majo789
25.09.12,21:49
Mam urcene vyzive od rodicov 25eur a 40eur. Trvaly pobyt mam u matky. Mam narok na prispevok v hmotnej nudzi? Je sposob akym mozem ziskat tento prispevok?
veronikasad
25.09.12,20:18
majo789
25.09.12,20:37
Zabudol som napisat, ze som studentom 2. rocnika magisterskeho studia. Mam 23 rokov. Cital som prispevky a zakon, celkom som to nepochopil. Ked mam urcene vyzivne od oboch rodicov tak sa posudzujem sam. Vyzivne je spolu 65 eur a davka v hmotnej nudzi 60,50 eur. Mozem si teda poziadat o prispevok?
Xanti
26.09.12,08:22
Zabudol som napisat, ze som studentom 2. rocnika magisterskeho studia. Mam 23 rokov. Cital som prispevky a zakon, celkom som to nepochopil. Ked mam urcene vyzivne od oboch rodicov tak sa posudzujem sam. Vyzivne je spolu 65 eur a davka v hmotnej nudzi 60,50 eur. Mozem si teda poziadat o prispevok?
Zbytočne budeš žiadať o príspevok, výživné máš vyššie ako je dávka v hmotnej núdzi. Takže Ti nemajú čo doplácať. Ak by si mal výživné určené na 50eur dokopy tak dávka v hmotnej núdzi pre teba by bola 12,50 eur.
majo789
27.09.12,17:29
Tak teraz musim ist na sud, ten musi znizit vyzivne od matky (napr. zo 40eur na 30eur). Potom si mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi. Nevadi, ze mam rovnaky trvali pobyt ako matka?
Xanti
27.09.12,17:33
Tak teraz musim ist na sud, ten musi znizit vyzivne od matky (napr. zo 40eur na 30eur). Potom si mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi. Nevadi, ze mam rovnaky trvali pobyt ako matka?Nie vôbec to nevadí, že máš rovnaký TP ako matka, ale akurát čo ti pomôže ak budeš mať výživné 55 eur a štát ti doplatí každý mesiac 7,50 eura dávku v hmotnej núdzi. Oplatí sa Ti pre tých pár eur takto šaškovať?
majo789
27.09.12,17:43
Ano oplati. Ked som v hmotej nudzi tak sa posudzujem sam pri urcovani socialneho stipendia.
Xanti
27.09.12,17:51
Kým zase nezmenia zákony ... ale potom spôsob , kt. si napísal je dobrý. Znížiť na súde, požiadať na UP o dávku a potom no sociálne štipko
Mila123
27.09.12,18:24
Ano oplati. Ked som v hmotej nudzi tak sa posudzujem sam pri urcovani socialneho stipendia.
sú Tvoji rodičia rozvedení? ak nie, na soc. štipendium Ťa budú posudzovať spolu s rodičmi a ich príjmom.....bola zmena v posudzovaní........
Mila123
27.09.12,18:27
majo789
27.09.12,18:40
Ano su rozvedeni, ale vyska vyzivneho pre mamu bola urcena uz ked som bol na skole. Podla starej novely som sa posudzoval sam, ale podla novej sa posudzujem s mamou i ked s nou nezijem. Ta nova novela toho nic nezmeila.
Mila123
27.09.12,18:43
zmenila iba takých, ktorí využívali systém, tým, že obaja rodičia majú súdom určenú vyživovaciu povinnosť voči študentovi......
wagner
27.09.12,18:55
sú Tvoji rodičia rozvedení? ak nie, na soc. štipendium Ťa budú posudzovať spolu s rodičmi a ich príjmom.....bola zmena v posudzovaní........

Na sociálne štipendium sa posudzuje aj starý rodič? Moja vnučka je u mňa prihlásená na trvalý pobyt, býva u otca a študuje v BA(VŠ), samozrejme po splnení podmienok, že bude dostávať dávku v hmotnej núdzi.Výživné ešte nebolo určené.
Mila123
27.09.12,19:01
Na sociálne štipendium sa posudzuje aj starý rodič? Moja vnučka je u mňa prihlásená na trvalý pobyt, býva u otca a študuje v BA(VŠ), samozrejme po splnení podmienok, že bude dostávať dávku v hmotnej núdzi.Výživné ešte nebolo určené.

nie, starý rodič sa neposudzuje, aj keby býval v spoločnej domácnosti so študentom.....
skús si preštudovať, pozrieť www.studentskefinancie.sk
aj s kalkulačkou na výpočet sociálneho štipendia spolu s poradňou.....
wagner
27.09.12,19:03
nie, starý rodič sa neposudzuje, aj keby býval v spoločnej domácnosti so študentom.....
skús si preštudovať, pozrieť www.studentskefinancie.sk (http://www.studentskefinancie.sk)
aj s kalkulačkou na výpočet sociálneho štipendia spolu s poradňou.....

Ďakujem, to iba sondujem. Lebo návrh na súd ešte len včera podala( tiež sa tvári že má peňazí dosť a má na všetko čas:confused:)
majo789
28.09.12,10:05
Dnes som bol na UPSVaR a pracovnicka mi povedala, ze musim mat iny trvaly pobyt ako matka, pretoze to je upravene nejakou iternou normou. Ked som jej povedal co sa pise v zakone o hmotnej nudzi tak sa odvolala na tu internu normu. Zostal som zarazeny a nevedela mi ani povedat kde najdem tu normu. Ako to je teda s tym trvalym pobytom?
Xanti
28.09.12,17:58
Ved interná norma nemôže byť v žiadnom prípade nadradená zákonu. To by sme si všetci urobili interné normy a nerešpektovali zákon.