediet...
MarcoM
26.09.12,12:09
Andy Kralik (http://www.porada.sk/member.php?u=19842): Premlčacia doba beží od vtedy kedy mohol poškodený prvý krát uplatniť svoje právo na súde. V tomto prípade je to deň po rozhodnutí správy katastra o zmene vlastníckeho práva k danej nehnuteľnosti. Takže nebeží to od toho kedy si sa dozvedel, máš objektívnu premlčaciu lehotu 3 roky. Čo je potom je premlčané. ".....ale zas nie je jeho chyba že nebol informovaný o predaji." Kto sa nestará o svoje práva, žiadne si nezaslúži, takto je to vykladané. V dnešnej dobe, keď máš katasterportal aktualizovaný myslím raz týždenne, nie je problém si zistiť nejaké zmeny. Každý by si mal raz mesačne preventívne preklepnúť čo sa deje s jeho majetkom.

Nemysli si že obhajujem dané konanie dotyčných osôb, keď bol spoluvlastníkom, má mať predkupné právo. Keď je ale premlčané už s tým nič nespraví.
vratnik
26.09.12,13:02
Majiteľ teraz môže ísť (ak sa predaj uskutočnil) za novým vlastníkom, pohroziť mu a ponúknuť mu odkúpenie za rovnakú cenu. Nik nechce mať zafixovanú investíciu s priečnym spolumajiteľom.