Melisa131
26.09.12,14:09
Krásne Vás zdravím,
mám živnosť a budem poskytovať služby - administratívne, elektronicky aj miestne aj v zahraničí hlavne v Maďarsku. Čiže budem mať príjmy z Maďarska. Takú informáciu som sa dozvedela, že sa musím registrovať na Daňovom úrade o DPH. Viete mi prosím potvrdiť správnosť tejto informácie? Resp. stanem sa tým predpokladám platcom DPH a nemôžem si tak uplatniť paušálne výdavky? Ďakujem pekne za odpoveď.

Srdečne pozdravujem,
Melinda
tictac7
26.09.12,12:17
nestaneš sa platcom DPH, budeš len osobou registrovanou pre daň podľa §7a a budeš musieť podávať štvrťročne súhrnné výkazy k DPH. Paušálne výdavky si budeš môcť naďalej uplatňovať.
Melisa131
26.09.12,14:39
Krásne ďakujem Tictac7. Faktúry mám vystavovať s DPH smerom na zahraničie?
Badko
26.09.12,14:55
Krásne ďakujem Tictac7. Faktúry mám vystavovať s DPH smerom na zahraničie?
nie faktúry vystavuješ bez DPH
Melisa131
26.09.12,15:17
Super, thank you.

A vrelá vďaka patrí aj EKOREX TRADE, Adriane Petríkovej :)
mondes
26.09.12,17:43
Zdravím Vás, aj ja si chcem overiť istú záležitosť. SZČO na Slovensku, neplatca DPH poskytuje svoje služby (zámočnícke) v Nemecku cez jedného Poliaka. Má sa takáto SZČO registrovať na DPH podľa par. 7a? Ďakujem.
mondes
27.09.12,09:40
Prosím Vás o odpoveď. Vďaka.
mondes
29.09.12,08:06
Zdravím Vás, aj ja si chcem overiť istú záležitosť. SZČO na Slovensku, neplatca DPH poskytuje svoje služby (zámočnícke) v Nemecku cez jedného Poliaka. Má sa takáto SZČO registrovať na DPH podľa par. 7a? Ďakujem.

Keďže mi nikto neodpovedá, tak skúsim na to prísť sama. Ak to nie je správne, prosím, opravte ma. Ďakujem pekne. Keďže ide o zámočnícke práce tak

su to sluzby podla§ 16
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

To znamena, ze SZČO sa nemá povinnost registrovat u nas podla §7a a vzhladom k tomu, ze poskytuje svoje sluzby zdanitelnej osobe, nemusí sa registrovať ani v zahraničí pre DPH, mal by urobiť tzv. prenos danovej povinnosti, to znamena, ze firma ktorej dodáva sluzby ich samozdani v Nemecku. Správne? Ale tu je ešte jedna vec, že firma nie je priamo z Nemecka, ale Poliak, ktorý má v Nemecku firmu.
A čo sa týka toho prenosu daňovej povinnosti, tak to má uviesť na faktúre? Ďakujem ešte raz.
mondes
30.09.12,18:38
Prosím Vás, ako to je vo vyššie uvedenom príklade? Má povinnosť sa SZČO - zámočník registrovať podľa § 7a? Vďaka.
SSAndrea
02.10.12,08:03
Ahoj Mondes. Ja mám podobný problém. Doteraz som bola v tom, že keď poskytuje živnostník neplatca DPH služby súvisiace s nehnuteľnosťou (stavebné práce a teda myslím, že aj zámočník) v IČS pre zdaniteľnú osobu, tak postupuje podľa § 16 ods 1 a teda nie je povinný sa registrovať podľa §7a.
A v piatok som bola na školení k DPH u pani Rojíkovej (pracuje na DR v BB) a mala príklad pre registráciu k DPH: citujem: "Zdaniteľná osoba poskytuje stavebné práce pre platiteľa v ČR, na základe čoho sa registrovala podľa § 7a". A sedela som do konca školenia a rozdíchavala túto vetu a ani som nebola schopná sa jej opýtať, či sa náhodou nepomýlila. No proste som onemela. A teraz idem na Poradu a pozerám, či čosi zistím, lebo mám živnostníkov, ktorí robia stavebné práce v ČR a ja som im na začiatku roku neodporučila registráciu podľa § 7a a teraz ak sa mýlim, tak asi zavesím účtovníctvo na klinec a končím, lebo som asi poriadne spr..... . To si ani nechcem predstaviť, čo budem robiť s tými nepodanými súhrnnými výkazmi :mee:

Tak prosíím poradí niekto skúsení v oblasti. Veď je to predsa poskytovanie služby podľa § 16 a nie § 15 ods. 1. Prosím prosím....
SSAndrea
02.10.12,10:14
Ahoj Mondes, toto som našla na stránke drsr medzi často kladenými otázkami:

Otázka
SZČO vykonáva zváračské práce na nehnuteľnostiach, ktoré sa nachádzajú v iných členských štátoch ako aj v tretích štátoch. Práce vykonáva pre rôznych odberateľov: slovenského platiteľa DPH, zahraničnú osobu registrovanú pre daň v inom členskom štáte ako aj zahraničnú osobu z tretieho štátu. Vzniká SZČO povinnosť registrácie pre DPH v SR?


Odpoveď
Pre správne posúdenie povinnosti registrácie pre DPH je potrebné najskôr určiť miesto dodania služby. Pokiaľ sú predmetom dodania práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, v súlade s § 16 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH), miestom dodania týchto služieb je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Slovenská zdaniteľná osoba pri dodaní služieb s miestom dodania podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH nemá registračnú povinnosť podľa § 7a zákona o DPH, ktorá sa vzťahuje len na dodanie, resp. prijatie služieb s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH. V prípade, že nehnuteľnosť sa nachádza mimo územia Slovenska príjmy za dodané služby nevstupujú do obratu na účely registrácie pre daň v zmysle § 4 ods. 9 zákona o DPH.
Pokiaľ sa nehnuteľnosť nachádza na území iného členského štátu alebo tretieho štátu a odberateľom služieb je slovenská zdaniteľná osoba, resp. zahraničná osoba je potrebné postupovať v nadväznosti na skutočnosť, či resp. za akých podmienok legislatíva daného štátu umožňuje prenos daňovej povinnosti na odberateľa služby. V prípade, že prenos daňovej povinnosti na odberateľa nie je možný, je potrebné informovať sa na legislatívu štátu, kde je miesto dodania služby ohľadom prípadne registračnej povinnosti na území daného štátu.

Takže ja som zákon pochopila správne a moji živnostníci nemajú povinnosť registrovať sa podľa § 7a. A tvoj zámočník vykonáva práce na nehnuteľnostiach??? Andrea
SSAndrea
02.10.12,10:17
Ešte k tej odvolávke. Potom si povinná uviesť odvolávku napr. v z mysle:

"Osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. "
srska
02.10.12,12:01
Ahoj Mondes. Ja mám podobný problém. Doteraz som bola v tom, že keď poskytuje živnostník neplatca DPH služby súvisiace s nehnuteľnosťou (stavebné práce a teda myslím, že aj zámočník) v IČS pre zdaniteľnú osobu, tak postupuje podľa § 16 ods 1 a teda nie je povinný sa registrovať podľa §7a.
A v piatok som bola na školení k DPH u pani Rojíkovej (pracuje na DR v BB) a mala príklad pre registráciu k DPH: citujem: "Zdaniteľná osoba poskytuje stavebné práce pre platiteľa v ČR, na základe čoho sa registrovala podľa § 7a". A sedela som do konca školenia a rozdíchavala túto vetu a ani som nebola schopná sa jej opýtať, či sa náhodou nepomýlila. No proste som onemela. A teraz idem na Poradu a pozerám, či čosi zistím, lebo mám živnostníkov, ktorí robia stavebné práce v ČR a ja som im na začiatku roku neodporučila registráciu podľa § 7a a teraz ak sa mýlim, tak asi zavesím účtovníctvo na klinec a končím, lebo som asi poriadne spr..... . To si ani nechcem predstaviť, čo budem robiť s tými nepodanými súhrnnými výkazmi :mee:

Tak prosíím poradí niekto skúsení v oblasti. Veď je to predsa poskytovanie služby podľa § 16 a nie § 15 ods. 1. Prosím prosím....

z drsr.sk k registrácii podľa § 7a vyberám:

Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).
- ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí
podľa § 16 zákona o DPH

viac o registrácii podľa § 7a (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf)
mondes
02.10.12,19:26
Ahoj Mondes, toto som našla na stránke drsr medzi často kladenými otázkami:

Otázka
SZČO vykonáva zváračské práce na nehnuteľnostiach, ktoré sa nachádzajú v iných členských štátoch ako aj v tretích štátoch. Práce vykonáva pre rôznych odberateľov: slovenského platiteľa DPH, zahraničnú osobu registrovanú pre daň v inom členskom štáte ako aj zahraničnú osobu z tretieho štátu. Vzniká SZČO povinnosť registrácie pre DPH v SR?


Odpoveď
Pre správne posúdenie povinnosti registrácie pre DPH je potrebné najskôr určiť miesto dodania služby. Pokiaľ sú predmetom dodania práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, v súlade s § 16 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH), miestom dodania týchto služieb je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Slovenská zdaniteľná osoba pri dodaní služieb s miestom dodania podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH nemá registračnú povinnosť podľa § 7a zákona o DPH, ktorá sa vzťahuje len na dodanie, resp. prijatie služieb s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH. V prípade, že nehnuteľnosť sa nachádza mimo územia Slovenska príjmy za dodané služby nevstupujú do obratu na účely registrácie pre daň v zmysle § 4 ods. 9 zákona o DPH.
Pokiaľ sa nehnuteľnosť nachádza na území iného členského štátu alebo tretieho štátu a odberateľom služieb je slovenská zdaniteľná osoba, resp. zahraničná osoba je potrebné postupovať v nadväznosti na skutočnosť, či resp. za akých podmienok legislatíva daného štátu umožňuje prenos daňovej povinnosti na odberateľa služby. V prípade, že prenos daňovej povinnosti na odberateľa nie je možný, je potrebné informovať sa na legislatívu štátu, kde je miesto dodania služby ohľadom prípadne registračnej povinnosti na území daného štátu.

Takže ja som zákon pochopila správne a moji živnostníci nemajú povinnosť registrovať sa podľa § 7a. A tvoj zámočník vykonáva práce na nehnuteľnostiach??? Andrea

Ďakujem veľmi pekne. Áno SZČO pracuje na nehnuteľnostiach.
matcho
03.10.12,16:47
Poprosím môžete sa vyjadriť k môjmu problému:

Som SZČO - začiatočník a dôchodca - štátny poistenec, cez SZČO si privyrábam a chcem poradiť:
1. Vykonávam službu obch. zastupovania v SR pre subjekt z ČR ( on je živnostník a je platca DPH ) - v podstate ako obch. zástupca uzatváram zmluvy u firiem v energetickej oblasti na území SR za províziu, subjekt z ČR je výhradný distribútor pre českú energ. firmu kt. má v SR org. zložku a on má zmluvu s pobočkou v SR ( funguje to tak, že živnostník v ČR ako halvný distribútor a riadiaci obch. skupiny dostane províziu z pobočky z firmy v mene ktorej uzatvárame zmluvy, on si nechá podiel z provízie a väčšinu potom mne prepláca za odvedený výkon ). Až teraz som sa niečo dozvedel o povinnosti registrácie platcu DPH ohľadom poskytovania služieb zahr. subjektu a neviem či to aj pre mňa platí. Musím byť registrovaný ako platca DPH a neplatič tejto dane podľa paragr. 7a zákona o DPH ? Nevzťahuje sa na mňa neregistrácia kvôli par. 16 odst 13 ? Opačne ak sa musím registrovať ako to je od 1.10.2012, musel by som aj položiť zábezpeku ? Už skoro rok vystavujem faktúry a ak som nevedomosťou porušil povinnosť registrácie ako z toho vybrusliť ( že by som napr. do faktúr nedával sprostredkovanie obchodu - dalo by sa to po dohode zpätne zmeniť - ale nejakú činnosť súvisiacu s par. 16 - neviem čo by som vymyslel - živnosť mám voľnú = nákup a predaj MO a VO + sprostr. obchodu a služieb ) , hrozí mi nejaká sankcia ? Prosím poraďte ... či sa mám registrovať , ako ďalej ....