Jaronimo
26.09.12,12:25
Dobrý deň,
minulý týždeň som založil živnosť (neplatca DPH), dostal dom IČO, no DIČ kartičku mi majú ešte len poslať.
Potreboval by som však čo najskôr kúpiť tovar zo zahraničia (nie na predaj, ide o softvér), no na živnosť, aby som to mohol dať do nákladov. Môžem to nakúpiť už teraz, keď mám len IČO? Nebudem pri nákupe zo zahraničia naviac potrebovať dokonca IČ DPH, resp. registráciu podľa paragrafu 7?
Ďakujem za každú radu

Jarko :-)
tictac7
26.09.12,10:40
dobre premýšľaš - SW = služba - teda ešte pred nákupom registrácia §7a
Jaronimo
26.09.12,10:51
A software je služba? Nie je to tovar? Predsa ho raz kúpim a používam ho. Nebude mi poskytovaný žiadny priebežný servis. Ide konkrétne o grafiku stránky, ktorá je už vytvorená (grafika, nie celá stránka).
tictac7
26.09.12,10:59
§ 16 ods. 16 "Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane...."
§ 17 písm. j) služby dodávané elektronickými prostriedkami
§ 18 "Služby podľa odsekov 14 a 17 písm.j) sú tieto:
.
.
c) dodanie obrázkov, textu a informácií a sprístupnenie databáz....

mimotemy zo SW zrazu máme grafiku stránky - pri otázkach sa treba vyjadrovať jednoznačne - bez ohľadu na to, síce iné písmenko, ale aj tak platí to, čo som napísala pôvodne....
Jaronimo
26.09.12,11:25
Ďakujem, ono je to celkom presne šablóna stránky, kde je zabudovaná hlavne grafika, čiže je to v podstate SW, resp. doplnok iného SW. Avšak podľa toho, čo píšete to vyzerá každopádne na potrebu registrácie podľa par. 7, resp. 7a?
V podnikaní pôjde o dovoz tvaru zo zahraničia (EÚ) a predaj na SVK. Mal by som sa teda zaregistrovať aj podľa 7 aj 7a? (Ak som to správne pochopil, tak 7 je pre tovar a 7a pre služby.)
tictac7
26.09.12,11:40
Ďakujem, ono je to celkom presne šablóna stránky, kde je zabudovaná hlavne grafika, čiže je to v podstate SW, resp. doplnok iného SW. Avšak podľa toho, čo píšete to vyzerá každopádne na potrebu registrácie podľa par. 7, resp. 7a?
V podnikaní pôjde o dovoz tvaru zo zahraničia (EÚ) a predaj na SVK. Mal by som sa teda zaregistrovať aj podľa 7 aj 7a? (Ak som to správne pochopil, tak 7 je pre tovar a 7a pre služby.)

teraz sa potrebuješ zaregistrovať podľa § 7a. Ak budeš v budúcnosti aj dovážať tovar, už sa registrovať podľa §7 nebudeš musieť. Avšak v období, keď hodnota dovezeného tovaru bez dane za kalendárny rok presiahne 13.941,45 € už začneš používať pridelené IČ DPH aj pri dodávkach tovaru, tovar budeš dostávať bez DPH a budeš ho zdaňovať na SK
Jaronimo
26.09.12,13:06
A kým nedosiahnem 13941,45€, tak ho budem dovážať klasicky s DPH a na faktúrach budem uvádzať IČO a DIČ? Myslel som, že IČ DPH je potrebné mať uvedené na faktúre pri každom nákupe zo zahraničia.

Ďakujem za odpovede
Jaronimo
02.10.12,05:50
Dnes som sa nad tým skúsil podrobnejšie zamyslieť a nie som si celkom istý, či v tomto prípade ide o službu...
presné znenie odseku 18 je

"(18) Službami podľa odsekov 14 a 17 písm. j) sú najmä
a) poskytovanie webových stránok, hosťovanie na webových stránkach, diaľkové udržiavanie programov a vybavenia,
b) dodanie programového vybavenia a jeho aktualizácia,
c) dodanie obrázkov, textu a informácií a sprístupnenie databáz,
d) dodanie hudby, filmov a hier vrátane výherných a hazardných hier a politického, kultúrneho, umeleckého, športového, vedeckého a zábavného vysielania a vysielania udalostí,
e) vyučovanie na diaľku."

u mňa ide teda o šablónu na stránku (teda nejaké nastavenia, príp. obrázky, nejaký kód a niekoľko súborov)
...šablóna nebude nijako aktualizovaná, takže b)čku to podľa mňa nevyhovuje
...a c) si tiež nie som istý, pretože obrázky mi síce dodajú, zdrojový kód by sa dal považovať za text, ale informácie na sprístupnenie databáz (neviem, či tam majú chybu a "a" má byť "na") neočakávam v "balíčku". Neviem teda, či musí byť aj to splnené alebo stačia prvé dve.
a ak nie je dôležitá spojka "a", tak v prípade kúpy jedného obrázku zo zahraničnej fotobanky, by som už nakupoval službu?
flector
02.10.12,06:30
Moc to riešiš. Úradníci (tj. ľudia ktorí na výklad zákona dohliadajú) takto vôbec nerozmýšľajú!

Webová stránka je služba, je fuk či je to nejaká šablóna, či tam sú nejaké obrázky, alebo aké skripty tam máš, atď.
Zbytočne o tom predumuješ. Nešpekuluj. ;)

Ak ako podnikateľ príjmeš službu z iného členského štátu EU musíš sa predtým registrovať podľa §7a. Pridelia ti IČ DPH, ktoré budeš pri styku s inými členskými štátmi EU používať. (Iba a len pri styku s nimi!) Potom následne budeš podávať súhrnné výkazy o dodaní služieb do EÚ.
blavaciko
02.10.12,06:33
tovar je vec, ktoru mozes chytit do ruky, vsetko ostatne je sluzba.

pokial vytvaras sablonu, poskytujes sluzbu, ktora by sa za urcitych okolnosti dala vnimat aj ako pism. a) poskytovanie webstránok... minimalne pri tom, ako sa nasi uradnici vyznaju v IT
dolezite ale je ze ano, aj ak kupis jednu fotky z fotobanky, kupujes sluzbu... to ze ty si tu fotku hoc aj vytlacis, neznamena ze je to tovar. pokial by ti to prislo na flashke, tak by sa to mooooozno dalo charakterizovat ako tovar
Aljok
02.10.12,07:32
Ak ako podnikateľ príjmeš službu z iného členského štátu EU musíš sa predtým registrovať podľa §7a. Pridelia ti IČ DPH, ktoré budeš pri styku s inými členskými štátmi EU používať. (Iba a len pri styku s nimi!) Potom následne budeš podávať súhrnné výkazy o prijatí/dodaní služieb do EÚ.

SV podávaš len pri dodaní služby, určite nie pri prijatí...