maybie
26.09.12,13:34
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dala som v práci výpoveď a chcela by som isť na 45dní do zahraničia učiť sa jazyk. mám aj vtedy nárok na podporu? alebo je lepšie to nenahlasovať, no ak sa tu nebudem mesačne hlásiť bude problém....
ešte je možnosť v žiadosti zaškrtnúť, že mám sľúbený nástup do zamestnania za 3 mesiace. potom nemusím chodiť sa hlásiť na úrad každých 30 dní?
viete mi poradiť ako dostať podporu len na 3 mesiace bez toho aby som sa nemusela na tom úrade hlásiť?
ďakujem
Tweety
26.09.12,11:48
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dala som v práci výpoveď a chcela by som isť na 45dní do zahraničia učiť sa jazyk. mám aj vtedy nárok na podporu? alebo je lepšie to nenahlasovať, no ak sa tu nebudem mesačne hlásiť bude problém....
ešte je možnosť v žiadosti zaškrtnúť, že mám sľúbený nástup do zamestnania za 3 mesiace. potom nemusím chodiť sa hlásiť na úrad každých 30 dní?
viete mi poradiť ako dostať podporu len na 3 mesiace bez toho aby som sa nemusela na tom úrade hlásiť?
ďakujem
Nárok na podporu vznikne, ak máš v posledných 3 rokoch aspoň 730 platené poistenie.
Bez toho, aby si tam chodila, to vôbec nepôjde, evidovaný nezamestnaný musí mesačne preukázať, že si hľadá zamestnanie.
maybie
26.09.12,13:41
toto všetko splnam, mam narok na podporu
maybie
26.09.12,14:17
viete mi niekto poradit? splnam všetko aby som ju dostala
Tweety
26.09.12,14:29
viete mi niekto poradit? splnam všetko aby som ju dostala
A čo chceš ešte poradiť?
marjankaj
26.09.12,14:38
Raz mesačne je aj 1.10. a 30.11. :cool:
Alebo sa musíš hlásiť každých 30 dní?
Xanti
26.09.12,14:40
Raz mesačne je aj 1.10. a 30.11. :cool:
Alebo sa musíš hlásiť každých 30 dní? No ono zvyčajne na UP dajú kontakt v ten istý deň +-2 dni okolo. Lebo ak by všetci prišli 1.10 a všetci 30.11. tak ošalejú pracovníčky na UP, preto oni vedia že ak na 1.10. má 50 ludí tak aj 1.11. bude mať 50 ludí ... :D cca
marjankaj
26.09.12,14:48
No ako kde.
Mal som tu dnes jednu klientku, a tá povedala, že môže chodiť raz za dva mesiace. Takže sa dá dohodnúť. Možno.
Tweety
26.09.12,14:51
No ako kde.
Mal som tu dnes jednu klientku, a tá povedala, že môže chodiť raz za dva mesiace. Takže sa dá dohodnúť. Možno.
Takže má vymoženosti? A čo tí ostatní, čo musia mesačne preukázať, že sa poctivo snažia zamestnať? Nie je to nefér? To tu už aj v evidencii na ÚP robia rozdiely? No teda.
marjankaj
26.09.12,14:56
A zvyšovanie kvalifikácie (jazyka) nezvyšuje šancu na získanie pracovného miesta? A ona chodí raz mesačne. Bolo jej to iba ponúknuté. Veď keď sa dohodne, že v októbri príde 1.10. a v novembri 30.11. tak tam bude každý mesiac. Alebo je to v zákone definované inak?
Tweety
26.09.12,15:00
A zvyšovanie kvalifikácie (jazyka) nezvyšuje šancu na získanie pracovného miesta? A ona chodí raz mesačne. Bolo jej to iba ponúknuté. Veď keď sa dohodne, že v októbri príde 1.10. a v novembri 30.11. tak tam bude každý mesiac. Alebo je to v zákone definované inak?
To áno, ale musí preukázať, že si to zamestnanie hľadá. Ale tým, že navštevuje kurz ešte neznamená, že si hľadá zamestnanie.
marjankaj
26.09.12,15:10
Tá moja klientka má pár rokov do dôchodku.
Povedala, že aj od upratovačky sa požaduje ovládať cudzí jazyk. Napríklad v hoteloch, kde sa ubytovávajú cudzinci.
A ak sa s pracovníčkou na úrade práce dá dohodnúť, neviem čo bráni aby jej vyhovela? Viem, že s niektorými sa nedá, ale za pokus nič nedá.
marjankaj
26.09.12,15:13
http://www.upsvar.sk/media/evidencia-uchadzacov-o-zamestnanie.html?page_id=13210

Tento materiál má nejakú oporu v zákone? Alebo je to iba interný materiál?
Teda ide mi o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
veronikasad
26.09.12,15:14
http://www.upsvar.sk/media/evidencia-uchadzacov-o-zamestnanie.html?page_id=13210

Tento materiál má nejakú oporu v zákone? Alebo je to iba interný materiál?
Janko, čo konkrétne ťa zaujíma ?
marjankaj
26.09.12,15:16
doplnil som.
Tweety
26.09.12,15:17
http://www.upsvar.sk/media/evidencia-uchadzacov-o-zamestnanie.html?page_id=13210

Tento materiál má nejakú oporu v zákone? Alebo je to iba interný materiál?
Teda ide mi o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Je to praktický materiál s oporou v zákone.
veronikasad
26.09.12,15:19
Zákon o službách zamestnanosti a Zákon o zdravotnom poistení
maybie
26.09.12,15:20
môže niekto prist na urad zamna?
Tweety
26.09.12,15:21
môže niekto prist na urad zamna?
Nie, nemôže, preukazuješ sa preukazom uchádzača a OP.
marjankaj
26.09.12,15:22
No mňa zaujíma ktorý paragraf.
veronikasad
26.09.12,15:40
No mňa zaujíma ktorý paragraf.
Tam je zhrnutých veľa §§-ov zo zákona o službách zamestnanosti a Zákona o zdravotnom poistení. Je to akási "kuchárka" pre uchádzačov o zamestnanie
Xanti
26.09.12,15:46
No ako kde.
Mal som tu dnes jednu klientku, a tá povedala, že môže chodiť raz za dva mesiace. Takže sa dá dohodnúť. Možno.
Dovol mi reagovať,
je bežné že ak pracovníčka UP pod kt. ten ktorý klient patrí má nejaké povinnosti alebo dovolenku tak dá další kontakt až o dva mesiace, aj mne sa to svojho času stalo. Akurát som musela doniesť 2 papieriky preukazujúce si hladanie zamestnania.
Takže možno takým štýlom má tvoja známa kontakt za dva mesiace, alebo je tesne pred dôchodkom tak ju až toľko nepreháňajú. Ináč si to vysvetliť neviem.
marjankaj
26.09.12,15:49
Dovol mi reagovať,
je bežné že ak pracovníčka UP pod kt. ten ktorý klient patrí má nejaké povinnosti alebo dovolenku tak dá další kontakt až o dva mesiace, aj mne sa to svojho času stalo. Akurát som musela doniesť 2 papieriky preukazujúce si hladanie zamestnania.
Takže možno takým štýlom má tvoja známa kontakt za dva mesiace, alebo je tesne pred dôchodkom tak ju až toľko nepreháňajú. Ináč si to vysvetliť neviem.
Veď to hovorím. Ak sa dá s tou pracovníčkou dohodnúť, tak by to nemal byť problém. Navyše ak je to iba jednorazovo.
marjankaj
26.09.12,15:50
Tak si to skúsim vyhľadať sám.
Barticek
26.09.12,15:55
Pridám sa k teme aj ja. Som na UP krátko, 10.7 som sa bol registrovat, potom som musel ist na urad 1.8 po rozhodnutie, tak som sa bol podpísať 1.9 a teraz mám ist až 24.10. Za ten čas by som stihol turnus v CR. A OP odo mna teta nikdy nepýtala iba ten ich smiesny preukaz. a tých potvrdení jej nosím každy mesiac cca 30 ved hladám si prácu. ciže všetko sa da ked sa chce. Mohli by UP zrušiť, kto si chce nájst prácu chodi,hlada, kto nechce da si potvrdit papierik a je to.:)
marjankaj
26.09.12,20:49
No ak by sa nedohodla s pracovníčkou úradu práce podľa §34 ods(5).
Tak môže si ísť hľadať zamestnanie do iného členského štátu.
Prípadne si pozri §44 a ďalej
§ 44
Vzdelávanie a príprava pre trh práce
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-sluzbach-zamestnanosti/


§ 36
Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie


(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom


i) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 14 až 17 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
j) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine,

§ 34
Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie
(14) Uchádzač o zamestnanie, ktorý je poberateľom dávky v nezamestnanosti a ktorý chce odísť do členského štátu Európskej únie s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, je povinný oznámiť úradu dátum svojho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(15) Uchádzač o zamestnanie, ktorý oznámil úradu dátum svojho odchodu do členského štátu Európskej únie podľa odseku 14, nie je povinný plniť povinnosti podľa odsekov 5 a 7 odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(16) Uchádzač o zamestnanie, ktorého príslušný úrad v členskom štáte Európskej únie, do ktorého odišiel s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, nezaradil do svojej evidencie služieb zamestnanosti, je povinný opätovne začať plniť povinnosti podľa odsekov 5 a 7 najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.

(17) Uchádzač o zamestnanie, ktorého príslušný úrad členského štátu Európskej únie, do ktorého odišiel s cieľom hľadať si zamestnanie a zachovať si nárok na dávku v nezamestnanosti, zaradil do svojej evidencie služieb zamestnanosti, je povinný opätovne začať plniť povinnosti podľa odsekov 7, 9 a 10 najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa, od ktorého prestal byť k dispozícii príslušnému úradu členského štátu Európskej únie, ale najneskôr pred uplynutím troch mesiacov odo dňa jeho odchodu do členského štátu Európskej únie.

§ 34
Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie

(5) Uchádzač o zamestnanie je povinný aktívne si hľadať zamestnanie a aktívne hľadanie zamestnania osobne preukazovať úradu najmenej raz za kalendárny mesiac v termíne a na mieste určenom úradom.

(7) Úrad je povinný uchádzačovi o zamestnanie najmenej raz za kalendárny mesiac ponúknuť vhodné zamestnanie alebo účasť na niektorom z aktívnych opatrení na trhu práce. Uchádzač o zamestnanie je povinný na tento účel byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní od doručenia písomnej výzvy alebo ústneho vyzvania úradom pri osobnom kontakte s uchádzačom o zamestnanie.
mimiga
01.10.12,12:00
Dobrý den chcela by som sa opýtat kolko mozem zarobit popri podpore v nezamestnanosti?
Tweety
01.10.12,12:01
Dobrý den chcela by som sa opýtat kolko mozem zarobit popri podpore v nezamestnanosti?
143,40€
mimiga
01.10.12,12:06
To je v hrubom že? Viem že to bolo 136.38 ale teraz som nevedela.A čo sa týka odpracovaných hodin.
Tweety
01.10.12,12:09
To je v hrubom že? Viem že to bolo 136.38 ale teraz som nevedela.A čo sa týka odpracovaných hodin.
Samozrejme, že áno. Odpracované hodiny nie sú ÚP obmedzené, sú obmedzené len druhom dohody.
mimiga
01.10.12,12:14
a ešte by som potrebovala vediet ak by to bolo viac? mam obavy či mi ta praca bude vyhovovat po zdravotnej stranke nakolko som mala operovanu chrbticu a neviem čo to urobi a či ma zamestnavatel po mesiaci nevyhodi bojim sa aby som neprišla o podporu.Dá sa na jeden mesiac odhlasit na ÚP a potom pokračovat ? Ďakujem
Tweety
01.10.12,12:16
a ešte by som potrebovala vediet ak by to bolo viac? mam obavy či mi ta praca bude vyhovovat po zdravotnej stranke nakolko som mala operovanu chrbticu a neviem čo to urobi a či ma zamestnavatel po mesiaci nevyhodi bojim sa aby som neprišla o podporu.Dá sa na jeden mesiac odhlasit na ÚP a potom pokračovat ? Ďakujem
Ak zarobíš viac, z evidencia budeš vyradená.
mimiga
01.10.12,12:19
a potom kedy sa mozem nahlasit znova na ÚP ak by to nevyslo ?Teda dufam že to vyjde
tictac7
01.10.12,12:27
a potom kedy sa mozem nahlasit znova na ÚP ak by to nevyslo ?Teda dufam že to vyjde

keď ukončíš PP, tak sa opäť prihlásiš do evidencie. Otázka nároku na podporu je už druhá vec.
mimiga
01.10.12,12:29
narok je až po troch rokoch?
Luboso
17.10.12,07:38
Dobry den ,tiez by som sa chcel opytat,ked niekto dostane napriklad 6 alebo 8 mesacne odstupne ma narok na podporu v nezamestnanosti?
veronikasad
17.10.12,07:40
Dobry den ,tiez by som sa chcel opytat,ked niekto dostane napriklad 6 alebo 8 mesacne odstupne ma narok na podporu v nezamestnanosti?
odstupné nemá žiadny vplyv na nárok dávky v nezamestnanosti - ak splňa ostatné podmienky, má nárok na dávku v nezamestnanosti (730 dní poistenia v nez. v posledných troch rokoch)
Luboso
17.10.12,07:49
Dakujem za odpoved,velmi si to cenim, ked cloveku co sa dostane do tazkosti ma kto poradit.
Luboso
18.10.12,07:10
Zdravim Vas, chcel by som sa este opytat, chcel som si pozriet moj hruby prijem za rok 2011,ale nemozem najst vsetky vyplatne pasky,da sa pouzit papier z rocneho zuctovania preddavkov na dan za rok 2011?Prvy riadok 00 uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti?Dakujem.
veronikasad
18.10.12,07:34
Zdravim Vas, chcel by som sa este opytat, chcel som si pozriet moj hruby prijem za rok 2011,ale nemozem najst vsetky vyplatne pasky,da sa pouzit papier z rocneho zuctovania preddavkov na dan za rok 2011?Prvy riadok 00 uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti?Dakujem.
Ak si dostal odstupné, príjem za tento mesiac pravdepodobne prekročil maximálny vymer.základ pre dávku v nezamestnanosti. Výpočet nebude správny. K výpočtu potrebuješ vedieť aj počet kal.dní poberania nemocenského, ktoré je vylučitelná doba.
Luboso
18.10.12,07:47
Prepustenie bude od buduceho mesiaca,chcel by som si ale zistit ten hruby prijem za r.2011,neviem ci z toho rocneho zuctovania by sa to dalo.
veronikasad
18.10.12,07:57
Prepustenie bude od buduceho mesiaca,chcel by som si ale zistit ten hruby prijem za r.2011,neviem ci z toho rocneho zuctovania by sa to dalo.
Aká je celková suma ? Bol si na PN-ke ?

Dávka v nezamestnanosti ti bude vypočítaná z príjmu za posledných 24 mesiacov
Luboso
18.10.12,08:06
Tento rok som nebol na PN,minuly rok ano.Jedna sa mi este o to ak by som isiel na PN kolko by mi to vyslo,preto si chcem zistit ten prijem za r.2011
veronikasad
18.10.12,08:09
Tento rok som nebol na PN,minuly rok ano.Jedna sa mi este o to ak by som isiel na PN kolko by mi to vyslo,preto si chcem zistit ten prijem za r.2011
Obdobie PN je pre výpočet nemocenského aj dávky v nezamestnanosti vylučitelná doba. Neovplyvní ti jeho výšku.

Ak budeš počítať denný vymer.základ, hrubú mzdu vydelíš počtom kal.dní, znížených o obdobie PN. (za predpokladu, že tvoj príjem neprekročil max.mesačný vymer.základ).
Luboso
18.10.12,08:17
Vdaka za odpoved.Nevies teda ci ten prijem za r.2011 si mozem pozriet z toho roc.zuctovania,celkom prvy riadok uhrn vyplatenych prijmov?
veronikasad
18.10.12,08:20
Vdaka za odpoved.Nevies teda ci ten prijem za r.2011 si mozem pozriet z toho roc.zuctovania,celkom prvy riadok uhrn vyplatenych prijmov?
Na aký účel potrebuješ vedieť ten príjem ? Odpoveď máš v predch.príspevkoch.
Luboso
18.10.12,08:34
Dobre ,zatial dakujem za odpovede.