lulu74
26.09.12,05:41
Nadväzujem na zákony upravujúce prácu so zobrazovacími jednotkami a mám otázku. Je u nás nejaké nariadenie,ktoré definuje, že pracovníci nemôžu pracovať full time s notebookmi s malou obrazovkou? Upozornila ma na to pri návšteve našej firmy kolegyňa z Nemecka kde to majú právne upravené. Je definovaný rozmer obrazovky,ktorý je pre pracovné miesto povinný ako najmenší rozmer? Videla som ako je štandard, že zamestnanci nemajú pevné počítače ale notebooky, ale po príchode do zamestnania pripoja k notebooku externú obrazovku prípadne aj klávesnicu a tak pracujú s normálnym monitorom. Viete mi poradiť, či je toto na Slovensku definované a kde?V spoločnosti kde som práve nastúpila máme všetci len notebooky s malou obrazovkou a nič externé (klávesnica ani monitor). Sme organizačná zložka zahraničnej firmy, ktorej veľmi záleží na tom aby bolo u nás všetko správne podľa slovenských zákonov, ktoré oni nepoznajú. Môžete mi poradiť kde to mám zistiť?
willma
26.09.12,05:03
Na Slovensku platia zákony a vyhlášky uvedené v Z.z.

NV 276/2006

A. Používanie ktoréhokoľvek zariadenia, ktoré je súčasťou pracoviska so zobrazovacou jednotkou, nesmie ohrozovať
bezpečnosť a zdravie zamestnancov.
B. Obrazovka
1. Znaky na obrazovke musia byť dobre čitateľné a zreteľne zobrazené, primerane veľké a s dostatočnou vzdialenosťou medzi
znakmi a riadkami.
2. Obraz na monitore musí byť ustálený bez blikania alebo iných znakov nestálosti.
3. Jas obrazovky alebo kontrast jasu medzi znakmi a pozadím musí byť ľahko a v požadovanom rozsahu regulovateľný.
4. Poloha obrazovky musí byť ľahko prispôsobiteľná potrebám zamestnanca tak, aby sa zabezpečili optimálne podmienky na
zrakovú prácu, najmä pokiaľ ide o vzdialenosť očí od obrazovky, uhol pohľadu, pracovnú polohu zamestnanca, odstránenie
nežiaducich reflexov a podobne.
5. Ak je to potrebné, treba používať pre obrazovku osobitný podstavec alebo stôl s nastaviteľnou výškou.
6. Na obrazovke nesmie dochádzať k odrazom svetla spôsobujúcim narušenie zrakovej pohody zamestnanca.
7. Optimálna pozorovacia vzdialenosť medzi okom zamestnanca a sledovaným detailom na obrazovke závisí od veľkosti detailu
a má byť medzi 500 mm (pri veľkosti detailu okolo 3,4 mm) a 700 mm (pri veľkosti detailu okolo 4,6 mm). Pozorovacia
vzdialenosť nesmie byť menšia ako 400 mm.
avalik
26.09.12,05:03
276/2006 Z. z. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami

(2) Toto nariadenie vlády sa nevzťahuje na
...
d) prenosné zariadenie s obrazovkou používané dočasne alebo nepravidelne na pracovisku,



C. Klávesnica
1. Klávesnica musí byť od zobrazovacej jednotky oddelená a musí zodpovedať ergonomickým zásadám (výška, sklon, tvarovanie).
2. Priestor pred klávesnicou musí byť dostatočne veľký, aby poskytol oporu pre ruky a predlaktia.
3. Povrch klávesnice musí byť matný, zamedzujúci vznik odrazu svetla.
4. Usporiadanie klávesnice a vlastnosti klávesov musia uľahčovať používanie klávesnice a koordináciu pohybu prstov pri jej obsluhe.
5. Znaky na klávesoch musia byť dostatočne kontrastné a čitateľné zo základnej pracovnej polohy.